Рішення № 99916696, 12.11.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.11.2020
Номер справи
234/10572/20
Номер документу
99916696
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/10572/20

Провадження № 2/234/3016/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Антонюка Д.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

23.07.2020 року Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати державних коштів за період з 01.01.2018 року по 31.01.2019 року у сумі 143,69 грн. та за період з 01.02.2019 року по 31.03.2019 року у сумі 291,90 грн..

Позов обґрунтовано тим, що 15.05.2017 року до УПСЗН звернувся відповідач ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії з жовтня 2014 року за місцем свого проживання. Згідно доданої до заяви декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 станом на 01.05.2017 року зареєстрований за вищевказаною адресою один. Відповідач 15.05.2017 року, при поданні заяви, своїм особистим підписом підтвердив згоду на обробку персональних даних про сім`ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії та оприлюднення відомостей щодо її призначення.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидії регламентується Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, із змінами (далі - Положення).

Відповідно до п.7 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 року №300, житлова субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення для призначення субсидії, а в разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Рішенням УПСЗН від 08.08.2017 року ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія на період з травня 2017 року по квітень 2018 року з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб - 1 особу, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення.

Постановою КМУ від 27.04.2018 року №329, було встановлено, що з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, і внесені зміни до Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848.

Відповідно до п.9 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року №329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Пунктом 16 Постанови №848, в тій самій редакції, визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Оскільки відповідач отримував житлову субсидію в попередньому періоді та не надав нову заяву та декларацію згідно з постановою КМУ №329 від 27.04.2018 року і останнім не було повідомлено про факт перебування у шлюбі, станом на 01.05.2018 року, подальше призначення субсидії йому здійснювалося УПСЗН в автоматичному режимі, з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - 1 особу, визначених на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Так, ОСОБА_1 було призначено і розраховано житлову субсидію: з травня 2018 року по вересень 2018 року - 0,00 грн., на жовтень 2018 року - 0,00 грн., з листопада 2018 року по грудень 2018 року - 0,00 грн., на січень 2019 року - 143,69 грн., з лютого 2019 року по березень 2019 року - 145,95 грн., на квітень 2019 року - 0,00 грн..

08.05.2019 року ОСОБА_1 своєю заявою проінформував УПСЗН про зміни у складі домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , а саме про члена своєї сім`ї - дружину, зареєстровану не за адресою домогосподарства. Суму надміру виплаченої житлової субсидії зобов`язавсь повернути.

Рішенням УПСЗН від 11.05.2019 року ОСОБА_1 було скасовано автоматичний розрахунок субсидії з травня 2019 року у зв`язку із несвоєчасним повідомленням про члена сім`ї із складу домогосподарства.

У зв`язку зі зміною обставин, на підставі яких призначалась субсидія ОСОБА_1 , він втратив право на автоматичне признання субсидії з 01.05.2018 року, і тому, для подальшого отримання субсидії, він повинен був подати нові заяву та декларацію.

Відповідно до пункту 22 Положення №848, в редакції чинній на час виникнення правовідносин, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, зокрема коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

13.05.2019 року УПСЗН складено акти № 300 та №300/1, що ОСОБА_1 своєчасно не проінформував позивача про члена сім`ї із складу домогосподарства, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 435,59 грн. за період з 01.05.2018 року по 31.03.2019 року.

Про необхідність повернення надмірно виплачений коштів житлової субсидії ОСОБА_1 надіслано повідомлення від 10.10.2019 року за №01/14-8432, однак до теперішнього часу відповідач переплачену суму не повернув.

Ухвалою суду від 11.08.2020 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду.

В судове засідання представник позивача Чуєва М.О. не з`явилася, надала до суду заяву про підтримання в повному обсязі позовних вимог та просила справу розглянути у її відсутності, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, відзив на позов не подав, у зв`язку з чим, суд, зі згоди представника позивача, ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, згідно ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши долучені до позовної заяви докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що 15.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН із заявою про призначення житлової субсидії.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлової субсидії регламентується Положенням про порядок призначення та надання населенню житлових субсидій, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Відповідно до п.7 Положення КМУ від 21.10.1995 року № 848 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409, житлова субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (які фактично проживають), яким нараховується плата за користування житлово-комунальними послугами, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 вказав, що за місцем проживання зареєстрований один.

Рішенням УПСЗН від 08.08.2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2017 року по квітень 2018 року з розрахунку на одну зареєстровану особу, визначену на початок місяця, в якому надійшло звернення, подальше призначення якої здійснювалось в автоматичному режимі, з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб - одну особу, визначених на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Згідно свідоцтва про шлюб Краматорським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області ОСОБА_1 11.12.2018 року уклав шлюб з ОСОБА_4 , актовий запис №736.

08.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до позивача із заявою, в якій повідомив про укладення ним шлюбу в грудні 2018 року, своєчасно інформацію до УПСЗН не надав, зазначив, що дружина ОСОБА_5 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , та зобов`язався повернути надмірно виплачені йому кошти.

Атом №300 проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлової субсидії від 13.05.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 своєчасно не повідомлено про члена сім`ї із складу домогосподарства, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 143,69 грн. та протягом періоду з 01.01.2019 року по 31.01.2019 року включно заявником не провадилася оплата належної частини житлово-комунальних послуг у повному обсязі. Виплата субсидії припиняється з 01.05.2019 року.

Акту №300/1 проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлової субсидії від 13.05.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 своєчасно не повідомлено про члена сім`ї із складу домогосподарства, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 291,90 грн. та протягом періоду з 01.02.2019 року по 31.03.2019 року включно заявником не провадилася оплата належної частини житлово-комунальних послуг у повному обсязі.

Відповідно до п.7 Положення №848, у редакції від 01.05.2017 року, яка діяла на час звернення відповідача із заявою про призначення житлової субсидії до УПСЗН, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Згідно п. 14 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 року №300, після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1022» було встановлено, що з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Відповідно до п.9 Положення КМУ від 21.10.1995 року № 848, у редакції КМУ від 27.04.2018 року № 329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Відповідач ОСОБА_1 отримував житлову субсидію в попередньому періоді та не надав нову заяву та декларацію, не повідомив УПСЗН про укладення 11.12.2018 року шлюбу, подальше призначення субсидії йому здійснювалося в автоматичному режимі, з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб визначених на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Рішенням УПЗСН Краматорської міської ради від 11.05.2019 року ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01.05.2019 року за заявою заявника від 08.05.2019 року, а саме своєчасно не повідомлено про члена сім`ї із складу домогосподарства.

Відповідно до п.13 Положення КМУ від 21.10.1995 року № 848, у редакції КМУ від 27.04.2018 року № 329 громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

УПСЗН вживало заходів інформування відповідача про необхідність повернення суми надмірно виплаченої житлової субсидії, зокрема письмовим повідомленням від 10.10.2019 року №01/14-8432.

Крім того, відповідач зобов`язався повернути надмірно нараховані йому кошти, про що зазначав в своїй заяві від 08.05.2019 року, однак на час звернення позивача до суду сума надмірно виплачених коштів житлової субсидії в розмірі 435,59 грн. не повернута.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до ст.1215 ЦК України вбачається, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, ОСОБА_1 після укладення 11.12.2018 року шлюбу не повідомив УПСЗН про дану обставину, що могла вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру, не надав нову заяву про призначення житлової субсидії та декларацію, що свідчить про недобросовісність з його боку.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 2102,00 грн..

Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, місце знаходження: м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 435 (чотириста тридцять п`ять) грн. 59 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 копійок.

На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повне судове рішення складено 19.11.2020 року.

Суддя Краматорського міського суду В. О. Заборський