
Справа № 569/8702/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2021 року Рівненський міський суд
в особі судді – Ковальова І.М.
при секретарі – Соломон О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом Рівненського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів та судових витрат,-
в с т а н о в и в :
В Рівненський міський суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів та судових витрат звернувся представник Рівненського міського центру зайнятості у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого АДРЕСА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості, що діє відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» кошти, отримані ним незаконно в сумі 2050 грн. 32 коп. на р/р UA 47820172035546900703761 Державна казначейська служба України м.Київ, МФО 820172, одержувач – Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 – із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (внаслідок розслідування страхового випадку) по гр. ОСОБА_1 »; стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого АДРЕСА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 2270,00 грн. на р/р UA 47820172035546900703761 Державна казначейська служба України м.Київ, МФО 820172, одержувач – Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 – із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення судового збору».
В судове засідання представник позивача не з`явився, однак подав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позовну заяву повністю підтримує та просить суд її задоволити.
В судове засідання відповідач повторно не з`явився. Про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином судовими повістками по місцю реєстрації. Причин своєї неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавав.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до пунктів 1,2 статті 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі – фонд) створений для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-УІ від 05 липня 2012 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Відповідно до пунктів 1,19,21 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-УІ від 05 липня 2012 року територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; здійснюють контроль за використанням коштів фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; забезпечують надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Судом встановлено, що 28 серпня 2020 року у зв`язку з звільненням з Рівненської обласної прокуратури за сприянням у працевлаштуванні до Рівненського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-УІ від 05 липня 2012 року ОСОБА_1 08 вересня 2020 року згідно його особистої заяви було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю терміном 360 календарних днів з 08 вересня 2020 року по 02 вересня 2021 рік.
16 лютого 2021 року при черговому відвідуванні Рівненського міського центру зайнятості зі слів безробітного ОСОБА_1 було з`ясовано, що він відновив право на зайняття адвокатською діяльністю. Відповідно до даних Єдиного реєстру адвокатів України право на зайняття адвокатською діяльністю ОСОБА_1 поновлено згідно п.1 ч.4 ст.31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» з 12 січня 2021 року на підставі заяви.
Згідно відомостей про відновлення права на зайняття адвокатською діяльністю робочою групою з розслідування страхових випадків Рівненського міського центру зайнятості складено Акт №02-99 від 19 лютого 2021 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Даним актом встановлено згідно Єдиного реєстру адвокатів України ОСОБА_1 поновлено право на заняття адвокатською діяльністю з 12 січня 2021 року на підставі заяви, згідно п.1 ч.4 ст.31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Робочою групою по розслідуванню страхового випадку Рівненського міського центру зайнятості було встановлено, що ОСОБА_1 з 12 січня 2021 року є діючим адвокатом та здійснює адвокатську діяльність на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №1381 виданого Радою адвокатів Рівненської області 25 квітня 2018 року.
Адвокатська діяльність є незалежною професійною діяльністю, відтак з моменту відновлення права на зайняття адвокатською діяльністю ОСОБА_1 є само зайнятою особою, забезпечує себе роботою самостійно, а тому не має права на збереження статусу безробітного та допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до п.14.1.226 статті 14 ПК України само зайнята особа – платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібно. Діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою-підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність – це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Пунктом 1 частини 4 статті 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачена можливість поновлення права на заняття адвокатською діяльністю з дня наступного за днем подання адвокатом відповідної заяви.
Постановою колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 31 травня 2018 року у справі №750/9213/16-ц суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що адвокатська діяльність є незалежною професійною діяльністю відповідно до закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а тому відповідач не може вважатися незайнятою особою з часу отримання ним свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, незалежно від часу взяття її на облік органами Державної фіскальної служби України.
Якщо адвокат не скористався своїм правом і не зупинив дію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю при реєстрації та у період перебування на обліку як безробітний, то він не має права на отримання статусу безробітного і призначення виплати допомоги по безробіттю.
Оскільки ОСОБА_1 поновлено право на заняття адвокатською діяльністю з0 12 січня 2021 року на підставі заяви, згідно п.1 ч.4 ст.31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» він став належати до категорії зайнятого населення, а це, в свою чергу, зобов`язало його своєчасно повідомити службу зайнятості про обставини, впливають на умови виплати допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.п.4 п.2 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» безробітні зобов`язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього закону, а саме про занятість особи. Крім того, згідно ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» громадяни, зареєстровані в установленому порядку в центрі зайнятості як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Видами забезпечення згідно п.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до п.п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», п.п.1 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року №792 зайнятість особи, а в даному випадку забезпечення роботою самостійно, є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю та припинення реєстрації безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особи внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У зв`язку з несвоєчасним повідомленням відповідачем про поновлення права на зайняття адвокатською діяльністю допомога по безробіттю виплачена ОСОБА_1 підлягаю стягнення х моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, а саме з 12 січня 2021 року.
Загальний розмір виплаченої матеріальної допомоги за період з 12 січня 2021 року по 16 лютого 2021 року відповідача становить 2050,32 грн. Вказані кошти були перераховані на рахунок ОСОБА_1 , який відкритий у РФ АТ КБ «Приватбанк».
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтованими, доведеними, не спростованими відповідачем, який в судове засідання повторно не з`явився, тому вони підлягають до повного задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки при подачі позову до суду представником позивача було сплачено судовий збір в розмірі 2270,00 грн. згідно платіжного доручення, рішення прийнято на користь позивача, тому дані судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,12,81,141,263,264,265,268,273, 280-283,289,354 ЦПК України, ст.ст.526,611,629 ЦК України, Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», суд,-
в и р і ш и в :
Позовні вимоги Рівненського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів та судових витрат – задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого АДРЕСА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості, що діє відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» кошти, отримані ним незаконно в сумі 2050 грн. 32 коп. на р/р UA 47820172035546900703761 Державна казначейська служба України м.Київ, МФО 820172, одержувач – Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 – із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (внаслідок розслідування страхового випадку) по гр. ОСОБА_1 ».
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого АДРЕСА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 2270,00 грн. на р/р UA 47820172035546900703761 Державна казначейська служба України м.Київ, МФО 820172, одержувач – Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 – із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення судового збору».
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805, м.Рівне, вул.Кавказька, 4.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_1
Суддя Рівненського
міського суду І.М.Ковальов