ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.05.10 Справа№ 4/26
Господарський суд Львівської області в складі судді Гриців В.М. при секретарі Бохонок В.З. з участю представників позивача Оленюка С.Л., відповідача Оліярника Р.І., третьої особи ОСОБА_3 розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до виконавчого комітету Львівської міської ради про зобовязання виконати рішення
ВСТАНОВИВ:
Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося з позовом до виконавчого комітету Львівської міської ради, з урахуванням уточнень просить суд зобовязати виконавчий комітет Львівської міської ради виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23 лютого 2009 року № 3, а саме, змінити рішення виконавчого комітету Львівської міської ради „Про граничний розмір плати за проживання одиноких у житловому будинку № 11 на вул. І. Миколайчука” від 19 вересня 2008 року № 983 шляхом приведення вартості плати за 1 ліжко-місце одиноким мешканцям будинку № 11 на вул. І. Миколайчука в м. Львові з 110,00 грн. до 98,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує ст.ст. 22, 25 закону України «Про Антимонопольний комітет України», ст.ст. 17, 48, 50, 56, 60, 62 закону України «Про захист економічної конкуренції»
Суд залучив Львівське комунальне підприємство «Тополя-406»до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги та надані пояснення підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та в письмових поясненнях. Вважає, що позовні вимоги викладені вичерпно, такі обґрунтовані.
Представник відповідача підтвердив факт отримання виконавчим комітетом 25 лютого 2009 року рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23 лютого 2009 року № 3 та повідомлення від 24 лютого 2009 року. Повідомив суд, що виконавчий комітет Львівської міської ради не оскаржував назване рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Виконавчий комітет Львівської міської ради рішення не виконав, а позов заперечує з тих підстав, що рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23 лютого 2009 року № 3 прийнято з порушенням законодавства, оскільки при розгляді справи № 2-07-49/2008 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції»не було дотримано вимог закону та регламенту Адміністративної колегії щодо процедури, правил розгляду таких справ, що призвело до порушення прав виконавчого комітету Львівської міської ради. Вважає, що рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23 лютого 2009 року № 3 слід вважати нечинним.
Представник третьої особи пояснив, що Львівське комунальне підприємство «Тополя-406» обслуговує житловий будинок № 11 на вул. І. Миколайчука в м. Львові. Вважає, що вартість проживання в гуртожитку порівняно з витратами є заниженою.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, третьої особи, дослідив надані докази суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст. 1, 6, 121 закону України «Про Антимонопольний комітет України», антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом. Адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України, такі утворюються головою територіального відділення Антимонопольного комітету України з числа керівних працівників територіального відділення у складі не менше ніж три особи цього територіального відділення. Адміністративну колегію територіального відділення Антимонопольного комітету України очолює голова територіального відділення або його заступник. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймається від імені територіального відділення Антимонопольного комітету України. Формою роботи адміністративних колегій територіальних відділень Антимонопольного комітету України є їх засідання, які є правомочними за умови присутності більшості від їх встановленого складу. Розпорядження та рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймаються шляхом голосування більшістю голосів присутніх на їх засіданнях членів. Порядок діяльності адміністративних колегій територіального відділення Антимонопольного комітету України як колегіальних органів визначається цим Законом, іншими актами законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі регламентами цих органів, що затверджуються Антимонопольним комітетом України.
За статтею 14 закону України «Про Антимонопольний комітет України»адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має повноваження, зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення.
Відповідно до вимог ст. 22 цього Закону розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
За приписами ст. 25 закону України «Про Антимонопольний комітет України»з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.
Відповідно до вимог ст. 48 закону України «Про захист економічної конкуренції»за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю; усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до вимог ст. 56 закону України «Про захист економічної конкуренції»рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Відповідно до вимог ст. 60 закону України «Про захист економічної конкуренції»заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Згідно з матеріалами справи наказом голови Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за № 52-од створено адміністративну колегію Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у складі голови колегії, двох членів колегії - заступника голови та начальника чи завідувача структурного підрозділу, секретаря колегії. Адміністративна колегія Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України діє за Регламентом адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 12 лютого 2002 року № 25-р.
Адміністративна колегія Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 23 лютого 2009 року розглянула подання з попередніми висновками та матерали справи № 2-07-49/2008 щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вчинені виконавчим комітетом Львівської міської ради, а саме прийняттям 19 вересня 2008 року рішення № 983 „Про граничний розмір плати за проживання одиноких у житловому будинку № 11 на вул. І. Миколайчука”, яким встановлено плату за користування жилою площею у приміщеннях, що знаходяться в спільному користуванні кількох осіб, у розмірі 110,00 грн. в місяць за 1 ліжко-місце.
За результатами розгляду прийнято рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України № 3 від 23 лютого 2009 року. Цим рішенням адміністративна колегія Львівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України постановила:
1. «Визнати, що виконавчим комітетом Львівської міської ради вчинено порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене статтею 17 та пунктом 7 статті 50 закону України «Про захист економічної конкуренції»у вигляді дії органу місцевого самоврядування (прийняття Рішення № 983), що у свою чергу створило умови ЛКП «Тополя-406»для вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції (для прикладу: зловживання монопольним (домінуючим) становищем на даному ринку шляхом застосування необґрунтованих цін (тарифів) за 1 ліжко-місце, що може ущемити інтереси споживачів даних послуг та, яке було б неможливим за умови існування значної конкуренції на ринку, внаслідок наявності у споживача можливості вибирати між кількома продавцями та неможливості окремого суб»єкта господарювання визначати умови обороту товару на ринку, частина 1 статті 13 названого закону).».
2. «Зобовязати Виконком змінити Рішення № 983, відповідно до висновків Адміністративної колегії АМК України, шляхом приведення вартості плати за 1 ліжко-місце одиноким мешканцям даного будинку (з 110 грн. до 98,88 грн.).».
Вказане рішення позивач надіслав відповідачу 24 лютого 2009 року. Відповідач 25 лютого 2009 року отримав рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України № 3 від 23 лютого 2009 року, проте у встановлений ст. 60 закону України «Про захист економічної конкуренції»двомісячний строк не оскаржив. Станом на дату розгляду справи рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України № 3 від 23 лютого 2009 року теж не оскаржене.
Відтак, в силу ст. 56 закону України «Про захист економічної конкуренції»рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України № 3 від 23 лютого 2009 року є обов'язковими до виконання.
Відповідно до вимог ст.ст. 22, 33, 34 ГПК України сторони зобов»язані добросовісно користуватись наданими законом процесуальними правами, вживати заходів до всебічного, повного та об»єктивного дослідження всіх обставин справи, належними і допустимими доказами доводити суду обставини, на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суду не надано доказів виконання відповідачем рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 3 від 23 лютого 2009 року - рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 19 вересня 2008 року № 983 не змінено відповідно до висновків адміністративної колегії Антимонопольного комітету України, шляхом приведення вартості плати за 1 ліжко-місце одиноким мешканцям даного будинку (з 110 грн. до 98,88 грн.).
Твердження відповідача про порушення позивачем процедури прийняття рішення спростовуються викладеними вище фактичними обставинами справи та приписами закону.
Виходячи з викладеного позовні вимоги ґрунтуються на законі, є підставними та документально підтвердженими, тому суд задовольняє позов.
Судові витрати суд покладає на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Твердження відповідача про порушення позивачем процедури прийняття рішень
Керуючись ст.ст. 4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 4-7, 32, 43, 44, 49, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю. Зобовязати виконавчий комітет Львівської міської ради виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23 лютого 2009 року № 3, а саме, змінити рішення виконавчого комітету Львівської міської ради „Про граничний розмір плати за проживання одиноких у житловому будинку № 11 на вул. І. Миколайчука” від 19 вересня 2008 року № 983 шляхом приведення вартості плати за 1 ліжко-місце одиноким мешканцям будинку № 11 на вул. І. Миколайчука в м. Львові з 110,00 грн. до 98,88 грн.
Стягнути з виконавчого комітету Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок, 1; ідентифікаційний код 26256622) на користь бюджету 85,00 грн. державного мита і 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя