Рішення № 99651483, 06.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
200/5453/21
Номер документу
99651483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 р. Справа№200/5453/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.,

при секретарі: Зурабашвілі А.О.,

за участю:

позивача не з`явився,

представника відповідача не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недоплаченої пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

06.05.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати в повному обсязі підвищення за Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у загальному розмірі 21665,07 грн. та стягнення недоплаченої частини пенсії у розмірі 21665,07 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсію йому призначено з 29.04.2010 року, основний розмір пенсії 56% грошового забезпечення, що складала 1179,13 грн. Вказав, що з 01.01.2013 року він отримує підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір вказаного підвищення з 01.01.2013 року складало 412,70 грн. Вважає, що з 01.01.2016 року у нього виникло право на перерахунок пенсії та розмір підвищення за Постановою №355, який дорівнює 35% від основного розміру пенсії становить 1215,11 грн. (3471,74 грн. (розмір пенсії з 01.01.2016 року) х35/100). Тобто, на думку позивача, відповідачем не доплачено підвищення за Постановою №355 у період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року у сумі 21665,07 грн. (802,41 грн. х 27 місяців). Вказане і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 11.05.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 23.06.2021 року зобов`язано відповідача надати у строк до 07.07.2021 року належним чином завірену довідку про розмір (в процентах та в гривнях) підвищення за Постановою КМУ №355 від 23.04.2012 року, який фактично було виплачено позивачу за період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року помісячно.

У період з 08.07.2021 року по 13.07.2021 року включно суддя Мозговая Н.А. перебувала у щорічній відпустці.

Ухвалою суду від 14.07.2021 року розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 29.07.2021 року. Продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів. Зобов`язано відповідача надати у строк до 29.07.2021 року належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.

Ухвалою суду від 29.07.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 06.09.2021 року.

У період з 30.07.2021 року по 03.09.2021 року включно суддя Мозговая Н.А. перебувала у щорічній та додатковій відпустці.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що 27.03.2020 року позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління ПФУ в Донецькій області, у якій просив, зокрема, зобов`язати здійснити розрахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 року із врахуванням підвищення пенсії у розмірі 35% за постановою КМУ №355 від 23.04.2012 року та виплатити недоплачену частину пенсії з урахуванням вже сплачених сум. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2020 року по справі №200/3599/20-а у задоволенні позовних вимог відмовлено. Рішення набуло законної сили. Вважає, що на час відкриття провадження по справі є рішення суду, що набрало законної сили між тими самими сторонами, про той самий предмет та з тих самих підстав. Крім того, зазначив, що в період 2007-2015 років розмір грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб визначала постанова КМУ №1294 від 07.11.2007 року. Постановою №355 установлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону №2262, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до ст.13,21 та 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 року до 35%. Абзацом 2 пункту 1 Постанови №355 визначено, що розмір пенсій, обчислений відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку №45 та підвищень, передбачених абзацом 1 цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону №2262, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року станом на 01.04.2012 року. Тобто, поетапне підвищення пенсій, призначених до 01.04.2012 року є нічим іншим, як способом реалізації соціальної справедливості щодо осіб, які займали рівнозначні посади до 01.04.2012 року щодо військовослужбовців, які такі посади займали на 01.04.2012 року та грошове забезпечення яких було значно вище, що і стало результатом нарахувань більших пенсійних виплат ніж військовим пенсіонерам, пенсій яким призначались до 01.04.2012 року. 11.11.2015 року КМУ прийнято постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Таким чином, припинення виплати підвищення до пенсії, передбаченого Постановою №355 та обрахованого відповідно до постанови №1294, відбулося одночасно з втратою чинності Постанови №1294 та нерозривно пов`язане з перерахунком основного розміру пенсії позивача на підставі Постанови №988.

Позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав відповідь на відзив. Додав, що предмет позову не є тотожнім зі справою №200/3599/20-а. Постанова КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» втратила чинність 01.03.2018 року. Вважає, що він має право отримувати підвищення за Постановою №355 до моменту втрати чинності Постанови №1294, у розмірі, який йому було встановлено – 35% від основного розміру пенсії (з 01.01.2016 року основний розмір пенсії складає 3471,74 грн., розмір підвищення -1215,11 грн.).

Представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як отримувач пенсії та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років з 29.04.2010 року у розмірі 56% грошового забезпечення (22 роки), яке складається з:

- посадового окладу – 750 грн.;

- окладу за військове звання – 125,00 грн.;

- процентної надбавки за вислугу років 30% - 252,50 грн.;

- середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі:

- надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 25,12% - 2105,59 грн.

Також, позивачу призначено надбавку до пенсії відповідно до постанови КМУ №355 у розмірі 412,70 грн. (35% від 1179,13 грн.).

Постановою Верховного Суду від 26.08.2018 року у справі № 235/7638/16-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов`язання суб`єктів владних повноважень вчинити певні дії касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року .

З довідки про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 13.03.2018 № 2009лк, яка видана позивачу вбачається, що відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за прирівняною посадою поліцейського/ старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення зі служби оперуповноважений становить:

- посадовий оклад – 2500 грн.;

- оклад за спеціальним званням майор міліції – 2000 грн.;

- надбавка за стаж служби 35% - 1575 грн.;

- премія 2.05% - 124,54 грн.

Інших складових грошового забезпечення позивача вказаною довідкою не передбачено.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою – 0503005860 (МВС) від 28.08.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 2500 грн.; оклад за спеціальним званням майор міліції – 2000 грн.; надбавка за стаж служби 35% - 1575 грн.; премія 2.05% - 124,54 грн. Після перерахунку пенсії, основний розмір становить 3471,74 грн. (56% грошового забезпечення, вислуга років - 22). Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз.1 п.3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року та місячним розміром отриманою особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року становить 44297,54 грн. З них виплачується за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 922,87 грн., з 01.01.2020 року до повної виплати розрахованої суми щомісячно 1845,74 грн.

З розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0503005860/4 позивачу за період з січня 2016 року по березень 2018 року підлягала виплаті пенсія у розмірі 3471,74 грн. Фактично виплачено за період з січня 2016 року по листопад 2016 року включно пенсія у розмірі 1591,83 грн. щомісячно, та за період з грудня 2016 року по березень 2018 року пенсія у розмірі 1654,93 грн. Сума доплати складає 49747,97 грн.

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив:

- визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування під час перерахунку пенсії з 01.01.2016 надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премії у розмірі 25,12%, підвищення пенсії у розмірі 35% за постановою КМУ від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язати здійснити розрахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, із врахуванням до складу грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премії у розмірі 25,12%, підвищення пенсії у розмірі 35% за постановою КМУ від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виплатити недоплачену частину пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2020 року по справі №200/3599/20-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити пенсі дії – відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2020 року у справі №200/3599/20-а залишено без змін.

Листом від 25.03.2021 року позивачу повідомлено про те, що Головним управлінням в квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.03.2018 року №2009 лк. Розмір пенсії після перерахунку складає 3471,74 грн. (6199,54 грн. х 56% грошового забезпечення).

Згідно з довідкою про доходи пенсіонера ОСОБА_1 від 02.07.2021 року за період з січня 2016 року по листопад 2016 року позивач отримував пенсію у розмірі 1591,83 грн., з грудня 2016 року по березень 2018 року включно позивач отримував пенсію у розмірі 1654, 93 грн. У березні 2018 року доплачено пенсію у розмірі 5450,43 грн. за постановою КМУ №103.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393” (далі – Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі – Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 постанови Кабінету №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова №103 в частині внесення змін до Постанови №704 та власне Постанова №704 є чинними.

Аналізуючи вказані правові норми, суд зазначає, що з набранням чинності Постанови № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі – Постанова № 103) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року – 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Зокрема, у Порядку № 45 пункт 5 викладено в такій редакції: «5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області 13.03.2018 на виконання вимог вище зазначених приписів видано довідку № 2009лк про те, що відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за прирівняною посадою поліцейського/ старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення зі служби оперуповноважений становить:

- посадовий оклад – 2500 грн.;

- оклад за спеціальним званням майор міліції – 2000 грн.;

- надбавка за стаж служби 35% - 1575 грн.;

- премія 2.05% - 124,54 грн.

Позивач, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, посилається на те, що підвищення за Постановою №355, яке складає 35% пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року повинно становити 1215,11 грн. щомісячно (3471,74 грн. (основний розмір пенсії) х 35%).

Поряд з цим судом не встановлено, що у період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року позивачу виплачувалась пенсія у розмірі 3471,74 грн.

Натомість, лише з 01.04.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 2500 грн.; оклад за спеціальним званням майор міліції – 2000 грн.; надбавка за стаж служби 35% - 1575 грн.; премія 2.05% - 124,54 грн. Після перерахунку пенсії, основний розмір становив 3471,74 грн. (56% грошового забезпечення, вислуга років - 22). Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз.1 п.3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року та місячним розміром отриманою особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року становила 44297,54 грн. З них виплачувалась за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 922,87 грн., з 01.01.2020 року до повної виплати розрахованої суми щомісячно 1845,74 грн. Зазначене підтверджується протоколом за пенсійною справою – 0503005860 (МВС) від 28.08.2018 року.

Тобто, вказаний розрахунок пенсії позивача у розмірі 3471,74 грн. був проведений у 2018 році відповідачем у відповідності до діючої норми п.2 Постанови №103 та виплата перерахованих відповідно до п.2 Постанови №103 пенсій здійснювалась поетапно: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 922,87 грн., з 01.01.2020 року до повної виплати розрахованої суми щомісячно 1845,74 грн.

У спірний період пенсія виплачувалась у розмірі: з січня 2016 року по листопад 2016 року - 1591,83 грн., з грудня 2016 року по березень 2018 року - 1654, 93 грн., що підтверджується матеріалами справи.

З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що відповідачем по відношенню до позивача не допущено протиправних дій чи бездіяльності, оскільки пенсія виплачувалась у відповідності до вимог чинного законодавства.

Крім того, суд зазначає, що спірні правовідносини у даній справі не є тотожними зі справою №200/3599/20-а, оскільки позивач у даній справі не згоден з розміром пенсії, а саме з розміром підвищення за Постановою КМУ №355 у період з 01.01.2016 року по 01.04.2018 року та просить суд стягнути недоплачену частину пенсії у відповідному розмірі.

У справі №200/3599/20- а предметом позову було:

- визнання протиправною бездіяльність щодо неврахування під час перерахунку пенсії з 01.01.2016 року надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премії у розмірі 25,12%, підвищення пенсії у розмірі 35% за постановою КМУ від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язати здійснити розрахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, із врахуванням до складу грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премії у розмірі 25,12%, підвищення пенсії у розмірі 35% за постановою КМУ від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виплатити недоплачену частину пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем не доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову у суду відсутні підстави для розподілу судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати в повному обсязі підвищення за Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у загальному розмірі 21665,07 грн. та стягнення недоплаченої частини пенсії у розмірі 21665,07 грн. – відмовити.

У судовому засіданні 06.09.2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 16.09.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая