Постанова № 9980395, 03.02.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2010
Номер справи
2а-2909/09/0970
Номер документу
9980395
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" лютого 2010 р. Справа № 2а-2909/09/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остапюк С.В.

за участю секретаря Дутчак Л.В.,

представника позивача: державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»в особі виробничої філії «Калуська теплоелектроцентраль»Каблака А.Я.

представника відповідача: Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області Коржан О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»в особі виробничої філії «Калуська теплоелектроцентраль»до Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, управління держаного казначейства України в місті Калуші Івано-Франківської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення за №0006561501/0 від 08.09.2009 року та стягнення сплаченого штрафу в розмірі 7799,93 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

28.10.2009 року державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»в особі виробничої філії «Калуська теплоелектроцентраль»(далі позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, управління держаного казначейства України в місті Калуші Івано-Франківської області (далі відповідачі) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення за №0006561501/0 від 08.09.2009 року та стягнення сплаченого штрафу в розмірі 7799,93 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0006561501/0 від 08.09.2009 року прийнято в зв'язку із визначенням відповідачем порушенням пунктів 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»на підставі Акту перевірки за №1990/1501/32014831 від 08.09.2009 року. Вважає неправомірним застосування фінансових санкцій, а вказане рішення незаконним, оскільки Законом України «Про плату за землю»не передбачено сплати штрафу за прострочення встановлених строків сплати земельного податку, а безпідставно сплачені позивачем штрафні (фінансові) санкції підлягають стягненню з відповідача. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечив, суду пояснив, що в результаті проведеної перевірки позивача, працівниками Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області виявлено факт порушення статті 17 Закону України «Про плату за землю»та підпунктів 5.3.1., 5.3.2. пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», а саме: за затримку одного календарного дня порушеного граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з сплати земельного податку в розмірі 77669,30 гривень, на підставі чого у відповідності до статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»відповідачем визначено суму штрафних (фінансових) санкцій по земельному податку в розмірі 7766,93 гривень. Просив в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача управління держаного казначейства України в місті Калуші Івано-Франківської області в судове засідання не зявився.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких мотивів.

Судом встановлено, що 24.05.2002 року виконавчим комітетом Калуської міської ради Івано-Франківської області проведено державну реєстрацію юридичної особи ДП «Калуська теплоелектроцентраль», 17.10.2002 року Калуською обєднаною Державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області ДП «Калуська теплоелектроцентраль»взято на податковий облік як платника податків та зборів.

14.07.2008 року наказом за № 373 Міністерства палива та енергетики України було прийнято рішення про припинення діяльності ДП «Калуська теплоелектроцентраль», шляхом реорганізації. Пунктом 8 вказаного наказу встановлено, що Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» є правонаступником усіх прав та обовязків Державного підприємства «Калуська теплоелектроцентраль». Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»в особі виробничої філії «Калуська теплоелектроцентраль», як правонаступником Державного підприємства «Калуська теплоелектроцентраль»було сплачено штрафні (фінансові) санкції в розмірі 7766,93 гривень, що підтверджується платіжним дорученням за №1219 від 24.09.2009 року (а. с. 16).

08.09.2009 року посадовими особами Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області проведена невиїзна документальна перевірка платника земельного податку Державного підприємства «Калуська теплоелектроцентраль», якою встановлено факт порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання земельного податку в розмірі 77669,30 гривень.

Закон України «Про плату за землю»визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закон України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно частини 2 статті 2 вказаного Закону власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Закон України «Про систему оподаткування»визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.

Відповідно до підпункту 8 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі) належать плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Згідно частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закон України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як встановлено судом 28.01.2009 року Державним підприємством «Калуська теплоелектроцентраль»було подано до Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, згідно якого ним нарахована щомісячна плата в розмірі 77759,33 гривень, на загальну суму 933112 гривень.

Судом встановлено, що Державним підприємством «Калуська теплоелектроцентраль»по терміналу нарахування 30.03.2009 року сплатила розраховану суму в розмірі 77759,33 гривень із запізненням на один календарний день, чим порушено норми Закону України «Про плату за землю»та Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами».

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно пункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Пунктом 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Таким чином, податкові зобовязання Державного підприємства «Калуська теплоелектроцентраль»визначені ним в податковому розрахунку земельного податку плати за землю за 2009 рік є узгодженими.

Згідно підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно підпункту 5.3.2. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про плату за землю»за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 7799,93 гривень

Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Як наслідок, суд приходить до висновку, що Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», як правонаступник усіх прав та обовязків Державного підприємства «Калуська теплоелектроцентраль»у відповідності до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Закону України «Про плату за землю»правомірно сплатило податковий борг в розмірі 7766,93 гривень, за затримку граничного строку узгодженої суми податкового зобовязання з земельного податку в розмірі 77669,30 гривень, а сума сплачених позивачем штрафних (фінансових) санкцій відповідно до прийнятого відповідачем рішення за №0006561501/0 від 08.09.2009 року поверненню не підлягають.

Судом не приймаються до уваги посилання позивача на те, що до спірних правовідносин не підлягають до застосування положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Оскільки, статтею 14 Закону України «Про систему оподаткування»земельний податок віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів), Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, а стаття 26 Закону України «Про плату за землю»передбачає, що за порушення Закону України "Про плату за землю" платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України, та законами України.

За таких обставин суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»в особі виробничої філії «Калуська теплоелектроцентраль»до Калуської обєднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, управління держаного казначейства України в місті Калуші Івано-Франківської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення за №0006561501/0 від 08.09.2009 року та стягнення сплаченого штрафу в розмірі 7799,93 гривень відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя:Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 08.02.2010 року.