
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2644/21
20 вересня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача - Міська І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Борщівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження №172-к від 20.11.2020 року, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Борщівської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови Борщівської міської ради № 172-к від 20 листопада 2020 року, яким мене - ОСОБА_1 , було звільнено з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету у зв`язку із закінченням повноважень виконавчого комітету Борщівської міської ради сьомого скликання, на підставі рішення сесії Борщівської міської ради від 20.11.2020 № 15 «Про утворення виконавчого комітету Борщівської міської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу;
- поновити ОСОБА_1 на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради, з 20 листопада 2020 року;
- стягнути з Борщівської міської ради на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 20 листопада 2020 року по дату винесення рішення судом;
- допустити негайне виконання постанови суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради, з 20 листопада 2020 року та присудження виплати мені заробітної плати в межах суми стягнення за один місяць;
- стягнути з Борщівської міської ради на мою користь моральну шкоду в розмірі 50 000 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що рішенням сесії Борщівської ради №11 від 16.01.2017 була затверджена на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради. Вказала, що 20.11.2020 на підставі розпорядження міського голови Борщівської міської ради «Про звільнення ОСОБА_1 » її було звільнено з займаної посади на підставі п.1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
На думку позивача вказане розпорядження є протиправним та таким, що порушує її права, оскільки припинення її повноважень у зв`язку із прийняттям рішення сесії Борщівської міської ради від 20.11.2020 №15 «Про утворення виконавчого комітету Борщівської міської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу" є незаконним та суперечить частині 3 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки відповідач виходячи із змісту ст.184 КЗпП України не мав права звільняти її в період вагітності та пропозицій про подальше працевлаштування її не отримувала.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову. Так, зазначив про те, що рішенням Борщівської міської ради від 20 листопада 2020 року №15 "Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу» було створено виконавчий комітет цієї ради у кількості 31 чоловік у складі - міського голови, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, секретаря ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, старост та інших членів виконавчого комітету.
Розпорядженням Борщівського міського від 20 листопада 2020 року №26 "Про звільнення ОСОБА_1 " позивачку було звільнено з посади керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету міської ради 20 листопада 2020 року у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Борщівської міської ради сьомого скликання.
Також зазначив, що посада керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету міської ради є виборною посадою, на яку особа призначається шляхом затвердження міською радою. Отже, підставою для звільнення позивача було рішення ради про формування нового складу виконавчого комітету. Крім того, звільнення позивачки з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету могло бути здійснено на підставі ч.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» під час перебування її у відпустці, оскільки таке звільнення не може розглядатися як звільнення за ініціативою роботодавця, а тому і не підпадає під обмеження, визначені частиною третьою статті 40 та частиною третьою статті 184 КЗпП України.
Протокольною ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив розгляд справи по суті у тому ж судовому засіданні на підставі клопотання сторін, яке було відкладене на 22.07.2021 та на 11.08.2021.
Позивач подала до суду 02.08.2021 письмові пояснення в яких наголосила, що виходячи із змісту ст.184 КЗпП України відповідач не мав права її звільняти в період її вагітності та народження дитини та послалася на постанову Верховного Суду у справі №826/26336/15 від 14.02.2018.
Протокольною ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 продовжено процесуальний строк розгляду справи до 22.09.2021 та відкладено розгляд справи на 20.09.2021.
В судовому засіданні 20.09.2021 позивач просила позов задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 призначено на посаду керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради сьомого скликання шляхом затвердження її на цій посаді рішенням Борщівської міської ради зазначеного скликання від 16 січня 2017 року №11 «Про затвердження кандидатури на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчою комітету Борщівської міської ради» (аркуш справи 10).
25 жовтня 2020 року в Україні були проведені вибори до органів місцевого самоврядування. За результатами цих виборів обрану нову Борщівську міську раду восьмого скликання та Борщівського міського голову.
Рішенням Борщівської міської ради від 20 листопада 2020 року №15 "Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу» було створено виконавчий комітет цієї ради у кількості 31 чоловік у складі - міського голови, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, секретаря ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, старост та інших членів виконавчого комітету (аркуш справи 11-14).
Розпорядженням Борщівського міського голови від 20 листопада 2020 року № 172-к "Про звільнення ОСОБА_1 " позивачку на підставі п.1 ст.51 Закону України "Про місцеве самоврядування" було звільнено з посади керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету міської ради 20 листопада 2020 року у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Борщівської міської ради сьомого скликання (аркуш справи 9).
Не погоджуючись з вказаним розпорядженням міського голови, яким її звільнено з займаної посади керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету міської ради, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2011 року № 2493-III регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Статтею 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до п. 3 частини першої статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.
Згідно із частиною першою статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 3 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Відповідно до частини 8 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Аналіз статті 51 Закону №280 дає однозначні підстави для висновку, що законодавець встановлює чіткий обов`язок щодо включення до складу виконавчого комітету посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету.
Таким чином, керуючий справами (секретаря) виконавчого комітету обирається відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради та здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання.
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що посада керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету є виборною посадою, на яку позивач була затверджена рішенням міської ради VІІ скликання і термін перебування на якій не може перевищувати строку повноважень ради та виконавчого комітету.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 призначено на посаду керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради сьомого скликання шляхом затвердження її на цій посаді рішенням Борщівської міської ради зазначеного скликання від 16 січня 2017 року №11 «Про затвердження кандидатури на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчою комітету Борщівської міської ради".
Тобто позивач, займаючи посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, входила до складу виконавчого комітету Борщівської міської ради за законом в силу займаної посади та безвідносно до прийняття рішення щодо персонального введення до складу виконкому.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.04.2020 у справі №812/363/18 (провадження №К/9901/58967/18).
Отже, після закінчення строку повноважень Борщівської міської ради сьомого скликання та голови Борщівської міської ради, позивачка підлягала звільненню з посади у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Борщівської міської ради сьомого скликання.
Таким чином, внаслідок прийняття рішення Борщівської міської ради восьмого скликання першої сесії від 20.11.2020 №15 "Про утворення виконавчого комітету Борщівської міської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу", строк повноважень позивача на виборній посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету припинився.
Крім того, суд звертає увагу, що рішенням Борщівської міської ради від 20 листопада 2020 року № 6 «Про затвердження керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради» призначено керуючим справами (секретарем) виконавчого комітету Борщівської міської ради восьмого скликання Горб`як Т.Б. (аркуш справи 108).
Зважаючи на те, що посада позивача є виборною, а строк перебування на ній припинено у зв`язку із закінченням повноважень виконкому Борщівської міської ради сьомого скликання, при цьому Борщівською міською радою не прийнято рішення про входження позивачки до нового персонального складу виконавчого комітету, то ОСОБА_1 підлягала звільненню із займаної посади відповідно до положень ст.51 Закону №280.
Аналогічні висновки сформовані Верховним Судом у постановах від 19.09.2018 у справі №191/222/16-а (провадження №К/9901/17578/18) та від 04.07.2018 у справі №2-а/143/12.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для поновлення позивачки на виборній посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету.
Беручи до уваги, що позивачка підлягала звільненню з 20.11.2020 в силу вимог ч.1 ст.51 Закону №280, то розпорядження міського голови Борщівської міської ради від 20.11.2020 "172-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким ОСОБА_1 звільнено з 20.11.2020 не порушує прав позивача, а тому не підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Посилання позивача на те, що оскаржуване розпорядження прийнято у період її перебування у відпустці з вагітністю та пологами, суд вважає необґрунтованим, оскільки підставою звільнення є визначений спеціальним законом юридичний факт набуття повноважень членами нового складу виконавчого комітету міської ради. Тобто спірні правовідносини врегульовано нормами спеціального Закону №280, а тому приписи Кодексу законів про працю України ст. 184 на які посилається позивачка застосуванню не підлягають.
Крім того, у розглядуваній справі слід звернути увагу на те, що звільнення позивачки в даному випадку здійснювалось не з ініціативи власника (яким в даному випадку є міський голова), а в силу приписів Закону №280, а тому в даному випадку не підлягає до застосування гарантія, яка передбачена ч.3 ст.184 КЗпП України, оскільки така гарантія застосовується у випадку звільнення працівника з ініціативи роботодавця.
З огляду на правові висновки Верховного Суду від 12.07.2018 у справі №503/314/16-а (провадження №К/9901/9268/18), тимчасова не працездатність чи перебування у відпустці будь-кого із членів попереднього складу виконавчого комітету міської ради, на час набуття повноважень членами нового виконавчого комітету, не може бути перешкодою для припинення їх повноважень.
Суд не приймає до уваги посилання позивачки на правові висновки Верховного Суду у постанові від 14.02.2018 №826/26336/15, оскільки в ній йдеться про інші правовідносини, які не підлягають застосуванню при розгляді даної справи.
Згідно приписів частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки позивач не підлягає поновленню на посаді, тому і підстави для стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 20.11.2020 та моральної шкоди, відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження відповідач діяв обґрунтовано, а позивачем не доведено протиправності дій відповідача при прийнятті спірного розпорядження про його звільнення, відтак у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Борщівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови Борщівської міської ради №172-к від 20 листопада 2020 року, поновлення ОСОБА_1 на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Борщівської міської ради з 20 листопада 2020 року, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди в розмірі 50 000 грн , - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 вересня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Борщівська міська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Грушевського, 2,м. Борщів,Тернопільська область,48702, код ЄДРПОУ/РНОКПП 04058485);
Головуючий суддя Осташ А.В.