Рішення № 99757623, 21.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
520/15045/21
Номер документу
99757623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 вересня 2021 року № 520/15045/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 89 % до 70 % сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 89% сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019, з урахуванням наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 22.08.2020 року №11/1472, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі рішення суду, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» у відповідача були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Позивач зазначає, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Позивач вважає, що відповідач протиправно зменшив мені відсоток основного розміру пенсії з 89% на 70% при проведені її перерахунку з 01.04.2019р. на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021р. у справі №520/17418/2020.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст.263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним 17.08.2021 року.

Відповідач правом надати відзив на позов не скористався, у встановлений судом строк документи до суду не надходили.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу в Державній прикордонної служби України. Після звільнення з військової служби у 2001 році ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугою років.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області. Пенсія призначена з розрахунку 89 % відсуми грошового забезпечення на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-12 (далі - Закон № 2262).

У подальшому з 01.03.2018р. пенсію ОСОБА_1 було перераховано у зв`язку з підвищенням розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Після цього перерахунку пенсія мені стала виплачуватися у розмірі 70 % грошового забезпечення та виходячи тільки з таких його складових, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та вислуга років.

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного від 03.06.2019 у справі №520/4288/19, яке набрало законної сили, визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру моєї пенсії з 89% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, 75% - з 01.01.2019 року - протиправними. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі 89%.

Після набрання чинності судовим рішенням у справі №520/4288/19 пенсія позивачу виплачувалась у розмірі 89 % грошового забезпечення.

В подальшому ОСОБА_1 звернувся до харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 про додаткові види грошового забезпечення та премії від 22.08.2020 №11/1472; зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок: за службу в умовах режимних обмежень, за кваліфікацію клас «перший», за особливості проходження військової служби та премії) на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 22.08.2020 №11/1472, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 однією сумою.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 року по справі № 520/17418/2020, адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року про додаткові види грошового забезпечення та премії від 22.08.2020 року №11/1472.

Зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок: за службу в умовах режимних обмежень, за кваліфікацію клас «перший», за особливості проходження військової служби та премії) на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 22.08.2020 року №11/1472, здійснивши виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду по справі № 520/17418/2020 набрало законної сили 08.04.2021 р.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, згідно зі статтею 13 вищезгаданого Закону, при звільнені позивача з військової служби йому була призначена пенсія в розмірі 89% грошового забезпечення.

Згідно листа ГУ ПФУ в Харківській області від 29.07.21 № 9177-14255/П-02/8-2000/21 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що оскільки судовим рішенням у справі №520/17418/2020 зобов`язань про перерахунок його пенсії у розмірі 89 % грошового забезпечення не встановлено, відповідно до статті 13 Закону №2262-12 мені з 01.04.2019 встановлено норму пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення.

Тобто, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021р. у справі № 520/17418/2020 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, але виходячи із розміру 70 % грошового забезпечення без урахування встановленого судовим рішенням по справі 520/4288/19 мого права на пенсію обраховану у розмірі 89% розміру грошового забезпечення.

Зазначені обставини обумовили ОСОБА_1 звернутись з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення мені пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які .мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63. відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку .у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Судом встановлено, що пенсія позивачу при звільненні була призначена у розмірі 89% від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно- правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами етапі 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Як зазначалось судом, в рамках справи №520/17418/2020 вже зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 89% грошового забезпечення.

Відповідно до п. 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України №260 від 15.03.2018, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за №405/31857 від 05.05.2018, грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди, допомоги.

При перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі рішення суду, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно зменшив ОСОБА_1 відсоток основного розміру пенсії з 89% на 70% при проведені її перерахунку з 01.04.2019р. на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021р. у справі №520/17418/2020.

Вказану позицію щодо протиправності суб`єкта владних повноважень стосовно зменшення основного розміру призначеної пенсії цілком і повністю підтверджено рішенням Верховного Суду від 04 лютого 2019 року за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18 та Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 16.10.2019.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 89 % до 70 % сум грошового забезпечення є протиправними, оскільки не ґрунтуються на вимогах законодавства.

У зв`язку із чим, суд зазначає про обґрунтованість та задоволення вимоги позивача і зобов`язального характеру шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 89% сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019, з урахуванням наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 22.08.2020 року №11/1472, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, починаючи з 01.04.2019 року, оскільки вказане є дотриманням судом гарантії, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі соціального забезпечення знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення заявлених вимог у повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки позивача від сплати судового збору звільнено за законом.

Керуючись ст.ст. 2, 77,78, 139, 229, 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 89 % до 70 % сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 89% сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019, з урахуванням наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 22.08.2020 року №11/1472, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 21 вересня 2021 року.

Суддя Кухар М.Д.