
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2021 року м.Київ №320/14438/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Васт-транс" до Товариство з обмеженою відповідальністю "Васт-транс" , третя особа - Головне управління державної Казначейської служби України у Київській області, про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Васт-транс" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, третя особа: Головне управління державної Казначейської служби України у Київській області, про стягнення заборгованості, у якому просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Васт-Транс» заборгованість із відшкодування податку на додану вартість за липень 2020 року у розмірі 153761,00 грн. та пеню у розмірі 2631,58 грн. за період з 03.10.2020 року по 28.12.2020 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем пояснено, що ТОВ "Васт-транс" подано податкову декларацію з ПДВ до ГУ ДПС у Київській області за липень 2020 року. Разом з декларацією, позивач подав розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника. Дана декларація разом з додатками була прийнята та зареєстрована відповідачем. Як зазначено у Реєстрі відшкодування ПДВ, інформація про початок проведення камеральної перевірки даних декларації 21.08.2020, дата закінчення - 16.09.2020. Однак, станом на дату подання позову акт перевірки відсутній. Позивач вказує, що враховуючи відсутність акта перевірки, сума, заявлена до бюджетного відшкодування, вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня, наступного за днем закінчення граничного строку для складення акта перевірки. А відтак, позивач має право на бюджетне відшкодування у розмірі 153761,00 грн, однак кошти на банківський рахунок не надійшли, що є порушенням майнових прав позивача. Зазначає, що оскільки відповідачем до 02.10.2020 не відшкодовані суми податку, на таку суму ним нараховано пеню у розмірі 2631,58 грн. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач проти позову заперечував. Зазначив, що на дату подання позивачем податкової декларації з ПДВ за липень 2020 року та заяви про бюджетне використання, у ТОВ "Васт -Транс" був наявний податковий борг у розмірі 145585,14 грн. та пеня у розмірі 8253,86 грн. Після подачі декларації, податковий борг зменшився на суму, зазначену у декларації. Зазначив, що електронний рахунок ПДВ позивач протягом 2020 року не поповнював, а відтак, суму ПДВ позивач використав шляхом погашення податкового боргу ПДВ. Просив у задоволенні позову відмовити.
10.02.2021 представником ГУ Державної казначейської служби у Київській області через службу діловодства суду було подано пояснення по справі, в яких він зазначає про те, що орган, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів здійснює перерахування грошових коштів платнику податку лише після узгодження податковим органом суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки та відображення її в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Роль ГУ Державної казначейської служби у Київській області зводиться лише до автоматичного перерахування коштів з Державного бюджету України на рахунок платника за наявності відповідного запису у вищевказаному Реєстрі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 24.03.2021 витребувано від Головного управління Державної податкової служби у Київській області обґрунтування заборгованості у розмірі 145 585,14 грн., рішення, яке було прийнято за наслідками проведення камеральної перевірки щодо узгодження суми бюджетного відшкодування. Також, витребувано від Товариства з обмеженою відповідальністю "Васт-транс" пояснення щодо наявності боргу у розмірі 145 585,14 грн.
27.04.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він зазначив про відсутність у товариства податкового боргу.
24.06.2021 на адресу суду надійшли пояснення від відповідача щодо наявності податкового боргу у позивача.
Ухвалою суду від 20.08.2021 витребувано від Головного управління Державної податкової служби у Київській області засвідчену належним чином копію інтегрованої картки платника ТОВ “Васт - транс” з ПДВ за період з 01012020 по 31.12.2020.
13.09.2021 на адресу суду надійшли витребувані докази від відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Васт - транс” (код ЄДРПОУ 30367782) зареєстроване як юридична особа 19 березня 1999 року, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАСТ-ТРАНС» 19 серпня 2020 року подало до Головного управління Державної податкової служби у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2020 року, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (далі - Заява про повернення суми бюджетного відшкодування) (а.с. 16-20).
Згідно даних податкової декларації податкові зобов`язання складають -139 317 грн. (рядок 9); податковий кредит - 293 078 грн. (рядок 17); від`ємне значення - 153 761 грн. (рядок 19); бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку підлягає - 153 761 грн.
Відповідно до квитанції №2 податкову декларацію позивача за липень 2020 року разом з
вказаними додатками було прийнято відповідачем 19.08.2020 та зареєстровано за №9205189921.
Згідно даних Реєстру відшкодування ПДВ, що розмішений на офіційному сайті Міністерства фінансів України, податкова декларація позивача з податку на додану вартість за липень 2020р. була зареєстрована за №9205189921 із зазначенням дати подання заяви - 19.08.2020 о 12:24:10 та суми податку, заявленої до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі - 153 761,00 грн. (а.с. 27-32).
У графі «Інформація про проведення перевірки» Реєстру відшкодування ПДВ щодо поданої позивачем податкової декларації з ПДВ за липень 2020р. зазначено наступне:
- дата початку проведення камеральної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку - 21.08.2020р.;
- дата закінчення проведення камеральної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку - 16.09.2020.
У графі «Інформація про складання акта перевірки» - відомості відсутні.
У графі «Інформація про податкове повідомлення-рішення» - відомості відсутні.
У графі «Граничні терміни для автоматичного узгодження суми бюджетного відшкодування відповідно до підпунктів "б" і "в" пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України» Реєстру відшкодування ПДВ щодо податкової декларації з ПДВ за липень 2020року зазначено наступне:
- дата закінчення граничного терміну, передбаченого ПКУ для складання акту перевірки по результатах камеральної перевірки - 24.09.2020.
Як убачається з матеріалів справи, та не заперечувалось представником відповідача, акт по результатам камеральної перевірки за липень 2020 року не складався.
Позивач вказує, що з урахуванням вимог п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України та п. 7 Порядку №26 він повинен був отримати бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за липень 2020 року у розмірі 153 761,00 грн. - 02 жовтня 2020 року. Однак, відповідачем вказану суму не перераховано на рахунок позивача, що є протиправною бездіяльність, а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано Податковим кодексом України.
Порядок визначення суми ПДВ, яка підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регламентовано ст. 200 ПК України.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до п. 200.10 ст. 200 Кодексу та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п. 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.
З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон № 1797), яким внесено зміни до Кодексу, зокрема в частині бюджетного відшкодування податку на додану вартість запроваджено:
- єдиний реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначених п. 200.19 ст. 200 Кодексу (у редакції, що діяла до 1 січня 2017 року);
- тимчасовий реєстр заяв, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовано з бюджету у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
Відповідно до п. 200.12. ст.200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:
а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;
б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;
г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;
ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення- рішення.
У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.
Як встановлено у ході розгляду справи, на дату подання податкової декларації з ПДВ за липень 2020 року від 19.08.2020 за декларацією №9205189921, якою заявлено бюджетне відшкодування ПДВ в розмірі 153 761, 00 гри., встановлено, що згідно ІС «Податковий блок», вкладка «інтегрована картка платника» наявний податковий борг у ТОВ «Васт-Транс» в розмірі 145 585,14 грн. На зазначений борг позивачу було нараховано пеню 6 634, 86 грн.
А тому, після подачі податкової звітності за липень 2020 року податковий борг зменшився на суму у повному обсязі, тобто сама сума ПДВ, яка була заявлена до бюджетного відшкодування за липень 2020 була використана.
А тому, позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «Васт-Транс» заборгованість із відшкодування податку на додану вартість за липень 2020 року у розмірі 153761,00 грн є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України пені у розмірі 2631,58 грн. за період з 03.10.2020 року по 28.12.2020 року за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ, суд зазначає, що вони є похідними від вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «Васт-Транс» заборгованість із відшкодування податку на додану вартість за липень 2020 року у розмірі 153761,00 грн., а відтак відмова у задоволенні первісних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідних вимог.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що враховуючи відсутність акта перевірки, сума, заявлена до бюджетного відшкодування, вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня, наступного за днем закінчення граничного строку для складення акта перевірки., а відтак, позивач має право на бюджетне відшкодування у розмірі 153761,00 грн, оскільки як встановлено вище судом, на момент подання заяви на бюджетне відшкодування, у позивача був наявний податковий борг, а відтак у силу ст. 200.12 ПК України, заявлена до відшкодування сума була зменшена на суму податкового боргу.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ходів судового розгляду справи відповідач як суб`єкт владних повноважень підтвердив належними й допустимими доказами правомірність оспореної позивачем поведінки, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.