
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8240/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Чутівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Завідувача Чутівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області Коваленко О.Є., в якому просив:
- визнати протиправними дії Завідувача Чутівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області Коваленко О.Є. щодо відмови у прийнятті та розгляді заяви громадянина РФ ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 - відповідно до Закону України "Про імміграцію",
- зобов`язати Завідувача Чутівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області Коваленко О.Є. прийняти та розглянути заяву громадянина РФ ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 - відповідно до Закону України "Про імміграцію".
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач безпідставно відмовив у прийнятті заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну від 24.05.2021, розглянувши вказану заяву відповідно до Закону України "Про звернення громадян", оскільки зазначена заява відповідає вимогами чинного законодавства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/8240/21. Призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.08.2021 залишено без розгляду заперечення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
18.08.2021 до суду від Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву в якому представник проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що позивачем при поданні заяви не дотримано вимог Закону України "Про імміграцію", оскільки відповідна заява подається особисто в електронному вигляді засобами модернізованої версії інформаційної підсистеми "Облік іноземців та біженців" ЄІАС УМП за умов законного перебування, про що ОСОБА_1 повідомлено листами від 24.06.2021 за № 5341-6235341-21 та від 28.07.2021 за № 5341-709/5341-21 /а.с. 118-124/. Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив клопотання про заміну відповідача з завідувача Чутівського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Полтавській області Коваленко О.Є. на Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області та про витребування від КНП "Чутівський центр ПМСД" № 9 інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на амбулаторному лікуванні з 21.05.2021 та на підтвердження видачі довідки № 9.
При вирішенні питання про заміну відповідача з завідувача Чутівського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Полтавській області Коваленко О.Є. на Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області суд зазначає, що посадові особи відповідного органу діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені органу.
Таким чином, суд вважає за можливе замінити відповідача з завідувача Чутівського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Полтавській області Коваленко О.Є. на Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.
Разом з тим, у клопотанні про витребування від КНП "Чутівський центр ПМСД" № 9 інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на амбулаторному лікуванні з 21.05.2021 та на підтвердження видачі довідки № 9 належить відмовити, оскільки відповідач не навів достатніх аргументів необхідності витребування зазначеної інформації.
27.08.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій останній проти доводів, викладених у відзиві заперечував з їх необгрунтованості /а.с. 134-138/.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 /а.с. 20-25/.
Позивач звернувся до Чутівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області з заявою від 24.05.2021 про подання заяви про надання дозволу на імміграцію /а.с. 77-79/. До якої було додано:
- довідку КНП "Чутівський центр ПМСД" №9 від 21.05.2021;
- заяву встановленої форми про отримання дозволу на імміграцію;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- копію сторінок закордонного паспорта громадянина РФ ОСОБА_1 № НОМЕР_1 та нотаріально-посвідчений переклад українською мовою сторінки паспорта;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 та його нотаріально посвідчений переклад;
- три фотокартки 3,5х4,5;
- копію договору найму (оренди) житла від 15.10.2020, де постійно проживає ОСОБА_1 ;
- нотаріально посвідчену копію свідоцтва про право на спадщину за законом від 22.11.2018 стосовно житла, де постійно проживає ОСОБА_1 ;
- копію витягу про державну реєстрацію речового права стосовно житла, де постійно проживає ОСОБА_1 ;
-нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 21.05.2021 про згоду на реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в їх будинку;
- довідку лікаря-інфекціоніста № 416 від 09.02.2021, лікаря-нарколога № 6 від 09.02.2021, лікаря-психіатра № 5 від 09.02.2021, лікаря фтизіатра № 10 від 13.10.2021;
- копію сторінок паспорта повнорідного брата ОСОБА_1 - ОСОБА_4 ;
- копію довідки про реєстрацію ОСОБА_4 громадянином України № 3/2015 від 12.01.2015;
- завірену копію рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 22.01.2021 у справі №550/1307/21;
- копію рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 22.01.2021 у справі №550/922/20;
- копію рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 22.01.2021 у справі № 550/944/20;
- копію постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі № 550/944/20;
- роздруківку змісту статті 20 КК Російської Федерації;
- роздруківку електронних відомостей про реєстрацію 10.11.2020 на сайті посольства РФ у черзі на отримання довідки про несудимість.
Листом від 24.06.2021 № 5341-623/5341-21 Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області повідомлено позивача, що заява останнього про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021, яка надійшла засобами поштового зв`язку 26.05.2021, до розгляду не прийнята /а.с.11-12/.
15.07.2021 позивач подав до Чутівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області заяву від 14.07.2021 про долучення до матеріалів заяви про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 оригіналу довідки Генерального консульства Росії у Харкові про відсутність (наявність) судимості № 147 від 30.06.2021 та її нотаріально посвідчений переклад /а.с. 109/.
Листом від 28.07.2021 № 5341-703/5341-21 Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області повідомлено позивача про те, що оригіналу довідки Генерального консульства Росії у Харкові про відсутність (наявність) судимості № 147 від 30.06.2021 та її переклад долучено до раніше надісланих документів та зазначено, що станом на 28.07.2021 заява про надання дозволу на імміграцію до розгляду не прийнята /а.с. 112 зворотній бік, 113-114/.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у прийнятті та розгляді заяви про отримання дозволу на імміграцію позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначає Закон України "Про імміграцію" від 07.06.2001 №2491-III (далі - Закон №2491-III).
Згідно зі статтею 3 Закону №2491-III правовий статус іммігранта в Україні визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу 5 статті 1 Закону №2491-III дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
Пунктом 2 частини першої статті 9 Закону №2491-III зазначено, що заяви про надання дозволу на імміграцію подаються особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Заяву про надання дозволу на імміграцію, згідно з частиною другою статті 9 Закону №2491-III, заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою або за дорученням заявника, посвідченим нотаріально, подаватися іншою особою.
Згідно з частиною десятою статті 9 Закону №2491-III у разі неподання особою всіх визначених цим Законом документів заява про надання дозволу на імміграцію не приймається.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 затверджено Порядок формування квоти імміграції та Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень.
Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок №1983) визначає процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію.
Так, підпунктом 3 пункту 2 Порядку №1983 передбачено, що рішення за заявами про надання дозволу на імміграцію залежно від категорії іммігрантів приймають територіальні підрозділи ДМС (далі - територіальні підрозділи) - стосовно іммігрантів, які на законних підставах перебувають на території України і є іммігрантами позаквотової категорії (крім іммігрантів, стосовно яких рішення приймає ДМС або територіальний орган), а саме: одного з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітей і батьків громадян України; осіб, які є опікунами чи піклувальниками громадян України або перебувають під опікою чи піклуванням громадян України; осіб, які мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням; закордонних українців, подружжя закордонних українців, їх дітей у разі їх спільного в`їзду та перебування на території України.
Згідно з пунктом 10 Порядку №1983 заяви про надання дозволу на імміграцію подаються: до територіальних підрозділів за місцем проживання - особами, які тимчасово перебувають в Україні на законних підставах; до закордонних дипломатичних установ України за місцем постійного проживання - особами, які постійно проживають за межами України.
Пунктом 11 Порядку №1983 визначено, що для отримання дозволу на імміграцію разом із заявою встановленого міграційною службою за погодженням з МЗС зразка подаються:
копія документа, що посвідчує особу (підтверджує громадянство (підданство) чи статус особи без громадянства);
три фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
документ про місце проживання (в Україні та за кордоном);
документально підтверджені відомості про склад сім`ї (копії свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклування тощо);
документ, виданий лікувально-профілактичним закладом про відсутність у заявника хвороб, зазначених у пункті 5 частини п`ятої статті 9 Закону України "Про імміграцію" (крім осіб, зазначених у пунктах 1 і 3 частини третьої статті 4 Закону). Особи, які постійно проживають за межами України, подають документ, виданий лікувальним закладом держави за місцем проживання, який підлягає легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
довідка, видана компетентним органом держави попереднього проживання або її дипломатичним представництвом чи консульською установою в Україні, про відсутність судимості (крім осіб, зазначених у пунктах 1 і 3 частини третьої статті 4 Закону України "Про імміграцію"). У виняткових випадках такі відомості можуть бути отримані міграційною службою чи територіальними органами і підрозділами шляхом надсилання відповідного запиту компетентним органам іноземних держав, з якими укладено договір про правову допомогу у цивільних, сімейних та кримінальних справах;
квитанція про сплату державного мита або консульського збору, якщо за дії, пов`язані з наданням дозволу на імміграцію, законодавством передбачена їх сплата, або документ, який підтверджує наявність пільг щодо сплати.
Документи, визначені пунктами 1 - 10 частини сьомої статті 9 Закону України "Про імміграцію", додатково подаються відповідно до категорії іммігрантів.
У разі необхідності відповідні територіальні органи і підрозділи, які забезпечують провадження у справах з питань імміграції, можуть затребувати інші документи, що уточнюють наявність підстав для надання дозволу на імміграцію, якщо це не суперечить Закону України "Про імміграцію", а також запросити для бесіди заявників чи інших осіб.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1983 територіальні підрозділи за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію:
- формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, інформацію, зазначену ними у заяві про надання дозволу на імміграцію, справжність поданих документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з`ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію;
- проводять перевірку законності перебування в Україні іммігранта з використанням інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України (система "Аркан"), або шляхом надсилання запитів до Адміністрації Держприкордонслужби;
- проводять перевірку даних іммігранта за банками даних Інтерполу з метою отримання інформації, яка є підставою для відмови у наданні дозволу на імміграцію відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 10 Закону України "Про імміграцію";
- надсилають у місячний термін разом з матеріалами справи інформацію про результати їх розгляду територіальним органам або підрозділам (відповідно до категорії іммігрантів). Справи, прийняття рішення за якими належить до компетенції ДМС чи територіальних органів, надсилаються територіальним органам, в інших випадках - територіальним підрозділам;
- здійснюють провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію, якщо таке провадження належить до їх компетенції.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 , за допомогою засобів поштового зв`язку, звернувся до Чутівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області з заявою про подання заяви про надання дозволу на імміграцію /а.с. 77-79/, до якої було додано, зокрема, довідку КНП "Чутівський центр ПМСД" №9 від 21.05.2021, згідно з якою позивач з 21.05.2021 перебував на амбулаторному лікуванні /а.с. 17/.
Однак, Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області листом від 24.06.2021 № 5341-623/5341-21 повідомлено позивача, що заява останнього про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 до розгляду не прийнята.
Разом з тим, суд зазначає, що у відповіді Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби Українине не надав оцінки, доданих позивачем до заяви документів, та не зазначив про відсутність конкретних документів для розгляду заяви. Доводи відповідача стосовно подачі відповідної заяви особисто суд не приймає, оскільки згідно з частиною другою статті 9 Закону №2491-III, за наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою.
Крім того, на переконання суду, Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області у відповідності до приписів пункту 11 Порядку №1983 мав законодавчо визначене право затребувати інші документи, що уточнюють наявність підстав для надання дозволу на імміграцію, якщо це не суперечить Закону України "Про імміграцію", а також запросити для бесіди заявників чи інших осіб.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що у спірному випадку Чутівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області не мав підстав для розгляду заяви відповідача відповідно до Закону України "Про звернення громадян", не дослідив та не врахував всіх обставин та наданих заявником документів.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Чутівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області щодо відмови у прийнятті та розгляді заяви громадянина РФ ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 відповідно до Закону України "Про імміграцію" та зобов`язати Чутівський районний сектор Управління державної міграційної служби України в Полтавській області прийняти та розглянути заяву громадянина РФ ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 відповідно до Закону України "Про імміграцію", обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає за доцільне стягнути на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань УДМС України в Полтавській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 37829297), Чутівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Полтавський Шлях, 23-а, смт. Чутове, Полтавська область, 38800) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Чутівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області щодо відмови у прийнятті та розгляді заяви громадянина РФ ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 відповідно до Закону України "Про імміграцію".
Зобов`язати Чутівський районний сектор Управління державної міграційної служби України в Полтавській області прийняти та розглянути заяву громадянина РФ ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію від 24.05.2021 відповідно до Закону України "Про імміграцію".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної міграційної служби України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.О. Удовіченко