
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2258/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Заводської міської ради Лохвицького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
16 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Заводської міської ради Лохвицького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення від 24.12.2020 "Про тимчасове припинення розгляду заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення", зобов`язання прийняти рішення, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, для особистого селянського господарства.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернулася до Заводської міської ради із клопотанням від 01 лютого 2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га. Листом Виконавчого комітету Заводської міської ради №04-03/217 від 08 лютого 2021 року позивачу повідомлено, що рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії. Позивач вважає, що рішення № 21 від 24.12.2020 року є протиправним, а відповідачем допущена бездіяльність щодо нерозгляду її клопотання та неприйняття відповідного рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 позовну заяву залишено без руху, у зв`язку із невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2258/21. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач позов не визнав та у запереченнях на позовну заяву зазначив, що рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії, а тому Заводською міською радою право позивача не порушено та їй не було відмовлено у задоволенні її клопотання.
В судове засідання 01.06.2021 року учасники справи не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини справи.
01.02.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Заводської міської ради із клопотанням (вх.№ 274/04-03 від 03 лютого 2021 року), в якому просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га. Земельну ділянку просила виділити згідно копіювання з кадастрової карти з бажаним місцем розташування із земельної ділянки кадастровий номер 5322681100:00:013:0059, що знаходиться на території Бодаквянської сільської ради, Лохвицького району Полтавської області, з подальшою передачею у власність.
Листом Виконавчого комітету Заводської міської ради №04-03/217 від 08 лютого 2021 року позивача повідомлено, рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії.
Не погоджуючись із рішенням відповідача №21 від 24 грудня 2020 року та вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо розгляду її клопотання від 01 лютого 2021 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої, другої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією; кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави; право власності на землю гарантується; це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (стаття 14 Конституції України).
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону (частина третя статті 41 Конституції України).
Виключно законами України визначається правовий режим власності (пункт 7 частини першої статті 92 Конституції України).
Згідно з статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Також, статтею 144 Конституції України, з якою кореспондується частина перша статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельним кодексом України (далі - Кодекс) передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (частина перша статті 2); земельні відносини регулюються Конституцією України, Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (частина перша статті 3).
Положеннями статті 6 Кодексу визначено, що до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить прийняття законів у галузі регулювання земельних відносин, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до Конституції України (пункти "а", "д").
Кодексом передбачено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них (частина друга статті 78).
Положеннями частини першої статті 81 Кодексу встановлені загальні підстави набуття громадянами України права власності на земельні ділянки, до яких, зокрема, належить безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.
Вичерпний перелік способів та підстав безоплатної передачі таких земельних ділянок із земель державної і комунальної власності у власність громадян, зокрема в межах, визначених Кодексом норм безоплатної приватизації, передбачений частиною третьою статті 116 Кодексу.
Порядок набуття громадянами права власності на земельну ділянку у разі передачі її із земель державної власності у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації визначений приписами статей 118, 121, 122, 186-1 Кодексу. Зазначеними статтями Кодексу встановлено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
За приписами частин шостої - одинадцятої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Отже, вказаними правовими нормами встановлено чіткий порядок, підстави та строки передачі земельної ділянки у власність громадян.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року тимчасово припинено розгляд заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Заводської міської ради, утвореної в складі земель Заводської, Пісківської та Бодаквянської громад, до моменту завершення інвентаризації та державної реєстрації комунальної власності земель вищевказаної категорії.
Згідно пояснень представника відповідача у запереченні на позовну заяву, спірне рішення прийнято для проведення інвентаризації земельних ділянок з метою встановлення реального стану використання сільськогосподарських земель, в тому числі і обсягів вільних, які будуть обліковуватися землями запасу за вказаним цільовим призначенням.
Суд не приймає до уваги та вважає безпідставними такі доводи відповідача, оскільки ні в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні у Земельному кодексі України не міститься норма, яка б надавала можливість органам місцевого самоврядування встановлювати обмеження щодо реалізації законних прав, в тому числі права власності на земельну ділянку.
Таким чином, рішення органу місцевого самоврядування не можуть скасовувати чи обмежувати права громадян, які надані Конституцією та чинним законодавством України, в тому числі і право власності на землю та встановлювати порядок його набуття інший, ніж передбачено нормативними актами вищої юридичної сили.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що спірне рішення третьої сесії Заводської міської ради восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року обмежує право позивача на набуття права на землю із земель комунальної власності та суперечить положенням статей 118, 121, 122, 186-1 Земельного кодексу України, а тому в силу положень частини 9 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає визнанню протиправним та нечинним.
З приводу позовних вимог про зобов`язання прийняти рішення, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, для особистого селянського господарства, суд зазначає наступне.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність оформляється рішенням ради, прийнятим на пленарному засіданні.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Судовим розглядом встановлено, що позивач звернулася до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, однак рішення за результатами її розгляду на засіданні сесії Заводської міської ради не прийнято, що визнається відповідачем.
Суд враховує, що відповідачем до суду не надано жодних документів на підтвердження розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та прийняття рішення за результатами такого розгляду.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 01 лютого 2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га.
Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд вважає за можливе зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 01 лютого 2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, та за результатами розгляду заяви по суті звернення прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України та частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною 8 статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 1816,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Заводської міської ради Лохвицького району Полтавської області (вул. Полтавська, буд. 4/16, м. Заводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, ідентифікаційний код 21048531) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та нечинним рішення третьої сесії Заводської міської ради Лохвицького району Полтавської області восьмого скликання №21 від 24 грудня 2020 року "Про тимчасове припинення розгляду заяв фізичних та юридичних осіб щодо отримання у власність чи користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення".
Визнати протиправною бездіяльність Заводської міської ради Лохвицького району Полтавської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 01 лютого 2021 року (вх.№274/04-03 від 03 лютого 2021 року) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га.
Зобов`язати Заводську міську раду Лохвицького району Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2021 року (вх.№274/04-03 від 03 лютого 2021 року) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, та за результатами розгляду заяви по суті звернення прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України та частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Заводської міської ради (вул. Полтавська, буд. 4/16, м. Заводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, ідентифікаційний код 21048531) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1816,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.Б. Головко