
Справа № 234/10718/20
Провадження № 2/234/1012/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Антонюка Д.І., представника позивача Філоник В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
27.07.2020 року Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів у сумі 6000,00 грн..
Позов обґрунтовано тим, що 16.02.2006 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН із заявою як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон 796-ХІІ) для виплати компенсації витрат на продукти харчування та щорічної допомоги на оздоровлення.
Розпорядженням від 03.03.2006 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 01.01.2006 року у розмірі 290 грн. довічно та щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення. До жовтня 2017 року відповідач отримував компенсацію витрат на продукти харчування та щорічну разову допомогу на оздоровлення.
У жовтні 2017 року особисті дані ОСОБА_1 були перевірені в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО та виявлено, що він перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення м. Дубровиця Рівненської області як ВПО.
23.10.2017 року позивачем було зроблено запит до УПСЗН м. Дубровиця Рівненської області, та 21.12.2017 року отримано відповідь, що ОСОБА_1 перебуває в УПСЗН м. Дубровниця на обліку як ВПО з 12.06.2017 року.
Розпорядженням управління від 28.12.2017 року відповідачу були призупинено всі виплати до з`ясування обставин з 01.12.2016 року.
Відповідно до п.4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №936 від 20.09.2005 року (далі Порядок), виплата компенсацій та допомоги певних виді, передбачених Законом (796-ХІІ), проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад за місцем фактичного проживання (перебування) працюючих та непрацюючих громадян.
Так як ОСОБА_1 не повідомив УПСЗН про свій переїзд та фактичне місце проживання у м. Дубровиця Рівненської області позивачем була розрахована сума переплати, яка складає 6000,00 грн., з яких 5880,00 грн., це компенсація на продукти харчування та 120,00 грн., щорічна разова грошова допомога на оздоровлення за 2017 рік.
На адресу ОСОБА_1 направлялося повідомлення від 15.03.2018 року про необхідність повернення надмірно виплачених коштів, але на теперішній час добровільно відповідачем кошти не повернуті.
Ухвалою суду від 11.08.2020 року по даній справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, відзив на позов не подав, у зв`язку з чим, суд, зі згоди представника позивача, ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, згідно ст. 280 ЦПК України.
Заслухавши представника позивача, дослідивши долучені до позовної заяви докази судом встановлено наступне.
16.02.2006 року ОСОБА_1 , який є потерпілим ЛНА на ЧАЕС І категорії та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся до УПСЗН із заявою, в якій просив призначити (перерахувати, поновити) компенсаційні виплати, допомоги та пільги згідно із Законом №796-ХІІ. Крім того, відповідач особистим підписом в заяві засвідчив про свою обізнаність, що право одержувати компенсаційні виплати та допомоги і користуватися пільгами має тільки за місцем реєстрації згідно з паспортом та зобов`язався своєчасно повідомляти про обставини які призводять до змін розміру компенсації та у разі допущення подвійної виплати повернути надмірно отримані суми.
Відповідно до наданого суду розпорядження №12555 УПСЗН від 14.08.2007 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є інвалідом ІІ групи з 03.03.1989 року довічно та маючого з 29.11.1989 року статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, була призначена відповідно до Закону компенсація витрат на продукти харчування потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії.
Також, як видно із Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 04.01.2017 року, ОСОБА_1 звертався до УПСЗН з метою отримання щорічної допомоги на оздоровлення, та зазначив адрес свого проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 .
Згідно інформації Управління соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області (далі УСЗН Дубровицької РДА) від 20.12.2017 року №05/02-3949 ОСОБА_1 в Управлінні як отримувач грошових компенсацій та допомог згідно п.14, ст.20, ст.48 Закону 796-ХІІ на обліку не перебуває, так як не звертався іззаявою.
Листом від 22.12.2017 року УСЗН Дубровицької РДА повідомило УПСЗН, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як ВПО з 11.11.2014 року, а в Єдиній інформаційній базі про ВПО зареєстрований за №26 з 12.06.2017 року.
Розпорядженням від 28.12.2017 року УПСЗН на підставі пункту 4 Порядку знято з обліку з 01.12.2016 року та припинено виплати по особовим рахункам № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 згідно листа УСЗН Дубровицької РДА від 22.12.2017 року.
15.03.2018 року УПСЗН надіслало листа відповідачу ОСОБА_1 за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 , яким повідомило, що він за даними УСЗН Дубровицької РДА з 12.06.2017 року перебуває на обліку в Єдиній інформаційній базі ВПО, про які він в порушення п.3 Порядку не повідомив управління, у зв`язку із чим виникла переплата передбаченої Законом 796-ХІІ компенсації на продукти харчування у сумі 5880,00 грн. та одноразової щорічної допомоги на оздоровлення у сумі 120,00 грн., яку позивач просив повернути.
Згідно протоколу змін, ОСОБА_1 має переплату з 01.11.2016 року по 01.02.2018 року, яка з урахуванням погашення у розмірі 420,00 грн. 22.03.2018 року, становить - 5880,00 грн..
Також, позивачем до позовної заяви долучено запит із УСЗН Білоцерківської міської ради на особову справу отримувача допомоги ОСОБА_1 та інформації про виплачену допомогу, у зв`язку із зміною місця проживання ОСОБА_1 , який надійшов до УПСЗН 05.03.2018 року.
Листом від 09.03.2018 року УПСЗН відмовило в надісланні особової справи ОСОБА_1 на запит УСЗН Білоцерківської міської ради, та повідомило, що останньому була нарахована та виплачена компенсація на продукти харчування по 31.12.2017 року та щорічна допомога на оздоровлення за 2017 рік.
Згідно Довідки №33234 Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади від 31.07.2020 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 12.05.2000 року по теперішній час.
Відповідно до п. 14 ст. 20 Закону 796-ХІІ, особам, віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов`язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Частиною 2 ст. 48 Закону 796-ХІІ передбачена щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 1, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 2 або 3, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році. Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 Порядку компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих відповідно до пункту 14 частини першої статті 20, пункту 6 частини першої статті 21 Закону (796-ХІІ), за нормами, встановленими МОЗ, проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - уповноважений орган) за місцем фактичного проживання (перебування) працюючих та непрацюючих громадян.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та на підставі Закону 796-ХІІ отримував компенсацію витрат на продукти харчування в УПСЗН з 2006 року довічно та щорічну допомогу на оздоровлення. З 11.11.2014 року ОСОБА_1 перебував на обліку в УСЗН Дубровицької РДА як ВПО, а в Єдиній інформаційній базі про ВПО зареєстрований з 12.06.2017 року, однак як отримувач грошових компенсацій та допомог згідно п.14 ст.20, ст.48 Закону 796-ХІІ на обліку не перебував, із заявою для подальшого отримання зазначеної компенсації витрат на продукти харчування за місцем фактичного мешкання у м. Дубровиця не звертався, а отже, подвійної виплати компенсації не відбулося. Розпорядженням позивача від 28.12.2017 року ОСОБА_1 знято з обліку з 01.12.2016 року та йому припинені всі виплати. Однак, на думку суду, лише сам факт перебування відповідача на обліку як внутрішньо переміщеної особи в УСЗН Дубровцької РДА не свідчить про його постійне фактичне місце проживання (перебування) у м. Дубровиця, інших доказів на підтвердження цієї обставини суду не надано. А крім іншого, позивач сам листом від 15.03.2018 року про вимогу повернути переплату компенсації на продукти харчування та одноразової щорічної допомоги на оздоровлення надсилав відповідачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, враховуючи, що така виплата призначена відповідачу довічно, подвійних виплат компенсації витрат на продукти харчування та щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 не здійснювалася, такі виплати гарантовано державою на підставі Закону №796-ХІІ, тому суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог УПСЗН необхідно відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що у задоволенні позову було відмовлено, в той час як відповідач не заявляв про наявність у нього будь-яких судових витрат. Отже, судові витрати, які підлягають розподілу, у цій справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, місце знаходження: м. Краматорськ, вул. Маяковського, 21) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів - відмовити у повному обсязі.
На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне судове рішення складено 21.01.2021 року.
Суддя Краматорського міського суду В. О. Заборський