П
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2007 року
дата прийняття постановим.Рівне
місце прийняття12:50год.
час прийняття постанови Справа №2-а-127/07
номер справи
Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання
В судовому засіданні приймали участь представники сторін:
від позивача: представник Каменєва Г.В. - юрист, (копія дов. від 24.10.06р. у справі)
від відповідача : представник Потапович Л.В. - нач.відділу (копія дов. №5185/10 від 11.07.07р. у справі), представник Янок Т.М. - нач.юр.відділу (копія дов. №1 від 03.04.07р. у справі)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Сарникомуненергія" Сарненської міської ради
до відповідача Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002852340/3 від 06.04.07р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Позивач - Комунальне підприємство "Сарникомуненергія" Сарненської міської ради - звернувся Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002852340/3 від 06.04.07р. до відповідача - Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що в підпункті 4 пункту 3.1.5 Акту про результати виїзної планової перевірки утримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Комунального підприємства Сарникомуненергія" № 34/23/30132604 від 04 жовтня 2006 року зазначено, що відповідно до п.п. 7.2.6 п. 7.2. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" Комунальним підприємством "Сарникомуненергія" необхідно було виписати податкову накладну на суму затрат літнього періоду, що ввійшли в вартість тарифу в розмірі 261 899,57 грн., де сума ПДВ становить - 52 379,91 грн.
Тариф включає в себе вартість надання одиниці послуги з централізованого опалення відповідної якості, розрахована на основі економічно обгрунтованих планованих витрат з врахуванням планованого прибутку та податку на додану вартість.
Формування тарифів підприємствами, які здійснюють виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється відповідно до річних планів виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених па підставі державних нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисі, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому Періоді, визначених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції.
Відповідно до Рішення Сарненської міської ради № 668 від 21 вересня 2005 року затверджено тариф па послуги теплопостачання КП "Сарникомуненергія".
Комунальним підприємством '"Сарникомуненергія" в період з 05 серпня 2005 року по 16 жовтня 2005 року понесено витрати літнього періоду, що включають ремонтні роботи по підготовці до опалювального сезону. Сума понесених витрат в четвертому кварталі 2005 року становить 261899,57грн. дані виграти відповідно до "Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води" відображені в затвердженому рішенням Сарненської міської ради № 668 від 21 вересня 2005 року тарифі на послуги теплопостачання. Понесені комунальним підприємством "Сарникомуненергія" виграти по підготовці до опалювального сезону мали б відшкодуватися в період опалювального сезону з 15 жовтня 2005 року по 31 грудня 2005 року в процесі здійснення оплати за використану теплову енергію споживачами теплової енергії.
Проте, відповідно до рішення Сарненської міської ради № 1225 від 22 липня 2005 року майновий комплекс Комунального підприємства "Сарникомуненергія" передано в оренду ТОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" на умовах договору оренди цілісного майнового комплексу № 07/09/05-02 від 17 жовтня 2005 року. В процесі здійснення господарської діяльності щодо надання послуг теплопостачання ТОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" користувався тарифами розробленими на підставі Економічно-обгрунтованих планованих витрат Комунального підприємства "Сарникомуненергія". Відповідно до статті 7 пункту 7.2 підпункту 7.2.3 Закону України "Про податок на додану вартість" податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця. Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг).
Датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника додатку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Питання щодо відшкодування витрат по підготовці до опалювального сезону не врегульовані умовами договору оренди цілісного майнового комплексу. Відповідно, Комунальне підприємство "Сарникомуненергія" не мало юридичних підстав для передачі суми витрат літнього періоду по підготовці до опалювального сезону ТОВ Теплоенергосервіс-ТЕС".
Крім того, Комунальним підприємством "Сарникомуненергія" питання щодо правомірності відшкодування за рахунок ТОВ "Теплоенергосервіс - ТЕС" понесених витрат літнього періоду по підготовці до опалювального сезону розглядалося в судовому порядку Господарським судом Рівненської області. В результаті розгляду даної справи судом прийнято рішення по справі № 11/27 від 21 лютого 2007 року про відмову в задоволенні позовних вимог КП «Сарникомуненергія».
Договором оренди цілісного майнового комплексу № 07/09/05-02 від 17 жовтня 2005 року не узгоджувались підстави, порядок і розміри відшкодування ТзОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" витрат, які понесло КП "Сарникомуненергія" у період з 05 серпня 2005 року по 17 жовтня 2005 року - тобто до моменту укладання договору.
Відповідно, Комунальне підприємство "Сарникомуненергія" не мало юридичних підстав передачі суми витрат літнього періоду по підготовці до опалювального сезону ТОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС".
