
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2021 року м.Київ №320/11566/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Київській області до Комунального підприємства "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Державної податкової служби у Київській області з позовом до Комунального підприємства "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" у якому просить суд стягнути з рахунків Комунального підприємства "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" (код ЄДРПОУ 13718118) у банках, що обслуговують боржника - 1726272,77 грн. в рахунок погашення податкового боргу, в тому числі: 1437904,45 грн. - з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); 65709,95 грн. - з рентної плати за спеціальне використання води; - 222658,37 грн. - з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість, рентної плати ( за користування надрами та за спеціальне використання води) в загальному розмірі 1726272,77 грн. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов`язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 КАС України, не скористався.
Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 18.01.2021 ухвалено подальший розгляд адміністративної справи №320/11566/20 здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.02.2021.
Протокольною ухвалою суду від 17.02.2021 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті на 11.03.2021.
У судове засідання, призначене на 13.04.2021, сторони не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Водночас, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, без його участі.
Керуючись ст. 205 КАС України, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, суд вважає, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з відомостей з Єдиного державного реєстру кричних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань Комунальне підприємство "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" ( код ЄДРПОУ 13718118) зареєстроване як юридична особа 05.06.1997 номер запису: 13521080004000100, місцезнаходження: 07541, Київська обл., м. Березань, вул. Героїв Небесної Сотні, буд 18. Відповідач є платником податків і зборів та знаходиться за основним місцем обліку у Бориспільському управлінні ГУ ДПС у Київській області.
Посадовими особами ГУ ДПС у Київській області встановлено, що за результатами своєї діяльності відповідач заборгував перед Державним бюджетом України – 1726272,77 грн.
Податковий борг виник на підставі самостійно задекларованих податкових зобов`язань та пені з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Так, платником податків, подано наступні податкові декларації з податку на додану вартість:
- податкова декларація з податку на додану вартість від 18.10.2018 на суму - 84154,00 грн., сплачено -0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.11.2018 на суму - 84242,00 грн., сплачено -0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.12.2018 на суму - 85784,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 18.01.2019 на суму - 79 498,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.02.2019 на суму - 78 765,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.03.2019 на суму - 107 397,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 16.04.2019 на суму - 61 282,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 17.05.2019 на суму - 88 471,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.06.2019 на суму - 179 531,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 18.07.2019 на суму - 45.0 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.08.2019 на суму - 88 380,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 18.09.2019 на суму - 102 586,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 18.10.2019 на суму - 107 073,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.11.2019 на суму - 85 372,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.12.2019 на суму - 91 381,00 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з податку на додану вартість від 16.01.2020 на суму - 109 973,00 грн., сплачено - 0 грн.
Також, на підставі ст. 129 ПК України, відповідачу було нараховано пеню у розмірі - 3 970,45 грн.
Так, платником податків, подано наступні податкові декларації з рентної плати:
- податкова декларація з рентної плати від 06.11.2018, відповідно до якої податкове зобов`язання за користування надрами для видобування корисних копалин становить - 44010,21 грн., за спеціальне використання води - 23 582,18 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з рентної плати від 06.02.2019, відповідно до якої податкове зобов`язання за користування надрами для видобування корисних копалин становить - 35232,18 грн., за спеціальне використання води - 9 629,35 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з рентної плати від 07.05.2019, відповідно до якої податкове зобов`язання за користування надрами для видобування корисних копалин становить - 31889,04 грн., за спеціальне використання води - 4 446,32 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з рентної плати від 02.08.2019, відповідно до якої податкове зобов`язання за користування надрами для видобування корисних копалин становить - 35654,66 грн., за спеціальне використання води - 4 257,55 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з рентної плати від 31.10.2019, відповідно до якої податкове зобов`язання за користування надрами для видобування корисних копалин становить - 43998,85 грн., за спеціальне використання води - 4 451,50 грн., сплачено - 0 грн.;
- податкова декларація з рентної плати від 24.01.2020, відповідно до якої податкове зобов`язання за користування надрами для видобування корисних копалин становить - 31873,43 грн., за спеціальне використання води - 4 538,81 грн., сплачено 0 грн.
Також, на підставі ст. 129 ПК України, відповідачу було нараховано пеню у розмірі - 14 804,24 грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу становить - 1 726 272,77 грн.
У зв`язку із несплатою податкових зобов`язань Комунальним підприємством "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" податковим органом було сформовано першу податкову вимогу від 15.03.2002 №1/76, яка отримана відповідачем 19.03.2002 та другу податкову вимогу від 19.04.2002 №2/97, яка отримана останнім 24.04.2002.
Станом на час розгляду справи Комунальним підприємством "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" вищезазначений податковий борг не погашений жодних доказів сплати суду не надано.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пп. 14.1.156 та п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк). Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно з п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний:
- 16.1.3. подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- 16.1.4. сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 61.1. ст. 61ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пп. 14.1.178. ст. 14 ПК України, податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
Відповідно до пп.14.1.217 п.14.1 ст.14 ПК України, рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Відповідно до ст. 251 ПК України, рентна плата складається з:
- рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
- рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин;
- рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;
- рентної плати за спеціальне використання води;
- рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
- рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Відповідно до п. 255.1 ст. 255 ПК України, платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів;
суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Відповідно до п.255.3 ст. 255 ПК України, об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.
Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води без її вилучення з водних об`єктів є:
для потреб гідроенергетики - фактичний обсяг води, що пропускається через турбіни гідроелектростанцій для вироблення електроенергії;
для потреб водного транспорту - час використання поверхневих вод вантажним самохідним і несамохідним флотом, що експлуатується (залежно від тоннажності), та пасажирським флотом, що експлуатується (залежно від кількості місць).
Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води для потреб рибництва є фактичний обсяг води, необхідної для поповнення водних об`єктів під час розведення риби та інших водних живих ресурсів (у тому числі для поповнення, яке пов`язане із втратами води на фільтрацію та випаровування).
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
При цьому, відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Враховуючи викладене, всебічно дослідивши матеріали справи, а також законодавство, на якому ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов висновку, що у відповідача наявна податкова заборгованість у розмірі 1726272,77 грн.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з підпунктів 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пункту 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
На підставі викладеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством підстав для стягнення з Комунального підприємства "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" суми податкового боргу у розмірі 1726272,77 грн.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 1726272,77 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з рахунків Комунального підприємства "Міськводоканал виконавчого комітету Березанської міської ради" (код ЄДРПОУ 13718118) у банках, що обслуговують боржника на користь Державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу 1726272,77 грн. (один мільйон сімсот двадцять шість тисяч двісті сімдесят дві грн. 77 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.