
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2021 р. Справа№200/8355/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У липні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Мангушського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, які виразились у незастосуванні ОСОБА_1 при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
- зобов`язати Мангушське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком за Законом України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» тобто з 01.03.2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 23 лютого 2011 року отримувала пенсію по віку за нормами статті 37 Закону України «Про державну службу». З 01.березня 2021 року Мангушським об`єднаним Управлінням Пенсійного фонду України був здійснений перевід та призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На звернення позивача за роз`ясненням, щодо переводу та призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», була надана копія протоколу / розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії з 01 березня 2021 року та надані пояснення, щодо переводу на інший вид пенсійного забезпечення та призначення пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зокрема: «Перевід та призначення пенсії було здійснено управлінням автоматично у зв`язку з масовим перерахунком пенсій з 01.03.2021 року. За наданим позивачу Управлінням пенсійного фонду рішенням від 22.02.2021 року та розрахунком заробітку для обчислення пенсії вбачається, що при розрахунку пенсії управлінням був неправомірно застосований показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2014 - 2016) - 3764грн 40коп., який враховувався при призначені пенсій у 2017 році, збільшений на 1.17%, на 1.11%, та на 1.11% - 5426грн 60коп. Цей розмір заробітної плати і був застосований управлінням при розрахунку пенсії.
Вважає, що при призначені пенсії Управлінням було протиправно не застосовано показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018- 2020 роки - 9118грн 81коп.
Такі дії відповідача вважаю протиправними та такими, що порушують конституційні права, а тому просить задовольнити позовні вимоги.
В установлений законом строк, відповідачем наданий відзив на адміністративний позов, в якому зазначено наступне:
Відповідач зазначає, що згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ... +Кзп );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Зазначає, що розмір пенсії позивача відповідно до Закону України «Про державну службу» до автоматичного переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» складав 1896,74 грн. Розмір пенсії після автоматичного переведення на пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 2683,04 грн. Для обчислення пенсії позивача з 01.03.2021 року, відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, постанов КМУ від 20.02.2019 року №124, від 01.04.2020р. №251, від 22.02.2021 року №127 управлінням використано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40) збільшений на коефіцієнти підвищення 1,17; 1,11 та 1,11, тобто 3764,4*1,17*1,11*1,11=5426,6 грн.
В свою чергу, за наявності підстав для автоматичного перерахунку пенсії відповідно до пунктів 4-3 та 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058 відсутні підстави для використання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018, 2019 та 2020 роки, оскільки таке застосування можливе при призначенні пенсії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 07 липня 2021 року суд виніс ухвалу, якою прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 20 вересня 2021 суд задовольнив клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну відповідача у справі та замінив первинного відповідача у справі – Мангушське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Першотравневим РВ УМВС України в Донецькій області, 02.10.1996р., адреса АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .
Судом установлено, що позивач з 23 лютого 2011 року отримувала пенсію по віку за нормами статті 37 Закону України «Про державну службу».
З 01.березня 2021 року Мангушським об`єднаним Управлінням Пенсійного фонду України був здійснений перевід та призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На звернення позивача за роз`ясненням, щодо переводу та призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідачем зазначено, що перевід та призначення пенсії було здійснено управлінням автоматично у зв`язку з масовим перерахунком пенсій з 01.03.2021 року.
Відповідно до рішення Управління пенсійного фонду від 22.02.2021 року та розрахунком заробітку для обчислення пенсії вбачається, що при розрахунку пенсії управлінням був неправомірно застосований показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2014 - 2016) - 3764грн 40коп., який враховувався при призначені пенсій у 2017 році, збільшений на 1.17%, на 1.11%, та на 1.11% - 5426грн 60коп. Цей розмір заробітної плати і був застосований управлінням при розрахунку пенсії.
Судом також установлено, що 01 березня 2021 року позивача переведено з пенсії за віком, яка призначена за нормами Закону України "Про державну службу» на пенсію відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в автоматичному режимі.
Вважаючи протиправними дії пенсійного органу в частині не застосування до позивача при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» показників середньої заробітної плати за 2018-2020 року, остання звернулась до суду з цим позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).
За змістом пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з статтею 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Судом встановлено, що з 01 березня 2021 року пенсію позивача було автоматично переведено на умови, передбачені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за матеріалами пенсійної справи.
Зі змісту вищенаведених норм слідує, що призначення позивачу пенсії за нормами Закону України "Про державну службу» не входила до правового регулювання Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Таким чином, отримуючи до 01 березня 2021 року пенсію за Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ позивач не користувалась жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Тому, призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у березні 2021 року відбулось вперше.
За приписами частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У той же час, частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Зазначені висновки щодо здійснення призначення пенсії, а не переведення згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 (провадження № 11-731апп18).
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, як вже зазначав суд, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", який визначає інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у березні 2021 року відбулося вперше.
Тому відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З метою повного та всебічного захисту прав пенсіонерки, суд, на підставі ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки судом встановлено, що позивачці призначена пенсії на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ще у березні 2021 року.
Наведене у сукупності свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування у спірних правовідносинах норм частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки з 01 березня 2021 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з такого.
Донецький окружний адміністративний суд відстрочив позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення по цій справі.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки сплату судового збору відстрочено до ухвалення судового рішення у даній справі, а судовий збір не сплачено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які виразились у незастосуванні ОСОБА_1 при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» тобто з 01 березня 2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908,00 гривень.
Повний текст рішення складено та підписано 20 вересня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Е. Абдукадирова