
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
21 вересня 2021 року № 520/15876/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Легостаєвої К.І.,
представника позивача - Шуть А.В.,
представника відповідача - Бурди А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області до Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство Золочівської селищної ради" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В :
Головне управління Держпраці у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства “Житлово-комунальне господарство Золочівської селищної ради” (код ЄДРПОУ 32449112, юридична адреса: 62203, Харківська обл., Золочівський р-н, смт. Золочів, вул. Привокзальна, буд. 5) до усунення порушень, шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме:
- заборонити суб`єкту господарювання виконання робіт слюсарями АВР (автоматичного включення резерву), а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ;
- заборонити суб`єкту господарювання виконання робіт машиністами насосних установок, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;
- зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки суб`єктом господарювання, що виконуються у замкнутому просторі, колодязах, камерах;
- зупинити виконання робіт суб`єктом господарювання у машинному залі КНС (каналізаційна насосна станція) та на напірних колекторах до усунення порушень;
- зупинити виконання робіт суб`єктом господарювання з використанням підйомника автомобільного вантажопідіймальністю 0,250 т, dayun НОМЕР_1 ;
- заборонити суб`єкту господарювання виконання робіт водіями, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що відповідно до наказу від 17.05.2021 за № 601 та направлення від 17.05.2021 за № 03.03-03/738 посадовими особами Головного управління Держпраці у Харківський області проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих. У зв`язку з наведеним, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.08.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом та призначено розгляд справи.
Представник позивача у судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання прибув, проти заявленого позову не заперечував, вказавши, що на даний час вчиняються дії щодо усунення виявлених порушень.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу від 17.05.2021 за № 601 та направлення від 17.05.2021 за № 03.03-03/378 у період з 18.05.2021 по 31.05.2021 посадовими особами Управління Держпраці проведено планову перевірку Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство Золочівської селищної ради", код ЄДРПОУ 32449112, 62203, Харківська область, Золочівський район, смт Золочів, вул. Привокзальна, буд. 5 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 31.05.2021 за № 19-03.03-5221/0275, відповідно до якого виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих, зокрема:
- пункт 14 - слюсарі АВР ( ОСОБА_1 , ОСОБА_12 ) не пройшли навчання та перевірку знань згідно «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» - не надані до перевірки протоколи або посвідчення;
- пункт 15 - машиністи насосних установок ( ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_5 ) не пройшли навчання та перевірку знань згідно «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» - не надані до перевірки протоколи або посвідчення;
- пункт 16 - у працівників, які виконують роботу в колодязях, камерах, замкнутому просторі відсутні лампи ЛБВK;
- пункт 17 - на підприємстві допущено до виконання робіт в колодязях, камерах, замкнутому просторі без рятувальних поясів та мотузок на кожного члена бригади;
- пункт 18 - виконання робіт пов`язаних зі спуском колодязь аварійна бригада слюсарів знаходиться не в повному обсязі в кількості двох осіб;
щодо КНС ЦРЛ, КНС «Світанок», КНС 1 травня:
- пункт 21 - в машинному залі КНС на всмоктувальних патрубках до насосів відсутні вакуумметри чи моно вакуумметри;
- пункт 22 - не надана до перевірки документація про перевірку дії та регулювання засувок та випусків напірних колекторів;
щодо експлуатації вантажопідіймальних кранів:
- пункт 47 - для керування підйомником автомобільним вантажопідіймальністю 0,250 т., dayun НОМЕР_1 , відсутні працівники, які пройшли спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці, та які пройшли професійну підготовку за професією машиніст автовишки (не надані відповідні посвідчення);
щодо експлуатації транспорта:
- пункт 51 - працівники безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у «Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі» а саме водії: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_11 , не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань з НПАОП 0.00- 1.62-12. «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;
- пункт 54 - на підприємстві працівники, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 , які зайняті управлінням наземним транспортом не пройшли періодичний медичний огляд для підтвердження права на керування транспортним засобом, (відомості відсутні).
Також складено приписи від 31.05.2021 року за № 19-03.03-5221/0275-1772/5221, №19-03.03-5221/0275-1773/5221, № 19-03.03-5221/0275-1774/5221, № 19-03.03-5221/0275-1884/5220.
Вищезазначений акт та приписи було отримано посадовою особою відповідача заступником директора ОСОБА_16 , про що свідчать підписи останнього.
Суд зазначає, що згідно п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба з питань праці Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Держпраці України від 03.08.2018 року № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області, згідно пункту 1 якого Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно ст. 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) – державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Як визначено положеннями ст. 13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з підпунктом 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Під час судового розгляду справи судом з наданих представником позивача пояснень встановлено, що станом на час розгляду справи відповідачем не усунуто 10 порушень (пункти №№14, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 47, 51, 54 акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 31.05.2021 за № 19-03.03-5221/0275), які створюють загрозу життю і здоров`ю людей.
Зі змісту наданих представником відповідача пояснень судом встановлено, що відповідач проти заявленого позову не заперечує, визнає наявність виявлених під час проведення перевірки порушень. При цьому, представником відповідача вказано, що виявлені порушення будуть усунуті у найближчий час.
З врахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що судовим розглядом справи підтверджено наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача, у зв`язку із встановленими перевіркою порушеннями, які відповідачем усунуто не було.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Держпраці у Харківській області.
Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Харківській області (61004, м. Харків, вул. Алчевських, буд. 40) до Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство Золочівської селищної ради" (вул. Привокзальна, буд. 5, смт. Золочів, Харківська обл., 62203) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства “Житлово-комунальне господарство Золочівської селищної ради” (код ЄДРПОУ 32449112, юридична адреса: 62203, Харківська обл., Золочівський р-н, смт. Золочів, вул. Привокзальна, буд. 5) до усунення порушень, шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме:
- заборонити суб`єкту господарювання виконання робіт слюсарями АВР (автоматичного включення резерву), а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ;
- заборонити суб`єкту господарювання виконання робіт машиністами насосних установок, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;
- зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки суб`єктом господарювання, що виконуються у замкнутому просторі, колодязах, камерах;
- зупинити виконання робіт суб`єктом господарювання у машинному залі КНС (каналізаційна насосна станція) та на напірних колекторах до усунення порушень;
- зупинити виконання робіт суб`єктом господарювання з використанням підйомника автомобільного вантажопідіймальністю 0,250 т, dayun НОМЕР_1 ;
- заборонити суб`єкту господарювання виконання робіт водіями, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 27 вересня 2021 року.
Суддя Мельников Р.В.