Рішення № 99935340, 27.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
520/9226/21
Номер документу
99935340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2021 р. Справа № 520/9226/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2021 року № Ф-47887-13, винесену Головним Управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом відповідно до ст. 262 КАС України.

Позивачем подано заяву про зміну предмету позову, в якій просив суд:

- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2021 року № Ф-47887-13 винесену Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України;

- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03 червня 2021 року № Ф-47887-13 винесену Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Ухвалою суду від 24.06.2021 року заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог по справі прийнято до розгляду та приєднати до матеріалів справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) є протиправними, незаконними та такими, що підлягають скасуванню в судовому порядку. Вказане слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2021 року № Ф-47887-13 та від 03 червня 2021 року № Ф-47887-13, винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України за наявності на це підстав. Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Харківської обласної кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури від 11.08.2004 року № 19 ОСОБА_1 отримала Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1220 від 16.08.2004 року.

З 07.03.2019 року позивач працює в ТОВ "Машгідропривод" (код ЄДРПОУ 34953135) обіймає посаду юрисконсульта, що підтверджено копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 16.08.1994 року.

Згідно довідки № 8 про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно - правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від 21.05.2021 року позивачу його роботодавцем - ТОВ "Машгідропривод", нараховувалася заробітна плата за період січень 2020 року - лютий 2021 року, з якої сплачувався єдиний внесок (22 %) за вказаний період.

Позивач зазначив, що у січні 2020 року отримав дохід від здійснення адвокатської діяльності, у зв`язку з чим 29.05.2020 року подав до ГУ ДПС у Харківській області звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, в якому самостійно визначив суму доходу за січень 2020 року 4 000,00 грн. та суму нарахованого єдиного внеску з цього доходу (22%) 1039,06 грн. відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування". У відзиві на позов представником відповідача підтверджено сплату позивачем суми єдиного внеску за вказаний період в розмірі 1039,06 грн.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2021 року № Ф-47887-13, в якій зазначено, що станом на 30 квітня 2021 року сума недоїмки зі сплати єдиного внеску становить 11 673,39 грн.

У відзиві на позов щодо визначеної у вимозі від 06 травня 2021 року № Ф-47887-13 суми боргу зазначено, що заборгованість зі сплати єдиного внеску виникла внаслідок несплати нарахувань як фізичній особі, яка займається незалежною професійною діяльністю: за січень-лютий 2020 року (нараховано 19.04.2020, термін сплати 19.04.2019) - 2 078,12 грн., сплачено позивачем суму єдиного внеску у розмірі 1039,06 грн. За червень 2020 року (нараховано 19.07.2020, термін сплати 19.07.2020) 1 039,06 грн.; за III квартал 2020 року (нараховано 19.10.2020, термін сплати 19.10.2020) - 3 178,12 грн., за IV квартал 2020 року (нараховано 19.01.2021, термін сплати 19.01.2021) - 3 300,00 грн.; за І квартал 2021 року (нараховано 30.04.2021, термін сплати 30.04.2021) - 3 117,18 грн. Станом на 30.04.2021 р. в ІКП ОСОБА_1 з єдиного внеску обліковувався борг у сумі 11 673,39 грн., яку і відображено у вказаній вимозі.

Крім того, Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України, винесено ще одну вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03 червня 2021 року № Ф-47887-13 на суму 11 673,39 грн.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень п.41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Згідно пп.14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску встановлено положеннями Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” №2464-VІ, згідно частин 2 та 3 ст. 9 якого, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до ч.8 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Відповідно до п.п.2 п.1 ст.7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Водночас, перелік платників та особливості сплати єдиного внеску в залежності від категорії унормовано статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”.

Згідно п.5 ч.1 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Так, особи, які провадять в тому числі адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, віднесені згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” до платників єдиного внеску.

Отже, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності як самозайнята особа та отримання доходу від такої діяльності. При цьому, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є підставою та доказом здійснення адвокатської діяльності.

Пунктом 2 ч.1 ст.1 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” передбачено, що адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Згідно положень ст. 13 вказаного вище Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Матеріалами справи підтверджено, що з 07.03.2019 року позивач працює в ТОВ "Машгідропривод" (код ЄДРПОУ 34953135) обіймає посаду юрисконсульта, що підтверджено копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 16.08.1994 року.

У січні 2020 року отримав дохід від здійснення адвокатської діяльності, у зв`язку з чим 29.05.2020 року подав до ГУ ДПС у Харківській області звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, в якому самостійно визначив суму доходу за січень 2020 року 4 000,00 грн. та суму нарахованого єдиного внеску з цього доходу (22%) 1039,06 грн. У відзиві на позов представником відповідача підтверджено сплату позивачем суми єдиного внеску за вказаний період в розмірі 1039,06 грн.

Таким чином, позивач надає правову допомогу в рамках трудових відносин з ТОВ "Машгідропривод" перебуваючи на посаді юрисокнсульта та є працівником в межах незалежної професійної діяльності та не провадить незалежну професійну діяльність як самозайнята особа.

Суд зазначає, що згідно довідки № 8 про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно - правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від 21.05.2021 року позивачу його роботодавцем - ТОВ "Машгідропривод", нараховувалася заробітна плата за період січень 2020 року - лютий 2021 року, з якої сплачувався страхувальником - його роботодавцем єдиний внесок за застраховану особу позивача (22 %) за вказаний вище період.

При цьому, представником відповідача до суду не надано будь - яких пояснень або належних та допустимих доказів того, що позивач здійснював незалежну професійну діяльність поза межами АТ "Райффайзен Банк Аваль" як самозайнята особа та отримував дохід від такої діяльності за період лютий - грудень 2020 року, за який нараховано єдиний внесок.

Враховуючи те, що позивач отримавши у січні 2020 року дохід від здійснення адвокатської діяльності подав до податкового органу звіт за цей період, в якому визначив суму доходу та суму єдиного внеску 1039,06 грн., яку сплатив, що підтверджено самим відповідачем, при цьому позивач як самозайнята особа (адвокат) поза межами ТОВ "Машгідропривод" не працює, при цьому відповідно доходів від незалежної професійної діяльності за спірний період (лютий - грудень 2020 року) не отримував, тому визначена в оскаржуваних вимогах ГУ ДПС у Харківській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 673,39 грн., яку і нараховано за період лютий - грудень 2020 року за здійснення адвокатської діяльності, фактично є подвійним оподаткуванням одного й того самого доходу позивача.

Вказане повністю узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 28 березня 2019 року у справі № 820/6324/17 (адміністративне провадження №К/9901/51065/18, №К/9901/50934/18).

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності сформованих ним вимог вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позов належить задовольнити у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43983495, адреса: 61002, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування вимоги - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2021 року № Ф-47887-13, від 03 червня 2021 року № Ф-47887-13 винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43983495).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.