
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 вересня 2021 року Справа № 280/6932/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О. розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії:
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати суд протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо непроведення перевірки достовірності наданих ОСОБА_1 довідок про заробітну плату згідно із довідками архівного відділу Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189 за період з 01.05.1989 по 30.04.1994 та здійснення перерахунку пенсії із урахуванням цього періоду заробітної плати та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за період з 01.05.1989 по 30.04.1994 відповідно до довідок архівного відділу Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189 з урахуванням даних первинних документів, що зберігаються в архіві Запорізької міської ради згідно із заявою про перерахунок пенсії від 21.02.2020 із урахуванням різниці, що вже була виплачена.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що вона 21.02.2020 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за перерахунком пенсії та надала довідки про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189, №04-25/К-190. Листом від 15.01.2021 №0800-0204-8/2410 позивачу повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190, оскільки за результатами перевірки, зазначеними в Акті від 03.12.2020 №6603/1, мають місце невідповідності сум заробітної плати за періоди з 05.1995 по 12.1997 та з 02.1998 по 06.2000.
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки із змісту довідки від 03.12.2020 №6603/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії вбачається, що довідку від 13.02.2020 №04-25/К-188 та довідку від 13.02.2020 №04-25/К-189 в частині до травня 1995 року, відповідачем не перевірено. Відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії позивача із урахуванням її заробітної плати за період роботи з 01.05.1989 по 30.04.1994. За таких обставин вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позовну заяву від 08.09.2021 №0800-0902-8/59831 зазначає, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 01.07.2000 є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Вказує на відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до наданих архівних довідок №04-25/К-189 та №04-25/К-190 від 13.02.2020 про заробітну плату, виданих архівним управлінням Запорізької міської ради, оскільки при перевірці встановлено розбіжність між сумами заробітку, зазначеними у довідках від 13.02.2020 та у документах про нарахування заробітної плати позивачу, тобто надані довідки ОСОБА_1 при перевірці не підтвердилися первинними документами. Стверджує, що проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період з 01.05.1989 по 30.04.1994 для позивача є невигідним. Вважає, що позивачу необхідно надати оновлені довідки за період з 01.05.1995 по 30.06.2000, що є найбільш вигідним періодом заробітку для здійснення перерахунку. З огляду на викладене, просить у позові відмовити.
14.09.2021 позивач засобами електронного зв`язку надав суду відповідь на відзив на позовну заяву. Вказує, що при зарахуванні заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.05.1989 по 30.04.1994 (з урахуванням даних первинних документів, що містяться в архіві Запорізької міської ради), коефіцієнт її заробітку збільшується до 0,91122 та, відповідно, збільшується розмір пенсії. Зазначає, що наразі розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2705,73 грн., що на 250,86 грн. менше, ніж при обчисленні із зарахуванням заробітку за період з 01.05.1989 по 30.04.1994. Вважає, що за таких умов посилання відповідача на невигідність перерахунку пенсії із урахуванням спірного в цій справі періоду заробітної плати є надуманими та не підтвердженими жодним доказом. Також позивач вказує, що відповідач вказуючи, що в архівних довідках від 13.02.2020 №04-25/К-190, №04-25/К-189 зайво включено суми, на які не нараховані страхові внески, не перевірив чи буде зарахування цього заробітку вигідним позивачу після вирахування зайво внесених сум. Також позивач вказує, що при перерахунку її пенсії із врахуванням заробітку за період з 01.05.1995 по 30.06.2000 відповідно до даних, встановлених актом перевірки довідок від 03.12.2020 №6603/1, розмір її пенсії знизиться.
Ухвалою суду від 13.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6932/21 без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
21.02.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за перерахунком пенсії для зарахування заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000, що підтверджується копією відповідної заяви.
Згідно із абз. 2 пп. 3 п. 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Із змісту розписки-повідомлення вбачається, що разом із заявою за перерахунком пенсії позивачем було надано довідки про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189, №04-25/К-190.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідачем було проведено перевірку достовірності даних довідок про заробітну плату від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190, що підтверджується змістом довідки від 03.12.2020 №6603/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії (далі - довідка від 03.12.2020 №6603/1).
Із змісту довідки від 03.12.2020 №6603/1 вбачається, що до довідок від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190 зайво включені суми, на які не нараховані страхові внески (кредитове сальдо попереднього місяця). Суми відпусток, період яких складає більше одного місяця були зазначені у тому місяці, у якому нараховані. При перевірці такі суми включені в заробіток в тій частині, яка припадає на даний місяць.
Водночас згідно із вказаною довідкою від 03.12.2020 №6603/1 суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190 на ім`я ОСОБА_1 відповідають даним її особового рахунку.
Позивача сповіщено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190, оскільки за результатами перевірки, зазначених у довідці від 03.12.2020 №6603/1, мають місце невідповідності сум заробітної плати за періоди з 05.1995 по 12.1997 та з 02.1998 по 06.2000, що підтверджується листом від 15.01.2021 №0800-0204-8/2410.
На адвокатський запит листом від 28.01.2021 №0800-0204-8/6130 відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190 та зазначив, що запити до архівного управління Запорізької міської ради з проханням надати оновлені довідки не направлялись.
Як вбачається із довідки від 03.12.2020 №6603/1, відповідачем здійснено перевірку довідки від 13.02.2020 №04-25/К-190, частково перевірено довідку від 13.02.2020 №04-25/К-189 та не перевірено довідку від 13.02.2020 №04-25/К-188.
У матеріалах справи наявна копія адвокатського запиту від 08.02.2021, який було направлено до відповідача з проханням повідомити чому перевірка достовірності даних довідок ОСОБА_1 про заробітну плату для обчислення пенсії не містить висновків щодо перевірки довідки від 13.02.2020 №04-25/К-188; чому не було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум заробітку з 01.06.1990 по 31.05.1995.
У відповідь на адвокатський запит відповідач повідомив, що за результатами перевірки виявлено невідповідності сум заробітної плати за періоди з 05.1995 по 12.1997, з 02.1998 по 06.2000, а саме: до заробітної плати помилково включено депоновану заробітну плату, яку не було виплачено за попередні місяці, у зв`язку із чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі архівних довідок від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190, проте повністю проігнорував питання щодо причин бездіяльності із здійснення перевірки достовірності даних первинним документам довідки від 13.02.2020 №04-25/К-188 та частини довідки 13.02.2020 №04-25/К-189, що підтверджується листом від 18.02.2021 №0800-0204-8/12770.
До матеріалів справи долучено копію скарги ОСОБА_1 , у якій позивач вимагає здійснити перевірку довідок від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189 (повністю).
Листом від 12.03.2021 №2942-2448/К-02/8-0800/21 відповідач повідомив, що відділом перерахунків було попередньо розраховано заробітну плату за весь період (1986-2000), та на перевірку надіслано найбільш вигідний період, а саме 1995-2000 роки.
Досліджуючи довідку від 03.12.2020 №6603/1 судом встановлено, що зайво включені суми становлять майже половину від вказаного в архівних довідках за період з травня 1995 року по червень 2000 року заробітку щомісячно (сума заробітку за архівними довідками 250789823,05, з них зайво включено - 125714252,35), що ставить під сумнів твердження відповідача, щодо вигідності відповідного періоду заробітку при перерахунку пенсії.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За час розгляду справи відповідачем на підтвердження свого твердження, щодо вигідності періоду заробітку з травня 1995 року по червень 2000 року після вирахування сум, зайво вказаних у довідках від 13.02.2020 №04-25/К-189, №04-25/К-190, жодного розрахунку не надано.
Тим більш матеріали справи не містять доказів того, що відповідач, вимагаючи надати оновлену довідку про період заробітку позивача з травня 1995 року по червень 2000 року дійсно перевіряв, яким буде коефіцієнт заробітку позивача після вирахування зайво включених сум.
Натомість позивачем суду було надано розрахунок коефіцієнту заробітку за запитуваний нею період з 01.05.1989 по 30.04.1994, згідно із яким коефіцієнт її заробітку збільшується порівняно з тим, який є наразі.
Згідно із Порядком виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів), затвердженим наказом Мін`юсту України від 02.03.2015 року №295/5, архівна довідка про заробітну плату оформлюється на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату; дані зазначаються окремо за кожен місяць конкретного року.
Отже, архівне управління Запорізької міської ради не має повноважень щодо виокремлення із даних про отриману особою заробітну плату лише тих сум, з яких було сплачено соціальні внески та які включаються до розрахунку заробітної плати при обчисленні розміру пенсії.
Також архівне управління не може на власний розсуд змінювати місяці виплати заробітної плати усупереч тим, що вказані як місяці її виплати у первинних документах.
Відповідні дії може здійснити відповідач маючи спірну довідку та первинні документи, на підставі яких її було надано, у такому разі його дії будуть відповідати принципу належного урядування та верховенства права.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 рок. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.
Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували невідповідність даних довідок архівного відділу Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189 даним первинних документів.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України , якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ухвали суду 27.09.2021 позивача звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо непроведення перевірки достовірності наданих ОСОБА_1 довідок про заробітну плату згідно із довідками архівного відділу Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189 за період з 01.05.1989 року по 30.04.1994 року та здійснення перерахунку пенсії із урахуванням цього періоду заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за період з 01.05.1989 року по 30.04.1994 року відповідно до довідок архівного відділу Запорізької міської ради від 13.02.2020 №04-25/К-188, №04-25/К-189 з урахуванням даних первинних документів, що зберігаються в архіві Запорізької міської ради згідно із заявою про перерахунок пенсії від 21.02.2020 із урахуванням різниці, що вже була виплачена.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.09.2021.
Суддя О.О. Артоуз