Ухвала суду № 99863616, 21.09.2021, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
642/4609/21
Номер документу
99863616
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 642/4609/21

Провадження: № 1-кс/642/3359/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

17 вересня 2021 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі:

слідчого судді - Пашнєва В.Г.,

за участю секретаря- Алфьорової І.Р.,

прокурора - Зубко О.О.,

адвоката - Врагова І.В.,

підозрюваного- ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ленінського районного суду м. Харкова клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві Авдєєва Наталія Григорівна, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021051110000018 від 07.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку досудового розслідування,

встановив:

До Ленінського районного суду м. Харкова надійшло вказане клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві Авдєєва Наталія Григорівна, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021051110000018 від 07.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку досудового розслідування.

В обґрунтування клопотання зазначено, що в провадженні другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№42021051110000018 від 07.06.2021 за ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України (військовослужбовець) ОСОБА_1 , 26.06.2019 уклав контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, який діє й на теперішній час.

Відповідно до контракту громадянин України ОСОБА_1 , ознайомившись із законами та іншими нормативно-правовими актами України, які регулюють порядок проходження громадянами України військової служби в Держаній прикордонній службі України, добровільно вступає на військову службу за контрактом і бере на себе зобов`язання додержуватись Конституції України, законів України, Статутів ЗС України, Кодексу професійної етики військовослужбовця ДПС України та інших нормативно-правових актів з питань, що регламентують проходження військової служби, а також виконувати накази старших начальників; виконувати службові обов`язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції; не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб; не допускати впливу членів сім`ї або інших осіб на виконання своїх службових обов`язків, якщо їх інтереси не збігаються з покладеними завданнями та/або суперечать їм, а також не вчиняти інших корупційних правопорушень; дотримуватись вимог військової дисципліни, визначеного в органі Державної прикордонної служби України розпорядку дня; не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних правопорушень; дотримуватись обмежень визначених для військовослужбовців законодавством.

Окрім того, ОСОБА_1 склав військову присягу на вірність народу України. ОСОБА_1 , вступаючи на військову службу, присягнув завжди бути вірним і відданим народу України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, накази командирів, неухильно дотримуватися Конституції і законів України, зберігати державну і військову таємницю.

Наказом начальника 4 (Харківського) прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України №41-ОС від 27.01.2021 майора ОСОБА_1 призначено на посаду начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Відповідно до Посадової інструкції начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 , зобов`язаний:здійснювати організацію та контроль за веденням оперативно-розшукової діяльності на ділянці відповідальності, визначати завдання підрозділам та персоналу на здійснення оперативно-розшукової роботи; здійснювати контроль за виконанням прикордонним оперативно-розшуковим відділом вимог законодавства України; виконувати завдання із забезпечення недоторканості державного кордону.

Крім того, начальник прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 має право: надавати вказівки, визначати завдання персоналу, вимагати їх неухильного виконання.; особисто здійснювати оперативно-розшукову діяльність в повному обсязі.

Стаття 19 Конституції України зобов`язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На військовослужбовців Державної прикордонної служби України, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів військових навчальних закладів, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, відповідно до Закону України «Про державну прикордонну службу України», поширюються інші вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» відповідно.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3 ст. 18 КК України спеціальним суб`єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність, злочин, суб`єктом якого може бути лише певна особа.

Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Тобто, підполковник ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, є службовою особою.

В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на військових посадових осіб Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.

Згідно ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» військовим посадовим особам Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Корупція, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», – це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи не грошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, маючи злочинний умисел, направлений на одержання службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, на початку 2021 року, точної дати та часу у ході досудового розслідування не встановлено, у ході виконання своїх службових обов`язків, створив умови для одержання від раніше знайомої йому громадянки України ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів за безперешкодне переміщення товарів народного споживання через державний кордон України.

Так, в той же час в ході телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив ОСОБА_2 , що у зв`язку з призначенням його на посаду начальника відділу в одному із прикордонних загонів Харківської області, він може забезпечити безперешкодне переміщення товарів народного споживання через державний кордон України на територію Російської Федерації, однак виключно у випадку надання йому грошових коштів у розмірі 1900 доларів США за кожен кубічний метр товару.

Водночас, усвідомлюючи протиправність наведених вище вимог

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (особа зі зміненими анкетними даними), з метою викриття та припинення злочинної діяльності ОСОБА_1 , звернулася до правоохоронних органів із відповідною заявою.

В подальшому, приблизно в червні 2021 року, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, під час телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив ОСОБА_2 (особі зі зміненими анкетними даними) про те, що вартість його послуг за забезпечення безперешкодного переміщення через державний кордон України товару до м. Москва буде складати 1900 доларів США за кубічний метр товару, а до м. Бєлгород –1500 доларів США за кубічний метр товару.

18.06.2021 приблизно о 15:00, ОСОБА_2 (особа зі зміненими анкетними даними), перебуваючи на стоянці супермаркету «Восторг», розташованого за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 134-Б, за попередньо досягнутою домовленістю з ОСОБА_1 , передала товари народного споживання у кількості приблизно 8,5м3 не встановленій в ході досудового розслідування особі на ім`я ОСОБА_3 , яку зазначив ОСОБА_1 .

