Постанова № 9998564, 14.05.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2010
Номер справи
2а-1184/10/1270
Номер документу
9998564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.12

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2010 року Справа № 2а-1184/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ковальової Т.І.

при секретарі Скрипкіної А.О.

за участю

представників сторін:

прокурор: не зявився

від позивача: Нікуліна В.О., довіреність 3-06 від 10 лютого 2010 року

від відповідача: Фещенко О.П., довіреність б/н від 13.05.2010 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора міста Алчевська Луганської області в інтересах держави в особі відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

12 лютого 2010 року прокурор міста Алчевська Луганської області в інтересах держави в особі відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» про стягнення заборгованості страховим внескам в сумі 24 699 грн. 77 коп. та пені 2 626 грн. 89 коп..

12 березня 2010 року відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області подало до суду заяву про збільшення позовних вимог і просило стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам в сумі 33032 грн. 41 коп., з якої недоїмка - 24699 грн.77 коп., пеня 8332 грн. 64 коп..

В судове засідання не зявився прокурор, який був повідомлений про слухання справи, причини неявки суду не повідомив.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити, пояснивши, що донарахування страхових внесків у акті перевірки № 19 від 28 лютого 2008 року за результатами перевірки є правомірними діями відділення Фонду, які проводилися на підставі п. 2.5.1 Порядку затвердженого постановою № 68 від 17 жовтня 2003 року.

Позивачем нарахована відповідачу недоїмка у звязку з заниженням фонду оплати праці, тобто не були нараховані внески на трудові угоди та по тарифу. Позивач повинен був повідомити відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області про зміну основного виду діяльності, тоді би позивач змінив відповідачу страховий тариф, але ж позивач цього не зробив. Коефіцієнт страхового тарифу залежить від виду основної діяльності. Основною діяльністю визнається та діяльність, яка має питому вагу в обсязі реалізованої продукції, робіт, послуг. Основним видом діяльності відповідача є сталеве лиття. Позовна давність на стягнення страхових внесків не розповсюджується.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, підтримав доводи викладенні ним в запереченні на позовну заяву, пояснивши, що основним видом діяльності відповідача є дійсно сталеве лиття і просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем пропущений строк на звернення до адміністративного суду і доводи викладені в позовні заяві є необґрунтованими, тому не підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності з 19 квітня 2001 року.

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 29 вересня 2004 року - товариство з обмеженою відповідальністю «Промсоюз» здійснює такі види діяльності, як

- 51.70.0 інші види оптової торгівлі

- 27.51.0 чавунне лиття

- 27.52.0 сталеве лиття

- 37.10.1 оброблення металевих відходів та брухту чорних металів

- 14.11.0 видобування каменю для будівництва

- 14.21.0 розроблення гравійних та піщаних карєрів.

Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 25 листопада 2004 року - товариство з обмеженою відповідальністю «Промсоюз» здійснює такі види діяльності, як

- 51.70.0 інші види оптової торгівлі

- 28.52.0 інші операції з оброблення металу

- 37.10.1 оброблення металевих відходів та брухту чорних металів

- 14.11.0 видобування каменю для будівництва

- 27.51.0 чавунне лиття

- 27.52.0 сталеве лиття.

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 12 лютого 2007 року - товариство з обмеженою відповідальністю «Промсоюз» здійснює такі види діяльності, як

- 27.52.0 сталеве лиття

- 27.51.0 чавунне лиття

- 51.90.0 інші види оптової торгівлі

- 28.52.0 інші операції з оброблення металу

- 42.21.1 будівництво будівель

- 45.21.6 будівництво інших споруд.

Згідно акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 19 від 28 лютого 2008 року товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» порушено ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-ХІV від 23 вересня 1999 року із змінами і доповненнями.

Відповідно до ст. 52 Закону складено протокол про адміністративне правопорушення. Відповідачу нараховані страхові внески і пеню по даному акту в сумі 27326 грн. 66 коп. (а. с. 6-7).

18 січня 2010 року відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про що складено акт, яким встановлено, що середньооблікова чисельність персоналу в еквіваленті повної занятості 28 чоловік.

Загальний фонд оплати праці за перевірений період складає 3552 грн. 97 коп..

Станом на 01.01.2010 року сальдо по несплаті заробітній платі 64 грн. 76 коп., основний вид діяльності на момент перевірки код КВЕД 27.52.0, клас ризику 55 та страховий тариф 2,460 %. За актом попередньої перевірки № 19 від 28 лютого 2008 року не сплачено недоїмку у сумі 24699 грн. 77 коп. та пеню у сумі 2626,82 грн.

Страхувальником не відображаються у розрахункових відомостях суми, донараховані за актом попередньої перевірки, внаслідок чого відрізняється сума заборгованості перед Фондом на загальну суму 27326,66 грн.

За перевірений період страхові внески нараховані в повному обсязі, сплачені своєчасно. Нарахована пеня у сумі 5705,82 грн. на недоїмку за попереднім актом перевірки. Відповідачем акт був підписаний з зауваженнями (а. с. 27-30).

Відповідно до ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.

Відповідно до ст. 46 вказаного Закону фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; прибутку, одержаного від тимчасово вільних коштів Фонду на депозитних рахунках; коштів, одержаних від стягнення відповідно до цього Закону штрафів і пені з страхувальників, штрафів з працівників, винних у порушенні вимог нормативних актів з охорони праці, а також адміністративних стягнень у вигляді штрафів з посадових осіб підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству.

Статтею 47 Закону визначено, що розміри страхових внесків страхувальників обчислюються: для роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, які підлягають обкладенню податком з доходів, для добровільно застрахованих осіб у відсотках до мінімальної заробітної плати.

Страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що становлять систему оподаткування.

Частиною 2 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 від 23.09.1999 року встановлено, що роботодавець як страхувальник зобовязаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до ч.1 ст. 47 зазначеного Закону, страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.

Пунктом 4.12 Інструкції „Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України”, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за № 867/14134, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями у день одержання коштів на оплату праці в установах банків.

Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

Згідно з п. 4.13 зазначеної Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Відповідно до п. 2.5.1 Порядку здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших платежів до Фонду та цільовим використанням коштів перевіряються правильність даних щодо основного виду діяльності для перевірки правильності встановлення страхового тарифу. Якщо під час перевірки зясувалося, що страхувальником сплачувались внески не за основним видом діяльності, то йому доводиться правильний страховий тариф і проводиться відповідне нарахування (зі знаком “+”, “-") страхових внесків за новим встановленим тарифом. В разі виявлення вини страхувальника за встановлення невірного страхового тарифу, до посадових осіб страхувальника застосовується адміністративне стягнення згідно з законодавством.

Суд вважає необгрунтованими доводи відповідача, що позивачем пропущений строк звернення до суду в звязку з тим, що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються, відповідно до п. 5.8 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

На підставі вищенаведеного позовні вимоги є обґрунтованими.

Акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 19 від 28 лютого 2008 року та Акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 3 від 18 січня 2010 року, в частині зобовязання товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» перерахувати страхові внески та пеню на розрахунковий рахунок позивача, не визнані недійсними є не скасованими, тобто є чинними. Крім того за час судового розгляду справи недоїмка та пеня зі сплати страхових внесків у добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, ст.ст. 2, 17, 87, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора міста Алчевська Луганської області в інтересах держави в особі відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Промсоюз» (ЄДРПОУ 21822350, адреса: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Тельмана, 14) на користь відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області на розрахунковий рахунок 37175412001251 в УДК Луганської області МФО 804013, код 25938291 заборгованість по страховим внескам в сумі 33032 грн. 41 коп., з якої недоїмка - 24699 грн.77 коп. та пеня 8332 грн. 64 коп..

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова в повному обсязі виготовлена 18 травня 2010 року

< Текст >

СуддяКовальова Т.І.