
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2021 року Справа № 160/6812/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі – ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) від 29.03.2021 №9696-4698/Г-01/8-0400/21 про відмову у зарахуванні до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи позивача з 13.09.1995 по 31.10.1996, з 01.11.1996 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 09.01.2001, з 10.01.2001 по 30.04.2004, з 01.05.2004 по 05.10.2004, з 15.11.2004 по 13.06.2005, період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 12.11.2020;
- визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) щодо відмови позивачу у зарахуванні до пільгового періоду за Списком № 1 періодів роботи з 13.09.1995 по 31.10.1996, з 01.11.1996 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 09.01.2001, з 10.01.2001 по 30.04.2004, з 01.05.2004 по 05.10.2004, з 15.11.2004 по 13.06.2005, період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 12.11.2020 на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, розмірах, періоду перебування позивача на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020;
- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) зарахувати позивачу до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи з 13.09.1995 по 31.10.1996, з 01.11.1996 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 09.01.2001, з 10.01.2001 по 30.04.2004, з 01.05.2004 по 05.10.2004, з 15.11.2004 по 13.06.2005, період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) з 12.11.2020 обчислити, перерахувати та провести виплату недоплаченого розміру пенсії, з урахуванням фактично здійснених виплат, на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, розмірах, періоду перебування ОСОБА_1 на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) та отримував пенсію по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням.
12.11.2020р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) здійснило перевід ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності у зв`язку з трудовим каліцтвом/внаслідок професійного захворювання на пенсію за віком.
У лютому 2021р. Позивач дізнався, що відповідач в супереч чинному законодавству, не зарахував до пільгового періоду за Списком №1.
09.02.2021 р. позивач звернувся з письмовою заявою від 09.02.2021р. Вих. №1 до Відповідача з вимогою зарахувати спірні періоди роботи та період перебування на інвалідності у зв`язку з трудовим каліцтвом/внаслідок професійного захворювання.
29.03.2021 року відповідач рішенням №9696-4698/Г-01/8-0400/21 відмовив у перерахунку пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як немає підстав для зарахування до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи з 13.09.1995р. по 31.10.1996р., з 01.11.1996р. по 28.02.1997р., з 01.03.1997р. по 09.01.2001р., з 10.01.2001р. по 30.04.2004р., з 01.05.2004р. по 05.10.2004р., з 15.11.2004р. по 13.06.2005р., період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020 р. відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач вважає таку відмову протиправною, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 05.05.2021р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.
На виконання ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 04.06.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що відсутні підстави застосовувати положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської справи» та відповідно не розраховано розмір пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської справи».
Також, відповідачем зазначено, що згідно з документів пенсійної справи позивача вбачається, що останній помилково стверджує про поширення на процес його пенсіонування норм Закону України Про підвищення престижності шахтарської справи» в свою чергу дії ГУ ПФУ у Дніпропетровської області є правомірними.
16.07.2021р. позивачем подано відповідь на відзив, яка за своїм змістом підтверджує обґрунтування позову.
Згідно з нормами ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) та отримував пенсію по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням.
12.11.2020 р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) здійснило перевід ОСОБА_3 з пенсії по інвалідності у зв`язку з трудовим каліцтвом/внаслідок професійного захворювання (акт Н1/П4) на пенсію за віком (розпорядження перерахунок пенсії.
У лютому 2021 року ОСОБА_3 дізнався, що відповідач в супереч чинному законодавству, не зарахував до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи з 13.09.1995р. по 31.10.1996р., з 01.11.1996р. по 28.02.1997р., з 01.03.1997р. по 09.01.2001р., з 10.01.2001р. по 30.04.2004р., з 01.05.2004р. по 05.10.2004р., з 15.11.2004р. по 13.06.2005р., період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020 р. відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не розрахував пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, розмірах, періоду перебування ОСОБА_1 на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020 року.
09.02.2021 р. ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою №1 до Відповідача з вимогою зарахувати спірні періоди роботи та період перебування на інвалідності у зв`язку з трудовим каліцтвом/внаслідок професійного захворювання (акт Н1/П4) до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та розрахувати пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, розмірах, періоду перебування ОСОБА_1 на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020 р.
29.03.2021р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) рішенням №9696-4698/Г-01/8-0400/21 відмовив у перерахунку пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як немає підстав для зарахування до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи з 13.09.1995 р. по 31.10.1996 р., з 01.11.1996 р. по 28.02.1997 р., з 01.03.1997 р. по 09.01.2001 р., з 10.01.2001 р. по 30.04.2004 р., з 01.05.2004 р. по 05.10.2004 р., з 15.11.2004 р. по 13.06.2005 р., період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020 р. відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, прийнятий 9 липня 2003 року (далі - Закон України №1058-IV).
Згідно з ч.3 ст.4 Закону України №1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст.5 Закону України №1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Приписами ст. 8 Закону України №1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч.1 ст.114 Закону України №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Приписи п.1 ч.2 цієї статті визначають, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України №1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим ст. 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим п.1 ч.2 цієї статті.
Аналогічні приписи містяться в п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII, який прийнятий 05.11.1991 року (далі – Закон України №1788-XII).
Визначення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI, прийнятий 02.09.2008 року (далі – Закон України №345-VI).