В подальшому ОСОБА_1 повідомив ОСОБА_2 (особі зі зміненими анкетними даними), що сума його послуг за безперешкодне переміщення переданих нею товарів складатиме 12 750 доларів США.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_1 , з використанням свого службового становища, 17.07.2021 приблизно о 13:00, перебуваючи в пункті обміну валют, розташованого за адресою: м. Харків, вул. 23-го Серпня, 2, одержав від ОСОБА_2 частину неправомірної вигоди у виді грошових коштів у сумі 9 900 (дев`ять тисяч дев`ятсот) доларів США, що згідно офіційного курсу гривні до долара США еквівалентно 270 175,95 гривень (двісті сімдесят тисяч сто сімдесят п`ять гривень 95 коп.) за сприяння у безперешкодному переміщенні поза межами встановлених пунктів пропуску митного та прикордонного контролючерез державний кордон України на територію Російської Федерації, а саме до м. Бєлгород, товарів народного споживання.

23.07.2021 приблизно о 12:00 ОСОБА_1 , будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, перебуваючи в приміщенні кафе «Компания» за адресою: м. Харків, вул. Ромена Ролана, буд. 7-а, одержав від ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) другу частину неправомірної вигоди у виді грошових коштів у сумі 2 850 (дві тисячі вісімсот п`ятдесят) доларів США, що згідно офіційного курсу гривні до долара США еквівалентно 77 495,77 гривень (сімдесят сім тисяч чотириста дев`яносто п`ять гривень 77 коп.) за сприяння у безперешкодному переміщенні через державний кордон України на територію Російської Федерації товарів народного споживання поза межами встановлених пунктів пропуску митного та прикордонного контролю.

ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.

У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженця м. Вінниця, з вищою освітою, неодружений, начальник прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт Дворічна) головного оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий.

23.07.2021 ОСОБА_1 затриманий в порядку ст.208 КПК України.

23.07.2021 ОСОБА_1 вручено повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.

Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності, зокрема:

-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 07.06.2021;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 22.07.2021;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 (особи зі зміненими анкетними даними) від 23.07.2021;

-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 17.07.2021;

-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 23.07.2021;

-протоколом затримання від 23.07.2021 ОСОБА_1 ;

-протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_1 від 23.07.2021;

-іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Двомісячний строк досудового розслідування закінчується 23.09.2021 року. Однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку не представляється можливим, тому що у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:

-розсекретити документи, які стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

-розсекретити матеріали проведених негласних слідчих (розшукових) дій;

-після розсекречення матеріалів проведених негласних слідчих (розшукових) дій, призначити експертизу відео, звукозапису;

-завершити проведення судово – технічної експертизи документів;

-завершити проведення експертизи спеціальних технічних засобів;

-встановити та допитати всіх осіб, якими за вказівкою ОСОБА_1 здійснювалось отримання товару від заявниці та його подальше переміщення на територію Російської Федерації;

-допитати підозрюваного ОСОБА_1 за матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій;

-повідомити підозрюваному ОСОБА_1 про підозру в остаточній редакції;

-відкрити сторонам матеріали досудового розслідування та надати їм доступ до матеріалів досудового розслідування;

-скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування;

-виконати інші слідчі та розшукові дії необхідність яких може виникнути в ході досудового розслідування.

Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для встановлення наявності або відсутності ознак злочину, правильної правової кваліфікації кримінального правопорушення, тобто мають суттєве значення для судового розгляду.

Таким чином, враховуючи конкретні обставини справи, закінчити досудове розслідування у двомісячний строк неможливо внаслідок складності кримінального провадження.

Провести вказані слідчі дії у передбачений законом строк не представилося можливим у зв`язку з значною кількістю та тривалістю проведення судових експертиз без яких неможливо завершити досудове розслідування, проведення розсекречення матеріалів, які стали підставою для проведення НСРД.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.

Підозрюваний та захисник в судовому засіданні у вирішенні клопотання покладалися на розсуд суду.

Слідчий суддя, вислухавши учасників процесу, дослідивши надані матеріали, встановив наступне.

У провадженні другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№42021051110000018 від 07.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 295-1 ч. 1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Згідно ст. 294 ч. 3, 4 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу:

1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;

2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;

3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).

На даний час завершити досудове розслідування не представляється можливим, у зв`язку з тим, що необхідно провести ряд слідчих та інших процесуальних дій.

При цьому, слідчий суддя зауважує, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.

З огляду на викладене, враховуючи ступінь тяжкості та складності злочину, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженні №42021051110000018 від 07.06.2021, за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч.3 ст. 368КК України до шести місяців, тобто до 23 січня 2022 року.

На підставі наведеного, керуючись ст. 219, 294, 295-1, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,

ухвалив:

Клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві Авдєєвої Наталії Григорівни, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021051110000018 від 07.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку досудового розслідування – задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021051110000018 від 07.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, до шести місяців, тобто до 23 січня 2022 року.

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: