
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2021 р. Справа№200/5408/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Академічна 11-1), Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14) про визнання протиправною та скасування постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 13.04.2021 №177854. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що при здійснені габаритно-вагового контролю транспортного засобу, що перевозив сипучий вантаж (щебінь), який є подільним вантажем, що може переміщуватись по всім осям транспортного засобу під час руху чи швидкості автомобіля, а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, порушено методику зважування, не надано водію можливості розподілити рівномірно по осям вантаж, що передбачено в п.п.23-24 Порядку №879.
11 травня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
21 травня 2021 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що при проведенні перевірки відповідач керувався порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року. Згідно вказаного порядку, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю, проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на правомірність дій під час перевірки. Зазначив, що під час габаритно-вагового контролю встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, що є безумовною підставою для застосування штрафу.
10 червня 2021 року позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що вимірювання транспортного засобу здійснювалось з порушенням положення Порядку №879. На даний час відсутня методика зважування транспортних засобів з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантаження на вісі транспортного засобу в русі.
24 червня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду залучено в якості другого відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті та призначено підготовче судове засідання на 18 серпня 2021 року.
28 липня 2021 року до суду надійшов відзив відповідача, в якому зазначено, що позивач не надавав жодних доказів, що транспортний засіб зважувався під час завантаження, також у відповідача наявні всі необхідні докази того, що зважування співробітниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проводилось на обладнані, яке відповідає вимогам чинного законодавства.
18 серпня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду на 07 вересня 2021 року.
У судове засідання представники сторін не з`явилися, надали клопотання про розгляд справи без участі. За таких обставин, суд визнав за можливе провести судове засідання в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є фізичною особою-підприємцем з 27.01.2005 року за № 22590000000000512, вид економічної діяльності: вантажний автомобільний транспорт (основний).
10.03.2021 року, на підставі направлення на рейдову перевірку №011767 від 05.03.2021 року, посадовими особами Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме транспортного засобу марки MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом марки KEMPF SKM 34 реєстраційний номер НОМЕР_3 , водій ОСОБА_2 , на а/д Т0515 «Олександрівка-Покровськ-Костянтинівка» км 93, за результатами якого складено акт перевірки №268033 від 10.03.2021 року.
Складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10 березня 2021 року № 046352, найменування, місце розташування пункту габаритно-вагового контролю - а/д Т0515 «Олександрівка-Покровськ-Костянтинівка» км 93, водій транспортного засобу – ОСОБА_2 , автомобіль – марка MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом марки KEMPF SKM 34 реєстраційний номер НОМЕР_3 . Результати вагового контролю, навантаження на осі, тонн 1) 6,45; 2) 12,2; 3) 10,03; 4) 9,81, 5) 9,92, повна маса транспортного засобу 48,41 тонн.
В акті № 048797 від 10.03.2021 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів габаритно-вагового контролю зазначено, що габаритно-ваговий контроль проводиться Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки автомобіля MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом марки KEMPF SKM 34 реєстраційний номер НОМЕР_3 ; суб`єкт, що перевіряється – ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; водій ОСОБА_2 ; маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів – м.Запоріжжя – м.Покровськ, 160 км. масса, тонн – нормативно допустима – 40,000, фактична – 48,41; осьове навантаження, тонн – нормативно допустимо 11; 11: 22 – фактичне – 6,45; 12,2; (10,03+9,81+9,92 =29,76).
Відповідно до Акту Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 10 березня 2021 року № 268033 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, 10 березня 2021 року о 17 год. 20 хв. уповноваженими особами відповідача проведено перевірку транспортного засобу MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_4 , що належить ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 . Місце перевірки – а/д Т0515 «Олександрівка-Покровськ-Костянтинівка» км 93 вантажне перевезення. Водій – ОСОБА_2 . У графі - під час перевірки виявлено правопорушення - відсутні будь - які записи, у графі -у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», абз. 16, ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
В графі пояснення водія про причини порушень наявний підпис та позначка «з актом ознайомлений». Під актом наявні підписи водія ОСОБА_3 та посадових осіб, які провели перевірку.
Додатком до акту № 048797 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 10.03.2021 року відповідачем зроблено розрахунок плати за проїзд великовагового транспортного засобу виконано згідно постанови КМУ від 27.06.2007 № 879, яким платнику ОСОБА_1 висунуто розрахунок відповідно до затвердженої формули – 2,21*160*3=1060,8евро.
Надалі, Державною службою України з безпеки на транспорті видано ОСОБА_1 запрошення на комісію, у якому зазначено, що при здійсненні державного контролю 10.03.2021 року, у належному йому транспортному засобі НОМЕР_2 виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт та він запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки на 13.04.2021 року з 09:30 до 13:00.
15 березня 2021 року позивачем направлено до Державної служби України на транспорті зауваження до акту №048797 від 10.03.2021 року, розрахунку до акту ППГВК №2 та довідки № 046352.
На підставі висновків акту перевірки №268033 від 10.03.2021 року, Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №177854 від 13.04.2021 року у розмірі 34000,00 грн.
Відповідачем надано до суду сертифікат відповідності про перевірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № UA.TR.113-0076-18 від 11 вересня 2020 року, чинне до 16 вересня 2021 року. Тип приладу - ваги автомобільні для зважування в русі.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно п.п.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Підпунктами 15 та 27 п. 5 названого Положення визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно зі статтею 2 Закону України “Про автомобільний транспорт” (далі - Закон №2344-III) законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України Про транспорт, Про дорожній рух, чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Частиною 2 ст. 29 Закону України “Про дорожній рух” передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 48 Закону №2344-III, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-IV визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю в тому числі, шляхом проведення рейдових перевірок.
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених ст. 39 і 48 Закону “Про автомобільний транспорт” документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. (п. 15 Порядку № 1567).
Під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю (п. 16 Порядку № 1567).
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (п. 19 Порядку № 1567).
Отже, на виконання вказаних повноважень посадовими особами управління Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу НОМЕР_2 .
Згідно з п. 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один - з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування. (далі - Порядок №879).
Порядок № 879 визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування та крім того механізм справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Відповідно до пп. 4 п. 2 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з абз. 1 п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Таким чином, обов`язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів покладено саме на перевізника.
Відповідно пунктів 20, 21 Порядку № 879, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті 10.03.2021 року складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 048797, за яким сума, що підлягає сплаті становить 1060,8 євро.
Пунктом 4 Порядку № 879 встановлено, що робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 12. Порядку № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинно утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Як зазначено вище, 10.03.2021 року, на ділянці а/д Т0515 «Олександрівка-Покровськ-Костянтинівка» км 93 здійснено зважування транспортного засобу MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом марки KEMPF SKM 34 реєстраційний номер НОМЕР_3 , яким встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з вантажем становила 48,41 тонн, при нормативно допустимій – 40,00 тонн, осьове навантаження: фактичне –6,45 при нормативно допустимій 11, фактичне –12,2 при нормативно допустимій 11, фактичне 10,03+9,81+9,92= 29,76, при нормативно допустимій – 22,00 тонн.
Відтак, відповідачем правомірно встановлено факт порушення вимог вагових обмежень.
До того ж, пунктом 12.5 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363, передбачено, що для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Відповідно до пункту 13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична перевірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Чинне законодавство не містить вимог щодо зазначення характеристик вагового обладнання в акті перевірки.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що постанова Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №177854 від 13.04.2021 року, є правомірною та скасуванню не підлягає.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Згідно з п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Таким чином, на думку суду, у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах вимог ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №177854 від 13.04.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. – відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош