
Справа № 642/4609/21
Провадження № 1-кс/642/3375/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2021 року Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Харкова Пашнєв В.Г.,
за участю секретаря Алфьорової І.Р.,
прокурора Зубко А.О.,
підозрюваного ОСОБА_1 ,
захисника Врагова І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил Зубко О.О. у кримінальному провадженні № 42021051110000018 від 07.06.2021, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України про продовження строку дії обов*язків стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Вінниця, з вищою освітою, неодруженого, раніше не судимого, начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
підозрюваного у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
встановив:
16.09.2021 до Ленінського районного суду м. Харкова надійшло клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил Зубко О.О. про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_1 , підозрюваного у кримінальному провадженні № 42021051110000018 від 07.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор вказав, Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил та Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021051110000018 від 07.06.2021
Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України (військовослужбовець) ОСОБА_1 , 26.06.2019 уклав контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, який діє й на теперішній час.
Відповідно до контракту громадянин України ОСОБА_1 , ознайомившись із законами та іншими нормативно-правовими актами України, які регулюють порядок проходження громадянами України військової служби в Держаній прикордонній службі України, добровільно вступає на військову службу за контрактом і бере на себе зобов`язання додержуватись Конституції України, законів України, Статутів ЗС України, Кодексу професійної етики військовослужбовця ДПС України та інших нормативно-правових актів з питань, що регламентують проходження військової служби, а також виконувати накази старших начальників; виконувати службові обов`язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції; не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб; не допускати впливу членів сім`ї або інших осіб на виконання своїх службових обов`язків, якщо їх інтереси не збігаються з покладеними завданнями та/або суперечать їм, а також не вчиняти інших корупційних правопорушень; дотримуватись вимог військової дисципліни, визначеного в органі Державної прикордонної служби України розпорядку дня; не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних правопорушень; дотримуватись обмежень визначених для військовослужбовців законодавством.
Окрім того, ОСОБА_1 склав військову присягу на вірність народу України. ОСОБА_1 , вступаючи на військову службу, присягнув завжди бути вірним і відданим народу України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, накази командирів, неухильно дотримуватися Конституції і законів України, зберігати державну і військову таємницю.
Наказом начальника 4 (Харківського) прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України №41-ОС від 27.01.2021 майора ОСОБА_1 призначено на посаду начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Відповідно до Посадової інструкції начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 , зобов`язаний:здійснювати організацію та контроль за веденням оперативно-розшукової діяльності на ділянці відповідальності, визначати завдання підрозділам та персоналу на здійснення оперативно-розшукової роботи; здійснювати контроль за виконанням прикордонним оперативно-розшуковим відділом вимог законодавства України; виконувати завдання із забезпечення недоторканості державного кордону.
Крім того, начальник прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 має право: надавати вказівки, визначати завдання персоналу, вимагати їх неухильного виконання.; особисто здійснювати оперативно-розшукову діяльність в повному обсязі.
Стаття 19 Конституції України зобов`язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На військовослужбовців Державної прикордонної служби України, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів військових навчальних закладів, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, відповідно до Закону України «Про державну прикордонну службу України», поширюються інші вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» відповідно.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3 ст. 18 КК України спеціальним суб`єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність, злочин, суб`єктом якого може бути лише певна особа.
Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Тобто, підполковник ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, є службовою особою.
В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на військових посадових осіб Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.
Згідно ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» військовим посадовим особам Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Корупція, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», – це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи не грошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, маючи злочинний умисел, направлений на одержання службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, на початку 2021 року, точної дати та часу у ході досудового розслідування не встановлено, у ході виконання своїх службових обов`язків, створив умови для одержання від раніше знайомої йому громадянки України ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів за безперешкодне переміщення товарів народного споживання через державний кордон України.
Так, в той же час в ході телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив ОСОБА_2 , що у зв`язку з призначенням його на посаду начальника відділу в одному із прикордонних загонів Харківської області, він може забезпечити безперешкодне переміщення товарів народного споживання через державний кордон України на територію Російської Федерації, однак виключно у випадку надання йому грошових коштів у розмірі 1900 доларів США за кожен кубічний метр товару.
Водночас, усвідомлюючи протиправність наведених вище вимог
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (особа зі зміненими анкетними даними), з метою викриття та припинення злочинної діяльності ОСОБА_1 , звернулася до правоохоронних органів із відповідною заявою.
В подальшому, приблизно в червні 2021 року, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, під час телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив ОСОБА_2 (особі зі зміненими анкетними даними) про те, що вартість його послуг за забезпечення безперешкодного переміщення через державний кордон України товару до м. Москва буде складати 1900 доларів США за кубічний метр товару, а до м. Бєлгород –1500 доларів США за кубічний метр товару.
18.06.2021 приблизно о 15:00, ОСОБА_2 (особа зі зміненими анкетними даними), перебуваючи на стоянці супермаркету «Восторг», розташованого за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 134-Б, за попередньо досягнутою домовленістю з ОСОБА_1 , передала товари народного споживання у кількості приблизно 8,5м3 не встановленій в ході досудового розслідування особі на ім`я ОСОБА_3 , яку зазначив ОСОБА_1 .
В подальшому ОСОБА_1 повідомив ОСОБА_2 (особі зі зміненими анкетними даними), що сума його послуг за безперешкодне переміщення переданих нею товарів складатиме 12 750 доларів США.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_1 , з використанням свого службового становища, 17.07.2021 приблизно о 13:00, перебуваючи в пункті обміну валют, розташованого за адресою: м. Харків, вул. 23-го Серпня, 2, одержав від ОСОБА_2 частину неправомірної вигоди у виді грошових коштів у сумі 9 900 (дев`ять тисяч дев`ятсот) доларів США, що згідно офіційного курсу гривні до долара США еквівалентно 270 175,95 гривень (двісті сімдесят тисяч сто сімдесят п`ять гривень 95 коп.) за сприяння у безперешкодному переміщенні поза межами встановлених пунктів пропуску митного та прикордонного контролючерез державний кордон України на територію Російської Федерації, а саме до м. Бєлгород, товарів народного споживання.
23.07.2021 приблизно о 12:00 ОСОБА_1 , будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, перебуваючи в приміщенні кафе «Компания» за адресою: м. Харків, вул. Ромена Ролана, буд. 7-а, одержав від ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) другу частину неправомірної вигоди у виді грошових коштів у сумі 2 850 (дві тисячі вісімсот п`ятдесят) доларів США, що згідно офіційного курсу гривні до долара США еквівалентно 77 495,77 гривень (сімдесят сім тисяч чотириста дев`яносто п`ять гривень 77 коп.) за сприяння у безперешкодному переміщенні через державний кордон України на територію Російської Федерації товарів народного споживання поза межами встановлених пунктів пропуску митного та прикордонного контролю.
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженця м. Вінниця, з вищою освітою, неодружений, начальник прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимий.
23.07.2021 ОСОБА_1 затриманий в порядку ст.208 КПК України.
23.07.2021 ОСОБА_1 вручено повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.
Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності, зокрема:
-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 07.06.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 22.07.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 23.07.2021;
-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 17.07.2021;
-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 23.07.2021;
-протоколом затримання від 23.07.2021 ОСОБА_1 ;
-протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_1 від 23.07.2021;
-іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
24.07.2021 слідчим суддею Ленінського районного суду м.Харкова підозрюваного ОСОБА_1 відсторонено від посади начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України строком на 2 місяці, в межах строку досудового розслідування, по 20 вересня 2021 року включно.
?розсекретити документи, які стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
?розсекретити матеріали проведених НСРД;
?після розсекречення матеріалів проведених НСРД, призначити експертизу відео, звукозапису;
?завершити проведення судово – технічної експертизи документів;
?завершити проведення експертизи спеціальних технічних засобів;
?встановити всіх осіб та допитати їх у кримінальному провадженні, якими за вказівкою ОСОБА_1 здійснювалось отримання товару від заявниці та його подальше переміщення на територію Російської Федерації;
?допитати підозрюваного ОСОБА_1 за матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій;
?повідомити підозрюваному ОСОБА_1 про підозру в остаточній редакції;
?відкрити сторонам матеріали досудового розслідування та надати їм доступ до матеріалів досудового розслідування;
?скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування;
?виконати інші слідчі та розшукові дії необхідність яких може виникнути в ході досудового розслідування.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для встановлення наявності або відсутності ознак злочину, правильної правової кваліфікації кримінального правопорушення, тобто мають суттєве значення для судового розгляду.
На даний час обставини, які стали підставою для відсторонення від посади продовжують існувати.
Слід зазначити, що кримінальне правопорушення, передбачене ст.368 КК України, за яким повідомлено ОСОБА_1 про підозру віднесено до злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов`язаної з наданням публічних послуг, а також відповідно до примітки до ст.45 КК України зазначене кримінальне правопорушення є корупційним.
Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» - особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Таким чином, ОСОБА_1 з метою перешкоджання кримінальному провадженню, а також з метою уникнення відповідальності за тяжке корупційне правопорушення може негативно вплинути повному, всебічному та непопередженому дослідженню обставин кримінального провадження, оскільки займаючи посаду начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, він може використовувати свої зв`язки серед співробітників Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в тому числі має можливість власним авторитетом незаконно впливати на свідків та/або інших учасників кримінального провадження, з метою схилити їх до зміни показів, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК України судом сприймаються лише покази, надані безпосередньо суду.
Ухвала Ленінського районного суду м.Харкова про відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади виносилась з мотивів усунення службового втручання підозрюваного в хід досудового розслідування кримінального провадження, у той же час, завершити досудове розслідування до закінчення строку дії вищевказаної ухвали неможливо, оскільки мається необхідність виконати слідчі та розшукові дії необхідність яких може виникнути в ході досудового розслідування.
В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання.
Захисник та підозрюваний заперечували проти задоволення клопотання, оскільки на даний час підозрюваний бажає працювати.
Слідчий суддя, вислухавши думку сторін кримінального провадження та дослідивши надані докази, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Згідно з п.4 ч.2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відсторонення особи від посади під час кримінального провадження повинне здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
За змістом ст. 157 КПК України при розгляді клопотання про відсторонення від посади слідчий чи прокурор зобов`язаний довести достатність підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі, документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно з ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади, слідчий суддя зобов`язаний врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Частиною першою статті 158 КПК України визначено, що прокурор, а щодо Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
В провадженні Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил та Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021051110000018 від 07.06.2021.
23.07.2021 ОСОБА_1 вручено повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.
Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності, зокрема:
-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 07.06.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 22.07.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 23.07.2021;
-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 17.07.2021;
-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 23.07.2021;
-протоколом затримання від 23.07.2021 ОСОБА_1 ;
-протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_1 від 23.07.2021;
-іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Органом досудового розслідування зібрано достатньо доказів про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів та карається позбавленням волі на строк від п`яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої, у зв`язку з чим до нього відповідно до ст. 183 КПК України може бути застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
При цьому, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні корупційного кримінального правопорушення, яке скоїв перебуваючи на посаді начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
При цьому, ОСОБА_1 відповідно до ст. 12 КК України підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом, згідно санкції ч. 3 ст. 368 КК України, передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від п`яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.
Також, згідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м. Харкова від 24.07.2021 підозрюваного ОСОБА_1 відсторонено від посади начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України строком на два місяця, тобто до 20.09.2021.
На теперішній час досудове розслідування у кримінальному провадженні триває, проводяться відповідні експертні дослідження та інші слідчі дії.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 17.09.2021 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021051110000018 від 07.06.2021 за підозрою ОСОБА_1 за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України продовжено до 23 січня 2022 року.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про тимчасове відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від займаної посади, враховуючи наявність обґрунтованої підозри вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, а також те, що підозрюваний вчинив злочин, перебуваючи на вказаній вище посаді.
Слідчий суддя враховує, що продовжують існувати ризики того, що ОСОБА_1 з метою перешкоджання кримінальному провадженню, а також з метою уникнення відповідальності за тяжке корупційне правопорушення може негативно вплинути повному, всебічному та непопередженому дослідженню обставин кримінального провадження, оскільки займаючи посаду начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, він може використовувати свої зв`язки серед співробітників Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в тому числі має можливість власним авторитетом незаконно впливати на свідків та/або інших учасників кримінального провадження, з метою схилити їх до зміни показів, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК України судом сприймаються лише покази, надані безпосередньо суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Наведені обставини свідчать про можливість впливати на свідків підозрюваним ОСОБА_1 в разі перебування останнього на відповідній посаді.
Слідчий суддя вважає, що потреби досудового розслідування, виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_1 , як відсторонення останнього від посади, а негативні наслідки продовження строку відсторонення від посади не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні.
Також, слідчий суддя приймає до уваги, що стороною захисту не надано доказів того, що підстави та ризики, встановлені під час попереднього вирішення питання слідчим суддею про відсторонення ОСОБА_1 від посади, на даний час відпали.
Таким чином, клопотання прокурора є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, а строк відсторонення підозрюваного від посади слід продовжити на 2 місяці, до 15.11.2021 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 154-158, 309 КПК України, слідчий суддя, –
постановив:
Клопотання – задовольнити.
Продовжити на два місяці, тобто до 15.11.2021, строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя: