
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 вересня 2021 року м. Рівне №460/9408/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 із включенням до складу грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та премії; зобов`язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 із включенням до складу грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та премії, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму недоплаченої пенсії у розмірі 100% сум підвищення пенсії, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою за період з 01.04.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Заяви по суті справи.
В обґрунтування позову зазначає, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання постанови Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №569/19058/17 військовою частиною А4240 була видана довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії. Однак, відповідач відмовляється здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. Позивач вважає, що у постанові Верховного Суду встановлено його право на отримання пенсії з розрахунку з урахуванням отриманих сум індексації грошового забезпечення та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. ОСОБА_1 вказує, що у зв`язку з скасуванням пунктів 1 та 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 відповідно до постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, він має право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки військової частини А4240 від 04.01.2021 №1, тобто з врахуванням індексації та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, позивач зсилається на своє право отримувати 100% підвищення пенсії з огляду на судове рішення у справі №460/2896/19. Тому, після проведеного перерахунку пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 відповідач, на думку ОСОБА_1 , повинен виплатити йому 100суми підвищення пенсії з 01.04.2019. Тому, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що довідка військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 містить відомості про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням для обчислення пенсії при її призначенні. Тому, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки саме з 01.04.2019. Крім того, щодо перерахунку пенсії військовослужбовців з 01.04.2019 у зв`язку з втратою чинності пунктів 1 та 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018, то Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було видано довідку про грошове забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 05.03.2019 за №12/1/хг16611/1905. І позивач вже звернувся до суду з позовною вимогою до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі цієї довідки (справа №460/3865/21). Тому, відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 12.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 29.09.2017 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2262-ХІІ).
Постановою Верховного Суду від 21.08.2020 року, з врахуванням виправлення описки ухвалою від 07.10.2020, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 в адміністративній справі № 569/19058/17 в частині зобов`язання Військової частини А-0796 оформити та подати довідку до Рівненського обласного військового комісаріату про суму отриманої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 43 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; зобов`язання Рівненського обласного військового комісаріату подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надану Військовою частиною А0796 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням в довідці виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 43 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Позивач звернувся із заявою про визнання протиправними дій Військової частини А0796 на виконання рішення від 21.08.2019 року у справі № 569/19058/17, порушення прав позивача, підтверджених цим судовим рішенням, в якій просить суд: визнати протиправними дії військової частини А0796 щодо неповного виконання судового рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17, які порушують права ОСОБА_1 , що підтверджені цим судовим рішенням; постановити окрему ухвалу та направити її до військової частини А0796, для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню в частині неповного виконання судового рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17 та встановити військовій частині А0796 подати звіт до Рівненського міського суду Рівненської області щодо вжитих заходів за цією ухвалою - один місяць з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 29 вересня 2020 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Військової частини А0796 на виконання рішення від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17 відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2020 у справі №569/19058/17 ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від 29 вересня 2020 року про відмову у задоволенні заяви, поданої в порядку статті 382 КАС України, у справі №569/19058/17 скасовано та ухвалено нове рішення, яким заяву ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії військової частини А0796 щодо неналежного виконання постанови Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17. Зобов`язано військову частину А0796 вчинити дії щодо належного виконання постанови Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17. Зобов`язано військову частину А0796 подати звіт про виконання рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17 протягом одного місяця з дня набрання законної сили даної постанови.
Військова частина А4240 (на фінансовому забезпеченні якої перебуває Військова частина А0796) на виконання судового рішення у справі №569/19058/17 видала довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 04.01.2021 №1.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі нової довідки з 01.04.2019.
Відповідач відмовив йому у здійсненні такого перерахунку.
Не погоджуючись із діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся із даним позовом до суду.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 29.09.2017 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Довідка Військової частини А4240 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 04.01.2021 №1, сформована та видана на виконання постанови Верховного Суду від 21.08.2020 року в адміністративній справі № 569/19058/17.
В межах розгляду справи №569/19058/17 було встановлено факт протиправного невключення до грошового забезпечення, з якого здійснювався розрахунок пенсії на момент її призначення, суми отриманої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 43 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Таким чином, на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 про додаткові види грошового забезпечення з врахуванням постанови Верховного Суду у справі №569/19058/17 повинна розраховуватися пенсії позивача з моменту її призначення, тобто з 29.09.2017.
В подальшому з 01.03.2018 постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі якої і була розрахована пенсія позивача в момент її призначення, втратила чинність з моменту введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», яка набрала чинності 20.02.2008 року (далі - Порядок №45).
Пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою та третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку №45).
У відповідності до вимог Порядку №45, Пенсійний фонд України листом повідомив Головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій.
Так, пунктом 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Пунктами 4, 7 Постанови № 103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, суд зазначає, що до 05.03.2019 Постанова № 103 була діючою та такою, що підлягала застосуванню в межах даних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, є обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, який є учасником цих відносин та на якого розповсюджується дія цього нормативно-правового акту, та є обов`язком для виконання.
На виконання Постанови №103 відповідачем в квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з 01.01.2018.
В подальшому, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
Відповідно до судового рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/5890/20 від 30.11.2020 зобов`язано Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 5 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання судового рішення Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 22.12.2020 №12/1/хг16611/1905 для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019.
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває справа №460/3865/21 за позовом ОСОБА_1 про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 22.12.2020 №12/1/хг16611/1905, виданої Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.
Тобто, визначення складових грошового забезпечення здійснюється на етапі формування довідки, а не проведення перерахунку.
З огляду на зазначене, відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не наділений.
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не має права при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 на свій розсуд враховувати дані нової довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка видана на виконання постанови Верховного Суду у справі №569/19058/17.
Таким чином, судом не встановлено протиправності дій відповідача при відмові у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки з 01.04.2019.
Приписами статті 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З аналізу правових норм очевидно, що судове рішення є обов`язковим до виконання і за невиконання судового рішення наступає відповідальність, передбачена законодавством.
У свою чергу невиконання чи неналежне виконання судового рішення є підставою для звернення позивача до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України, яка регулює визнання протиправними рішень, дій або бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, а не для звернення до суду з новим позовом у загальному порядку.
Суд не вправі зобов`язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки це призведе до порушення принципу поваги до остаточного судового рішення та порушення принципу «юридичної визначеності».
Одним з основоположних аспектів верховенства права є вимога щодо юридичної визначеності, згідно з якою у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів (див. справу «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) [GC], заява № 28342/95, п. 61, ECHR 1999-VII). Юридична визначеність вимагає поваги до принципу res judicata (див. там же, п. 62), тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового до виконання рішення суду лише з однією метою — домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі. Повноваження судів вищого рівня з перегляду мають здійснюватися для виправлення судових помилок і недоліків, а не задля нового розгляду справи. Таку контрольну функцію не слід розглядати як замасковане оскарження, і сама лише ймовірність існування двох думок стосовно предмета спору не може бути підставою для нового розгляду справи. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли цього вимагають відповідні вагомі й непереборні обставини (див. справу «Рябих проти Росії» (Ryabykh v. Russia), заява № 52854/99, п. 52, ECHR 2003-IX).
Таким чином, позивач обрав неналежний спосіб захисту своїх порушених прав.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тому, для захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та наявність підстав для задоволення позовних вимог частково, а саме шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1; зобов`язання відповідача провести з 29.09.2017 по 31.12.2017 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1 із включенням до складу грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та премії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму недоплаченої пенсії у розмірі 100% сум підвищення пенсії, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою за період з 01.04.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії, то суд зазначає про відсутність підстав для задоволення такої позовної вимоги з огляду на той факт, що вона є похідною від позовної вимоги про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки з 01.04.2019.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає до задоволення частково.
Враховуючи положення частини першої статті 139 КАС України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду відстрочено позивачу сплату судового збору.
Оскільки позов задоволено частково, то судовий збір, підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань до Державного бюджету України в розмірі 454 грн 00 коп та 454 грн 00 коп з позивача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Військової частини А4240 від 04.01.2021 №1, з 29.09.2017 по 31.12.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076) суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 (нуль) коп.
Стягнути до Державного бюджету України з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 (нуль) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 23 вересня 2021 року
Суддя К.М. Недашківська