Відповідно до ст.8 Закон України №345-VI, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України №1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З копії трудової книжки ОСОБА_1 Серії НОМЕР_1 , яка міститься в матеріалах справи вбачається, що позивач:
з 13.09.1995р. по 31.10.1996р. — прийнятий гірником 2-го розряду на підземні роботи в підземних умовах протягом повного робочого в Шахтобудівельному управлінні №3 тресту «Кривбасшахтопроходка»;
з 01.11.1996р. по 28.02.1997р. - підземним гірником на дільниці загальноцехового персоналу шахтобудівного управління в підземних умовах протягом повного робочого у ВАТ «Інгулецькиї ГЗК»;
з 01.03.1997р. по 09.01.2001р. — підземним кріпильником на підземній дільниці №2 гірничо капітальних робіт шахтобудівного управління в підземних умовах протягом повного робочого ВАТ «Інгулецький ГЗК»;
з 10.01.2001р. по 30.04.2004р. — підземним проходчиком на підземній дільниці №2 гірничо капітальних робіт шахтобудівного управління в підземних умовах протягом повного робочого ВАТ «Інгулецький ГЗК»;
з 01.05.2004р. по 05.10.2004р. - підземним кріпильником на підземній дільниці № 2 гірничо капітальних робіт шахтобудівного цеху в підземних умовах протягом повного робочого у ВАТ «Інгулецький ГЗК»;
з 15.11.2004р. по 13.06.2005р. - підземним кріпильником на підземній дільниці №2 гірничо капітальних робіт шахтобудівного цеху в підземних умовах протягом повного робочого у ВАТ «Інгулецький ГЗК».
Суд вважає за необхідне наголосити, що гідно зі ст.48 Кодексу законів про працю України та ст.62 Закону України №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Аналогічна норма міститься в постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 року №637, де регламентовано порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Також, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016р. №461 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до якого відносяться працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (Розділ І).
Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком подаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або записів в ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п.20 Порядку №637 в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить всі необхідні дані для зарахування пільгового стажу позивача, при цьому суд наголошує, що трудова книжка має виключний пріоритет перед іншими документами для визначення пільгового стажу.
Щодо не зарахування ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до пільгового стажу за Списком №1 періоду перебування ОСОБА_1 на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020 р., суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.24 Закону України №1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Згідно абзацу 4 ч.1 ст.24 Закону України №1058 час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відтак, абз.4 ч.1 ст.24 Закону України №1058 прямо не пов`язує право інваліда на зарахування (не зарахування) до пільгового стажу періодів роботи коли він працював, маючи при цьому групу інвалідності, пов`язану з нещасним випадком на виробництві.
Частиною 3 ст.45 цього Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що відповідно до запису трудової книжки, 13.06.2005 року позивача звільнено з посади підземного кріпильника на ВАТ «Інгулецький ГЗК» за станом здоров`я. Вперше була встановлена II (друга) група інвалідності, професійне захворювання, з 19.12.2005р., на підставі висновку ЦЛЕК - протокол № 44/2287 від 01.11.2005р., довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 03.12.2019р. Серія 12 ААБ №017664, інвалідність внаслідок професійного захворювання встановлена до 01.01.2023р.
Таким чином, документально підтверджено перебування позивача на інвалідності у зв`язку із професійним захворюванням на виробництві у період з 19.12.2005 р. по 11.11.2020р.
Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України «Про охорону праці», час перебування на інвалідності у і зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Отже, з огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу за Списком №1 період перебування ОСОБА_1 на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 р. по 11.11.2020р.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) з 12.11.2020р. обчислити, перерахувати та провести виплату недоплаченого розміру пенсії, з урахуванням фактично здійснених виплат, на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, розмірах, період перебування позивача на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 58 Закону України №1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій, перерахунку пенсій громадянам, та на свій розгляд розраховувати пенсію позивача, оскільки прийняття рішень про призначення пенсії відноситься до компетенції відповідача, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про обчислення та перерахунок пенсії, суд дійшов висновку про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 12.11.2020р. на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в межах загального строку позовної давності.
Суд звертає увагу, що відповідно до абз.2 ч.4 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта і владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач по справі, як суб`єкт владних повноважень, не довів суду правомірність та законність своїх дій всупереч вимогам ч.2 ст.77 КАС України.
Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи часткове задоволення адміністративного позову, в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження на користь позивача судових витрат пропорційно до розміру задоволених вимог, а саме: судового збору у розмірі 454,00грн.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 29.03.2021 №9696-4698/Г-01/8-0400/21 про відмову у зарахуванні до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи ОСОБА_1 з 13.09.1995 по 31.10.1996, з 01.11.1996 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 09.01.2001, з 10.01.2001 по 30.04.2004, з 01.05.2004 по 05.10.2004, з 15.11.2004 по 13.06.2005, період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 12.11.2020р.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового періоду за Списком №1 періодів роботи з 13.09.1995 по 31.10.1996, з 01.11.1996 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 09.01.2001, з 10.01.2001 по 30.04.2004, з 01.05.2004 по 05.10.2004, з 15.11.2004 по 13.06.2005, період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 12.11.2020 на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, розмірах, періоду перебування позивача на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Інгулецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) зарахувати ОСОБА_1 до пільгового періоду за Списком №1 періоди роботи з 13.09.1995 по 31.10.1996, з 01.11.1996 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 09.01.2001, з 10.01.2001 по 30.04.2004, з 01.05.2004 по 05.10.2004, з 15.11.2004 по 13.06.2005, період перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 19.12.2005 по 11.11.2020 відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова