Рішення № 99935733, 27.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
560/5333/21
Номер документу
99935733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 560/5333/21

РІШЕННЯ

іменем України

27 вересня 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Новоушицької селищної ради Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради Хмельницької області VII скликання №14 від 30.10.2020, в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою зі зміною виду цільового призначення земельних ділянок із КВЦПЗ-01.02 «Для ведення фермерського господарства» в КВЦПЗ 01.03. «Для ведення особистого селянського господарства» з подальшою передачею безоплатно у власність за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області;

- зобов`язати Новоушицьку селищну раду Хмельницької області на найближчому пленарному засіданні повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель, із (01.02) для ведення фермерського господарства в (01.03) для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 6823383500:04:001:0668, площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України, та з урахуванням висновків суду і встановлених обставин справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Новоушицької селищної ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель сільськогосподарського призначення із КВЦПЗ-01.02 “Для ведення фермерського господарства” в КВЦПЗ 01.03 “Для ведення особистого селянського господарства” з подальшою передачею безоплатно у власність за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області. За результатом розгляду заяви відповідач прийняв рішення позачергової сесії селищної ради VII скликання №14 від 30.10.2020, яким відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою. Підставою відмовив зазначив, що пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки воно не містить посилання на будь-яку з підстав, передбачених Земельним кодексом України для відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Ухвалою суду від 07.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що спірне рішення селищної ради прийняте з урахуванням обставин, які вказують на те, що під час отримання дозволів на розробку проектів землеустрою окремими особами вчинялись дії, які свідчать про можливі зловживання в частині оформлення документів та надання вказаних дозволів. Вказує, що рада звернулась до Новоушицького відділення поліції щодо скоєння діянь, які містять ознаки кримінального правопорушення. У подальшому до ради надійшло повідомлення про початок досудового розслідування, а згодом документи про затвердження землеустрою були вилучені для розслідування. Відповідач не зможе повторно розглянути проект землеустрою, оскільки заява позивача та інші документи на даний час вилучені на підставі ухвали слідчого судді в межах розслідування відповідного кримінального провадження.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій вказує про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідач подав заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позову з підстав, вказаних у відзиві на позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою від 12 травня 2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га за рахунок частини сформованої земельної ділянки комунальної власності із кадастровим номером 6823383500:04:001:0582, зі зміною її цільового призначення в межах категорії земель сільськогосподарського призначення з земель для ведення фермерського господарства у землі для ведення особистого селянського господарства з метою її подальшої передачі безоплатно у власність за межами населеного пункту с. Капустяни Новоушицької селищної ради.

Рішенням позачергової сесії VII скликання Новоушицької селищної ради від 15.05.2020 №16 громадянам згідно з переліком, у тому числі позивачу, надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення.

Пунктом 3 вказаного рішення вказано, що розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок здійснити відповідно до вимог, у терміни визначенні чинним законодавством та подати на розгляд сесії селищної ради для прийняття рішення про затвердження.

На замовлення позивача ФОП ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель, із КВЦПЗ-01.02 "Для ведення фермерського господарства" в КВЦПЗ 01.03. "Для ведення особистого селянського господарства", розмір земельної ділянки 2,00 га, кадастровий номер: 6823383500:04:001:0668.

Позивач звернувся до Новоушицької селищної ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання №14 від 30.10.2020 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою. В якості підстави для відмови відповідач зазначив, що пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 7 ст. 118 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Згідно із частинами 8, 9 ст. 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною 6 ст. 186-1 ЗК України, передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 ЗК України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку ст. 186-1 ЗК України, норми ст. 118 ЗК України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.

Відповідачем прийнято рішення про відмову позивачу у затвердженні проекту землеустрою, з підстав того, що пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради.

Проте така підстава для відмови, як пріоритетне та першочергове забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради, не передбачена в ст.186-1 ЗК України.

Вирішуючи питання про затвердження проекту землеустрою, відповідач як орган місцевого самоврядування зобов`язаний керуватись чинними нормами та може відмовити у затвердженні проекту землеустрою тільки з підстав, визначених законодавством.

Тобто, Новоушицька селищна рада Хмельницької області у спірному рішенні зазначила підставу відмови, яка не передбачена вимогами чинного законодавства, тому оскаржене рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Наявність проведення слідчими органами досудового розслідування за повідомленням про підроблення підписів в заявах на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок (за заявою відповідача того ж дня внесено до ЄРДР відомості про заяву) не свідчить про правомірність оскаржуваного рішення.

Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов`язати Новоушицьку селищну раду Хмельницької області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель, із (01.02) "Для ведення фермерського господарства" в (01.03) "Для ведення особистого селянського господарства", кадастровий номер земельної ділянки 6823383500:04:001:0668, площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.

Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивач сплатив судовий збір в сумі 908 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької міської ради.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради Хмельницької області VII скликання № 14 від 30.10.2020, в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою зі зміною виду цільового призначення земельних ділянок із КВЦПЗ-01.02 "Для ведення фермерського господарства" в КВЦПЗ 01.03. "Для ведення особистого селянського господарства" з подальшою передачею безоплатно у власність за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області.

Зобов`язати Новоушицьку селищну раду Хмельницької області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель із (01.02) "Для ведення фермерського господарства" в (01.03) "Для ведення особистого селянського господарства", кадастровий номер земельної ділянки 6823383500:04:001:0668, площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицької селищної ради Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Новоушицька селищна рада Хмельницької області (вул. Подільська, 12, смт. Нова Ушиця, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600 , код ЄДРПОУ - 04407388) Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду" Суддя І.І. Тарновецький