Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Єдиний державний портал відкритих даних та його задачі

youcontol

Єдиний державний портал відкритих даних та його задачі

Єдиний державний веб портал містить безліч даних, відкритих та доступних всім. Інформації на порталі багато, проте використовувати її буває складно, та не всі розпорядники інформації зареєстровані на сайті.

Єдиний державний веб-портал відкритих даних data.gov.ua існує в Україні з 2015 року. Він був створений одразу після прийняття Закону України «Про доступ до публічної інформації» (№ 319-VIII від 09.04.2015).

Головна задача порталу - забезпечувати вільний доступ до публічної інформації органів влади та її подальше використання. Це означає, що будь-хто може вільно копіювати, публікувати, поширювати або іншим способом використовувати дані, розміщені на порталі. У тому числі дозволено використання відкритих даних в комерційних цілях.

Офіційні цілі та можливості державного порталу відкритих даних:

• розміщення органами влади відкритих даних та іншої інформації, яка підлягає оприлюдненню;

• регулярне оновлення актуальної інформації (відкритих даних);

• забезпечення для всіх користувачів загальних правил оприлюднення відкритих даних;

• забезпечення повноти, достовірності та своєчасності інформації, що публікується;

• забезпечення зворотнього зв'язку та двосторонньої комунікації з користувачами порталу.

Розробкою порталу займалася українська технологічна громадська організація SocialBoost за підтримки Microsoft Ukraine та Міжнародного Фонду «Відродження». Підтримує роботу порталу Державне агентство з питань електронного врядування України. Адміністратором порталу data.gov.ua є ДП Державний центр інформаційних ресурсів України.

Особливості роботы порталу data.gov.ua

Єдиний державний веб-портал відкритих даних створений для реалізації основної ідеї open data: підзвітності влади перед громадянами. Детальніше про концепцію відкритих даних читайте в нашій статті “Open data в Україні. YouControl як частина open data ua”.

У цьому сенсі Єдиний державний портал відкритих даних можна назвати великим кроком у бік сучасних, технологічних та розвинутих рішень.

Наступний крок - практична реалізація рішення та можливість його застосування. Згідно зі встановленими правилами, розпорядники інформації зобов'язані публікувати на порталі такі дані:

• Довідник телефонів та адрес

• Інформацію про організаційну структуру

• Звіт про використання бюджетних коштів, в тому числі за окремими бюджетними програмами

• Річні плани закупівель

• Переліки адміністративних послуг, інформаційні картки адміністративних послуг і бланки заяв, необхідних для звернення про надання адміністративної послуги

• Адміністративні дані, що збираються розпорядником інформації

• Правові акти, які підлягають оприлюдненню відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»

• Фінансову звітність суб'єктів господарювання державного сектора економіки, які належать до сфери управління розпорядника інформації

Структура державного веб-порталу відкритих даних систематизує всю інформацію за розділами даних, які, в свою чергу, поділені за 15 категоріями:

Ці дані можуть бути корисні і юридичним, і фізичним особам. За умови, що публікуються своєчасно і зручні для пошуку і застосування. На жаль, не всі держструктури зареєстровані на сайті (на 10.07.2018 р). Зокрема, Міністерство фінансів України значиться в переліку розпорядників інформації на порталі, але не опублікувало жодного набору даних.

Щодо Державної фіскальної служби, то в її управлінні перебувають такі важливі дані як реєстр платників податку на додану вартість, а також інформація про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість.

За допомогою пошуку знаходимо на порталі data.gov.ua розпорядника інформації Державна фіскальна служба України. Бачимо, що від її імені було опубліковано 59 наборів даних.

У відповідному розділі можна побачити, що за станом на 10.07.2018 найсвіжішим оновленням є публікація від 10.07.2018, тобто максимально актуальна. Це перелік об'єктів інтелектуальної власності, включених до митного реєстру.

На жаль, функція сортування за датою публікації даних не дозволяє зробити відображення найновіших даних автоматичним, тому необхідну інформацію доводиться шукати вручну, прокручуючи сторінку.

Щодо Податкової служби, то вона не значиться серед розпорядників інформації порталу data.gov.ua. Це означає, що Єдиний державний веб портал відкритих даних не містить даних цього відомства.

Серед розпорядників інформації найбільшу кількість наборів даних опублікувала Донецька обласна державна адміністрація:

Таким чином, Єдиний державний веб-портал відкритих даних може служити джерелом цікавих відомостей, наприклад, для журналістських матеріалів і громадської роботи. Стосовно швидкого інформування про зміни в державних реєстрах та іншої інформації, яка може бути корисна для бізнесу – то ці функції ускладнені. У такому випадку варто використовувати більш оперативні системи і служби.

Користування порталом data.gov.ua і системою YouControl

Оскільки єдиний веб-портал відкритих даних виявився не настільки функціональним, як того вимагають щоденні завдання бізнесу, то розумним рішенням буде використання різних джерел інформації. Вибіркова компіляція ресурсів з урахуванням завдання, що стоїть перед вами, – найефективніший метод.

Наприклад, якщо вас цікавить якась інформація від органів місцевого самоврядування, то логічно пошукати її саме на порталі data.gov.ua. Якщо ж мова йде про необхідність отримати повне досьє контрагента – то система YouControl стане оптимальним рішенням. До того ж, YouControl оперативно інформує про всі зміни в реєстрах – і ці дані можуть виявитися критично важливими саме для бізнесу.

Зараз Єдиний державний портал відкритих даних працює в тестовому режимі. Кожен користувач може звертатися до цього ресурсу або будь-якого іншого – що повністю відповідає концепції відкритих даних.

promo banner image
Повне досьє на кожну компанію України
  • Інформація про тендери, які виграла компанія і на які суми;
  • Судові рішення, в яких компанія брала участь;
  • Всі ліцензії і дозволи компаній;
  • 7 міжнародних санкційних списків, в які може входити компанія;
  • Зовнішньоекономічна діяльність компанії;
  • Зв'язки компанії з іншими контрагентами.
Зареєструватись безкоштовно