Рішення № 99682925, 16.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2021
Номер справи
520/15463/21
Номер документу
99682925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 вересня 2021 року № 520/15463/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії № 204450009596 від 25.05.2021 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком відповідно до Закону №1058;

визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу при призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періодів роботи: з 06.07.1987 по 23.02.1998 на посаді вихователя «Циркунівського ясла-саду»;

зобов`язати Головного Управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківської області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди роботи: з 06.07.1987 по 23.02.1998 на посаді вихователя «Циркунівського ясла-саду».

Ухвалою суду від 19.08.2021 прийнято цю адміністративну справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийнято рішення №204450009596 від 25.05.2021 року, яким їй відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з недостатністю стажу та незарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 06.07.1987 по 23.02.1998 (дата звільнення не відповідає даті наказу).

Відповідач ГУ ПФУ в Харківській області не погодився з позовними вимогами та подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що спірне рішення є обґрунтованим, оскільки до заяви позивач, крім трудової книжки, в якій дата звільнення не відповідає даті відповідного наказу, не надала будь-яких документів на підтвердження стажу роботи з 06.07.1987 по 23.02.1998. Надані до суду платіжні відомості відповідачу не надавалися, оскільки отримані представником позивача після відмови в призначенні пенсії.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 21.05.2021 звернулась до фронт-офісу Головного управління пенсійного фонду в Харківській області із заявою (анкетою застрахованої особи) для автоматичного призначення пенсії за віком.

Рішенням відділу призначення пенсії управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Івано-Франківській області від 25.05.2021 за номером 204450009596 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком.

В якості підстави для відмови в призначенні пенсії відповідач зазначив, наступне: “За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 06.07.1987 по 23.02.1998 в яслах-садку згідно з записами трудової книжки НОМЕР_2 , який внесено з порушенням п. 2.4 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, а саме: дата звільнення не відповідає даті наказу про звільнення”.

При цьому до запису про прийняття на роботу до Циркунівського ясла-саду позивача зауважень відповідачем у спірному рішенні не зазначено.

З копії трудової книжки позивача, доданої до матеріалів справи, судом встановлено, що до трудової книжки внесено запис № 5 від 06.07.1987 про прийняття на роботу на посаду вихователя дошкільної групи до Циркунівського ясла-саду, наказ від 03.07.1987 № 871-к, запис № 6 від 23.02.1998 про звільнення з роботи у зв`язку з розформуванням ясла-сада, наказ № 14 від 30.04.97.

Після отримання рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії, з метою отримання документів на підтвердження факту роботи позивача у «Циркунівському ясло-саду» адвокатом Лискою П.О. в порядку представництва інтересів позивача за договором про надання правової допомоги від 04.06.2021 було надіслано до Циркунівської сільської ради та Архівного відділу Харківської районної дарованої адміністрації адвокатські запити від 17.06.2021 та від 02.08.2021, з проханням надати накази про прийняття на роботу та звільнення з роботи ОСОБА_1 та довідку про нарахування їй зарплати.

Циркунівською сільською радою листом від 12.07.2021 № 02-09/1218 було надано копії зарплатних відомостей за період з січня 1988 року по лютий 1995.

Як вбачаєтеся з копій вказаних відомостей, позивач дійсно працювала в «Циркунівському ясло-саду». З вказаних зарплатних відомостей судом встановлено, що у 1995 році позивачу ще нараховувалась заробітна плата.

Позивач вважає рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії незаконним, тому звернулася до суду з вимогою про його скасування та про зобов`язання зарахувати спірний період роботи до стажу позивача.

Надаючи оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до ст. 24 Закону №1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 26 Закону №1058-ІV, починаючи з 1 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

Відповідно до ст. 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Так, Правлінням Пенсійного фонду України прийнято Постанову 25.11.2005 № 22-1, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1.1, 1.8, 1.9 Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

З аналізу вказаних норм вбачається, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, або поданих документів недостатньо для призначення пенсії, Законом №1058-ІV та Порядком 22-1 встановлено обов`язок для органу пенсійного фонду повідомити про це заявника письмово із зазначенням документів, які необхідно додатково подати.

