Рішення № 99916694, 31.07.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
31.07.2020
Номер справи
234/16463/19
Номер документу
99916694
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/16463/19

Провадження № 2/234/452/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Антонюка Д.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

26.09.2019 року Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати державних коштів у сумі 69,68 грн..

Позов обґрунтовано тим, що 02.07.2015 року до УПСЗН звернувся відповідач ОСОБА_1 із заявою про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг ОСОБА_2 та надав всі необхідні документи визначені Постановою КМУ №558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» (далі - Порядок).

Позивачем 09.07.2015 року, відповідно до Положення, було прийнято рішення про призначення компенсація на період з 02.07.2015 року по 29.06.2017 року у розмірі 182,70 грн. з послідуючим перерахунком.

Відповідно до п.15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

17.01.2017 року відповідач заявою повідомив УПСЗН про своє працевлаштування в ТВ «АТБ-маркет» з 23.12.2016 року та на підставі отриманих даних позивач 19.01.2017 року прийняв розпорядження щодо припинення виплат ОСОБА_1 з 23.12.2016 року. Сума надмірно виплачених коштів за період з 23.12.2016 року по 31.01.2017 року склала 309,68 грн., та з урахуванням утриманої з відповідача суми за січень 2017 року, заборгованість переплачених бюджетних коштів становить 69,68 грн..

Позивач листами-повідомленнями №04-40/1421 від 21.02.2017 року та №01-40/6847 від 19.08.2019 року довів до відома ОСОБА_1 інформацію про переплату бюджетних коштів, але останнім сума заборгованості по переплаті не повернута.

Ухвалою суду від 03.12.2019 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду.

В судове засідання представник позивача Філоник В.В. не з`явилася, надала до суду заяву про підтримання в повному обсязі позовних вимог та просила справу розглянути у її відсутності, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, відзив на позов не подав, у зв`язку з чим, суд, зі згоди представника позивача, ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, згідно ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши долучені до позовної заяви докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.07.2015 року ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся до УПСЗН із Заявою про призначення компенсаційної виплати, згідно якої просив назначити йому компенсаційну виплату за надання соціальних послуг ОСОБА_2 ..

Відповідно до інформації, яка зазначена в поданій 02.07.2015 року відповідачем до УПСЗН Заяві про призначення компенсаційної виплати та окремому Зобов`язанні від 02.07.2015 року, останній зобов`язався вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг або інші причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, в тому числі працевлаштуванні або виходу на роботу.

Рішеннями УПСЗН від 09.07.2015 року ОСОБА_1 , відповідно до Постанови КМУ №558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», призначено компенсацію як особі, яка надає соціальні послуги ОСОБА_2 з 02.07.2015 року по 29.06.2017 року у розмірі 182,70 грн..

17.01.2017 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН із заявою про припинення виплати компенсації за надання соціальних послуг ОСОБА_2 у зв`язку із працевлаштування.

Розпорядженням УПСЗН від 19.01.2017 року ОСОБА_1 припинена виплата компенсації з 23.12.2016 року у зв`язку із виходом на роботу.

Відповідно до Протоколу змін розмір переплати компенсації ОСОБА_1 за період з 23.12.2016 року по 31.01.2017 року становить 69,68 грн..

Листами від 21.02.2017 року №04-40/1421 та від 19.08.2019 року №01-14/6847 УПСЗН повідомляло ОСОБА_1 про необхідність повернення залишку надміру отриманих коштів у сумі 69,68 грн., або така сума буде стягнута з нього в судовому порядку.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідачу ОСОБА_1 надміру виплачена сума компенсації у розмірі 69,68 грн., яку останній до теперішнього часу не повернув.

У відповідності до положень ст. 7 Закону України «Про соціальні послуги» від 19.06.2003 року №966-IV, який діяв на час виникнення правовідносин, фізичним особам, які надають соціальні послуги призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення та порядок надання громадянам компенсаційної виплати визначені Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою КМУ № 558 від 29.04.2004 року.

Відповідно до пункту 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації у наступних періодах проводить щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до ст.1215 ЦК України вбачається, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, ОСОБА_1 , як фізична особа, яка одержувала компенсацію, був зобов`язаний своєчасно повідомити УПСЗН про обставини, які можуть вплинути на умови їх виплати, зокрема про працевлаштування, про що відповідач був обізнаний, проте останній не виконав свого обов`язку своєчасно, у зв`язку із чим отримав зайву суму компенсації, що свідчить про недобросовісність з його боку.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 1921,00 грн..

Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, місце знаходження: м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 69 (шістдесят дев`ять) грн. 68 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради судовий збір у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 копійок.

На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повне судове рішення складено 06.08.2020 року.

Суддя Краматорського міського суду В. О. Заборський