
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2021 року № 640/11410/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Малого приватного підприємства фірми "Ерідон" про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція Центрального округу з позовом до Малого приватного підприємства фірми "Ерідон", в якому просить суд застосувати заходи реагування до МПП фірма «Ерідон» (юридична адреса: 08143, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Княжичі, вул. Воздвиженська, 46; а саме зобов`язати припинити діяльність Уманського регіонального підрозділу, що за адресою: 20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Степана Бандери, 21а, до отримання висновку з оцінки впливу на довкілля.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 11.12.2018 по 19.12.2018 Державною екологічною інспекцією України проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства малим приватним підприємством фірмою «Ерідон», за результатами якої складено Акт перевірки та відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про Державну екологічну інспекцію України, з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки Мале приватне підприємство Фірма «Ерідон», внесено припис на усунення порушень вимог природоохоронного законодавства. Одним з порушень, виявлених в ході перевірки, є відсутність висновку з оцінки впливу на довкілля на приміщення складу (базисні і витратні склади), де здійснюється зберігання хімічних продуктів (пестицидів та агрохімікатів).
В ході перевірки з 13.02.2020 по 14.02.2020 встановлено, що МПП фірмою «Ерідон» не виконано пункти 2, 5 припису Державної екологічної інспекції України від 27.12.2018 № 2/3-1, зокрема, не вирішено питання отримання документу дозвільного характеру, а саме: висновку з оцінки впливу на довкілля на приміщення складу (базисні і витратні склади), де здійснюється зберігання хімічних продуктів (пестицидів та агрохімікатів) (пункт 7 частини 3 статті 3 та статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», пункт 4 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності затвердженого Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»).
Таким чином, діяльність МПП фірми «Ерідон», за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля, забороняється законом і підлягає безумовному зупиненню, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що на момент відкриття провадження у справі, а саме 01.04.2021 МПП фірми «Ерідон» отримала висновок з оцінки впливу на довкілля, який датується 14 липня 2020 р. та має номер № 12644(02)10-04-06/1, реєстраційний номер справи про оцінку впливу на довкілля планової діяльності 20203 І 05460, номер і дата звіту про громадське обговорення № 12644/02/10-04-06/2 від 14.07.2020, а тому на думку відповідача позовні вимоги є безпідставними, відповідно в їх задоволенні слід відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція Центрального округу (далі - Держекоінспекція) здійснює свої повноваження відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 27.11.2018 № 260 та Положення про державні екологічні інспекції в округах, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 11.08.2017 № 312, ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
До повноважень Державної екологічної інспекції Центрального округу віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
В період з 11.12.2018 по 19.12.2018 Державною екологічною інспекцією України проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства малим приватним підприємством фірмою «Ерідон», за результатами якої складено Акт перевірки та відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про Державну екологічну інспекцію України, з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки Мале приватне підприємство Фірма «Ерідон», внесено припис на усунення порушень вимог природоохоронного законодавства. Одним з порушень, виявлених в ході перевірки, є відсутність висновку з оцінки впливу на довкілля на приміщення складу (базисні і витратні склади), де здійснюється зберігання хімічних продуктів (пестицидів та агрохімікатів).
24 січня 2020 року Державною екологічною інспекцією Центрального округу видано наказ № 06-27/119 та направлення № 06-28/117, якими встановлено проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме: перевірку виконання вимог припису від 27.12.2018 № 2/3-1 (Державної екологічної інспекції України) малим приватним підприємством фірмою «Ерідон» (далі - МПП фірма «Ерідон», ВІДПОВІДАЧ), юридична адреса: 08143, Київська область, Києво - Святошинський район, с. Княжичі, вул. Воздвиженська, 46; код ЄДРПОУ 19420704, адреса Уманського регіонального підрозділу: 20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Степана Бандери, 21а.
В ході перевірки з 13.02 по 14.02.2020 встановлено, що М1111 фірмою «Ерідон» не виконано пункти 2, 5 припису Державної екологічної інспекції України від 27.12.2018 № 2/3-1, зокрема, не вирішено питання отримання документу дозвільного характеру, а саме: висновку з оцінки впливу на довкілля на приміщення складу (базисні і витратні склади), де здійснюється зберігання хімічних продуктів (пестицидів та агрохімікатів) (пункт 7 частини 3 статті 3 та статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», пункт 4 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності затвердженого Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»). Перевірку проведено за участю директора Уманського регіонального підрозділу МПП Фірма «Ерідон» Кумановським Олегом Анатолійовичем.
З метою усунення виявлених під час позапланової перевірки вимог припису від 27 грудня 2018 року № 2/3-1, проведеної Державною екологічною інспекцією України, проведеної в період з 13 по 14 лютого 2020 року, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Мульком Юрієм Вікторовичем, видано припис № 15 від 21 лютого 2020 року, яким встановлено наступне:
1. На підставі припису розробити план організаційно - технічних заходів по усуненню виявлених недоліків. Копію наказу про його затвердження надати до Державної екологічної інспекції Центрального округу. Термін: Через 10 днів з дати отримання припису;
2. Отримати документ дозвільного характеру, а саме: висновок з оцінки впливу на довкілля на приміщення складу (базисні і витратні склади) де здійснюється зберігання хімічних продуктів (пестицидів/агрохімікатів/мінеральних добрив). Термін: до 20 червня 2020 року;
3. Заключити договір страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров`ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів для Уманського підрозділу МПП Фірма «Ерідон». Термін: Після розроблення відповідного порядку.
За результатами перевірки відносно директора Уманського регіонального підрозділу Відповідача ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення № 002667 від 14.02.2020. За результатами розгляду адміністративної справи державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Мульком Юрієм Вікторовичем притягнуто до відповідальності за статтею 188-5 КУпАП (постанова про накладення адміністративного стягнення № 002667 від 14.02.2020) та відповідно накладено на гр. ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. 00 коп. Штраф в повному обсязі сплачено порушником відповідно до квитанції № 0.0.1624444505.1 від 20 лютого 2020 року.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про пестициди і агрохімікати":
пестициди - токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям, а також гризунів, бур`янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб;
агрохімікати - органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості грунтів, урожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції.
Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, що затверджені наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19 червня 1996 року № 173, та Державними санітарними правилами "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві" ДСП 8.8.1.2.001-98 встановлені вимоги щодо зберігання пестицидів, що спрямовані на усунення негативного впливу пестицидів на життя і здоров`я людей та довкілля.
Зберігання пестицидів допускається тільки в спеціально призначених для цього складах - базисних та витратних. До базисних складів відносяться прирейкові, пришосейні, районні, між господарчі склади, до витратних - склади господарств, тваринницьких і птахівницьких комплексів, а також інших організацій.
Екологічні вимоги при виробництві, зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні, захороненні токсичних та інших небезпечних для навколишнього природного середовища і здоров`я людей речовин, віднесення хімічних речовин до категорії токсичних та їх класифікація за ступенем небезпечності визначаються нормативними документами на підставі висновку з оцінки впливу на довкілля і погоджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища (ст. 52 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Згідно Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» висновок з оцінки впливу на довкілля входить до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (пункт 4 Переліку).
Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Оцінка впливу на довкілля здійснюється з дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з урахуванням стану довкілля в місці, де планується провадити плановану діяльність, екологічних ризиків і прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу (прямого та опосередкованого) на довкілля, у тому числі з урахуванням впливу наявних об`єктів, планованої діяльності та об`єктів, щодо яких отримано рішення про провадження планованої діяльності або розглядається питання про прийняття таких рішень.
Згідно ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Друга категорія видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає зберігання хімічних продуктів (базисні і витратні склади, сховища, бази) хімічної промисловості.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» правопорушенням у сфері оцінки впливу на довкілля є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності.
Таким чином, діяльність за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля, забороняється законом і підлягає безумовному зупиненню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, їло завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Згідно із статті 16 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері діяльності, пов`язаної з пестицидами і агрохімікатами, належить здійснення державного нагляду (контролю) за поводженням з пестицидами і агрохімікатами.
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, можуть належати також інші види діяльності, пов`язаної з пестицидами і агрохімікатами, визначені законами України та покладені на нього Президентом України.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 цього ж Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно статті 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» діяльність суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, що провадиться з порушенням законодавства про оцінку впливу на довкілля, може бути:
1) тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання встановлених у висновку з оцінки впливу на довкілля екологічних умов зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання;
2) припинена - повністю припиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
У разі тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів підприємства в цілому чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
Діяльність підприємств тимчасово забороняється (зупиняється) у разі порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, зокрема у разі недотримання під час провадження господарської діяльності, експлуатації об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження, - до моменту забезпечення виконання таких екологічних умов.
Підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.
Рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: порушенні вимог законодавства про оцінку впливу на довкілля, порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив.
Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Судом встановлено, що підставою для звернення до суду з цим позовом стало, те що діяльність МПП фірми «Ерідон» за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля, забороняється законом і підлягає безумовному зупиненню.
Водночас, судом встановлено, що на момент відкриття провадження у справі, а саме 01.04.2021 МПП фірми «Ерідон» отримала висновок з оцінки впливу на довкілля, який датується 14 липня 2020 р. та має номер № 12644(02)10-04-06/1, реєстраційний номер справи про оцінку впливу на довкілля планової діяльності 20203 І 05460, номер і дата звіту про громадське обговорення № 12644/02/10-04-06/2 від 14.07.2020, а тому на думку суду позовні вимоги є безпідставними, відповідно в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.