Рішення № 99825186, 23.09.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
120/6357/21-а
Номер документу
99825186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 вересня 2021 р. Справа № 120/6357/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави до Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся керівник Могилів-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави (далі - позивач) з адміністративним позовом до Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані бездіяльністю відповідача щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та які виховуються і навчаються в комунальних закладах освіти Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області.

Ухвалою від 22.06.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відзив на позовну заяву відповідачем подано не було, хоча копія ухвали від 22.06.2021 отримана ним 25.08.2021.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе здійснювати розгляд даної справи за наявними у ній матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що Могилів-Подільською окружною прокуратурою у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права на витребування за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, у травні 2021 року вивчено рішення органів місцевого самоврядування Могилів-Подільського району в частині реалізації вимог ч. 3 ст. 56 Закону України "Про освіту".

Відповідно до інформації управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА від 25.05.2021 встановлено, що на території Бабчинецької територіальної громади проживає 1 дитина із числа внутрішньо переміщених осіб.

При цьому, пунктом 4 рішення Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області (без номера) від 24.12.2020 «Про встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти Бабчинецької об`єднаної територіальної громади у 2020 році» визначено, що безкоштовним харчуванням забезпечуються діти-сироти, діти напівсироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю, діти з особливими освітніми потребами, діти учасників АТО, діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Крім того, рішенням Бабчинецької сільської ради (без номера) від 24.12.2020 «Про організацію харчування учнів закладів загальної середньої освіти Бабчинецької територіальної громади у 2020 році» забезпечено організацію харчування учнів закладів загальної середньої освіти Бабчинецької об`єднаної територіальної громади у 2021 році за рахунок коштів місцевого бюджету:

- Учнів 1-4 класів;

- Учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт, дітей напівсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими потребами, які навчаються в інклюзивних класах.

Пунктом 3 вказаного рішення установлено про забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та дітей із сімей учасників АТО.

В той же час, як зазначає позивач у позовній заяві, зазначеними вище рішеннями Бабчинецької сільської ради не встановлено пільг щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей, які є внутрішньо переміщеними особами, чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, що і слугувало підставою для звернення до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття шкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі, а тому є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 3 Закону України «Про освіту» кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України. Держава здійснює соціальний захист здобувачів освіти у випадках, визначених законодавством, а також забезпечує рівний доступ до освіти особам із соціально вразливих верств населення.

Частиною 3 ст. 56 Закону України «Про освіту» №2145-VIII від 5 вересня 2017 року визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.

Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, саме на органи місцевого самоврядування держава покладає обов`язок по забезпеченню безоплатним харчуванням учнів 1-4 класів із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах.

В даному ж випадку, відповідно до інформації управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА від 25.05.2021 встановлено, що на території Бабчинецької територіальної громади проживає 1 дитина із числа внутрішньо переміщених осіб.

В той же час, як слідує із матеріалів справи, Бабчинецька сільська рада не виконала передбаченого законом обов`язку та не вирішувала питання про забезпечення безкоштовним харчуванням дітей, які є внутрішньо переміщеними особами, чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, що, на думку суду, вказує на допущену з її боку бездіяльність.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищна рада проводить свою роботу сесійно.

Отже, належним способом захисту порушених прав держави у спірних правовідносинах, є зобов`язання Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області на черговій сесії розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та які виховуються і навчаються у комунальних навчальних закладах Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не надав доказів понесених судових витрат пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та які виховуються і навчаються у комунальних навчальних закладах Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області.

Зобов`язати Бабчинецьку сільську раду Могилів-Подільського району Вінницької області на черговій сесії розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та які виховуються і навчаються у комунальних навчальних закладах Бабчинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Керівник Могилів-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Покровська, 5, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02909909);

Бабчинецька сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області (вул. Незалежності, 13, с. Бабчинці, Могилів-Подільський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04326520).

Повний текст рішення складено 23.09.2021.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна