
Справа №461/1961/21
Провадження №3/461/1253/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Пелех О.А., за участю представника Львівської митниці Держмитслужби України Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Галицької митниці Держмитслужби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 28.12.2011 року, виданий органом 2610, РНОКПП НОМЕР_2
за ч.6 ст.470 Митного кодексу України,
в с т а н о в и в:
21.02.2021 року о 02 год. 02 хв. в зону митного контролю пункту пропуску Грушів-Будомєж митного поста «Яворів» Галицької митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «RENAULT», моделі «TRAFIC», державний реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 , де в якості пасажира слідував ОСОБА_1 , який прямував з України до Республіки Польщі.
За даними АСМО «Інспектор» та ЄАІС встановлено, що 22.09.2017 року ОСОБА_1 ввіз на митну територію України в митному режимі «транзит» легковий автомобіль марки “OPEL”, модель “VECTRA”, кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польщі НОМЕР_5 . На момент перетину кордону, 21.02.2021 року, ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.460 Митного кодексу України, жодних документів не надав.
Разом з тим, нормами частини першої ст. 192 Митного кодексу України передбачено, що у разі, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, перевізник зобов`язаний терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місце знаходження товарів і транспортного засобу. Однак даної вимоги ОСОБА_1 не виконав.
Станом на 21.02.2021 року, транспортний засіб марки “OPEL”, модель “VECTRA”, кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польщі НОМЕР_5 , за межі митної території України не вивозився та у інший митний режим, згідно законодавства, не поміщений.
Таким чином, ОСОБА_1 перевищив встановлений ст.95 Митного Кодексу строк доставки транспортного засобу особистого користування до органу доходів і зборів призначення, терміном більше ніж на тридцять діб.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак на електронну адресу суду скерував письмові пояснення, у яких просив суд проводити розгляд справи без його участі. Окрім того, особа, що притягається до адміністративної відповідальності у письмових поясненнях зазначив, що дійсно 22.09.2017 року автомобіль марки “OPEL”, модель “VECTRA”, реєстраційний номерний знак Республіки Польщі НОМЕР_5 , було ввезено на митну територію України, однак 29.09.2017 року транспортний засіб було пошкоджено внаслідок вчинення ДТП. Окрім того, повідомив, що про вказану подію ні ОСОБА_1 , ні водій іншого транспортного засобу до органів поліції не зверталися. ОСОБА_1 зазначив, що здав автомобіль на «шрот». Також, просив суд врахувати, що автомобіль марки OPEL, модель VECTRA, ввезено на митну територію України за дорученням ОСОБА_2 . Відтак, просив суд закрити провадження у справі.
Відповідно до ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з`явилася на виклик, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Окрім того, слід зазначити, що в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Заслухавши пояснення представника Львівської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Частиною 6 ст. 470 МК України передбачена відповідальність за перевищення встановленого ст. 95цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
У відповідності до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Частиною 1 ст. 381 МК України встановлено, що транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу.
У відповідності до ст.95 МК України для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в десять діб, а у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці -п`ять діб.
Частиною 2 ст.95 МК України встановлено, що до строків, зазначених у ч.1 даної статті, не включається час дії обставин, зазначених у ст.192 МКУкраїни.
Доказів того, що ОСОБА_1 звертався до найближчого органу доходів і зборів до завершення визначеного митницею строку транзиту про обставини подій, у зв`язку з якими порушено ці строки, та місцезнаходження товарів і транспортних засобів у випадку порушення строку транзиту в ході розгляду справи не здобуто.
Одночасно, обставин, передбачених ст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст.470 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною перевищення встановленого Митним кодексом України строку доставки транспортного засобу особистого користування.
З огляду на наведене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 МК України, а саме останній не доставив транспортний засіб особистого користування до органу доходів і зборів, тобто перевищив встановлений Митним кодексом України строк доставки транспортного засобу особистого користування, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів, терміном більше ніж на тридцять діб, що підтверджується протоколом про порушення митних правил №0335/20900/21 від 21.02.2021 року, копією паспорта ОСОБА_1 , роздруківкою з інформаційних систем, витягом з АСМО «Інспектор» та ЄАІС, доповідною запискою.
Судом не приймається до уваги покликання ОСОБА_1 на те, що після ввезення на митну територію України транспортного засобу відбулася дорожньо – транспортна подія, внаслідок якої вказаний автомобіль було пошкоджено, оскільки особою, яка притягується до адміністративної відповідальності до матеріалів справи не долучено належних та допустимих доказів на підтвердження вказаної події, а також не надано доказів, що він звертався до найближчого органу доходів і зборів про обставини вказаних подій.
Окрім того, судом не приймається до уваги покликання ОСОБА_1 на те, що автомобіль марки OPEL, модель VECTRA, ввезено на митну територію України за дорученням ОСОБА_2 , оскільки як вбачається з інформації з АСМО «Інспектор» автомобіль марки “OPEL”, модель “VECTRA”, реєстраційний номерний знак Республіки Польщі НОМЕР_5 , 22.09.2017 року ввезено на митну територію України ОСОБА_1 .
Таким чином, аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 МК України доведена повністю.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи, яка раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувалася, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи даних про доходи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та можливість виконати неї покарання у виді штрафу, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, тобто в межах санкції статті, за якою кваліфіковано її дії.
У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Тому, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 454 грн.
Керуючись ст.ст.458,459,461,470,486,527,528 МК України, ст. 283 КУпАП, суд -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 Митного кодексу України та накласти стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки “OPEL”, модель “VECTRA”, кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польщі НОМЕР_5 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 454 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Зубачик Н.Б.