Рішення № 99662498, 10.09.2021, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.09.2021
Номер справи
937/7008/21
Номер документу
99662498
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 10.09.2021

Справа № 937/7008/21

Провадження 2-о/937/545/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

«10» вересня 2021 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді Колодіної Л.В.,

секретаря судового засідання – Арифової Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту реєстрації шлюбу,

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить суд встановити реєстрацію шлюбу, укладеного між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянином України, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою Російської Федерації, який був зареєстрований 19.01.2016 Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис №11, з метою подальшої реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про реєстрацію шлюбу.

Заява обґрунтована тим, що 19 січня 2016 року в місті Судак Автономної Республіки Крим було укладено шлюб між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянином України, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою Російської Федерації. Шлюб зареєстровано Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис №11, та видане свідоцтво про шлюб від 19.01.2016, серії НОМЕР_1 . Після реєстрації шлюбу дружині було залишене прізвище ОСОБА_3 . В Автономній Республіці Крим заявник працював ремісником, виготовляючи музичні інструменти. З 2014 року ОСОБА_1 з дружиною проживав в Автономній Республіці Крим у його родичів. В 2021 році ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_2 повернулись в Україну для постійного проживання, вони звернулися до Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) проте їм було відмовлено у реєстрації факту укладення шлюбу, оскільки видані АР Крим документи є недійсними і не створюють правових наслідків. Також заявнику було повідомлено співробітниками Мелітопольського міськрайонного ВДРАЦС, що згідно роз`яснення Мінюсту письмова відмова у реєстрації шлюбів укладених на тимчасово окупованій території зараз не видається. Отримати документи, що підтверджують факт реєстрації шлюбу за зразками чинного законодавства України та отримати відповідне свідоцтво - немає можливості. У зв`язку з цим, ОСОБА_1 змушений звернутися із цією заявою до суду. Встановлення факту реєстрації шлюбу необхідне для наступного: підтвердження факту перебування заявника та його дружини у шлюбі на протязі значного строку який складає більш ніж 5 років з моменту укладення шлюбу 19.01.2016; після повернення на постійне проживання в Україну, для них з дружиною гостро стоїть питання придбання власного житла та іншого майна за спільні кошти. У разі, якщо майно буде придбане ними без підтвердження судом факту укладення шлюбу, на нього не буде розповсюджуватись режим спільної сумісної власності подружжя, кожен з них не буде захищений законодавством в цьому питанні; також дуже гостро стоїть питання з народженням дитини від нашого шлюбу, вони планують народження дитини. У разі якщо в них народиться дитина, без підтвердження судом факту укладення шлюбу, юридично вона буде народжена поза шлюбом, батьки та дитина не матимуть батьківських прав та обов`язків, а також позбавлені інших похідних юридичних наслідків. Таким чином, свідоцтво про шлюб, видане 19 січня 2016 року Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, є недійсним і не створює правових наслідків.

В судове засідання сторони не з`явилися.

Від заявника ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Від заінтересованої особи – ОСОБА_2 до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Від представника заінтересованої особи - Мелітопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Мелітопольському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника відділу. Крім того, зазначила, що у відповідності до положень ст. 1 Закону України від 15.04.2014 №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року. Тимчасово окупованою територією України у відповідності до п. 1 ст. 3 вищевказаного закону є, в тому числі, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій. Разом з тим, згідно ч. 2, 3 ст. 9 Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому цим законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Статтею 317 ЦПК України, визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, що свідчить про реалізацію державної політики в сфері захисту та забезпечення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованій території, оскільки народження та смерть особи є незворотнім процесом та від волі особи не залежать. Поряд з цим, питання про встановлення факту укладення шлюбу зареєстрованого на тимчасово окупованій території, законодавством України не передбачені. Питання щодо державної реєстрації шлюбу на сьогоднішній день регулюються Сімейним кодексом України, Законом України від 01 липня 2010 року №2398- VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (ст..15) та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5 (у редакції наказу Мін`юсту від 24 грудня 2010 року №3307/5); зареєстрованих в Міністерстві юстиції 28.12.2010 за №1371/18666). Відповідно до п. 1, 9 глави 2 розділу ІІІ Правил для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису, на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності. За погодженням з нареченими орган державної реєстрації актів цивільного стану призначає день і час державної реєстрації шлюбу з додержанням вимог, передбачених статтею 32 Сімейного кодексу України. Відповідно до п. 13 глави 2 розділу ІІІ Правил та ст. 34 Сімейного кодексу України державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається. На підставі вищевикладеного вбачається, що правові підстави для задоволення заяви про встановлення факту укладення шлюбу на тимчасово окупованій території України органами, які утворені цією окупаційною владою, оскільки всі документи, складені органами окупаційної влади, є недійсними і незаконними (в тому числі і з точки зору міжнародного права), не створюють юридичних прав і обов`язків та не можуть визнаватися на території інших держав (України зокрема) як офіційні відсутні. Аналіз вказаних положень законодавства свідчить про те, що починаючи з 20.02.2014 шлюби, зареєстровані на тимчасово окупованій території, та документи, видані на підтвердження такої реєстрації, на території України - є недійсними. А тому, шлюби зареєстровані на тимчасово окупованій території, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов`язків подружжя.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, прийшов до висновку, що заява задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України/а.с.10-12/.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою Російської Федерації, що підтверджується копією паспорта громадянина Російської Федерації/а.с.6/.

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, виданого 19 січня 2016 року Судакським міським відділом реєстрації акту цивільного стану Департаменту реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, 19 січня 2016 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, прізвища чоловіка – ОСОБА_4 та дружини – ОСОБА_3 , про що 19 січня 2016 року складено реєстрацію акту про укладення шлюбу №11. Зазначене свідоцтво про укладення шлюбу видане зразка Російської Федерації та завірене відбитком печатки Російської Федерації.

Тому враховуючи неможливість реєстрації шлюбу, заявники звернулися до суду з даною заявою, у якій просили суд встановити факт реєстрації шлюбу між ними.

У свою чергу, заперечуючи проти вимог заявників в частині встановлення факту реєстрації шлюбу, представник Мелітопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Мелітопольському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) вказував на ту обставину, що згідно ч. 2, 3 ст. 9 Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Починаючи з 20 лютого 2014 року шлюби, зареєстровані на тимчасово окупованій території, та документи, видані на підтвердження такої реєстрації, на території України - є недійсними, а тому, шлюби зареєстровані на тимчасово окупованій території, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу.

Загальновідомим є факт анексії Російською Федерацією території України Автономної Республіки Крим.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України від 15.04.2014 №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Тимчасово окупованою територією України у відповідності до п. 1 ст. 3 вищевказаного закону є, в тому числі, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Разом з тим, згідно ч. 2, 3 ст. 9 Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Аналіз вказаних положень законодавства вказує про те, що, починаючи з 20.02.2014, шлюби, зареєстровані на тимчасово окупованій території, та документи, видані на підтвердження такої реєстрації, на території України є недійсними. А тому, шлюби зареєстровані на тимчасово окупованій території, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов`язків подружжя. Відтак подане свідоцтво не є допустимим доказом у справі.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 звернуто увагу суддів на те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пунктом 10 вказаної Постанови визначено, що суди можуть встановлювати факти реєстрації шлюбу, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.

В пункті 18 Постанови зазначено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Статтею 317 ЦПК України, визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Вказане, на думку суду, є невипадковим та свідчить про реалізацію державної політики в сфері захисту та забезпечення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованій території, оскільки народження та смерть особи є незворотнім процесом та від волі особи не залежить.

Поряд з цим, питання про встановлення факту укладення шлюбу зареєстрованого на тимчасово окупованій території, законодавством України не передбачені.

Відповідно до ст.ст. 21, 27, 28 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що заявники мали бути обізнаними про офіційне визнання території АРК з 20.02.2014 тимчасово окупованою. Знаючи про правові наслідки укладення шлюбу на тимчасово окупованій території, своїм правом на подачу заяви про реєстрацію шлюбу до будь-якого українського органу державної реєстрації актів цивільного стану за своїм вибором не скористалась. На теперішній час заявники не позбавлені права звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації шлюбу.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відсутні законні підстави для задоволення заяви про встановлення факту укладення шлюбу. Усі документи, складені органами на окупованій території з часу початку окупації, є недійсними та незаконними (в тому числі - і з точки зору міжнародного права), не створюють юридичних прав і обов`язків та не можуть визнаватися на території інших держав (України зокрема) як офіційні.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 5, 12, 42, 77-80, 141, 259, 263-265, 268, 294, 315, 319 ЦПК України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту реєстрації шлюбу – відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення шляхом подання апеляційної скарги в Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються наступні дані сторін та інших учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_2 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП – не отримувала, фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), код ЄДРПОУ – 42541462, місцезнаходження: Запорізька область, м. Мелітополь, майдан Перемоги, буд. 4.

Суддя: Л.В.Колодіна