Рішення № 99922897, 27.09.2021, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
345/2968/21
Номер документу
99922897
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/2968/21

Провадження № 2/345/931/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.09.2021 р.

м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Якиміва Р.В.

за участю секретаря судового засідання Гладенької Л.Ф.

розглянувши у заочному відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги на дітей одиноким матерям, -

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін:

Управління соціального захисту населення Калуської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 3064,68 грн. та сплачений судовий збір.

Свої вимоги мотивує тим, що 14.05.2019 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Калуської міської ради за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 15.05.2019 року відповідачці призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.05.2019 по 31.10.2019 зокрема у розмірі 2027,00 грн. з 01.05.2019 по 30.06.2019 та у розмірі 2118,00 грн - з 01.07.2019 по 31.10.2019. У відповідності до довідки про завантажені доходи, отриманої з Калуської ОДПІ від 12.12.2020 року позивачу стало відомо, що ОСОБА_1 отримала дохід від ТзОВ «Нью файне сервіс» у розмірі 9129,37 грн. Відповідачці було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про доходи та майновий стан, що підтверджується її підписом на Заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Позивач з врахуванням доходу отриманого відповідачкою здійснив відповідачці перерахунок вище зазначеної допомоги у межах терміну призначення та виявив переплату у розмірі 4564,68 грн. за період з 01.05.2019 по 31.10.2019. Протягом серпня-жовтня 2020 за клопотанням відповідачки, позивач здійснив відрахування із державної допомоги сім`ям з дітьми на суму 1500 грн, однак залишились неповернутими 3064,68 які позивач просить стягнути з відповідачки та судовий збір.

Позивач в поданій заяві позов підтримав, просив проводити розгляд справи у його відсутності, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з`явилася з невідомих для суду причин, відзиву на позов не подавала, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася у передбаченому законом порядку, в тому числі, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному вебсайті судової влади України (а.с.25). З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

Ухвалою суду від 15.07.2021 відкрито провадження у справі, призначено відкрите судове засідання в порядку спрощеного провадження, встановлено відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позов.

07.09.2021 позивач через канцелярію суду подав заяву, в якій позов підтримав, просив здійснювати розгляд справи у його відсутності, не заперечую проти заочного розгляду справи (а.с.22).

Від відповідача будь-яких заяв, клопотань, письмових пояснень не поступало, як і не повідомляла вона про причини своєї неявки в судові засідання.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, виходячи з поданих заяв, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.

Відповідач відзиву, будь-яких заяв та клопотань щодо процесуальних питань, жодних доказів на спростування обґрунтувань позивача суду не надав, хоча був повідомлений про розгляд даної справи.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи, що відповідач, хоча і була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, причин неявки не повідомила, відзиву на позов не подавала, а тому протокольною формою ухвали суд постановив провести заочний розгляд даної справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

У судовому засіданні встановлено, що 14.05.2019 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Калуської міської ради за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій і пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.6-7, 8-9).

Як вбачається зі світлокопії Рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 15.05.2019 року, ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.05.2019 по 31.10.2019 зокрема у розмірі 2027,00 грн. з 01.05.2019 по 30.06.2019 та у розмірі 2118,00 грн - з 01.07.2019 по 31.10.2019 (а.с.10).

У відповідності до довідки про завантажені доходи Калуської ОДПІ від 12.12.2020 року ОСОБА_1 отримала дохід від ТзОВ «Нью файне сервіс» у розмірі 9129,37 грн (а.с.11).

Згідно Акту виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії від 05.06.2020 №32 було виявлено, що відповідачка не повідомила про отримані доходи від від ТзОВ «Нью файне сервіс» у розмірі 9129,37 грн (а.с.11 зворот).

Рішенням УСЗН Калуської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 11.06.2020 р. здійснено перерахунок у межах терміну призначення допомоги відповідачці і встановлено, що розмір допомоги на дітей одиноким матерям є меншим та з 01.05.2019 по 30.06.2019 становить 1266,22 грн щомісячно, а з 01.07.2019 по 31.10.2019 - 1357,22 грн. Внаслідок чого виникла переплата допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 4564,68 грн за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 (а.с.12).

Відповідно до поданого клопотання ОСОБА_1 від 01.07.2020р. просила відраховувати з новопризначеної допомоги по 500 грн щомісячно в рахунок погашення перевиплати соціальної допомоги (а.с.13 зворот).

Згідно довідки виданої Управління соціального захисту населення Калуської міської ради №266 від 02.07.2021р. ОСОБА_1 повернула 1500 грн, залишились неповернутими 3064,68 грн (а.с.14).

УСЗН Калуської міської ради 05.04.2021 надсилали повідомлення відповідачці про необхідність відшкодування допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 3064,68 грн та запропоновано добровільно повернути надміру виплачені кошти до 05.01.2021 (а.с.14 зворот). На дату звернення з позовною заявою до ОСОБА_1 , належна до повернення сума позивачу не відшкодована.

Між сторонами виник спір з приводу повернення надміру виплачених коштів у зв`язку з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.

Оцінка суду:

вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши докази, які надані позивачем на обґрунтування позовних вимог, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Відповідачу було відомо обов`язок повідомляти достовірні дані про майновий стан, що підтверджується її підписом на заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, де дослівно зазначено наступне: «… я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Мене повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання мною соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, я зобов`язуюсь повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан моєї сім`ї мене попереджено» (а.с.6 зворот).

Згідно із пп. 5.1 спільного наказу від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту та туризму України «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.

Державним соціальним інспектором після виявленого порушення складено акт виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії від 05.06.2020 №32. Прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 11.06.2020 р. та здійснено перерахунок у межах терміну призначення допомоги відповідачці і встановлено, що розмір допомоги на дітей одиноким матерям є меншим та з 01.05.2019 по 30.06.2019 становить 1266,22 грн щомісячно, а з 01.07.2019 по 31.10.2019 - 1357,22 грн. Внаслідок чого виникла переплата допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі за період з 01.05.2019 по 31.10.2019. Протягом серпня-жовтня 2020 за клопотанням відповідачки, позивач здійснив відрахування із державної допомоги сім`ям з дітьми на суму 1500 грн, однак залишились неповернутими 3064,68.

В результаті того, що відповідач подала недостовірну інформацію про свої доходи виникла переплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

Ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача слід також стягнути понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати (а.с.5).

На підставі викладеного та відповідно до ст.1166 ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», керуючись ст.ст. 259, 263-265, 274, 279, 280-282 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

позов Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 3064,68 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року на рахунок UA338201720343120051000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 03193318 МФО 820172 місце знаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради 2270,00 грн. судового збору на рахунок UA338201720343120051000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 03193318 МФО 820172 місце знаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область.

За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя