Рішення № 9968469, 14.06.2010, Олександрівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
14.06.2010
Номер справи
2-434/2010
Номер документу
9968469
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2- 434-2009 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2010 р. Олександрівський районний суд Донецької області у складі :

головуючого - судді Щербак Ю.В.,

при секретарі - Осадчій Л.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в с. Олександрівка

справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги на дитину до трьох років,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась з позовом, вказуючи, що вона 23 липня 2007 р. народила сина ОСОБА_2.

З жовтня 2007 р. вона знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації та отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми” встановлено, що зазначена допомога встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Фактично їй була нарахована та сплачена відповідачем допомога у невідповідних розмірах, що значно нижчі від встановлених законом.

На підставі викладеного позивачка просить стягнути з відповідача недоотриману допомогу за період з серпня 2007 р по 31 грудня 2010 р. в сумі 11036,94 грн.

В судове засідання позивачка та її представник не зявились , звернувшись до суду з заявами про розгляд справи без їх участі.

Представник управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації Донецької області в судове засідання не з`явився. Відповідач належним чином повідомлений про день розгляду справи та звернувся з заявою про розгляд справи без участі представника управління.

В своїх запереченнях відповідач просить в задоволенні позову відмовити, зазначаючи, що стаття 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми” суперечить Законам України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Таким чином ця норма не може застосовуватись, враховуючи, що виплата зазначеної допомоги потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, а обсяги фінансування не можуть визначатися будь яким іншим законом.

Відповідач вважає, що як розпорядник бюджетних коштів, вони правомірно здійснюють виплати в розмірі, зазначеному Державним бюджетом у відповідний календарний рік та в порядку, затвердженому постановою КМ України .

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

ОСОБА_1.є матірю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено свідоцтвом про народження дитини.

Відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації, позивачка знаходиться на обліку в управлінні з 5 жовтня 2007 р. та отримала щомісячну допомогу, на дитину до досягнення нею трирічного віку в такому розмірі:

-в жовтні 2007 р. 113,78грн.

листопад -грудень 2007 р. по 130,64 грн.

Суд приймає до уваги, що Закон України „Про державну допомогу сімям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює відносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Статтею 5 цього Закону зазначено, що всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами , жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Таким чином, на відповідача чинним законодавством покладений обовязок щодо нарахування та виплати допомоги сімям з дітьми до досягнення трирічного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Зазначений Закон зазнав змін в звязку з прийняттям Закону України ”Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року, яким дію ч.1 ст. 15 зупинено на 2007 рік і встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у порядку, встановленому КМ України. ( ст. 56 Закону).

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року визнано неконституційним положення статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії ч. 1 ст. 15 закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми”.

Згідно ст. ст. 147,152 Конституції України, Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України. Закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішень про їх неконституційність.

Таким чином з 9 липня 2007 року відновлено дію ч. 1 ст. 15 зазначеного Закону в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відмова відповідача у виплаті позивачці. допомоги по догляду за дитиною у вищезазначеному розмірі з посиланням на Закон України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” в період з жовтня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. необґрунтована та не відповідає вимогам чинного законодавства.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 1 жовтня 470 грн., тому відповідач, при здійснення виплат допомоги сімям з дітьми до досягнення ними трирічного віку, повинен був керуватися зазначеними сумами.

Таким чином, сума недонарахованої позивачці допомоги становить :

- у жовтня 2007 р. (470 : 31 х 26) 113,78 =280,41 грн.,

- у листопаді 2007 р. 470 130,64 = 339,36грн.,

- у грудні 2007 р. 470 130,64 = 339,36 грн.,

а разом 959,13 грн.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності 1 січня 2008 року знову внесені зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми”, відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленому для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом України щодо їх конституційності, тому з 1 січня 2008 р. По 31 грудня 2009 р. включно відповідач правомірно нараховував допомогу з урахуванням зазначених змін до ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми”, відповідно до Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Керуючись ст. ст. 10, 212, 214-216 ЦПК України , ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми”, суд

В И Р І Ш И В :

Задовольнити позов частково.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1, яка мешкає в с. Єлизаветівка Донецької області, вул. Центральна, 2 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 5 жовтня 2007 р. по 31 грудня 2007 р включно в розмірі 959,13 ( дев`ятсот п`ятдесят дев`ять ) грн. 13 коп.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації Донецької області держмито на користь держави у розмірі 51(п`ятдесят однієї) гривні та витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 120(ста двадцяти) гривень на р/р 31216259700004, отримувач - Державний бюджет Ворошилівського району м. Донецька, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537, банк ГУ ДКУ у Донецькій області.

Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження може бути подана до Донецького апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня оголошення рішення, а апеляційна скарга в тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.