Рішення № 99972750, 29.09.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2021
Номер справи
580/3375/21
Номер документу
99972750
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 року справа № 580/3375/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення часників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Будищенської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Будищенської сільської ради (далі - сільська рада, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області у вирішенні заяви ОСОБА_1 від 03.02.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва розташованої в межах с. Свидівок, Черкаського району Черкаської області, кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656;

- зобов`язати Будищенську сільську раду Черкаського району Черкаської області затвердити поданий ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва розташованої в межах с. Свидівок, Черкаського району Черкаської області. кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656 шляхом прийняття відповідного рішення з урахуванням вимог Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що 03.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656) площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: с. Свидівок Черкаського району Черкаської та надання її у власність.

Листом від 12.03.2021 року за вих. № 9 Будищенська сільська рада Черкаського району Черкаської області повідомила позивача, що його чергова заява від 03.02.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656) площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: с. Свидівок Черкаського району Черкаської області була розглянута та обговорена на сесії Будищенської сільської ради 26.02.2021 року. Депутати у винесеному позивачем в своїй заяві питання про затвердження проекту землеустрою наведеної вище земельної ділянки проголосували проти.

Згідно протоколу поіменного голосування депутатами VIII скликання на 10 сесії Будищенської сільської ради від 26.02.2021 року питання "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 " було поставлене на голосування, але більшість присутніх депутатів проголосувало проти затвердження даного проекту. При цьому, в протоколі відсутні вмотивовані причини з яких депутати Будищенської сільської ради виходили відмовляючи у затвердженні ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва. Водночас, рішення з даного питання в котрий раз не прийнято.

За таких обставин позивач змушений звернутись до суду з даним позовом за захистом порушених прав та інтересів.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки вказані в даній ухвалі.

08 червня 2021 року позивач подав до суду заяву з додатками на виконання вимог ухвали судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 про залишено позовної заяви без руху.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 липня 2021 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що 03.02.2021 позивач звернувся до Будищенської сільської ради з вимогою затвердити проект землеустрою, оскільки вищезазначені підстави, які перешкоджали наданню земельної ділянки не змінилися (а саме: на частині земельної ділянки , згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 наявні обмеження на користь КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради: зона санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-7103925392016; у 2019 році вказана земельна ділянка рішенням сесії Свидівоцької сільської ради визначена як одна із зон вигулу тварин та території с. Свидівок; на вказаній земельній ділянці, на яку виготовлений проект ОСОБА_1 проходить високовольтна лінія електропередач ПЛ-110кВ Поляна-Сокирно-1 та охоронна зона ЛЕП, Будищенською сільською радою було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою на 10 сесії сільської ради, яка відбулася 26.02.2021, у зв`язку з тим, що депутатський корпус вважає, що не можна позбавляти людей громадської землі, якою вони користуються багато років.

Відповідач вважає, що даний позов не підлягає задоволенню, оскільки суперечить чинному законодавству та інтересам громади.

21 липня 2021 року позивач подав до суду клопотання (відзив) з додатками.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 03.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області утвореної після формування територіальних громад Черкаської області, згідно якої Свидівоцька сільська рада увійшла до складу Будищенської сільської ради у 2020 році згідно з розпорядженням Кабінету міністрів України від 06.05.2020 року № 541-р, із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656) площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: с. Свидівок Черкаського району Черкаської та надання її у власність.

Листом від 12.03.2021 року за вих. № 9 Будищенська сільська рада Черкаського району Черкаської області повідомила позивача, що його чергова заява від 03.02.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656) площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: с. Свидівок Черкаського району Черкаської області була розглянута та обговорена па сесії Будищенської сільської ради 26.02.2021. Депутати у винесеному позивачем в своїй заяві питання про затвердження проекту землеустрою наведеної вище земельної ділянки проголосували проти.

Згідно протоколу поіменного голосування депутатами VIII скликання на 10 сесії Будищенської сільської ради від 26.02.2021 року питання "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 " було поставлене на голосування, але більшість присутніх депутатів проголосувало проти затвердження даного проекту. При цьому, в протоколі відсутні вмотивовані причини з яких виходили депутати Будищенської сільської ради, відмовляючи у затвердженні ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва. Водночас, рішення з даного питання в котрий раз не прийнято.

Під час вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Частинами 1, 2 статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. При цьому, підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.

Згідно з частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

У частині 7 статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абзац 1 частини 7 статті 118 ЗК України).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частинами 9, 10 статті 118 ЗК України перебачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Отже, питання щодо передачі земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.

Суд встановив, що відповідач на виконання вказаної норми законодавства виносив на пленарне засідання питання щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність позивачеві, що підтверджується протоколом поіменного голосування депутатів VIIІ скликання на 10 сесії Будищенської сільської ради 26.02.2021, однак відповідного рішення не було прийнято.

За таких обставин суд дійшов висновку, що протиправною є бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за заявою від 03.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 7124986000:04:002:0656) площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: с. Свидівок Черкаського району Черкаської області.

Згідно з пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. На підставі абзацу 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, належним і ефективним способом повного захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути в установленому законом порядку заяву позивача від 03.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 7124986000:04:002:0656) площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: с. Свидівок Черкаського району Черкаської області та з урахуванням висновків суду відповідно до вимог статті 118 ЗК України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи відмову.

Під час вирішення питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд враховує, що у відповідності до вимог частин 1, 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З наведених норм процесуального закону слідує висновок, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду та використовується за умови наявності підстав вважати, що відповідачем свідомо вживаються заходи чи бездіяльність, спрямовані на невиконання рішення суду. Натомість позивач не зазначив доводів та міркувань щодо можливого невиконання рішення суду відповідачем, тому встановлювати судовий контроль суд не вбачає за необхідне.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Будищенської сільської ради щодо неприйняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва розташованої в межах с. Свидівок, Черкаського району Черкаської області, кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656.

Зобов`язати Будищенську сільську раду у встановленому законом порядку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.02.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва розташованої в межах с. Свидівок, Черкаського району Черкаської області, кадастровий номер № 7124986000:04:002:0656 та з урахуванням висновків суду відповідно до вимог статті 118 ЗК України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи відмову.

У задоволенні іншої частини позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Будищенської сільської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , серія та номер паспорта: НОМЕР_1 , виданий 27.12.1995 Черкаським РВ УМВС України в Черкаській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 );

2) відповідач - Будищенська сільська рада (19620, Черкаська область, Черкаський район, с. Свидівок, вул. 30 років Перемоги, 42, код ЄДРПОУ 26323723).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 29.09.2021.

Суддя В.О. Гаврилюк