Рішення № 9999273, 20.05.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
13/69
Номер документу
9999273
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

20.05.10 р.                     Справа № 13/69                               

Суддя господарського суду Донецької області Темкіжев І.Х.

при секретарі Третяк А.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом Прокурора м.Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі: Макіївської міської ради м.Макіївка, Донецька область

до відповідача Державного підприємства „Макіїввугілля” м. Макіївка, Донецька область

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна екологічна інспекція в Донецькій області

про відшкодування шкоди в сумі 99’940грн.50коп.

За участю прокурора: Пономарьов А.О., посв. №2644,

та представників сторін:

від позивача: Новосад В.М., довіреність № 05/12-02155 від 01.04.2010р, нач.відд.екології,

від відповідача: Бесіда О.Ю., дов. №08-81/02д від 04012010р., пом. дир. з прав. питань,

від третьої особи: Руденко А.О., довіреність № 02-4051 від 11.01.2010р., гол.спец. – юриск.

СУТЬ СПОРУ :                     

Прокурор м.Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської міської ради звернувся до суду з позовом до Державного підприємства „Макіїввугілля”, м.Макіївка про відшкодування збитків в розмірі 99’940грн.50коп., заподіяної внаслідок засмічення земель відходами без відповідного дозволу.

У позовних вимогах прокурор посилається на факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, а саме засмічення земель відходами (котельним шлаком) на території котельної підприємства, що підтверджується актом № 11/110 від 06-10.07.2009р., розрахунком відшкодування шкоди від засмічення земель відходами.

Нормативно прокурор посилається на ст.ст. 91,96,164 Земельного кодексу України, ст.ст. 15, 55, 68,69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища“, ст.ст. 35, 56 Закону України „Про охорону земель”, Закон України „Про прокуратуру”.

Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до ст. 81-1 Господарського-процесуального кодексу України.

Ухвалою суду від 29.04.2010р. за клопотанням прокурора м. Макіївки залучена до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Державна екологічна інспекція в Донецькій області.

Під час судових засідань прокурор підтримав позовні вимоги. Представник позивача підтримав позовні вимоги прокурора.

Представник відповідача в судових засіданнях проти факту засмічення земель відходами не заперечив, але стверджує, що під час перевірки не були з’ясовані обставини щодо виду та ваги засмічуючих речовин, що має суттєве значення для об’єктивного розрахунку збитків. А саме, вважає, що під час розрахунку фахівцями був невірно застосований коефіцієнт засмічення земельного ділянки 2,50 замість коефіцієнта 1,0 для земель, що засмічені багатотоннажними (>10000 т) відходами гірничодобувної промисловості. В обґрунтування своєї позиції посилається на п.5.7.1 „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища Українивід 27.10.1997р. N 171 (у редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 4 квітня 2007р. N 149), зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.04.2007р. № 422/13689.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, надані письмові пояснення, відповідно до яких інспекція вважає доводи відповідача безпідставними так як спірні відходи не відносяться до відходів гірничої промисловості.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін та третьої особи, суд ВСТАНОВИВ:

Прокуратурою м. Макіївки була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства України відокремленим підрозділом „Шахта ім. В.І.Леніна” ДП „Макіїввугілля”. В ході перевірки було встановлено, що у 2008році підприємством здійснювалось розміщення відходів в навколишньому природному середовищі на підставі дозволу № 27.45 від 10.12.2007р. терміном дії з 01.01.2008р. до 01.01.2009р.

У 2009році підприємством отриманий дозвіл на розміщення відходів в навколишньому природному середовищі на 2009 рік з терміном дії з 01.01.2009р. до 01.01.2010р. Дозвіл виданий на розміщення таких відходів як мул відстійників – 226,1 тонни, тверді побутові відходи – 139,65 тонн на рік. На розміщення породи, котельного шлаку і пилу циклонів на порідному відвалі дозвіл не видавався.

За фактом виявленого порушення був складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 11/110 від 06-10.07.2009р., який підписаний представниками шахти без зауважень.

Згідно з розрахунком розмірів відшкодування збитків, зробленого фахівцями, ВП „Шахта ім. В.І.Леніна” ДП „Макіїввугілля” в результаті засмічення земель відходами нанесений збиток державі в сумі 99’940грн. 50коп., який розрахований по „Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища Українивід 27.10.1997р. N 171 (у редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 4 квітня 2007р. N 149).

За результатами розгляду матеріалів справи, дослідивши та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням суд дійшов висновку, що вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Правове регулювання у сфері охорони земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, які приймаються відповідно до них (ст. 4 Закону України "Про охорону земель" № 962-IV від 19.06.2003р.).

Ст. 35 Закону України "Про охорону земель" № 962-IV від 19.06.2003р. власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу, тощо.

Ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Як вбачається з матеріалів справи, відокремлений підрозділ „Шахта ім. В.І. Леніна” у 2009році здійснював розміщення таких відходів як порода, котельний шлак і пил циклонів на порідному відвалі без відповідного дозволу.

Відповідальність юридичних та фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов використання, отже, Державне підприємство „Макіїввугілля” м.Макіївка суттєво порушило інтереси держави, а саме, ст.1 Земельного кодексу України, якою передбачено, що Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

З метою реалізації положень статей 20, 22, 44, 45, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статей 14, 17, 23, 33, 43 Закону України "Про відходи" та з метою удосконалення процедури визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та встановлення розмірів компенсації шкоди, завданої державі суб'єктами господарювання та фізичними особами у процесі їх діяльності, внаслідок забруднення земель хімічними речовинами, засміченням промисловими, побутовими та іншими відходами було розроблено зміни від 4 квітня 2007 року № 149 до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (далі - Методика), затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.97 № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 05.05.98 за N 285/2725.

Згідно з п. 3.2 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Пунктом 3.3. наведеної Методики визначено, що факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення (пункт 4.1. Методики).

Розрахунок виконаний відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькі області, в тому числі за показниками: загального об’єму засмічуючих речовин (котельний шлак) - становить 35м3., загальної площі засмічених земель підприємства - становить 54м2. Як зазначалося за розрахунком фахівців збиток нанесений державі на суму 99’940грн.50коп.

Заперечення представника відповідача з посиланням на п.5.7.1. наказу №171 Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.97р. судом не приймаються до уваги, оскільки вказаний пункт застосовується тільки при засміченні земель багатотоннажними відходами гірничодобувної промисловості, в той час як спірні відходи у об’ємі засмічуючих речовин 35м3 утворилися з котельного шлаку. Шлаки котелен відокремлені у четверту групу категорії небезпеки відповідно до „Державних санітарних правил та норм 2. Комунальна гігієна. 2.7. Грунт, очистка населених місць, побутові та промислові відходи, санітарна охорона грунту. "Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення" ДСанПіН 2.2.7.029-99", затвержені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 1.07.1999р. N 29.

Суд дійшов висновку, що котельний шлак за своєю суттю не відноситься до відходів гірничодобувної промисловості. Відповідач не довів протилежне.

Стаття 56 Закону України „Про охорону земель” встановлює, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що до повноважень і компетенції місцевих рад, у даному випадку Макіївської міської ради, у галузі охорони навколишнього природного середовища, відноситься забезпечення реалізації екологічної політики України, здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 33 Господарського-процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Враховуючи вищенаведене та те, що представником відповідача не спростований факт засмічення відповідачем земельної ділянки комунальної власності територіальної громади м. Макіївки суд вважає, що вимоги прокурора м.Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Макіївської міської ради є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача, відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 15, 47, 55, 68, 69 Закону України” Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

                                        

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги прокурора м.Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Макіївської міської ради до Державного підприємства „Макіїввугілля” м.Макіївка, Донецька область про відшкодування збитків в розмірі 99’940грн.50коп., заподіяної внаслідок засмічення земель відходами без відповідного дозволу, задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, Донецька область, м.Макіївка, вул. Радянська, б.2, ЄДРПОУ 32442295, р/р260000301528430 у Центрально-міському відділенні Промінвестбанку м.Макіївка, МФО 334516) на користь фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради (86157, Донецька область, м.Макіївка, вул. Радянська, 1, р/р 31516901500068 в УДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165243) у відшкодування збитків в розмірі 99’940грн.50коп., внаслідок засмічення земель відходами без відповідного дозволу.

Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, Донецька область, м.Макіївка, вул. Радянська, б.2, ЄДРПОУ 32442295, р/р260000301528430 у Центрально-міському відділенні Промінвестбанку м.Макіївка, МФО 334516) в доход Державного бюджету держмито в сумі 999грн.40коп.

Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, Донецька область, м.Макіївка, вул. Радянська, б.2, ЄДРПОУ 32442295, р/р260000301528430 у Центрально-міському відділенні Промінвестбанку м.Макіївка, МФО 334516) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Державного бюджету у сумі 236грн.

У судовому засіданні 20.05.2010р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення.

Повний текст рішення складено і підписано 25.05.2010р.

          

Суддя