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує.
В заперечення позовних вимог зазначає, що в ході перевірки було встановлено, що згідно рішення Сарненської міської ради № 1225 від 22.07.2005р. міська рада надала згоду на передачу новоствореному ТзОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" в оренду майна, зайнятого у технологічному процесі КП "Сарникомуненергія" терміном на 5 років. Відповідно до рішення міської Ради м.Сарни було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу №07/09/05-02 від 17 жовтня 2005 року. Згідно договору міська Рада м.Сарни (Власник) зобов’язується укласти згідно рішення ради від 22 липня 2005 року договір оренди цілісного майнового комплексу (господарський об’єкт, що розташований за адресою: м.Сарни, вул.Кулікова, 7) КП "Сарникомуненергія" (Орендодавець) з ТзОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" (Орендарем).
В пункті 1.3 договору передбачено, що відновлення цілісного майнового комплексу здійснюється за рахунок амортизаційних відрахувань. Цілісний майновий комплекс обліковуватиметься на балансі орендаря (п.1.5 Договору).
В пункті 2.6 зазначено, що власник цілісного майнового комплексу бере на себе обов'язок затвердження тарифів на опалення та гаряче водопостачання, які є економічно-обгрунтованими та не призводять до збитків підприємства Орендаря. Підприємству КП "Сарникомуненергія" були затверджеі тарифи на послуги теплопостачання, що надаються в опалювальний сезон, згідно рішення Сарненської міської ради №668 від 21.09.2005р.
Рішення Сарненської міської ради №754 від 19.10.2005р. „Про внесення змін до рішень міськвиконкому №668 від 21.09.2005р. "Про тарифи на послуги теплопостачання, що надаються КП "Сарникомуненергія" набуває чинності з 1 жовтня 2005р.
Звертає увагу суду, що КП "Сарникомуненергія" згідно рішення Сарненської міської ради (Власника) передало все майно ТзОВ „Теплоенергосервіс-ТЕС" і на протязі опалювального сезону в період з жовтня 2005 року по травень 2006 року не надавало послуг по виробленню та розподіленню тепла, а отже не здійснювало господарської діяльності, на затрати літнього періоду (що ввійшли в вартість тарифу) згідно пп. 7.2.6 п. 7.2. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" необхідно було виписати накладну на суму затрат - 261899,57грн.(без ПДВ).
За таких обставин податковий орган вважає свої дії правомірними, просить в позові відмовити.
Позивач у судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена в позовній заяві. Відповідач у судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена в запереченні на адміністративний позов.
Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачемодночасно із позовною заявою. Нових доказів позивач суду не надавав.Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані відповідачем одночасно із запереченнями на адміністративний позов.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення , дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Працівниками податкового органу - Державної податкової інспекції у Сарененському районі, правонаступником якої є відповідач, проведено виїзну планову перевірку дотримання вимог податкового законодавства позивачем за період з 01.07.05р. по 30.06.06р.
За результатами перевірки складено акт №34/23/30132604 від 04 жовтня 2006 року (а.с.6-41), який керівником позивача не підписаний.
Як зазначила у судовому засіданні представник позивача КП "Сарникомуненергія" та не заперечується представниками відповідача, на висновки акту подавалося заперечення, яке не задоволене, а на прийняті податкові повідомлення-рішення №0002852340/0, №0002852340/1, №0002852340/2 подавалася скарга в порядку апеляційного узгодження податкового зобов'язання. Рішеннями податкових органів (від місцевого податкового органу до ДПА України) податкове повідомлення-рішення про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість (код платежу 3014010100) у сумі 113627грн.00коп. залишено без змін.
За результатми розгляду скарги ДПА України податковим органом - Сарненською МДПІ - прийнято податкове повідомлення-рішення №0002852340/3 від 06.04.07р. (а.с.53).
Дослідивши усі обставини справи, письмові докази, якими ці обставини обгрунтовуються, суд перевірив, що рішення суб'єкта владних повноважень прийняте без порушення частини 3 статті 2 КАС України, та прийшов до висновку, що позивачу у позові слід відмовити повністю.
Суд виходив з такого.
17 жовтня 2005 року між комунальним підприємством "Сарникомуненергія" та товариством з обмеженою відповідальністю "Теплоенергосервіс-ТЕС" за погодженням із міським Головою м.Сарни укладено договір оренди №07/09/05-02 цілісного майнового комплексу (а.с.43-49). За умовами цього договору КП "Сарникомуненергія" як орендодавець зобов'язується передати без переходу права власності у строкове платне користування ТзОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" - орендарю цілісний майновий комплекс - господарський об’єкт із завершеним циклом виробництва робіт та послуг, що розташований за адресою: м.Сарни, вул.Кулікова, 7. Орендар набуває права орендного користування цілісним майновим комплексом після набрання чинності договором з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі.
Як вбачається із матеріалів справи (а.с.62-63) ТзОВ "Теплоенергосервіс-ТЕС" прийняло від КП "Сарникомуненергія" по розподільчому балансу активів на загальну суму 975873грн.50коп., в тому числі фактичні витрати літнього періоду 2005 року по підготовці до опалювального сезону 2005-2006 року на загальну суму 314279грн.49коп. з ПДВ.
Зазначені витрати літнього періоду 2005 року по підготовці до опалювального сезону 2005-2006 року є фактично валовими витратами виробництва та обігу і визначаються як сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності (п.5.1. ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств").
У випадку здійснення безпосередньої статутної діяльності КП "Сарникомуненергія" мало право включити витрати літнього періоду 2005 року по підготовці до опалювального сезону 2005-2006 року в сумі 261899грн.57коп. до валових витрат.
Проте КП "Сарникомуненергія" згідно рішення Сарненської міської ради передало все майно ТзОВ „Теплоенергосервіс-ТЕС" і на протязі опалювального сезону в період з жовтня 2005 року по травень 2006 року не надавало послуг по виробленню та розподіленню тепла, а відтак і не здійснювало господарської діяльності саме в тій частині, в якій здійснювалися заходи по підготовці матеріально-технічної бази та були понесені витрати. В цьому випадку на затрати літнього періоду 2005 року по підготовці до опалювального сезону 2005-2006 року (що ввійшли в вартість тарифу) згідно пп. 7.2.6 п. 7.2. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" необхідно було виписати накладну на суму затрат - 261899,57грн.(без ПДВ).
Про той факт, що податкова накладна виписана не була, податковий орган повідомив директор ТзОВ „Теплоенергосервіс-ТЕС" листом №816 від 27.09.06р. (а.с.60).
Факт передачі витрат літнього періоду 2005 року 2005 року по підготовці до опалювального сезону 2005-2006 року підтверджується і актом звірки взаємних розрахунків від 13.02.06р. (а.с.65).
Таким чином податковий орган під час здійснення виїзної планової перевірки дотримання вимог податкового законодавства позивачем за період з 01.07.05р. по 30.06.06р. правомірно встановив факт порушення Закону України "Про податок на додану вартість".
Поряд з тим, податковим органом внаслідок передачі в оренду цілісного майнового комплексу позивачем разом із витратами літнього періоду 2005 року 2005 року по підготовці до опалювального сезону 2005-2006 року і не здійсненням останнім господарської діяльності в період опалювального сезону (жовтень 2005 року-травень 2006 року) встановлено факт заниження валового доходу в IVкварталі 2005 року на суму 261900грн. (а.с.20, стор. акту перевірки-15), внаслідок чого позивачу було донараховано податкове зобов'язання по податку на прибуток.
Валовий дохід - це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами (підпункт 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств").
Про те з невідомих підстав (представник позивача не надала в судовому засіданні пояснень з цього приводу) позивач не оскаржує донараховане податкове зобов'язання по податку на прибуток.
Нарахування податковим органом - відповідачем по справі податкових зобов'язань по податку на додану вартість у даному випадку є похідним від збільшення валового доходу внаслідок його заниженням платником податків та донарахування податкового зобов'язання по податку на прибуток.
Не оспорюючи донарахованого податкового зобов'язання по податку на прибуток, позивач тим самим визнає правомірність дій податкового органу в цій частині перевірки.
Покликання представника позивача на рішення господарського суду Рівненської області від 21.02.07р. у справі 11/27 (а.с.50-52) як обгрунтування тієї обставини, що питання щодо правомірності відшкодування за рахунок ТОВ "Теплоенергосервіс - ТЕС" понесених витрат літнього періоду по підготовці до опалювального сезону розглядалося в судовому порядку судом не приймається до уваги, оскільки предметом розгляду зазначеної справи було стягнення 329993грн.46коп. збитків та неодержаних доходів, що не є тотожним.
З огляду на вищевикладене позивачу - комунальному підприємству "Сарникомуненергія" Сарненської міської ради в позові слід відмовити повністю.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 160-163Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позивачу - Комунальному підприємству "Сарникомуненергія" Сарненської міської ради - в позові відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини - з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І.Юрчук
Повний текст підписано 14 вересня 2007 року