Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Пробий по базі
Перевірка фізосіб відтепер доступна в безкоштовному тарифі Перевірка фізосіб доступна в opendata тарифі

Перевірити зараз
Теми 20 листопада 2018 р.

Open data в Україні. YouControl як частина open data ua

Поділитися:
Open data в Україні. YouControl як частина open data ua

Словосполучення "відкриті дані" надійно увійшло в нашу мову. Ви напевно не раз зустрічали ремарку "інформація взята з відкритих джерел". Що це за джерела такі, наскільки вони відкриті і кому, та що таке опендатабот? Давайте з’ясуємо.

Що таке Open Data – відкриті дані?

Open data – об'ємне поняття, що охоплює одночасно і концепцію, і явище, в якому вона втілюється.

Open data як концепція – це ідея про те, що інформація, яка не є предметом авторського права, не захищена патентами та іншими механізмами контролю, повинна бути доступна всім. Вважається, що обмеження доступу до даних йдуть проти суспільного блага. Відкриті дані не передбачають обмежень та/або оплати. Більш того, місія відкритих даних полягає у підзвітності влади перед громадянами.

Відкриті дані фактично – це будь-яка інформація, що може виявитися корисною. Дані державних реєстрів, відомості про житлово-комунальне господарство або, грубо кажучи, місця розташування громадських туалетів – усе це опен дата. При цьому формат даних повинен бути зручним для читання комп'ютерними алгоритмами та застосування. Придатні формати open data-файлів: JSON, XML, RDF. Електронні таблиці Microsoft Excel, текстові документи txt та PDF не рекомендуються для опен дата через відсутність в них чіткої структури даних.

Разом з open data часто використовується термін «big data» («великі дані», база даних) для позначення різних типів баз даних, у тому числі суспільно значущих комп'ютерних даних, які можуть зберігатися у загальному доступі та без перешкод використовуватися широкою аудиторією за допомогою опендатабот.

Кому та навіщо потрібні відкриті дані?

Користь open data може бути не очевидною на перший погляд. Точніше, як раз на перший погляд здається, що це прорив і тепер життя стане зручним та більш чесним. Але при найближчому розгляді більшість людей, не зайнятих у специфічних сферах інформаційних технологій, не знають, як вони можуть використовувати відкриті дані.

Тому створюються опен дата-проекти. У різних країнах їх відкривають місцеві ініціативи, але є глобальні ресурси відкритих даних. Вони стосуються переважно громадських проектів та бізнесу. Ось кілька прикладів використання open data у світі:

• У 2006 році у Великобританії був запущений перший у світі портал відкритих даних data.gov.uk. Тут можна знайти дані про економіку, державні витрати, освіту, злочинність і правосуддя та інші, що опубліковані центральним урядом, місцевими органами влади та державними органами.

ZestFinance, США. Допомагає визначити надійність позичальників для прийняття рішення з виділення кредитів. Базується на відкритих даних та математичних моделях. Система видає рішення у межах 10 секунд.

Farmerline, Гана. Доступ до даних, які потрібні у сільському господарстві. Платформа дозволяє аналізувати ринок сільськогосподарської продукції та дає фермерам рекомендації щодо вирощування різних культур.

ReConnect Energy, Індія. Аналізує ефективність роботи вітрових та сонячних установок, та на основі отриманих даних прогнозує обсяги вироблення електроенергії. Використовується підприємствами, які встановлюють альтернативні джерела енергії, для підвищення рівня продуктивності.

Timetric – відкриті дані у бізнес-розвідці. Система використовує велику кількість відкритих даних, аналізує галузь свого клієнта, формує звіти та рекомендації. Витрачає на пошук та аналіз даних набагато менше часу, ніж класичні консалтингові агентства.

Kalibrr, Філіппіни. Платформа обробляє пошукові запити про працевлаштування та пропонує претендентові варіанти роботи, які відповідають його бажанням, а роботодавець отримує перелік потрібних йому кандидатів. Послугами системи користуються компанії Toyota, Lufthansa, Uber та Shell.

Open Data Impact Map – геопросторова платформа, на якій відзначені спільноти з усього світу, які вже використовують та розвивають проекти за відкритими даними. Підійде для пошуку натхнення та корисних ідей, дозволяє побачити роботу вже реалізованих задумів.

Це лише декілька прикладів, що ілюструють можливості опен дата для бізнесу та приватних осіб. На практиці ці можливості майже не обмежені: інформація про держзакупівлі, витрати бюджету, наявність ліків у лікарнях, графік вивезення побутового сміття, число перевезених транспортом пасажирів, екологічний стан міста, фази роботи світлофорів на перехресті та інше.

Зі свого боку, комерційні компанії викладають свої дані у відкритий доступ:

1. Uber. За запитом компанія надає дані про понад 2 мільярди поїздок своїх машин по всьому світу.

2. Intel ділиться даними своєї дослідницької лабораторії.

3. Air France-KLM – розклад польотів, номери рейсів, маршрути, тарифи та умови перевезень.

4. Google – Google Open Images

5. Inside Airbnb - незалежний проект про вплив Airbnb на міста.

У всьому світі приватні компанії навчилися використовувати відкриті дані та заробляти на них. Європейський ринок відкритих даних в 2016 році склав майже €60 млрд. Очікується, що до 2020 року економіка даних ЄС збільшиться до €100 млрд., створивши нові цифрові продукти та робочі місця, та скоротить державні витрати на €1,7 млрд. А що в Україні?

Open Data або відкриті дані в Україні: очікування та реальність

Про відкриті дані в Україні всерйоз заговорили на початку 2013 року. Однією з перших ініціатив став проект Social Boost, що просуває концепцію відкритих даних і координує діяльність ентузіастів, IT-компаній та державних органів в Україні через соціально значимі ІТ-проекти, пов'язані з електронним урядом, електронної демократією, електронними послугами та відкритими урядовими даними.

У 2014 році був розроблений законопроект про відкриті дані, прийнятий в першому читанні. Кабінет Міністрів розробив відповідну постанову про відкриття більш ніж 300 реєстрів і баз даних.

У грудні 2017 року Кабінет міністрів України розширив перелік баз даних, які повинні публічно відкриватися державними органами, і кількість відкритих реєстрів зросла з 302 до 600.

З 2013 по 2018 рік Україна поліпшила свою позицію в рейтингу Global Open Data Index. Наша країна стала однією з 50 найбільш відкритих держав, зайнявши 31-е місце. Точний розмір економічного потенціалу Open Data в даний час вивчається Київською школою економіки.

Сьогодні в Україні розроблені сотні громадських послуг, інтерактивних карт, веб-сайтів та державних проектів. Для підтримки проектів по відкритим даними неодноразово проводилися Open Data-хакатони. Ось декілька різнопланових прикладів:

• Портал відкритих даних України data.gov.ua. Надає доступ до публічної інформації органів влади у формі відкритих даних open data Ukraine з можливістю її подальшого використання. Підтримується Державним агентством з питань електронного врядування України.

Opendatabot – сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень та контролю контрагентів.

ProZorro – офіційний портал оприлюднення інформації про державні закупівлі України. Портал, база даних та модуль електронного аукціону формують єдину систему електронних державних закупівель.

Navizor – показує стан покриття на дорогах по всій країні та дозволяє планувати поїздки.

"Законы просто" – чат-бот, який допомагає швидко знаходити інформацію в нормативно-правовій базі України та вказує на колізії та протиріччя в законах.

• “Чиста вода” – інтерактивна карта забруднення річок в Україні на основі даних Державного агентства водних ресурсів.

Інформаційно-аналітична платформа YouControl – один із значущих проектів в секторі open data ua. Робота системи заснована на відкритих даних та призначена для бізнес аналітики, конкурентної розвідки та перевірки контрагентів.

YouControl як ресурс відкритих даних

Аналітична система YouControl на основі відкритих даних з державних реєстрів формує досьє на кожну компанію України, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв'язки між афілійованими особами (опендатабот). Розробка системи почалася в 2013 році, тобто, на самому початку розвитку open data Ukraine. Проект безперервно розвивається та здобуває нові функції.

Перспективи open data Ukraine

Відкриті дані приносять грошову вигоду урядам і компаніям, скорочують витрати і покращують процеси прийняття рішень, створюють можливості для бізнесу і аналітиків даних. Open data здатна підвищувати прозорість та ефективність державного сектора, удосконалювати ділову практику, боротися з корупцією і ухиленням від податків. Сьогодні українці вже можуть отримувати і використовувати тисячі файлів, опублікованих на data.gov.ua. Але багато громадян досі не знають про можливості відкритих даних.

У західних країнах бізнес давно зрозумів, що відкриті дані здатні приносити прибуток. У цьому процесі задіяні три типи гравців: державні структури, бізнес, громадські організації. Бізнес будує, громадські організації насідають на державний сектор, щоб ті відкривали дані, державний сектор відкриває дані. Дані аналізуються, використовуються, перетворюються на стартап.

Поступово в Україні з'являється все більше можливостей використання опен дата: держава публікує інформацію, яка раніше була закрита, і підтримує проекти, спрямовані на використання відкритих даних.

Поділитися:
promo banner image
Повне досьє на кожну компанію України
  • Інформація про тендери, які виграла компанія і на які суми;
  • Судові рішення, в яких компанія брала участь;
  • Всі ліцензії і дозволи компаній;
  • 7 міжнародних санкційних списків, в які може входити компанія;
  • Зовнішньоекономічна діяльність компанії;
  • Зв'язки компанії з іншими контрагентами.
Зареєструватись безкоштовно

Читайте також:

Теми 4 серпня 2020 р.

Електронні декларації чиновників та депутатів України в YouControl

Електронна декларація — це «звіт» платника податків про свої доходи.   Звітувати належить підприємцям різних сфер діяльності. Причому навіть якщо доходи нульові — це потрібно відзначити в декларації. Хоча набагато змістовніші та корисніші для ділової розвідки та аналізу декларації чиновників і депутатів України. Цю інформацію використовують: •  ЗМІ в журналістських розслідуваннях;

Теми 4 жовтня 2019 р.

Судові справи під контролем: як не пропустити засідання суду

Мало кому подобається влазити в судові суперечки. У наших краях досі прийнято намагатися вирішити всі питання в усному режимі. Однак, якщо вам все ж доведеться пройти через судове засідання, упевніться, що ви його не прогавите. Ще недавно громадяни України могли і не знати, що є учасниками судового процесу. Бувало, що сповіщення не доходило до адресата і він, природньо, пропускав будь-який розгляд своєї справи.

Теми 4 жовтня 2019 р.

Що таке статутний капітал і як він формується

Створюючи товариство з обмеженою відповідальністю, необхідно зібрати статутний капітал. Інакше вам не дадуть дозвіл на відкриття бізнесу. Формування статутного капіталу може сильно ускладнитися, якщо підійти до цього питання як-небудь, тому ми зібрали відповіді на головні питання з цього приводу. Статутний капітал (СК) – це грубо кажучи грошовий фундамент будь-якої компанії. Він виступає свого роду гарантією виконання зобов'язань перед клієнтами.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’