
Справа № 175/2834/21
провадження 2/175/869/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2021 року Дніпропетровський районний суд
Дніпропетровської області
у складі: головуючого
судді Васюченко О.Г.
з секретарем Кульпіна Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін в приміщенні Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області в смт. Слобожанське цивільну справу за позовом Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. В обґрунтування позову зазначено, що з 28 квітня 2005 року відповідач є споживачем газу, відповідно до Умов Типового договору розподілу природного газу. Відповідач допустила несанкціоноване втручання у її вузол обліку газу (ВОЗ) та подальше споживання газу поза обліком, що було виявлено під час перевірки лічильника газу, а конкретно пломба на лічильнику не відповідає вимогам заводу виробника, лічильник має механічні пошкодження та платині корпусу, в результаті чого був доступ до цифрових колес, що підтверджується експертизою №126 від 10.09.2020 року. На підставі висновків експертизи було складено акт про порушення, після чого складено акт-розрахунок на суму 16 538 грн. 64 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд стягнути зі ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» грошові кошти в розмірі 16 538,64 грн., а також судові витрати, що складаються з судового збору у розмірі 2270,00 гривень, а всього 18 808,64 (вісімнадцять тисяч вісімсот вісім) гривень 64 копійок.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зауважила, що відповідно до Договору підряду від 18 листопада 2004 року ТОВ НВО «ГАЗИФІКАТОР» здійснило монтажні роботи по встановленню системи газопроводу за адресою: АДРЕСА_1 . Вся технічна документація була підписана у тому числі і представниками Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз». Крім того, зауважила, що представник Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» не довів її провину у тому, що пломба на лічильнику повинна бути відповідно форми та на ній повинні бути символи, яких не має на пломбі на її лічильнику, також не надано інформації про те, як саме повинна виглядати зазначена пломба та коли була проведена остання перевірки лічильника представниками Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз».
Суд заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, дійшов до наступного.
Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК України).
Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N2, 4, 7 та 11 до Конвенції", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч.1 ст.13 ЦПК України).
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" згідно постанови НКРЕКП № 816 від 19.06.2017 "Про видачу ліцензії на розподіл природного газу АТ "Дніпрогаз" здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Дніпропетровського району (крім сел Любимівка, Перше травня, Балівка, Зоря, Маївка, Степове, Партизанське, Чумаки, радгоспу "Дзержинець") Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ "Дніпрогаз".
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).
Згідно глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільних систем якого в установленому законодавством порядку підключений об`єкт.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України, за формою Типового договору розподілу природного газу, шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви приєднання, сплати рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Таким чином, відповідач ОСОБА_1 приєдналася до умов Типового договору розподілу природного газу, оскільки згідно даних позивача остання споживала природний газу.
Відповідач ОСОБА_1 є споживачем газу за адресою: АДРЕСА_1 , договір на постачання до якої згідно картки обліку стану особового рахунку було укладено 04.04.2005 на той час з споживачем ОСОБА_2 , а 28.04.2005 було розпочато постачання газу.
Відповідач допустила несанкціоноване втручання у її вузол обліку газу (ВОГ) та подальше споживання газу поза обліком, яке було виявлено під час перевірки лічильника газу.
Приладовий облік природного газу в ГРМ, передбачено у пункті 1 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем, організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об`єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб`єктами ринку природного газу.
Пунктом 7 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем передбачено, що роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми комерційного вузла обліку, заміни типів ЗВТ без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та Оператора ГРМ не допускаються.
Пункт 2 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем - протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Пунктом 1 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем передбачено, що оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема щодо: працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пункту 3.1.3. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 619, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.
У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 Положення № 619: складається акт про виявлені порушення (пункт 3.2.2.); демонтується та відправляється лічильник газу на експертизу (пункт З.2.З.); складається акт про демонтаж лічильника газу (пункт 3.2.5.).
Під час зняття лічильника газу на повірку і візуального огляду лічильника газу, убачаючи ознаки втручання у конструкцію лічильника газу, представником АТ "Дніпрогаз", на вимогу та за формою Положення № 619 було складено акт про виявлені порушення від 11.03.2020 № 126, у якому відзначено, що "пломба завода требует дополнительного осмотра" (пломба заводу потребує додаткового огляду) та акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 11.03.2020 №126, згідно з яким лічильник газу позивача було демонтовано для проведення експертизи, а замість демонтованого було встановлено інший лічильник газу, - лічильник газу з обмінного фонду АТ "Дніпрогаз"; відповідача запрошено для проведення експертизи лічильника газу за адресою знаходження позивача. Однак ОСОБА_1 таким правом не користалася, доказів зворотного суду не надано.
Приписами пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора ГРМ на місці перевірки скдадає у порядку визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено: у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
На місці виявлення порушення обліку і споживання газу, за адресою відповідача, на вимогу та за процедурою і формою передбаченою Кодексом газорозподільних систем було складено акт про порушення від 11.03.2020 № 393.
Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Пункт 3 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем - під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу зокрема це - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
Пошкодження пломб це - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
10.09.2020 було проведено експертизу, оформленого актом експертизи побутового лічильника газу від 10.09.2020 № 126, під час якої було зафіксовано на фото стан елементів лічильника і встановлено, що: "пломба не соответствует требованиям завода изготовителя" (пломба не відповідає вимогам заводу виробника); "механические повреждения на пластине корпуса газового счетчика, в результате чего бьіл доступ к цифровым колесам" (механічні пошкодження на пластині корпусу газового лічильника, в результаті чого був доступ до цифрових колесам).
Оскільки експертизою лічильника газу остаточно виявлено і підтверджено втручання у його цілісність, то 10.09.2020 представниками АТ "Дніпрогаз" було складено акт про порушення № 98, у якому також відзначено, що "Пломба не соответствует требованиям завода изготовителя. Механические повреждения на пластине корпуса газового счетчика, в результате чего был доступ к цифровым колесам."
Пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, згідно вимог якого у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (крнтрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
16.09.2020 комісією з розгляду актів порушення оператора ГРМ за результатами розгляду акту про порушення від 11.03.2020 №393 було прийнято відповідне рішення, оформленого протоколом від 16.09.2020: задоволено акт про порушення від від 11.03.2020 №393, а також складено акт-розрахунок від 16.09.2020 на суму 16 538,64 грн. та безпосередньо розрахунок необлікованого об`єму природного газу.
Згідно пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням.
23.10.2020 відповідачу було направлено рахунок на оплату необлікованого об`єма природного газу, про що додаємо копії реєстру на відправлення, фіскального чеку, рекомендоване повідомлення про вручення поштового конверту.
Дії позивача і документальне оформлення порушення відповідачем способу і порядку споживання газу здійснено у повній відповідності із приписами нормативно-правового регулювання.
Суд не буре до уваги доводи ОСОБА_1 у судовому засіданні про невизнання позову, оскільки під час зняття лічильника газу на повірку і візуального огляду лічильника газу, представником АТ "Дніпрогаз", на вимогу та за формою Положення № 619 було складено акт про виявлені порушення від 11.03.2020 № 126, та акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 11.03.2020 №126, згідно з яким лічильник газу позивача було демонтовано для проведення експертизи, а замість демонтованого було встановлено інший лічильник газу, - лічильник газу з обмінного фонду АТ "Дніпрогаз"; відповідача запрошено для проведення експертизи лічильника газу за адресою знаходження позивача. Однак, як встановлено в судовому, засіданні ОСОБА_1 даним право не скористалася, дій представників Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» не оскаржувала, на засідання комісії присутня не була, крім того не скористалася своїм правом про звернення до суду з зустрічним позовом, що свідчить про пасивне ставлення ОСОБА_1 до врегулювання питання, з приводу вирішення якого позивач звернувся до суду. Окрім заперечень в судовому засіданні, ОСОБА_1 не надала суду належних та допустимих доказів на підтвердження своєї позиції з приводу звернення позивача до суду.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» необхідно стягнути судові витрати, що складаються з судового збору у розмірі 2270,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 23, 28, 31,32, 48, 49, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 89, 128, 133, 141, 142, 177, 209, 229, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» (код ЄДРПОУ 20262860, м. Дніпро, вул. О. Кониського,5) грошові кошти в розмірі 16 538,64 грн., а також судові витрати, що складаються з судового збору у розмірі 2270,00 гривень, а всього 18 808,64 (вісімнадцять тисяч вісімсот вісім) гривень 64 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Васюченко