Рішення № 99972749, 29.09.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2021
Номер справи
580/3425/21
Номер документу
99972749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 року справа № 580/3425/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення часників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави до Лип`янської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Заступник керівника Звенигородської окружної прокуратури (далі - прокурор, позивач) подав позов до Лип`янської сільської ради (далі - сільська рада, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Лип`янської сільської ради щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення (його частин), а саме - дитячого майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області;

- зобов`язати Лип`янську сільську раду на черговій сесії сільської ради вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту дитячого ігрового майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що в порушення норм чинного законодавства об`єкт благоустрою - дитячий майданчик, який розташований за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області встановлений без проведення технічної інвентаризації та паспортизації, а оскільки вказаний об`єкт розташований на адміністративній території відповідача, то сільрада проявила свою бездіяльність щодо не проведення технічної інвентаризації та паспортизації.

Так бездіяльність відповідача з питань забезпечення відповідного оформлення дитячого ігрового майданчика ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров`я, грубо порушує вимоги Закону України "Про благоустрій населення пунктів", призводить до безконтрольності за технічним станом елементів обладнання дитячого ігрового майданчика та може завдати тяжких наслідків здоров`ю дітей села, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Письмовий відзив на адміністративний позов до Черкаського окружного адміністративного суду від відповідача не надходив.

Суд встановив, що Шполянським відділом Звенигородської окружної прокуратури в ході вивчення стану дотримання органами місцевого самоврядування вимог чинного законодавства України під час забезпечення безпечного дозвілля дітей шляхом проведення технічної інвентаризації і паспортизації об`єктів благоустрою - дитячих, спортивних майданчиків виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на організацію належного утримання і раціонального використання об`єктів благоустрою, можуть привести, до настання тяжких наслідків та підлягають усуненню в судовому порядку.

Встановлено, що на адміністративній території Лип`янської сільської ради об`єднаної територіальної громади Звенигородського району Черкаської області знаходиться ігровий дитячий майданчик, а саме за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородський район, Черкаська область.

Рішенням Лип`янської сільської ради від 29.12.2018 № 1-2/1 скликання "Про Реорганізацію Маслівської сільської ради шляхом приєднання до Лип`янської сільської ради" проведено реорганізацію Маслівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26324444), місцезнаходження: с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області, шляхом приєднання до Лип`янської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323522), місце знаходження: вул. Івана Гончара, 1А, с. Лип`янка, Шполянського району, Черкаської області та Лип`янську сільську раду визначено правонаступником всього майна, прав та обов`язків Маслівської сільської ради.

Згідно інформації Липянської сільської ради від 05.04.2021 за № 1023/02-22 на території Маслівської сільської ради знаходиться дитячий майданчик, який був прийнятий та перебував на балансі сільської ради. Технічна інвентаризація та паспортизація вказаного об`єкту благоустрою не проводилася, відповідно технічний паспорт на майданчик відсутній, ремонтні роботи цього об`єкту благоустрою не проводилися, кошти на такі роботи протягом 2020-2021 року сільською радою не виділялися.

Так, прокуратурою встановлено, що згідно договору від 30.07.2018 № 11/12 та видаткової накладної від 30.07.2018 № 11/12 Маслівська сільська рада Шполянського району Черкаської області придбала у ФОП ОСОБА_1 ігровий майданчик в комплекті: ігровий комплекс "Мушкетер2"; балансир "Стандарт"; карусель "Стандарт"; качелі "Ельф2", вартістю 47900,00 грн., який в подальшому облаштовано біля приміщення сільського магазину за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області.

В порушення норм чинного законодавства вищезазначений об`єкт благоустрою - дитячий ігровий майданчик встановлений без проведення технічної інвентаризація та паспортизації.

Під час вирішення спору по суті, суд зазначає, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об`єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об`єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою території повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об`єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов`язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов`язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою є компетенцією сільської ради.

Системний аналіз наведених правових норм свідчить, що на Лид`янську сільську раду як орган місцевого самоврядування покладено повноваження щодо інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою, шляхом, зокрема, затвердження планів проведення інвентаризації та паспортизації, створення інвентаризаційної комісії тощо. У свою чергу, сільською радою після встановлення дитячого майданчика не затверджувалися плани інвентаризації та паспортизації останнього.

З огляду на вказане, Лип`янська сільська рада не виконала покладені на неї повноваження зі здійснення паспортизації та інвентаризації об`єктів благоустрою, а саме - дитячого ігрового майданчика та своєю протиправною бездіяльністю порушила інтереси держави у сфері охорони дитинства шляхом не створення безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на те, що прокурор у даному випадку виступає в інтересах держави та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Лип`янської сільської ради щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення (його частин), а саме - дитячого майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області;

Зобов`язати Лип`янську сільську раду на черговій сесії сільської ради вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту дитячого ігрового майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, с. Маслове, Звенигородського району, Черкаської області.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) особа, яка діє в інтересах держави, позивач - заступник керівника Звенигородської окружної прокуратури (20202, Черкаська область, м. Звенигордка, вул. Софії Терещенко, 40А);

2) відповідач - Лип`янська сільська рада (20650, Черкаська область, Шполянський район, с. Лип`янка, вул. І.Гончара, 1/а, код ЄДРПОУ 26323522).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 29.09.2021.

Суддя В.О. Гаврилюк