
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
13 вересня 2021 року № 520/7913/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Зоркіної Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання – Пройдак С.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Сербіної А.В.
представників відповідача Загоруйко Г.М., Марченко Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Оскілької сільської ради Ізюмського району Харківської області (вул. Слобідська, буд. 1,с. Оскіл, Ізюмський район, Харківська область,64340, ЄДРПОУ 04399766) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди
встановив :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить: визнати дії Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області з перешкоджання професійній журналістській діяльності ОСОБА_1 незаконними; стягнути з Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 1 грн; зобов`язати Оскільську сільську раду Ізюмського району Харківської області опублікувати рішення суду у цій справі на офіційному сайті ради; стягнути судові витрати
В судовому засіданні позивач та його представник заявлений позов підтримали , пославшись на те, що в порушення частини 17 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , ст. 25 Закону України «Про інформацію» відповідачем вчинено дії, які виразилися у перешкоджанні професійній журналістській діяльності позивача.
Представники відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнали, просили позовні вимоги залишити без задоволення, зазначивши, що право позивача порушені не були, вирішення питання його допуску до участі у засіданні ради вирішений депутатами, в тому числі з урахуванням встановлених карантинних обмежень.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є членом Національної спілки журналістів України та 25.02.2021, здійснюючи свою професійну діяльність як журналіст, виявив бажання бути присутнім на засідання VI сесії VIII скликання Оскількьської сільської ради Ізюмського району Харківської області та здійснювати аудіо- та відео фіксування її перебігу для подальшого висвітлення діяльності Оскільської сільської ради та прийнятих рішень.
Згідно протоколу засідання від 25.02.2021 (а.с.12) сільській голова поставив на обговорення питання участі у засіданні журналіста ОСОБА_1 , вказана пропозиція підтримана одноголосно; в подальшому внесена пропозиція щодо проведення зйомки засідання тільки під час обговорення питання , яке стосується Ізюмської луки, вказана пропозиція підтримана більшістю присутніх на засіданні депутатів; внесена пропозиція щодо можливості використання у роботі однієї камери у зв`язку з карантинним обмеженням, вказана пропозиція підтримана більшістю голосів.
По суті вимог суд зазначає наступне.
Пунктом 1 ч.1 , ч.2 ст.19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження. Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи:1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» визначено, що журналіст - творчий працівник, який професійно збирає, одержує, створює і займається підготовкою інформації для засобів масової інформації, виконує редакційно-посадові службові обов`язки в засобі масової інформації (в штаті або на позаштатних засадах) відповідно до професійних назв посад (роботи) журналіста, які зазначаються в державному класифікаторі професій України.
Частинами 1-4 ст. 25 Закону України «Про інформацію» визначено, що під час виконання професійних обов`язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо-та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом; журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб`єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством; журналіст має право не розкривати джерело інформації або інформацію, яка дозволяє встановити джерела інформації, крім випадків, коли його зобов`язано до цього рішенням суду на основі закону. Після пред`явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), крім випадків, передбачених законом.
Суд зазначає, що частина 17 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Зважаючи на викладене, відповідач у межах спірних правовідносин не здійснював владних управлінських функцій стосовно позивача, а відносини, що склалися між сторонами, не засновані на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських чи контрольних функцій однією стороною стосовно іншої.
Позивач фактично просить суд встановити наявність у діях відповідача ознак дій, спрямованих на перешкоджання професійній діяльності журналіста, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України (ст.171), що відповідно передбачає вирішення вказаного питання в порядку, визначеному КПК України.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для закриття провадження у справі в порядку, визначеному п. 1 ч.1 ст.238 КАС України, відповідно до якого суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд також роз`яснює, що за приписами п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Керуючись ст.238, 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Закрити провадження в адміністративній справі 520/7913/21 за позовом ОСОБА_1 до Оскілької сільської ради Ізюмського району Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У повному обсязі ухвала виготовлена 20.09.2021
Суддя Зоркіна Ю.В.