
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2021 року, м. Херсон, справа № 923/784/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства "Херсонгаз"
до Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Пасажирська компанія"
про стягнення 843 697,13 грн,
за участю:
секретаря судового засідання Бєлової О.С.,
представників:
позивача – Лук`янова О.В.,
відповідача – Чикалова Р.Г.,
у с т а н о в и в:
Дії та аргументи Позивача
08.06.2021 Акціонерне товариство "Херсонгаз" звернулося з позовом до Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Пасажирська компанія", про стягнення 843697,12 грн вартості необлікованого газу.
У якості обґрунтування позовних вимог Позивач вказав, що:
- між сторонами наявні договірні відносини щодо розподілу природного газу за договором № 8-11605ПТ від 05.07.2017,
- у межах дії договірних відносин 09.02.2021 його працівниками здійснена перевірка комерційного вузла обліку природного газу Відповідача, за результатами якої виявлена невідповідність величини абсолютного тиску, який був та який повинен бути, а саме визначено, що він складав 1,6 кГс/см2, а повинен складати 2,6 кгс/см2,
- причиною виявленої невідповідності стала допущена помилка конфігурації даних коректора об`єму газу, які введенні при його встановленні в систему обліку, а саме замість «верхньої межі діапазону заміру тиску» на рівні « 6,1183 кгс/см2» згідно паспорту перетворювача тиску помилково внесено значення « 4 кгс/см2»,
- внаслідок допущеної помилки обсяг природного газу за період з 27.11.2020 по 09.02.2021 здійснювався некоректно, тобто із заниженими показниками спожитого газу, у зв`язку з чим 86451,708 куб. м газу не були облікованими,
- некоректність обліку складає коефіцієнт корегування – 1,5296, який визначений шляхом ділення належного значення 6/1183 кгс/см2 на помилково внесене значення 4 кгс/см2 (6,1183 : 4 = 1,5296),
- наявна невідповідність складає порушення підпункту 3 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у зв`язку з чим Відповідач повинен у відповідності до абзацу 10 пункту 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ сплатити вартість необлікованого природного газу у сумі 843 697,13 грн,
- у своїх запереченням Відповідач помилково посилається на Методику приведення об`єму природного газу до стандартних умов, затверджену наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 № 116, оскільки вона застосовується лише у випадку відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу на побутових лічильниках газу,
- у схемі обліку природного газу наявні датчик тиску, лічильник та перетворювач температури, а тому коефіцієнт коригування об`єму природного газу при розрахунку визначений правомірно.
Дії та аргументи Відповідача
Відповідачем зазначені вимоги не визнаються та у їх задоволенні він просить відмовити з тих підстав, що:
- визначення коефіцієнту коригування об`єму природного газу, здійсненого Позивачем не ґрунтується на нормах діючого законодавства, оскільки параметри для параметризації вузла обліку природного газу, у тому числі коректора газу, були надані Позивачу, і у присутності його представника введені до приладів,
- введення параметрів у присутності представника Позивача вказує на недоведеність факту несправності роботи коректора, а тому відсутні і підстави для донарахування,
- при визначенні спожитого газу у стандартних умовах враховується не лише параметр верхньої межі діапазону заміру тиску, але й інші параметри, а тому Позивачем не доведено з яких підстав ним взято за основу при розрахунку коефіцієнт 1,5296,
- відповідний коефіцієнт повинен визначати на підставі Методики, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 № 116,
- в акті про порушення не зазначено місця розміщення лічильника газу, а тому донарахування здійснене не у відповідності до стандартних умов.
Процесуальні дії та рішення суду
Ухвалою від 14.06.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та встановив сторонам строки для подачі процесуальних заяв.
Підготовче провадження здійснене у судових засіданнях13.07.2021 та 20.07.2021, а розгляд справи по суті – 28.09.2021.
Установлені судом обставини
05.07.20176 між Публічним акціонерним товариством «Херсонгаз», яке на даний час має назву – Акціонерне товариство «Херсонгаз», та Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця", яке на даний час має назву – Акціонерне товариство "Українська залізниця", в особі філії "Пасажирська компанія" був укладений типовий договір розподілу природного газу № 8-11605ПТ (а.с. 10- 13), за умовами якого Позивач зобов`язався надавати Відповідачу послуги з розподілу природного газу, а той – сплачувати їх вартість.
Згідно з Актами обстеження об`єкту приймання газу № 11605 від 27.11.2020 (а.с. 17) та № 77 від 09.02.2021 (а.с. 22) до вузла обліку природного газу Відповідача за адресою: м. Таврійськ, вул. Промислова, 8; входять серед іншого: лічильник природного газу Курс 6250 № 00992, перетворювач температури ТСМ-002 б/н, датчик абсолютного тиску РС-28 та коректор газу СПГ-761 № 3486.
09.02.2021 працівниками Позивача проведена перевірка вузла обліку природного газу Відповідача за адресою: м. Таврійськ, вул. Промислова, 8; під час якої встановленні порушення Кодексу газорозподільних систем, про що складений Акт про порушення № 11605/227 від 09.02.2021 (а.с. 19-21).
Відповідно до Акту про порушення встановлене порушення підпункту 3.3. глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме «виявлені помилки в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні чи в протоколі параметризації, внаслідок чого об`єм розподіленого природного газу за попередній період визначений некоректно».
Як слідує із додатку до Акту про порушення вказане порушення допущене внаслідок того, що до параметру «верхня межа діапазону вимірювання тиску» введено значення 4 кгс/см2 замість 6,1183 ксг/см2, який відповідає паспорту датчика тиску РС-28 № 08062634, що входить до вузла обліку природного газу у складі лічильника Курс 6250 № 00992, перетворювача температури ТСМ-002 б/н та коректора СПГ 761 № 3486.
У додатку також вказано, що:
- значення надлишкового тиску перед вузлом обліку становить 1,6 кгс/см2,
- значення абсолютного тиску в коректорі СПГ-761 складає 1,7174 кгс/см2,
- Qр = 93,8 м3/год, Qст = 161,1 м3/год,
- після усунення помилки програмування в коректорі СПГ-761 № 3486 на значення 6,1183 кгс/см2 абсолютний тиск становить 2,630 кгс/см2, Qр = 93,7 м3/год, Qст = 247,1 м3/год.
З тексту Акту про порушення також слідує, що він підписаний представником Відповідача із зазначенням, що зауваження будуть надані додатково.
Відповідно до Витягу із протоколу № 35 від 19.02.2021 (а.с. 25) засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Херсонгаз» комісією вирішено на підставі Акта про порушення 11605/227 від 09.02.2021 здійснити донарахування Відповідачу 86451,708 куб. м природного газу за період з листопада 2020 року по січень 2021 року у зв`язку з допущенним порушенням підпункту 3 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Згідно з Актом-розрахунком (без номера і дати) (а.с. 26) вартість донарахованого об`єму складає 843 697,13 грн. Безпосередньо об`єм донарахування здійснювався шляхом множення спожитого Відповідачем об`єму природного газу на визначений коефіцієнт коригування – 1,5296 та відніманням від отриманої суми об`єму спожитого природного газу.
За змістом наданих під час судового розгляду пояснень представника Позивача коефіцієнт коригування – 1,5296 визначений шляхом ділення належного значення 6,1183 кгс/см2 на помилково внесене значення 4 кгс/см2 (6,1183 : 4 = 1,5296).
З метою сплати вказаної суми Позивач надіслав на адресу Відповідача претензію (а.с. 27).
У свою чергу, як слідує з відповіді на претензію за вих. № 520 від 12.03.2021 Відповідач відхилив її через необґрунтованість.
За обліковими даними Позивача Відповідачем вказана сума донарахованої вартості природного газу не сплачена.
Оцінка суду установлених обставин
Правові засади функціонування ринку природного газу України урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу».
Так, за змістом статті 1 цього Закону надано визначення термінів «газорозподільна система», якою є технологічний комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов`язаних між собою об`єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам (пункт 6), а також «оператора газорозподільної системи», яким є суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 17).
Як слідує з положень частини 1 статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Безпосередньо взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні та організаційні засади функціонування газорозподільних систем регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494.
За основними правовими положеннями Кодексу, які впливають на вирішення спору:
- він визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи (пункт 2 глави 1 розділу І),
- суб`єкт ринку природного газу, на балансі якого перебувають комерційні та дублюючі вузли обліку, забезпечує їх належний технічний стан та своєчасне внесення в обчислювачі/коректори об`єму газу ФХП природного газу (пункт 5 глави 2 розділу ІХ),
- вимірювання об`єму природного газу повинні проводитись тільки з використанням електронних обчислювачів/коректорів газу (пункт 6 глави 2 розділу ІХ),
- приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об`єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб`єктами ринку природного газу» (пункт 1 глави 1 розділу Х),
- вимоги до складових частин вузлів обліку природного газу, їх правил експлуатації та порядку вимірювання ними обсягів (об`ємів) природного газу визначаються нормативними документами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (пункт 6 глави 1 розділу Х),
- приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: комерційного ВОГ з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об`єму газу; комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об`єму газу; комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу (пункт 1 глави 2 розділу Х),
- вимоги до організації приладового обліку в точці вимірювання, зокрема вихідні параметри ЗВТ, вимоги щодо їх розміщення та експлуатаційні умови визначаються Оператором ГРМ в технічних умовах приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об`єкта споживача) (пункт 2 глави 2 розділу Х),
- обчислювачі та коректори об`єму газу повинні забезпечувати можливість введення та реєстрації значень параметрів та ФХП (пункт 7 глави 2 розділу Х),
- протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт (пункт 2 глави 6 розділу Х),
- у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки; позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає (серед іншого) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання; якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу (пункт 6 глави 6 розділу Х),
- норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу (пункт 1 глави 1 розділу ХІ),
- до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно (пункт 3 глави 2 розділу ХІ),
- у випадку виявлення помилок при спільному введенні в конфігурацію комерційного ВОГ недостовірних даних (зокрема щодо діаметру газопроводу, звужуючого пристрою, кількості імпульсів), що вплинуло на кінцевий результат вимірювання, проводиться перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу з урахуванням дійсних значень параметрів комерційного ВОГ за період від дати введення недостовірних значень до дати введення дійсних значень (абзац 10 пункту 5 глави 4 розділу ХІ),
- у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу (пункт 1 глави 5 розділу ХІ),
- акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення; акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ),
- представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень (пункт 3 глави 5 розділу ХІ),
- акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу ХІ),
- за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково; при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості (пункт 11 глави 5 розділу ХІ),
- вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (пункт 12 глави 5 розділу ХІ).
У свою чергу, відповідно Додатку № 16 до Кодексу ГРМ, яким визначено реквізити Акта про порушення, складовою його частиною є детальний вид, обставини і суть порушення.
Отже, з викладених правових положень слідує, що до порушення, яке сталося внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), належить «виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно». Відповідне порушення повинне викладатися в акті про порушення з відображенням детального його виду, обставин і суть порушення.
У постановах Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 908/386/19, від 28.05.2020 у справі № 908/902/19 викладено правову позицію, відповідно до якої, виходячи із системного аналізу зазначених положень Кодексу ГРС, зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення. Водночас хоча зазначений перелік і не є вичерпним, однак, з огляду на правову природу відносин з газопостачання та правовий статус його суб`єктів, наявність зазначених ознак підлягає доведенню саме оператором ГРМ, насамперед шляхом їх фіксації у відповідному акті. Ознаки позаштатного режиму повинні бути належним чином встановлені та зафіксовані оператором ГРМ, а для вирішення питання щодо наявності ознак роботи в позаштатному режимі відповідно до критеріїв визначених Кодексом ГРС у підпункті 6 пункту 6 глави 6 розділу X (за відсутності ознак передбачених підпунктами 1 - 5) недостатньо лише зазначати, що за результатами метрологічних вимірювань "має місце похибка", а підлягає доведенню оператором ГРМ факт наявності інших ознак порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача.
Поряд з цим, у пункті 5.5. постанови від 22.07.2021 у справі № 923/631/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду надав висновок стосовно застосування вказаних правових норм та вказав, що у випадку виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, представником оператора ГРМ складається акт про порушення, в якому має бути вказано вид, обставини і суть порушення, що визначає порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх режим нарахування.
У складеному Позивачем Акті про порушення (серед іншого) вказано, що до параметрів вимірювальних приладів помилково внесено значення верхньої межі діапазону вимірювання датчику тиску, а саме 4 кгс/см2 замість 6,1183 кгс/см2. Відповідний показник верхньої межі визначений згідно до паспорту датчика.
У цьому контексті суд зазначає, що Позивач не надав до матеріалів справи відповідний паспорт датчика, але безпосередньо Відповідач не заперечує проти визначення саме такого показника за відповідним паспортом, а тому, з урахуванням частини 1 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, ця обставина не підлягає додатковому доказуванню.
В Акті про порушення також відображені наслідки введення правильного значення верхньої межі діапазону вимірювання датчику тиску, а саме зміну абсолютного тиску з 1,6 кгс/см2 (при застосуванні значення верхньої межі діапазону вимірювання датчику тиску – 4 кгс/см2) на 2,630 кгс/см2 (при застосуванні значення верхньої межі діапазону вимірювання датчику тиску – 6,1183 кгс/см2).
Таким чином, в Акті про порушення наведене відповідне порушенням Кодексу ГРМ, а саме «робота комерційного вузла обліку газу та його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу обліковуються некоректно», а також «виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації, внаслідок чого об`єм розподіленого природного газу за попередній період визначений некоректно».
В акті про порушення також наявні вихідні данні для подальшого донарахування вартості природного газу, а саме відображені вказані вище значення верхньої межі діапазону вимірювання датчику тиску, який був внесений до коректора, та який підлягав внесенню за даними паспорта датчику.
Як зазначено вище, за абзацом 10 пункту 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у випадку виявлення помилок при спільному введенні в конфігурацію комерційного ВОГ недостовірних даних, що вплинуло на кінцевий результат вимірювання, проводиться перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу з урахуванням дійсних значень параметрів комерційного ВОГ за період від дати введення недостовірних значень до дати введення дійсних значень.
Відтак, при донарахуванні необхідними є вказівка та визначення достовірних і недостовірних даних обліку, тобто врахування їх співвідношення.
У даному випадку таке співвідношення Позивачем обраховане якраз шляхом визначення частки чисел, тобто діленням належного значення верхньої межі діапазону тиску 6,1183 кгс/см2 (ділене) на помилково внесене значення такої межі – 4 кгс/см2 (дільник) (6,1183 : 4 = 1,5296).
З огляду на вказане наявність вихідних даних в Акті про порушення вказує на правомірність обрахунку об`єму та вартості донарахованого природного газу, здійсненого за Актом-розрахунком із застосуванням Позивачем частки чисел, яке ним назване як «коефіцієнт коригування об`ємів природного газу, приведеного до стандартних умов».
У зв`язку з викладеним заперечення Відповідача стосовно неправомірності визначення Позивачем «коефіцієнту корегування» є помилковими, оскільки фактично він є часткою вказаних вище чисел, а не окремим коефіцієнтом, який встановлюється за відповідною процедурою та формулою. Більш того, посилання Відповідача на положення «Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу», затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 № 116, є також помилковими, оскільки відповідно до її пункту 1 вона призначена для приведення об`єму природного газу, який вимірюється побутовими лічильниками газу в робочих умовах, до стандартних умов за результатами вимірювання об`єму газу низького тиску лічильниками, що не мають спеціальних пристроїв для автоматичного приведення до стандартних умов їх показів у разі зміни температури та тиску газу. У спорі Відповідач не є побутовим споживачем, а лічильник не є побутовим.
Крім того, в Акті-розрахунку відображені період нарахування, об`єм споживання газу, вартість газу. Наявні дані не оспорюються Відповідачем.
За таких обставин, з огляду на відображення в Акті про порушення встановленого порушення Кодексу ГРМ, яке не спростоване Відповідачем, суд констатує, що Відповідач допустив порушення підпункту 3 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, яке виявилося у позаштатній роботі комерційного вузла обліку газу та його складових за наслідками наявних помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, внаслідок чого об`єм роз поділеного природного газу за попередній період визначений некоректно, а тому донарахування йому 843 697,13 грн є правомірним.
Статтею 193 ГК України встановлені загальні правила виконання господарських зобов`язань, за якими суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1); кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2); не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань (частина 7).
У спорі суд установив, що станом на час розгляду справи Відповідач не сплатив донараховану суму вартості природного газу, а тому фактично не виконав як умови пункту 2.1. договору № 8-11605ПТ, так і вказані правових норм.
Окреслені у статті 193 ГК України правила та принципи господарювання, які корелюються із загальними засадами цивільного законодавства, вказаними у пункті 6 статті 3 ЦК України (справедливість та добросовісність) та засадами зобов`язань, визначеними у частині 3 статті 509 ЦК України (добросовісність, розумність, справедливість), означають, що цивільні права мають здійснюватися, а обов`язки виконуватися не тільки відповідно до їх призначення, а й справедливо та добросовісно, з урахуванням правил господарювання, з метою досягнення загальногосподарського інтересу.
У пункті 8.21 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 902/417/18 Суд надав правові висновки стосовно застосування вказаних правових положень та вказав, що ці принципи втілюються у нормах права та умовах договорів і регулюють конкретні ситуації таким чином, що кожен з учасників відносин зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки - захищати власні права та інтереси, а також дбати про права та інтереси інших учасників, передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам і інтересам інших осіб, закріпляти можливість адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.
У даному контексті суд також зазначає, що безпосередньо сутність справедливості виражається у ментальних уявленнях, що є добро і зло, правда і неправда, а добросовісність означає необхідність сумлінної, чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав, а також дотримання належної турботливості і ставлення до процесу виконання зобов`язання з урахуванням захищених законодавством прав та інтересів іншої сторони.
Отже, зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання, мають ґрунтуватися на засадах добросовісності та справедливості; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. І напроти, відсутність потрібної турботливості може вказувати на вину боржника, котра відіграє роль суб`єктивної умови відповідальності.
Водночас, суд не абсолютизує наведені принципи по відношенню до поведінки Відповідача щодо несплати нарахованої суми, оскільки вона може бути наслідком не тільки суб`єктивних, але і об`єктивних причин. Проте, з огляду на положення статті 74 ГПК України він повинен довести наявність відповідних причин.
У свою чергу, Відповідач не надав доказів існування об`єктивних причин та обставин, які б вказували на вжиття ним усіх заходів, необхідних для належного виконання зобов`язання зі сплати донарахованої суми вартості природного газу.
З огляду на викладене суд вважає, що Відповідач несумлінно поставився до виконання зобов`язання з оплати, проявив необачність стосовно виконання, а тому його дії є несправедливими та недобросовісними по відношенню до Позивача.
На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат
Судовими витратами у даній справі є витрати Позивача на сплату судового збору у сумі 12 655,46 грн, які у відповідності до статті 129 ГПК України підлягають стягненню з Відповідача.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Пасажирська компанія" (адреса: 01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, буд. 21-А; ідентифікаційний код 41022900) на користь Акціонерного товариства "Херсонгаз" (адреса: 73036, м. Херсон, вул. Поповича, буд. 3; ідентифікаційний код 03355353) – 843697,13 грн вартості не облікованого природного газу та 12655,46 грн компенсації по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29.09.2021
Суддя М.К. Закурін