Рішення № 99654392, 15.09.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2021
Номер справи
580/2352/21
Номер документу
99654392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 року справа № 580/2352/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГАЗЕНЕРГО-ІНВЕСТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «УКРГАЗЕНЕРГО-ІНВЕСТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.04.2021 № 348-рл «Про анулювання ліцензії на пальне»;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Черкаській області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним від 24.07.2019 за № 23040314201900234 та від 17.07.2019 за №23010314201900228 та поновити інформацію (внести відомості) до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 24.07.2019 за №23040314201900234 та від 17.07.2019 за № 23010314201900228.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що подав контролюючому органу усі необхідні документи для отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним та отримав відповідні ліцензії за адресами здійснення діяльності: м. Черкаси, Придніпровський район, вул. Горького, 27, та м. Сміла, вул. Родини Бобринських, 119.

Позивач зазначає, що згідно із пунктом 3 частини другої статті 2 Закону № 222-VІІІ дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності: виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Тобто, Закон № 222-VІІІ на спірні правовідносини у цій справі не поширюється.

Водночас, за приписами статті 16 Закону № 222-VIII рішення про анулювання ліцензії приймається на підставі відповідного акту про виявлення недостовірності за результатами перевірки.

Позивач вважає, що анулюванню ліцензій товариства обов`язково повинна передувати податкова перевірка проте, оскільки будь-якої перевірки, яка зафіксована належними доказами, стосовно позивача не проводилося, представники товариства для надання відповідних пояснень чи заперечень не залучалися, не запрошувалися, жодні акти перевірки по встановленим фактам не складалися та не описувалися, тому оскаржуване розпорядження підлягає визнанню неправомірним.

Позивач стверджує, що в оскаржуваному Розпорядженні № 348-рл, і в Додатку до нього відсутні дані про те, які саме документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися уповноваженими органами, не зазначено мотивованого посилання на встановлення факту подання ТОВ «Укргазенерго-Інвест» і достовірних даних у документах, поданих разом із заявами на отримання ліцензій, як підстави для їх анулювання, тому позивач вважає, що невмотивованість індивідуального акта є підставою для його скасування.

На підставі наведеного позивач вважає зазначене розпорядження протиправним.

В письмовому відзиві на адміністративний позов представник відповідача просив у його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що при проведеному аналізі ліцензійної справи позивача виявлено, що в ній не міститься акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

На запит відповідача управлінням ДАБІ в Черкаській області надано відповідь листом від 08.04.2021 №1023-7-1.14/113, з якого вбачається, що за адресами місць здійснення діяльності позивача відсутні акти введення в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, тому відповідач вважає, що позивачу правомірно анульовано дію ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.

У відповіді на відзив представник позивача не погодився з доводами відповідача та наполягав на задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, позивачем отримано у податкового органу наступні ліцензії:

- ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 23010314201900228 від 17.07.2019, строк дії - до 17.07.2024, адреса місця торгівлі: 18000, м. Черкаси, вул. Ю. Іллєнка (Горького), 27;

- ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 23040314201900234 від 24.07.2019, строк дії - до 24.07.2024, адреса місця торгівлі: Черкаська область, м. Сміла, вул. Родини Бобринських, 119.

На адресу відповідача на його запит надійшов лист управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області №1023-7-1.14/113 від 08.04.2021, згідно з яким повідомлено про видачу документів про готовність об`єктів до експлуатації: свідоцтва про відповідність збудованого об`єкта проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил від 13.04.2009 №2300000040 за адресою: Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1; декларацію про готовність об`єкта позивача у цій справі до експлуатації від 06.10.2014 №ЧК 142142790181 за адресою: Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Обухова, 41, - що використовуються іншим суб`єктом господарювання – ТОВ «Промтехресурс-Центр».