Для подання таких документів законодавством встановлений 3-місячний строк з дня повідомлення про необхідність їх подання.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-ІV встановлено право органів Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем при розгляді заяви позивача від 21.05.2021 було встановлено невідповідність у трудовій книжці дати звільнення позивача даті наказу про звільнення, у зв`язку з чим відповідач зазначив про неможливість підтвердити стаж роботи позивача у Циркунівському ясла-саду за період з 06.07.1987 по 23.02.1998, тобто більше, ніж 10 років.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно з п. 1-3 вказаного Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

З аналізу вказаних норм вбачається, що згідно чинного законодавства за наявності суперечливих даних у трудовій книжці, стаж роботи особи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

В той же час, матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем письмово повідомлено позивача про необхідність подати інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами на підтвердження наявного запису у трудовій книжці щодо періоду роботи в Циркунівському яслах-садку.

Доказів вчинення будь-яких дій пенсійним органом - відповідачем, спрямованих на отримання таких документів від підприємств, організацій, виданих ними для оформлення пенсії, а також дій щодо отримання інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію, зокрема, підтвердження дати звільнення позивача з Циркунівського ясла-саду, до суду не надано.

Натомість відповідачем всупереч норм чинного законодавства було винесено рішення від 25.05.2021 про відмову в призначення пенсії без надання позивачу строку для подання документів на підтвердження страхового стажу, а також без вчинення будь-яких дій з метою отримання таких документів самостійно.

При дослідженні зарплатних відомостей, отриманих представником позивача від Циркунівської сільської ради, суд дійшов висновку, що з вказаних зарплатних відомостей вбачається, що позивач отримувала заробітну плату в «Циркунівському ясло-садку» з січня 1988 по липень 1989.

При цьому суд звертає увагу на відсутність зауважень відповідача щодо правильності здійснення запису про прийняття ОСОБА_1 на роботу у Циркунівський ясла-сад 06.07.1987 року.

В той же час, судом з матеріалів справи встановлено, що представником позивача було отримано вказані відомості вже після прийняття спірного рішення, а відтак до прийняття вказаного рішення зазначені відомості позивачем відповідачу не надавалися разом із заявою про призначення пенсії, під час прийняття спірного рішення не розглядалися.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

В ході судового розгляду судом встановлено, що позивача не було повідомлено про можливість подачі додаткових документів та не надано строку на їх подання, що є порушенням відповідачем порядку розгляду заяви позивача про призначення пенсії, встановленого Законом №1058-ІV.

З урахуванням того, що повноваження по обчисленню стажу покладено на територіальні органи Пенсійного фонду, з урахуванням того, що позивачу не було надано можливості подати документи на підтвердження стажу за спірний період, а документи, які подані представником позивача до матеріалів справи (зарплатні відомості) відповідачем не розглядалися, питання про можливість зарахування стажу роботи у Циркунівському ясла-саду на підставі вказаних відомостей не вирішувалось, суд не має права перебирати на себе повноваження пенсійного органу та вирішити питання про зарахування спірного періоду до страхового стажу.

В той же час, з урахуванням встановленого судом порушення відповідачем права позивача щодо подання додаткових документів під час розгляду заяви про призначення пенсії та порушення порядку розгляду заяви, рішення відповідача від 25.05.2021 № 204450009596 про відмову в призначення пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимог про визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу при призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 періодів роботи: з 06.07.1987 по 23.02.1998 на посаді вихователя «Циркунівського ясла-саду», суд зазначає, що вказана вимога фактично охоплюється вимогою про скасування спірного рішення, тому задоволенню не підлягає.

З урахуванням викладених вище висновків, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача від 21.05.2021 про призначення пенсії з урахуванням висновків, зроблених судом у даній справі.

Щодо підстав повторного розгляду заяви позивача саме ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, суд зазначає про таке.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 21.05.2021 здійснювало ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави покласти обов`язок щодо повторного розгляду заяви позивача саме на ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на користь позивача половини сплаченого нею судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 204450009596 від 25.05.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком відповідно до Закону №1058.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву позивача від 21.05.2021 про призначення пенсії з урахуванням висновків, зроблених судом у даній справі.

В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 20551088) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь (вул. Незалежності, буд. 60, с. Циркуни, Харківський район, Харківська область, 62441, код ЄДРПОУ 2244621628) у розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16.09.2021.

Суддя Білова О.В.