
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2021 р. Справа№200/3106/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Шинкарьова І.В., при секретарі судового засідання - Заїченко Я.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (84313, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, буд. 16), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Відділу у Нікольському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (8700, Донецька область, Нікольський р-н, смт. Нікольське, вул. Свободи. буд. 128), про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
23 березня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (далі – відповідач, ГУ Держгеокадастру в області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Відділу у Нікольському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (третя особа, Відділ у Нікольському районі), надісланий на адресу суду, в якому позивач просив:
1. визнати незаконними дії ГУ Держгеокадастру в області в частині відмови позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,000 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Малоянісольської сільської ради Нікольського району Донецької області;
2. скасувати наказ ГУ Держгеокадастру в області від 19 січня 2021 року № 105-УБД «Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;
3. зобов`язати ГУ Держгеокадастру в області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,000 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Малоянісольської сільської ради Нікольського району Донецької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, додавши усі необхідні документи. Проте відповідач відмовив у наданні такого дозволу, зазначивши, що подані матеріали не відповідають вимогам законів, при цьому не вказавши, в чому саме подані матеріали не відповідають вимогам статті 118 Земельного Кодексу України, якою встановлено виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідач позов не визнав, 15 квітня 2021 року надав відзив на адміністративний позов у якому вказав, що головним управлінням в межах повноважень було розглянуто вищевказане клопотання та відповідно до статей 15-1, 118, 122 Земельного кодексу України було видано наказ від 19.01.2021 № 105-УБД «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» у зв`язку з тим, що подані матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, у відповідності до статті 118 Земельного кодексу України. Стосовно зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою відповідач вказав, що земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги. Також зазначив, що позивач звернувся із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в межах іншої вже сформованої земельної ділянки, при цьому формування земельної ділянки шляхом поділу здійснюється не на підставі проекту землеустрою, а за технічною документацією із землеустрою щодо її поділу. У задоволені позову просив відмовити.
10 червня 2021 року відповідач, засобами електронного зв`язку, надав додаткові пояснення у яких вказав, що у зв`язку з набранням чинності Закону України від 28 квітня 2021 року №1423-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області - орган виконавчої влади, який здійснював розпорядження земельними ділянками державної власності, втратило право щодо розпорядження такими земельними ділянками.
Ухвалою суду від 29 березня 2021 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано у відповідача докази по справі.
Ухвалою суду від 31 травня 2021 року вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22 червня 2021 року.
Підготовче засідання відкладено з 22 червня 2021 року на 22 липня 2021 року о 14:00 год., у зв`язку із неявкою учасника справи або його представника відповідача.
Підготовче засідання відкладено з 22 липня 2021 року на 19 серпня 2021 року о 12:30 год., у зв`язку із неявкою учасника справи або його представника відповідача.
Ухвалою суду від 19 серпня 2021року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 09 вересня 2021 року.
У судове засідання сторони не з`явилися, докази належного повідомлення знаходяться в матеріалах справи.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 від 11.08.2020 згідно з яким має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.
27 листопада 2020 року позивач направив до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Малоянісольської сільської ради Нікольського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства, ділянка розташована за межами населених пунктів, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1421784400:05:000:1516.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 19.01.2021 №105-УБД позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою. Підставою відмови вказано, що подані матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Позивачем до матеріалів справи надано копію зазначеного наказу, номер та дата якого нерозбірливі, проте відповідачем у відзиві визнається, що номер та дата наказу про відмову у наданні дозволу від 19.01.2021 №105-УБД. Заперечень щодо невідповідності не надано.
З метою скасування наказу та вирішення питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідачем також до матеріалів справи було додано:
Наказ від 23 листопада 2020 року № 36-Т «Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги» земельна ділянка з кадастровим номером 1421784400:05:000:1516 площею 24,0433 га, розташована на території Малоянисольської сільської ради Нікольського району Донецької області, отримати у власність 2,0000 га від якої має намір ОСОБА_1 , включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги (графа 130 додатку до наказу).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Положеннями статті 3 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Пунктом “б” частини 1 статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Частиною 7 статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, у разі надання органом виконавчої влади відмови особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою обов`язковим є зазначення конкретної підстави для такої відмови, що визначені у частині 7 статті 118 ЗК України.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого земельного питання. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов`язковим.
Проте, відмовляючи позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачем у спірному наказі не було взагалі вказано причин в чому саме полягає невідповідність поданих матеріалів які не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, затверджених у встановленому законом порядку.
Стосовно тверджень відповідача щодо нечіткого відображення у поданих позивачем графічних матеріалах місця розташування бажано земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Так, частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України визначено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до пункту 1.3 “Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками”, затвердженої наказом Держземагентства України від 18 травня 2010 року №376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2010 року №391/17686, межа земельної ділянки це сукупність ліній, що утворюють замкнений контур і розмежовують земельні ділянки.
Бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами зазначається заявником на фрагментах планово - картографічних матеріалів, які надають можливість правильно визначити місце розташування земельної ділянки, на яку претендує особа, яка звернулась з клопотанням з метою безоплатного отримання земельної ділянки у власність.
Тобто, графічні матеріали, які додаються до заяви, повинні бути такими, обсяг даних яких дозволяє чітко ідентифікувати бажане місце розташування земельної ділянки відносно інших землевласників та землекористувачів, а бажана земельна ділянка має бути максимально конкретизованою, що б давало можливість відповідачу насамперед встановити зазначене місце розташування, перевірити відповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів та, у передбачених земельним законодавством випадках, надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо чітко визначеної земельної ділянки.
Так з наданих суду графічних матеріалів вбачається, що за кадастровим номером 1421784400:05:000:1516 знаходиться земельна ділянка загальною площею 2,00 га, де чітко відображено межі бажаної земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає, що додані позивачем до заяви викопіювання слід розцінювати, як належні графічні матеріали в розумінні частини 6 статті 118 ЗК України.
При цьому слід вказати, що відповідач, користуючись своїми повноваженнями держателя Державного земельного кадастру, на якого покладено обов`язки надання викопіювання з кадастрової карти (плану) фізичним та юридичним особам, мав можливість визначити розташування бажаної земельної ділянки відповідно до вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Стосовно посилання відповідача у відзиві на наказ від 23 листопада 2020 року №36-Т “Про визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги” суд зазначає наступне.
Так, суд погоджується з тим, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку для продажу прав на них на земельних торгах, то це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Проте, такі положення регулюються статтею 136 ЗК України, а не пунктом 7 статті 118 ЗК України, яким керувався відповідач при прийнятті спірного рішення.
Так, приписами статті 136 ЗК України, яким визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Згідно з положеннями частин 1-3 статті 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Пунктом 4 частини 4 статті 136 ЗК України передбачено, що підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03 червня 2018 року у справі №815/3059/17 та від 17 жовтня 2019 року у справі №823/1120/16, від 08 листопада 2019 року у справі №420/914/19.
Аналіз наведених правових норм дає змогу дійти висновку, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у справі №815/905/17).
Натомість, відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу відповідно до положень статті 118 ЗК України, з підстав того, що подані матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них матеріально-правових актів.
Таким чином, суд вважає, що в порушення зазначених норм Земельного кодексу України, відповідач протиправно відмовив позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зазначених підстав, а тому наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог в частині зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, суд зазначає наступне.
27 травня 2021 року набрав чинності Закон України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” (далі – Закон №1423-ІХ) згідно з яким землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.
Так, розділ X “Перехідні положення” Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 такого змісту:
“З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
г) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, дерйсавним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом. <..>
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Тобто, з дня набрання чинності Законом №1423-ІХ до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад відповідач, як орган виконавчої влади, який здійснював розпорядження земельними ділянками державної власності, втратив права щодо розпорядження такими земельними ділянками.
При цьому, під час розгляду справи, судом досліджено публічну кадастрову карту та встановлено, що станом на час розгляду справи цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 1421784400:05:000:1516 - 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З огляду на те, що судом встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Донецкій області не має владних повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою на момент прийняття рішення судом, при цьому цільове призначення бажаної земельної ділянки змінено, тому відсутні законні підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у власність позивачу.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись Конституцією України, Земельним Кодексом України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (84313, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, буд. 16), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Відділу у Нікольському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (8700, Донецька область, Нікольський р-н, смт. Нікольське, вул. Свободи. буд. 128), про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,000 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Малоянісольської сільської ради Нікольського району Донецької області.
Визнати протиправним та скасувати наказ від 19.01.2021 №105-УБД Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою ОСОБА_1 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошено у судовому засіданні 09 вересня 2021 року.
Повний текст рішення складено та підписано 20 вересня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.В. Шинкарьова