
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 вересня 2021 року Київ № 320/11525/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в:
до суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою в електронному вигляді з вимогами до ГУ ПФУ у Київській області про визнання протиправною відмову щодо перерахунку і виплати перерахованої пенсії відповідно до довідки №789 від 14.06.2021; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки №789 від 14.06.2021.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву та подані документи на предмет дотримання вимог ст.ст.160, 161 КАСУ, суд приходить до висновку про необхідність залишення позову без руху із наданням заявникові десятиденного строку для усунення недоліків шляхом подання позову у формі передбаченої ст. 160 КАСУ, із зазначенням у ньому: конкретизації позовних вимог в частині періоду перерахунку пенсійних виплат, дат початку та кінця спірного періоду; інформації про суми пенсійних виплат, отриманих за спірний період з наданням доказів про її отримання (виписки з банку, копії квитанції про грошові перекази тощо); обґрунтованого розрахунку суми, на виплату якої претендує позивач із визначенням всіх її складових та представленням документів, які підтверджують кожну складову розрахунку та методики здійсненого обчислення; копії листа ГУ ПФУ у Київській області, яким ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку оскільки технічні можливості програми ЄСІТС не забезпечують якісного друкування надісланих документів в електронному вигляді.
При цьому, вищевказана позовна заява була сформована ОСОБА_1 в системі «Електронний суд» від 19.09.2021.
Суддя звертає увагу, що в силу приписів частини другої статті 160 КАСУ, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Частиною другою, восьмою та дев`ятою статті 44 Кодексу передбачено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Разом з тим, в порушенням вищевказаних вимог процесуального закону до позовної заяви не додано доказів надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Частиною першою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В порушення вищевказаних вимог, до позовної заяви не додано її копій, а також копій доданих до позовної заяви документів для відповідача.
Відповідно до вимог частин першої, четвертої та восьмої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє обов`язку на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не визначено цим Кодексом. Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Відповідно до підпунктів 15.1, 15.2, 15.3, 15.16 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пункт 15.1); позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду в день надходження документів (пункт 15.2); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пункт 15.3); суд видає виконавчі документи в паперовій формі. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – ЄСІТС) (пункт 15.16).
01.12.2018 в газеті «Голос України» опубліковано оголошення про створення та забезпечення функціонування ЄСІТС. Дослідна експлуатація системи розпочинається з 01.03.2019 у складі вісьмох підсистем (модулів).
Відповідно до цього оголошення Державна судова адміністрація України на виконання параграфу 2 (Прикінцеві положення) розділу 5 Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» оголошує про створення та забезпечення функціонування ЄСІТС. Дослідна експлуатація системи розпочинається з 01.03.2019 у складі наступних підсистем (модулів): Єдиний контакт-центр судової влади України; Єдина підсистема управління фінансово-господарськими процесами; Офіційна електронна адреса (Електронний кабінет); Офіційний веб-портал «Судова влада України»; Єдиний державний реєстр судових рішень; Підсистема «Електронний суд»; Модуль «Автоматизований розподіл»; Модуль «Судова статистика».
Отже, суддя зазначає, що з 01.01.2019 підсистема ЄСІТС функціонує лише в тестовому режимі.
У подальшому відповідно до рішення ВРП від 28.02.2019 № 624/0/15-19, ДСА України повідомила про відкликання оголошення, опублікованого в газеті «Голос України» (№ 229 (6984) від 01.12.2018). Таким чином, після публікації цього оголошення зміни, передбачені Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», пов`язані з початком функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної систем, не набувають чинності. До того ж, тестова експлуатація вказаних підсистем та модулів ЄСІТС, підключення до яких буде здійснюватися поступово, згідно з окремими наказами ДСА України, виключає їх повноцінне функціонування.
Станом на день звернення з цим позовом до суду ЄСІТС у повному обсязі не функціонує, у тому числі й Підсистема «Електронний суд», а тому відсутня можливість подання процесуальних документів в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
Відповідно до Наказу ДСА України від 07.11.2019 № 1096 на 2020-2023 роки запроваджено плани і заходи з приводу забезпечення створення та функціонування ЄСІТС та затверджено Концепцію побудови ЄСІТС.
Отже, на цей час ЄСІТС роботу не розпочала, що унеможливлює прийняття позовної заяви в електронній формі без наявності власноручного підпису заявника (його представника).
Суддя констатує, що у Київському окружному адміністративному суді продовжується тестова робота підсистем та модулів ЄСІТС, підключення до яких буде здійснюватися поступово, згідно з окремими наказами ДСА України. Зокрема, тестування підсистеми «Електронний суд» у Київському окружному адміністративному суді вже здійснюється відповідно до наказу ДСА України від 22.12.2018 № 628.
При цьому, до дня початку функціонування ЄСІТС подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі на виконання підпункту 15.1 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України. Зміни до вказаної норми не внесено.
Аналогічна правова позиція щодо необхідності подання документів у паперовій формі до дня початку функціонування ЄСІТС, викладена також в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 14.02.2019 у справі № 9901/43/19.
У позовній заяві зазначено, що документ сформований в системі «Електронний суд» 19.09.2021.
Проте на час подання цієї позовної заяви ЄСІТС роботу не розпочала, що унеможливлює прийняття позовної заяви в електронній формі.
Суддя звертає увагу, що тестування підсистем та модулів ЄСІТС не є тотожним її повноцінному функціонуванню.
Ураховуючи, що позовна заява сформована в системі «Електронний суд», тобто подана не у паперовій формі, суд вважає, що позивачка (уповноважений нею представник) має подати до суду позовну заяву в письмовій формі разом із її копією та належним чином засвідченими копіями усіх доданих до неї документів у кількості, відповідно до кількості учасників справи.
Підпунктом 15.1 підпункту 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування ЄСІТС подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Судова практика не нівелює положення Кодексу адміністративного судочинства України стосовно подання процесуальних документів, зокрема, позовних заяв до дня початку функціонування ЄСІТС виключно в паперовій формі.
Суд зазначає, що формування та подання представником позивачки позовної заяви через систему «Електронний суд» тягне за собою її реєстрацію в автоматизованій системі «Діловодство спеціалізованого суду» з присвоєнням єдиного унікального номеру справи, здійснення розподілу справи між суддями та подальшої передачі справи визначеному судді для її розгляду. Отже, метою використання особою системи «Електронний суд» є реєстрація процесуального документа (позовної заяви тощо) та його передача судді для розгляду. У такий спосіб, до того ж, визначається та фіксується дата звернення особи до суду.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в :
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Брагіна О.Є.