
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
23 вересня 2021 р. Справа №805/4260/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., суддів: Кониченка О.М., Арестової Л.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими та виключними обставинами по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області; Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про визнання дій незаконними, визнання незаконними наказів, стягнення заробітної плати, стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
20 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про перегляд за нововиявленими та виключними обставинами, в якій просив:
- скасувати постанову Касаційного адміністративного суду у складі колегії судів Верховного Суду від 12 березня 2019 року у справі 805/4260/16-а та прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 ;
- скасувати п.п. 11,12,13 Наказу № 19 о/с від 25 березня 2019 року виданого відповідачем Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області;
- поновити ОСОБА_1 на посаді старшого дільничого офіцера поліції Мар`їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області;
- виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу із 25 березня 2019 року до часу винесення рішення по справі;
- виплатити ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі сто тисяч грн;
- визнати недійсним записи щодо звільнення ОСОБА_1 у трудовій книжці.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду, залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2021 року відмовлено у задоволені вищевказаної заяви.
Постановою Верховного Суду від 09 вересня 2021 року ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2021 року скасовано, а справу направлено до Донецького окружного адміністративного суду на новий розгляд зі стадії вирішення питання щодо відкриття провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року справу прийнято до провадження.
Щодо відповідності заяви позивача вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Тобто, приписами Кодексу адміністративного судочинства України розмежовано поняття нововиявлених та виключних обставин, визначено різну процедуру розгляду таких заяв.
Разом з тим, заявником одночасно в одній заяві визначено як виключні, так і нововиявлені обставини, що не передбачено приписами Кодексу адміністративного судочинства, оскільки законом визначено право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами. Тобто, процесуальний кодекс визначає, що така заява подається або за нововиявленими обставинами, або за виключними обставинами, а не за обома одночасно.
Заява не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, що обумовлює необхідність уточнення позивачем своїх вимог.
Таким чином, позивачу необхідно подати уточнену заяву, в якій визначити обставини, за якими він звертається до суду про перегляд судового рішення.
Крім того, відповідно до змісту заяви про перегляд за нововиявленими та виключними обставинами, ОСОБА_1 просить Донецький окружний адміністративний суд переглянути за нововиявленими та виключними обставинами постанову Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 березня 2019 року у справі №805/4260/16-а.
Згідно статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.
Апеляційним адміністративним судам як судам першої інстанції підсудні справи за позовами про примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені.
Апеляційним адміністративним судам як судам першої інстанції підсудні справи за позовами про примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, а також спори за участю суб`єктів владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства та спори, що виникають у зв`язку з проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу.
Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, рішень, дій чи бездіяльності органів, які обирають (призначають), звільняють членів Вищої ради правосуддя, щодо питань обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя, звільнення їх з таких посад, бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою.
З аналізу наведених норм убачається, що місцеві адміністративні суди не мають повноважень переглядати судові рішення Верховного Суду.
Таким чином, позивачу необхідно визначитись з інстанційною юрисдикцією для розгляду його заяви.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Зазначені обставини вказують на невідповідність заяви вимогам процесуального законодавства, у зв`язку з чим, колегія суддів, враховуючи положення статті 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне залишити заяву без руху та встановити строк для усунення недоліків заяви.
Керуючись статтями 33, 121, 160, 161, 169, 171, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У Х В А Л И В:
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими та виключними обставинами по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області; Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про визнання дій незаконними, визнання незаконними наказів, стягнення заробітної плати, стягнення моральної шкоди.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- уточненої заяви в якій визначити обставини, за якими він звертається до суду про перегляд судового рішення та вирішення щодо інстанційної юрисдикції.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до частини 15 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу (його представнику).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Т.О. Шувалова
Судді О.М. Кониченко
Л.В. Арестова