В цей же день начальник управління контролю за підакцизними товарами Кужим О. склав доповідну записку на ім`я керівника ГУ ДПС у Черкаській області з пропозицією анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним суб`єктам господарювання згідно з переліком, до якого ввійшов позивач, у зв`язку з відсутністю в них документів про прийняття об`єктів в експлуатацію.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Черкаській області №348-рл від 8 квітня 2021 року «Про анулювання ліцензій на пальне», на підставі абз. 9, 10, ч. 50 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР (далі – Закон №481/95-ВР) анульовано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «УКРГАЗЕНЕРГО-ІНВЕСТ», зокрема:

- ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 23010314201900228 від 17.07.2019, строк дії - до 17.07.2024, адреса місця торгівлі: 18000, м. Черкаси, вул. Ю. Іллєнка (Горького), 27;

- ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 23040314201900234 від 24.07.2019, строк дії - до 24.07.2024, адреса місця торгівлі: Черкаська область, м. Сміла, вул. Родини Бобринських, 119.

Вказане розпорядження прийнято посилаючись на виконання абзаців 9-10 ч.50 ст.15 Закону України від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» на підставі доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 08.04.2021 №440/23-00-09-0333, щодо анулювання ліцензій суб`єктам господарювання: на право на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) згідно з додатком 1, а також на право роздрібної торгівлі пальним згідно з додатком 2.

В додатку 2 зазначено про анулювання позивачу вищевказаних ліцензій у зв`язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом з заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, у зв`язку зі встановленням факту подання заявником недостовірних даних.

Не погоджуючись із наведеним розпорядженням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним його виробництвом та обігом на території України регулює Закон України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - ЗУ №481/95-ВР).

Відповідно до положень ст.1 вказаного Закону ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним - перелік суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про:

ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім`я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб`єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва);

місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса);

дату видачі/призупинення/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Згідно з окремими положеннями ст.15 ЗУ №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

рішення суду про встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;

отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Обов`язкове передування анулюванню ліцензії процедури податкової перевірки, на що вказує позивач, вказаний закон не передбачає.

Зазначене свідчить, що такі підстави анулювання ліцензії, як отримання від уповноважених органів інформації, що документи ними не погоджувалися та/або не видавалися, та встановлення недостовірних даних застосовується саме до поданих платником для отримання ліцензії документів до його заяви. Листи на запит відповідача щодо наявності факту видачі документа, що не був поданий в складі пакета документів платника податків для отримання ліцензії, не є належними доказами вказаних законом обставин.

У заявлених спірних правовідносинах у поданому позивачем пакеті документів для отримання ліцензії не встановлено недостовірних відомостей. Всі вони чинні, а видання вказаними в них органами не спростоване.

Отже, вказана в спірному рішенні відповідача підстава не відповідає вимогам закону та свідчить про його протиправність в частині застосування до позивача.

До переліку документів для видачі ліцензій позивач не надавав документів органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо прийняття в експлуатацію відповідно до законодавства об`єктів місць роздрібної торгівлі пальним, і сукупності поданих документів контролюючий орган вважав достатнім, щоби видати ліцензії.

13.03.2020 КМУ ухвалив постанову №218 про ліквідацію Державної архітектурно-будівельну інспекції.

Згаданий вище лист управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області не є належним доказом наявності вказаних вище підстав для анулювання ліцензії позивача, позаяк не містить інформації про недостовірність даних чи непогодження ним документів, які подавалися відповідачу позивачем. Натомість у ньому зазначено загальну відповідь на запит відповідача щодо переліку суб`єктів, яким вказаний орган видав документи готовності до експлуатації.

Відповідно до абзацу першого ст.16 ЗУ №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.

Тобто, саме на відповідача покладено обов`язок контролювати дотримання позивачем вимог вказаного закону, у т.ч. перевіряти поданий платником обсяг обов`язкових документів, наданих для отримання відповідної ліцензії. Тож видача ліцензії на роздрібну торгівлю пальним без дотримання вимог ст.15 №481/95-ВР свідчить про недотримання принципу “належного урядування” відповідним органом державної влади, а спосіб анулювання виданих ліцензій без попередження платника податку не узгоджується з передбаченим для нього підп.20.1.2 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України правом для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, підпунктом 20.1.14. - у разі виявлення порушення вимог податкового чи іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів;- а також підп.17.1.8. п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, яким встановлено право платника податків вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків.

Акти приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пуско-налагоджувальних робіт) за вказаними адресами позивача подані в складі пакету документів для отримання ліцензій. АГЗП – комплекс, призначений для заправки газобалонних автомобілів СВГ, в складі якого не передбачаються будинки та приміщення для обслуговування автомобілів, водіїв та пасажирів та інші допоміжні будинки (підп.3.2 п.3 ДБН В.2.5-20:2018 “Газопостачання”).

Належних і допустимих доказів порушення позивачем вимог містобудівної діяльності відповідач не надав.

Суд враховує відсутність доказів, що у заявлених спірних правовідносинах видача ліцензії позивачу відбулася за умов умисного правопорушення, що за ознаками відповідав би кримінальному, у т.ч. відсутність доказів притягнення посадових осіб контролюючого органу за порушення закону під час видачі позивачу ліцензії, злочинної домовленості платника з посадовими особами контролюючого органу. Позивач поніс фінансові витрати у вигляді щорічної сплати за таку ліцензію, що підтверджується квитанціями. Повернення таких коштів спірним рішенням не врегульовано. Будь-яка перевірка законності видачі позивачу згаданих ліцензій, у т.ч. докази порушень ведення такої господарської діяльності позивачем відсутні. Приймаючи спірне рішення відповідач не проводив будь-яких звірок платниками, перевірок. Тож втручання відповідача у відповідне право позивача здійснене з порушенням справедливого балансу публічного над приватним інтересами та є непропорційним заходом, становить порушення права на “мирне володіння майном”.

Спірне рішення, як акт індивідуальної дії, що поширює дію на вичерпне коло платників податків, не порушує безпосередніх прав позивача в частині анулювання ліцензій іншим платникам. Отже, в цій частині позовні вимоги не обґрунтовані.

Суд дійшов висновку, що спірне рішення порушує права позивача виключно в частині його застосування до позивача та не порушує прав в частині застосування до інших суб`єктів господарювання (додаток №1 та решта додатку №2), тому підлягає визнанню протиправним і скасуванню в частині анулювання позивачу зазначених вище ліцензій на роздрібну торгівлю пальним.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №545 (далі – Порядок №45).

Абзацом другим п.1 вказаного Порядку визначено, що Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Згідно з пунктами 2-3 Порядку №45 він формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

До Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться такі відомості:

для юридичних осіб - найменування та код згідно з ЄДРПОУ;

для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та таких, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код згідно з ЄДРПОУ уповноваженої особи і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України;

для фізичних осіб - підприємців - прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);

адреса місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (область, район, населений пункт, код згідно з Класифікатором об`єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), вулиця, номер будинку/офісу);

дата видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Пунктами 6-7 Порядку №45 встановлено, що підставою для виключення суб`єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Інформація про суб`єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ефективним способом повного відновлення порушеного права позивача є зобов`язання відповідача видалити з Реєстру інформацію (відомості) про анулювання вказаних вище виданих позивачу ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та поновити про них інформацію (внести відомості) в Реєстрі.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, зважаючи, що відповідач не довів правомірність оскарженого розпорядження в частині, що стосується позивача, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволеної частини позовних вимог в сумі 4000 грн.

Керуючись ст.ст, 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.04.2021 № 348-рл «Про анулювання ліцензії на пальне» в частині анулювання ліцензій товариству з обмеженою відповідальністю «УКРГАЗЕНЕРГО-ІНВЕСТ» на право роздрібної торгівлі пальним від 24.07.2019 за №23040314201900234 та від 17.07.2019 за №23010314201900228.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Черкаській області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним від 24.07.2019 за №23040314201900234 та від 17.07.2019 за №23010314201900228 та поновити інформацію (внести відомості) до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 24.07.2019 за №23040314201900234 та від 17.07.2019 за № 23010314201900228, які видані товариству з обмеженою відповідальністю «УКРГАЗЕНЕРГО-ІНВЕСТ».

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 43142920) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГАЗЕНЕРГО-ІНВЕСТ» (вул. Припортова, 22А, оф. 307, м. Черкаси, 18005, код ЄДРПОУ 40471975) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4000 (чотири тисячі) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко