Рішення № 99820242, 15.09.2021, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
15.09.2021
Номер справи
212/8514/20
Номер документу
99820242
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 212/8514/20

2/214/2265/21

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

(заочне)

15 вересня 2021 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Чернової Н.В.

при секретарі Сліпенькій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі – Позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 (далі – Відповідач), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з 15 року перебувала на обліку в органах соціального захисту населення як одержувач житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_2 . 14.02.2017 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради (далі – Управління) із заявою про призначення житлової субсидії. Управлінням відповідачу, виходячи із наданих нею документів та відповідно до вимог чинного законодавства, була розрахована житлова субсидія на опалювальний період з лютого 2017 року по квітень 2017 року. Таким чином, Відповідачу автоматично призначалась субсидія на наступні періоди. Відповідно до абз. 16 п.16 Положення громадян, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні ( будинку) членів домогосподарства.

Під час чергового збору документів Управління було отримано довідку про склад сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб №9874 від 02.07.2019 року, згідно з якою за адресою: АДРЕСА_3 зареєстрована 1 особа та 06.11.2018 року змінився власник житла. Так, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 були зняті з реєстрації 04.06.2018 року. Відповідно до отриманої інформації та п.22 Положення надання субсидії було припинено з 01.05.2019 року у звязку з переїздом домогосподарства в іншу місцевість. 29.07.2019 року Управлінням зроблено розрахунок житлової субсидії та визначено суму надмірно сплачених коштів в період лютого 2019 року по квітень 2019 року в розмірі 5 595,30 грн.

З метою реалізації відповідачем права на повернення бюджетних коштів у досудовому та добровільному порядку, 08.09.2019 року на адресу відповідача: було направлено повідомлення щодо необхідності повернення надміру перерахованої житлової субсидії із визначенням порядку та банківськими реквізитами управління для самостійного їх повернення. Проте, вжитті Управлінням заходи були безрезультатними.

У зв`язку з чим, представник позивача змушена звернутися до суду та просити стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надмірно сплачені бюджеті кошти у вигляді житлової субсидії за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року у розмірі 5595,30 та судовий збір у розмірі 2 102 грн.

17 грудня 2020 року ухвалою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області вищевказану цивільну справу направлено до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (а.с.35-36 суддя Чайкін І.Б.)

13.04.2021 року протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано у провадження суддя Чернової Н.В. (а.с.42)

16.04.2021 року ухвалою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області провадження у справі №212/8514/20 відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. (а.с.43-44)

Представник позивача подала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності. У такій заяві представник Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради зазначає про повне підтримання своїх позовних вимог, просить здійснити розгляд справи за її відсутності, позов задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечують.

Відповідач ОСОБА_1 будучи повідомленою про дату та час судового засідання, правом присутності не скористалася, будь яких заяв чи клопотань до суду не надходило.

Оскільки наявних у даній цивільній справі доказів достатньо для вирішення спору по суті та враховуючи, що належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання відповідач в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила та не подала відзив, а позивач не заперечує проти заочного розгляду справи, то суд у відповідності до норм ст. 280 ЦПК України ухвалив здійснювати заочний розгляд справи.

Враховуючи, що учасники справи та їх представники у судове засідання не з`явилися, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З огляду на викладені вимоги процесуального законодавства, враховуючи нижченаведені фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин, оцінку доказів та аргументів сторін, суд ухвалює заочне рішення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , 26.06.1960 року звернулась із заявою за № 69151 до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради з питань призначення житлової субсидії.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до поданої заяви, ОСОБА_1 рішенням комісії була призначена житлова субсидія за адресою: АДРЕСА_3 на період з лютого 2017 року по квітень 2017 року включно, щомісячно.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідно жо довідки про склад сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №9874 від 02.07.2019 року згідно якої за адресою: АДРЕСА_3 зареєстрована особа 1 особа та 06.11.2018 року змінився власник житла. Так, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 були зняті з реєстрації 04.06.2018 року.

У зв`язку із чим, Позивачем було зроблено перерахунок раніше призначеної субсидії за період з з лютого 2019 року по квітень 2019 року, та визначено суму надміру сплачених коштів у розмірі 5 595 грн. 30 коп.

Судом також встановлено, що з метою врегулювання спору у досудовому порядку, на адресу ОСОБА_1 , органом соціального захисту неодноразово, 18.11.2019 року, 13.04.2020 року, направлялись повідомлення щодо припинення надання житлової субсидії та сумою переплати вищевказаною соціальної допомоги, а також, визначенням порядку та банківських реквізитів управління щодо самостійного повернення надмірно виплачених бюджетних коштів, проте, станом на день подання позову до суду відповідачем кошти у розмірі 5595,30 грн. до бюджету добровільно не повернуті.

У зв`язку із чим, суд доходить висновку, що між сторонами виник спір, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим (далі - Положення) Постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.

У відповідності до п. 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно п. 16 Положення (у редакції, що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - сьомому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Згідно абзацу 5 п. 16 Положення (у редакції, що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Аналогічне за своїм змістом положення міститься й у п. 81 Положення в редакції, що викладена згідно постанов КМУ № 1282 від 16.12.2020 та № 420 від 14.04.2021.

З наведених вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій вбачається, що наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги позбавляє права отримувача житлової субсидій отримати такі виплати на наступний сезон.

В даному випадку, матеріалами справи підтверджено факт наявної заборгованості відповідача за житлово-комунальні послуги за відповідний календарний період, та факт виплати (перерахування) за наступний сезон житлової субсидії, що не узгоджується із викладеними вимогами чинного на той час законодавства.

Відтак, з огляду на наявність заборгованості відповідача за житлово-комунальні послуги житлова субсидія з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року у розмірі 2 380 грн. 92 коп. є такою, що була призначена та сплачена органами соціального захисту як надмірна. У свою чергу, відповідач отримав таку субсидію без достатньої правової підстави, через наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги за відповідний календарний період.

Згідно п.125 Положення на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надмірно перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених законом.

Як зазначалось вище, в даному випадку відповідач отримав надмірно сплачену житлову субсидію, така сплата відбувалась за рахунок позивача без належних на це правових підстав (з огляду на наявну заборгованість відповідача за житлово-комунальні послуги за відповідний календарний період), а відтак в суду наявні підстави для застосування приписів, що визначені 1, 2ст. 1212 ЦК України.

Як слідує з п. 127 Порядку №848, разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Оскільки у позасудовому порядку відповідач добровільно надміру перераховану (виплачену) житлову субсидію не повертає, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої субсидії у судовому порядку, ґрунтуються на законі, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд також зауважує, що відповідач, будучи належним чином повідомлена про розгляд даної цивільної справи по суті, в судове засідання не з`явилася, заперечень на позов та доказів на їх обґрунтування суду не надала, що дає суду право при заочному розгляді справи обмежитись доказами, наданими позивачем, що повністю відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Також, за змістом ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, саме: судового збору у розмірі 2 102 грн. 00 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст.58 Конституції України, ст.5,11 ЦК України, ст.1,2,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст.ст. 2-5, 12, 13, 76-82, 89, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місце знаходження: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, буд.1-а, код ЄДРПОУ 42788513) надмірно сплачені бюджеті кошти у вигляді житлової субсидії за період за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року у розмірі 5 595 (п`ять тисяч п`ятсот дев`яносто п`ять) грн. 30 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місце знаходження: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, буд.1-а, код ЄДРПОУ 42788513) судові витрати по справі у вигляді судового збору у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржувати заочне рішення до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: Н.В. Чернова