
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8275/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Удовіченка С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
23.07.2021 Управління Держпраці у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" в якій просило застосувати до Державного підприємства "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення обладнання, а саме:
- компресор ПКС - 0,8 зав. №б/н,
- кран автомобільний КС-2561 К-П6, реєстраційний №5396, дата виготовлення 10 серпня 1988 року,
- кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967 рік,
- кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-2, зав.№4454, дата виготовлення 1967 рік,
- автовишка ТВГ - 15, зав.№б/н
до усунення порушень.
Позовні вимоги Управління Держпраці у Полтавській області обґрунтовані тим, що за результатами перевірки дотримання Державним підприємством "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення виявлені порушення, наявність яких є підставою для зупинення виконання робіт.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач відзив на позовну заяву, у строки передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, до суду не надав.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
На підставі наказу Державної служби України з питань праці від 27.11.2020 №158 /а.с. 5/, відповідно до направлення від 08.06.2021 №651 /а.с. 7/, фахівцями управління Держпраці у Полтавській області проведено планову перевірку дотримання Державним підприємством "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
За результатами перевірки складений акт від 02.07.2021 №ПЛ2242/1282/А /а.с.8 - 32/, у якому вказано, зокрема, що на підприємстві:
1) експлуатуються без дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки наступне обладнання, що працює під тиском:
компресор ПКС - 0,8 зав. № б/н, рік випуску - 1993 р.,
компресор ПКС - 0,80, зав. №б/н, рік випуску - 1993 р.
2) експлуатуються без дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки наступне обладнання:
кран автомобільний КС-2561 К-П6, реєстраційний №5396, дата виготовлення 10.08.1988;
кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967р.
кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-5-2, зав.№ 4454, дата виготовлення 1967р.
автовишка ТВГ - 15, зав.№ б/н;
2) відсутні паспорта вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, що перебуває у власності суб`єкта господарювання, а саме: Автовишка ТВГ - 15, зав.№б/н;
3) відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: вантажорозвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
4) не надана декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці під експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: системи газопостачання природним і зрідженим газом суб`єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністюпонад 0,1 МВт (газопроводи, ШГРП, зерносушарка УЗС1102);
5) не виконано вимоги Ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки суб`єктів господарювання, які передбачено пунктом 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки ПКМУ, затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2020 № 956;
6) відсутня декларація відповідальності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботи підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності Групи Б, пункт 3, пункт 19, пункт 20, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, зварювальні, газополум`яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, обслуговування верстатів з обробки деревини і металів.
Посилаючись на те, що описані вище порушення є підставою для зупинення виконання робіт, пов`язаних з експлуатацією компресора ПКС - 0,8 зав.№б/н, крана автомобільного КС-2561 К-П6, реєстраційний № 5396, дата виготовлення 10.08.1988, крана мостового електричного однобалкового МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, крана мостового електричного однобалкового МЭО-10,5-2, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, автовишки ТВГ - 15, зав.№б/н до усунення порушень, тобто, є підставою для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частини першої статті 4 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96), визначено, що центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, є Державна служба України з питань праці (Держпраці) (пунк 1).
Згідно з пунктом 7 Положення № 96, Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, територіальним органом Держпраці на території Полтавської області є Управління Держпраці у Полтавській області.
Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (підпункт 16 пункту 4 Положення № 96).
В свою чергу, основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні, визначає Закон України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII (далі - Закон №2694-XII).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною третьою статті 21 Закону №2694-XII роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.20211 № 1107, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається, зокрема, роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77;
З матеріалів справи вбачається, що відповідач використовує компресор ПКС - 0,8 зав.№б/н, кран автомобільний КС-2561 К-П6, реєстраційний № 5396, дата виготовлення 10.08.1988, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-2, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, автовишка ТВГ - 15, зав.№б/н без дозволу на використання.
Отже, вимога позивача про зупинення обладнання, а саме: компресор ПКС - 0,8 зав.№б/н, кран автомобільний КС-2561 К-П6, реєстраційний № 5396, дата виготовлення 10.08.1988, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-2, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, автовишка ТВГ - 15, зав.№б/н є обгрунтованою.
Суд вважає за необхідне зазначити, що зупиненню підлягає не діяльність суб`єкта господарювання в цілому, а виключно використання обладнання, використання якого потребує дозволу.
Зупинення експлуатації обладнання є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
За приписами абзацу п`ятого частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
За приписами частини сьомої статті 7 названого Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Системний аналіз наведених вище положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є підставою для висновку, що діяльність суб`єкта господарювання, яка пов`язана, зокрема, з порушенням вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову компетентного органу державного нагляду (контролю) щодо тимчасового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктом господарювання.
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами перевірки дотримання законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, в сфері гірничого нагляду, встановлено факти порушення відповідачем вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про охорону праці".
Представник позивача у своїх поясненнях повідомив, що станом на момент розгляду справи відповідачем будь-яких документів, які б свідчили про усунення порушень до управління не надано.
Матеріали справи також не містять доказів того, що відповідачем усунуті порушення, виявлені під час перевірки.
Крім того, суду не надано доказів оскарження результатів планової перевірки, зокрема, припису управління Держпраці у Полтавській області від 02.07.2021 №ПЛ2242/1282/А/П.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач доказів вжиття дієвих заходів щодо усунення порушень вимог чинного законодавства суду не надав.
З урахуванням наведеного, зважаючи на підтвердження у ході судового розгляду справи допущення відповідачем факту порушення вимог чинного законодавства та відсутність належних, достовірних і достатніх доказів усунення таких порушень, суд вважає за доцільне застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації обладнання, а саме: компресор ПКС - 0,8 зав.№б/н, кран автомобільний КС-2561 К-П6, реєстраційний № 5396, дата виготовлення 10.08.1988, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-2, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, автовишка ТВГ - 15, зав.№б/н, до усунення виявлених порушень.
Відтак, позов управління Держпраці у Полтавській області належить задовольнити.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідні витрати у справі відсутні, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, 119, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39777136) до Державного підприємства "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" (вул. Центральна, 18, с. Степне, Полтавський район, Полтавська область, 39800, код ЄДРПОУ 00724904) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати до Державного підприємства "Дослідне господарство "Степне" Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук України" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації обладнання, а саме: компресор ПКС - 0,8 зав.№б/н, кран автомобільний КС-2561 К-П6, реєстраційний № 5396, дата виготовлення 10.08.1988, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-3, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, кран мостовий електричний однобалковий МЭО-10,5-2, зав.№4454, дата виготовлення 1967 року, автовишка ТВГ - 15, зав.№б/н, до усунення виявлених порушень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.О. Удовіченко