Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
21 червня 2010 р. р. № 2а-319/10/1370
15 год. 53 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Шийки Н.П., представників позивача Завалишина Ю.О., Третякова В.В., представника відповідача Чабана О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ДТ-ГО "Львівська залізниця"
до ДПІ у Франківському районі м. Львова
пропро скасування податкового повідомлення-рішення ,
ДТГО «Львівська залізниця»звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Франківському районі м. Львова, просить суд скасувати як протиправне податкове повідомлення-рішення від 30.04.2009 року №0000862320/0. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, амортизаційні відрахування нараховувались лише на суми поліпшення основних фондів першої групи, що узгоджується з нормами пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а основні фонди другої та третьої групи були самостійно придбані відокремленим підрозділом позивача і на їх вартість нараховувалась амортизація. Представники позивача в судових засіданнях надали аналогічні пояснення, просять позов задовольнити.
Відповідач позовні вимоги заперечує повністю. Зазначає, що відокремленим підрозділом «ДФСК «Локомотив»безпідставно нараховувались амортизаційні відрахування на вартість основних фондів, отриманих від ДТГО «Львівська залізниця»; долучені до справи докази не доводять понесення витрат на придбання чи покращення вищевказаних основних засобів, тому підстав для відображення спірних амортизаційних відрахувань у податковому обліку. Представник відповідача в судових засіданнях заперечення підтримав, просить в задоволенні позову відмовити.
На запитання суду сторони повідомили, що надали всі наявні докази, інших надати не бажають, клопотань про витребування доказів не мають.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено 22.06.2010 року.
Заслухав пояснення представників сторін, зясував обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив письмові докази, якими такі обґрунтовуються, суд встановив наступні фактичні обставини справи та норми права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
ДПІ у Франківському районі м. Львова проведено позапланову виїзну перевірку відокремленого підрозділу «Дорожній фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 30.09.2008. За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 16.03.2009 № 689/23-3/20828296 (далі акт перевірки).
На підставі висновків акту перевірки прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 30.04.2009 № 0000862320/0, згідно якого ДТГО «Львівська залізниця»в особі ВП «ДФСК «Локомотив»визначено податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 41317,54 грн. (в т.ч. 27595,25 грн. основний платіж, 13722,29 грн. штрафні (фінансові) санкції).
Як вбачається з висновків акту перевірки, встановлено порушення відокремленим підрозділом «Дорожній фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив»(далі ВП «ДФСК «Локомотив») позивача вимог пп.8.1.1, 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого підприємством завищено амортизаційні відрахування за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року на загальну суму 110381,00 грн., у тому числі за 3-й квартал 2007 року в сумі 21451,00 грн., за 4-й квартал 2007 року в сумі 21189 грн., за 1-й квартал 2008 року в сумі 22899,00 грн., за 2-й квартал 2008 року в сумі 22579,00 грн., за 3-й квартал 2008 року в сумі 22263,00 грн.
На думку відповідача, вищеописане порушення полягало в тому, що ВП «ДФСК «Локомотив» нараховувались амортизаційні відрахування на залишкову вартість основних фондів отриманих від ДТГО «Львівська залізниця»:
-основні фонди І групи: будинок фізкультури залізничників, будинок велобази, електротрансформатор,
-основні фонди ІІ групи: електролічильник настільного тенісу, принтер, засіб для створення компютерної мережі,
-основні фонди ІІІ групи: крісло офісне, «бутелян»типу 01.
При цьому орган державної податкової служби (далі орган ДПС) вважає, що ВП «ДФСК «Локомотив»не понесло жодних витрат на придбання вищевказаних основних засобів чи їх ремонт (покращення), тому немає підстав для відображення цих амортизаційних відрахувань у податковому обліку. В акті перевірки не розподілено загальну суму знятих амортизаційних відрахувань у розмірі 110381,00 грн. ні по групах основних засобів, ані по їх конкретних найменуваннях. Зі змісту акту та пояснень представника відповідача вбачається, що орган ДПС вважає безпідставним відображення всієї суми амортизаційних нарахувань за період, що перевірявся.
Наведені твердження органу ДПС на обґрунтування законності спірного рішення не беруться судом до уваги з наступних мотивів.
Згідно з пп. 8.1.1 п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», під терміном «амортизація»основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань, установлених цією статтею. Згідно пп. 8.1.2 п. 8.1. ст. 8 цього ж Закону, амортизації підлягають витрати на проведення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних фондів.
Як вбачається з наданих позивачем відомостей-розшифровок про нарахування амортизації основних фондів, по податковому обліку ВП «ДФСК «Локомотив»числяться наступні основні засоби, що підлягали амортизації в період, охоплений актом перевірки:
1.перша група будинок одноповерховий цегляний (велобаза), будинок 4-х поверховий цегляний (будинок фізкультури залізничників), електротрансформатор (2 шт.);
2.друга група підігрівач проточної води, електролічильник, булерян (котел);
3.третя група насос для підкачки води трубний (3 шт.), магнітофон Маяк, акустична система, підсилювач, радіотрансляційна установка.
Як вбачається з матеріалів справи, спортивний комплекс (будівлі будинку фізкультури залізничників та велобаза) був закріплений за спортивним товариством «Локомотив Юга» постановою Виконкому Львівської міської ради депутатів трудящих від 16.10.1945 № 667. Станом на 1971 рік чотирьохповерховий будинок спортивного клубу та одноповерховий будинок велобази перебували в користуванні Львівського відділку залізниці, що підтверджується актом від 01.09.1971 №б/н, складеним комісією у складі голови Львівського міського Комітету по фізичній культурі та спорту, голови та старшого бухгалтера Райради ДСО «Локомотив», завідуючого Будинку фізкультури залізничників Львівського відділку залізниці. Згідно інвентарних карток № 791, 792 на будинок спортклубу «Локомотив»та велобоксу, зазначені споруди з 1958 року перебували на балансі Львівської дистанції цивільних споруд Львівської залізниці. Відповідно до наказу Львівської державної залізниці від 13.01.1997 № Н-10/27, в звязку з реорганізацією господарства Львівської дистанції цивільних споруд Львівської залізниці, згідно актів прийому-передачі від 27.05.1998 року та накладних №№ 13, 14 від 27.05.1998 року на баланс Дорожнього Фізкультурно-спортивного клубу «Локомотив»Львівської залізниці було передано вищезгадані будівлі (будинок одноповерховий на суму 35154 грн., із сумою зносу 22756 грн., а також будинок 4-х поверховий на суму 28460 грн. та із сумою зносу 11384 грн.).
31.01.2006 року на підставі наказу Міністерства транспорту та звязку України № 80 було змінено найменування Львівської державної залізниці на «Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця». У звязку із зміною найменування юридичної особи, Львівський спортивний клуб «Локомотив»було перейменовано у відокремлений підрозділ «Дорожній фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», а також затверджено нову редакцію положення підрозділу.
Як вбачається з акту перевірки ДПІ у Галицькому районі від 30.03.2005 № 981/23-2/20806981, за період з 01.07.04 р. по 01.01.2005 року та декларації з податку на прибуток Дорожнього Фізкультурно-спортивного клубу «Локомотив»за 2005 рік, попередником ВП «ДФСК «Локомотив»не відображалися амортизаційні витрати, які б позивач відносив до складу витрат по податковому обліку.
Протягом 2000-2005 років ВП «ДФСК «Локомотив»було проведено ряд капітальних ремонтів на загальну суму 94891,8 грн., що підтверджується актами форми КБ-2в за цей період. При цьому віднесено на вартість основних засобів загальну суму 81942,78 грн., в т.ч.: будинок одноповерховий - 18194,42 грн., будинок 4-хповерховий - 63748,36 грн. Крім цього, як вбачається з відомості про нарахування амортизації ВП «ДФСК «Локомотив» за 2006 рік, до основних фондів І групи було включено два придбаних підрозділом електротрансформатори вартістю 13270,12 грн. та 19517,10 грн. відповідно.
Отже, станом на 1-й квартал 2006 року балансова вартість основних фондів І групи (будинок фізкультури залізничників, будинок велобази, 2 електротрансформатори) становила 114730 грн., що знайшло своє відображення в декларації з податку на прибуток ВП «ДФСК «Локомотив»за цей період.
Протягом 2006 року ВП «ДФСК «Локомотив»проводився капітальний ремонт згаданих будівель. Так, у першому кварталі 2006 року ВП «ДФСК «Локомотив»проведено ремонт на суму 163356 грн., на збільшення вартості основних фондів І групи за цей період було віднесено 27020 грн., що підтверджується долученими до справи первинними документами (акти форми КБ-2, КБ-3, рахунки, платіжні документи тощо) та декларацією з податку на прибуток за цей період. На згадану суму покращень у ІІ кварталі 2006 року вже нараховувалась амортизація. В ІІ кварталі 2006 року у звязку із проведенням капітального ремонту будівель ВП «ДФСК «Локомотив»віднесено на збільшення вартості основних фондів І групи 285702 грн. Відповідно, на цю суму покращень амортизація нараховувалась у ІІІ кварталі 2006 і т.д. Як вбачається з долучених до справи первинних документів (в т.ч. акти форми КБ-2, КБ-3, рахунки, платіжні документи тощо), протягом 2006 року ВП «ДФСК «Локомотив»було проведено ремонт чотирьохповерхової та одноповерхової будівель на загальну суму 2788567 грн., з них віднесено на збільшення вартості основних фондів І групи суму 1625761 грн., що знайшло відображення в декларації з податку на прибуток підприємств ВП «ДФСК «Локомотив»за І квартал 2007.
З порівняння показників декларацій по податку на прибуток підприємства за І квартал 2006 року та І квартал 2007 року вбачається, що позивачем відображено по податковому обліку загальну суму поліпшення основних фонів І групи за період 2006 року в розмірі 1630679 грн. (1745409 грн. - 114730 грн.).
Отже, відповідач помилково зазначає, що ВП «ДФСК «Локомотив»не було понесено витрат на придбання основних засобів І групи - будівель. Орган ДПС безпідставно не бере до уваги той факт, що понесені відокремленим підрозділом позивача витрати на ремонт спортивного комплексу були законно віднесені на збільшення балансової вартості спортивного комплексу, а згідно пп. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»ці витрати підлягають амортизації. Як вбачається з долучених до справи доказів, амортизація нараховувалась ВП «ДФСК «Локомотив»саме на суму понесених та відображених в податковому обліку витрат на поліпшення основних фондів (будівель), а не на їх залишкову вартість (за якою ці будівлі були безоплатно отримані).
З долучених до матеріалів справи письмових доказів (накладна від 30.12.1998 року №3012/27, податкова накладна від 30.12.1998 року №3012/27, акт здачі-приймання продукції №б/н, вимога від 29.12.2002 року № 61, повідомлення від 29.12.2002 № 993/4, накладна від 28.10.1999 № 351, податкова накладна від 21.10.1999 № 791, повідомлення за жовтень 1999 року) електротрансформатор, електролічильник настільного тенісу та булерян типу 01 придбані ДФСК «Локомотив»(в 2006 році перейменовано в ВП «ДФСК «Локомотив»). Таким чином, твердження відповідача про те, що відокремленим підрозділом позивача не було понесено витрат на придбання перелічених основних засобів спростовується долученими до справи доказами.
Щодо таких основних засобів, як принтер, засіб для створення компютерної мережі, а також крісло офісне, то такі взагалі не числяться по податковому обліку ВП «ДФСК «Локомотив»як основні засоби І-ІІІ групи, та, відповідно, на їх вартість не нараховувалась амортизація, що підтверджується долученими до справи розшифровками. З огляду на це, твердження відповідача про нібито встановлені факти нарахування ВП «ДФСК «Локомотив»амортизаційних нарахувань на їх вартість є голослівними та не знайшли свого підтвердження в ході дослідження фактичних обставин справи.
Такі засоби були придбані безпосередньо юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця», що підтверджується Договором фінансового сублізингу від 18.06.2007 № 55/Л/ІОЦ-071374/НЮ та Актами приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів. Компютери, принтер та засіб для створення компютерної мережі передавалися ВП «ДФСК «Локомотив»від Інформаційно-статистичного центру залізниці згідно актів приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 02.12.2008 року, а відповідачем перевірявся період з 01.07.2007 по 30.09.2008, тобто коли зазначених основних засобів ще не було в ВП «ДФСК «Локомотив».
Слід також зауважити, період з 01.01.2007 року по 30.06.2007 року вже був охоплений попередньою податковою перевіркою, проведеною відповідачем, за наслідками якої було складено Акт від 24.01.2007 № 3956/23-2/20828296. У вказаному акті перевірки жодних порушень щодо нарахування амортизаційних відрахувань відповідачем не було відображено, хоча амортизаційні відрахування збільшилися з 3633 грн. у першому півріччі 2006 року до 43730 грн. у першому півріччі 2007 року саме у звязку з амортизацією витрат на поліпшення основних фондів І групи (будівель). Також не було зауважень щодо амортизації інших основних засобів, віднесених до І-ІІІ груп.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Даючи оцінку наведеним обставинам справи в їх сукупності суд вважає, що доводи відповідача про безпідставність нарахування ВП «ДФСК «Локомотив»амортизації документально не підтверджені, базуються на припущеннях та не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи. У даному випадку, такі висновки відповідача призвели до необґрунтованого донарахування позивачеві податку з податку на прибуток в сумі 27595,25 грн.
Враховуючи висновок суду про протиправність визначення органом ДПС позивачу податкового зобовязання по основному платежу, суд визнає протиправним і визначення позивачу штрафних санкцій у розмірі 13722,29 грн. (за несплату такого основного зобовязання).
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов ДТГО «Львівська залізниця» в особі ВП «ДФСК «Локомотив»підлягає задоволенню, а податкове повідомлення-рішення від 30.04.2009 року № 0000862320/0 - визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України суд присуджує позивачу документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.04.2009 року № 0000862320/0.
Стягнути з державного бюджету на користь державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця»(м. Львів, вул. Гоголя, 1; ідентифікаційний код юридичної особи 01059900) судові витрати у формі судового збору в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанову суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Львівському апеляційному адміністративному суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Москаль Р.М.