Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-924/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Клочка К.І.,
при секретарі Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача Панченко О.О.,
представника відповідача Дубило Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Агрогазсервіс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
04 березня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Агрогазсервіс» (надалі позивач, ТОВ «НВП «Агрогазсервіс»)звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Полтавській області (надалі відповідач, РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області)про визнання нечинним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №160601 від 02.02.2010, застосованих до відповідача у звязку з порушенням ним вимог частини тридцятої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (надалі Закон №481/95-ВР).
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідно до положень пункту 2.1. Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 №251 (надалі Порядок №251), субєкти господарювання повинні реєструвати ті місця зберігання алкоголю, які розташовані окремо від роздрібної точки. Але, після внесення змін до зазначеного порядку наказом Державної податкової адміністрації України від 07.09.2009 №489 вказівки на те, що це має бути саме відокремлене від місця торгівлі приміщення відсутні. Крім того, із внесенням змін до Порядку №251 не встановлено строк для внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання вже діючих місць торгівлі (магазинів чи то кафетеріїв), які займаються роздрібною торгівлею алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача вимоги позовної заяви не визнав, посилаючись на положення статтей 58, 68 Конституції України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.
Частиною першою статті 16 Закону №481/95-ВР встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до пункту 6.4 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007 №71, регіональні управління у межах своєї компетенції здійснюють такі основні функції: контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Так, 30.01.2010 на підставі вищезазначеної норми Закону №481/95-ВР, наказу начальника РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області від 30.01.2010 №34 та направлення №23 від 30.01.2010, головним держаним податковим ревізором-інспектором сектору контролю за використанням марок акцизного збору Палалка О.П. та старшим держаним податковим ревізором-інспектром відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Гурин О.Г. проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог Закону №481/95-ВР при здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (надалі - перевірка) господарської одиниці кафетерію «Продукти», розташованого по вул. Балакіна, 8, м. Полтава, де ТОВ «НВП «Агрогазсервіс»здійснює господарську діяльність.
В ході перевірки встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру місць зберігання (надалі Єдиний реєстр) на загальну суму 6004,30 грн, з яких алкогольних напоїв на суму 4567,10 грн, тютюнових виробів на суму 1437,20 грн.
За результатами перевірки перевіряючими РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області складено акт №34/16-32-03/13959253 від 30.01.2010.
Відповідно до положень статті 17 Закону №481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництв а і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до абзацу девятого частини другої статті 17 вищезазначеного Закону за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання невнесених до Єдиного реєстру до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700,00 грн. За зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700,00 грн.
Відповідно до опису продукції, складеного перевіряючими РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області 30.01.2010, на місці зберігання товару встановлено наявність алкогольної продукції, невнесеної до Єдиного реєстру на суму вартості товару 4567,10 грн та тютюнової продукції на суму вартості товару у розмірі 1437,20 грн.
На підставі акту №34/16-32-03/13959253 від 30.01.2010 РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 6267,10 грн.
Перевіряючи правомірність прийнятого РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області рішення про застосування фінансових санкцій від 02.02.2010 суд встановив наступне.
В розумінні статті 1 №481/95-ВР місце зберігання - це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Статтею 15 №481/95-ВР встановлено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
Стаття 1 вищезазначеного закону дає визначення Єдиному державному реєстру місць зберігання, де Єдиний державний реєстр місць зберігання це перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 №251 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру (надалі Порядок №251). Наказом Державної податкової адміністрації України від 07.09.2009 №489 внесено зміни до Порядку №251, зокрема щодо місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Зміни до Порядку №251 набрали чинності 23.10.2009.
У відповідності до вимог статті 57 Конституції України ці зміни були доведені до відому у порядку, встановленому законом. Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобовязаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, невизнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Розділом другим цього Порядку передбачено, що для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України. Для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання.
Заява про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 1, а заява про внесення місця зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 2. До заяви додаються документ, що підтверджує право користування цим приміщенням, та довідка про відповідність місця зберігання спирту установленим вимогам, видана Департаментом або його регіональними управліннями, - у разі реєстрації місця зберігання спирту, нотаріально посвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, копія документа, що підтверджує право користування приміщенням (договір оренди, свідоцтво на право власності та інше).
Довідка про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається протягом п'яти календарних днів від дати подання заяви, а довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру - протягом семи календарних днів від дати подання заяви.
В ході розгляду справи позивач надав суду належним чином засвідчені копії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, що підтверджує правомірність здійснення роздрібної торгівлі за адресою: м. Полтава, вул. Балакіна, 8, кафетерій, яка зазначена як "місце здійснення торгівельної діяльності".
Судом встановлено, що відповідно до акта перевірки відповідачем перевірявся кафетерій, де позивачем здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами, але довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру не мав, що не заперечується представником позивача.
Факт звернення позивача до РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області із заявою про внесення місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного державному реєстру 04.02.2010 не може бути підставою для звільнення позивача від відповідальності, оскільки таке звернення мало місце вже після проведення перевірки.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у правах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
ЗВраховуючи викладене, суд вважає що рішення РУ Державного контролю САТ ДПА України в Полтавській області про застосування фінансових санкцій від 02.02.2010 прийняте у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вимоги позовної заяви необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Агрогазсервіс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовити.
Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2010 року.
Суддя К.І. Клочко