
Єдиний унікальний номер: 379/1038/17
Провадження № 2/379/1/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2021 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Зінкіна В.І.,
за участю секретаря судового засідання Мовчан М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Таращі, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут», акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: управління соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про захист прав споживача, визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, відшкодування збитків та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, просить суд: визнати дії відповідача щодо безпідставного списання 1516 куб. м газу оплачених ним незаконними; зобов`язати відповідача здійснити постачання безоплатно 1516 куб. м газу оплачених позивачем в період з весни 2008 року по червень 2012 року; стягнути з відповідача на користь позивача матеріальні збитки, в розмірі 501,68 грн; стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду в розмірі 3200,00 грн; покласти на відповідача інші можливі витрати, пов`язані із розглядом справи.
В обґрунтування позову зазначає, що він є споживачем послуг з газопостачання природного газу по АДРЕСА_1 на підставі укладеного між сторонами типового договору про надання послуг з газопостачання. Протягом 2008-2016 рр. (і до 2008 р. також) він не користувався субсидією, а сплачував кошти за користування природним газом лише готівкою в повному обсязі та згідно рахунків, які надходили йому від ПАТ «Київоблгаз». В період з весни 2008 року по червень 2012 року ним було здійснено переплату 1516 куб. м газу у зв`язку невірними фіксуваннями показників його газового лічильника відповідачем та надсилання квитанцій. Станом на червень 2012 року фактичний показник - 7357 куб. м, а проплачено 9045 куб. м, що підтверджується квитанціями за 03.2012, 04.2012, 05.2012, 06.2012, різниця складає 1688 куб м. В жовтні 2012 року у нього було здійснено заміну газового лічильника, на новий із показником 20244 куб м (квитанція лютий 2013 року), проте відповідач визнав факт переплати послуг газопостачання, на 1688 куб. м, та включив обсяг переплаченого газу в поточні квитанції, що підтверджується квитанціями за січень-червень 2014 та січень-травень 2015 року на яких відображено, що ним здійснена переплата газу з показником лічильника 22281. В подальшому йому квитанції взагалі не надходили аж до вересня 2016 року. У вересні 2016 року йому надійшла квитанція з показником станом на 01.08.16 року 20727, на 01.09.2016 року 20734, з якої вбачається, що він мав сплатити вартість 7 куб. м. спожитого газу на загальну суму 40.89 грн. Отже 01.08.2016 року відповідачем було безпідставно списано 1516 куб. м газу оплачених позивачем. 10.10.2016 в нього знову було замінено лічильник газу на якому зафіксовано фактичний показник 20765. Підчас заміни лічильника йому надали новий із показником «0», про що було складений відповідний акт. Починаючи з 01.08.2016 відповідач почав нараховувати заборгованість, яка при цьому збільшувалась не пропорційно до фактично спожитого газу та показників лічильника. Він погасив вказану заборгованість, та вимагав, в свою чергу, від відповідача виконати свої зобов`язання та поставити йому 1516 куб. м газу оплачених ним. Однак відповідач не визнає його законні вимоги, та у наданих йому відповідях всіляко приховує факт безпідставного списання оплаченого мною газу.
20.09.2016 він письмово звернувся до начальника Таращанської філії ПАТ «Київоблгаз» Захарченка з проханням пояснити на якій підставі йому нараховано до сплати кошти за послуги з газопостачання, але отримав відповідь що не відображала запитувану інформацію. 21.10.2016 він повторно письмово звернувся до начальника Таращанської філії ПАТ «Київоблгаз» Захарченка з листом, в якому пояснив, що станом на 21.10.2016 р він не винен ПАТ «Київоблгаз», а вони йому. Але й цього разу не отримав конкретної відповіді на поставлене питання. Тому, 15.11.2016 звернувся з аналогічною заявою до голови правління ПАТ «Київоблгаз». Але й цього разу відповіді на питання він не отримав. Натомість комерційний директор ПАТ «Київоблгаз» Федорчак у своїй відповіді наполягав на оформленні договору з Таращанською ФЕГГ на розподіл природного газу та навів факт про те, що на його ім`я відкрито особовий рахунок на житловий будинок по АДРЕСА_1 . 13.12.2016 він втретє звернувся до голови правління ПАТ «Київоблгаз» та начальника Таращанської філії з вимогою провести звірку взаєморозрахунків. Звертає увагу суду, що у відповідності до чинного законодавства на момент виникнення спірних правовідносин відповідач був зобов`язаний надати йому 1516 куб. м. газу оплачених ним, однак він здійснив безпідставне списання та відмовився від виконання зобов`язань в односторонньому порядку. Крім того зазначає, що в результаті порушення його прав відповідачем він поніс значних матеріальних збитків: витрати, пов`язані з відрядженням в м. Київ 15.11.2016 - проїзд Тараща-Київ 72 грн.34 коп.; проїзд Київ-Тараща 72 грн.34 коп.; добові 0,2 мін. зарплати = 290 грн. 00 коп.; витрати на відправку листа 13.12.2016р ПАТ «Київоблгаз» - 13 грн.00 коп.; витрати на ксерокопіювання документів - 54 грн 00 коп. Загальні матеріальні збитки, понесені ним з вини ПАТ «Київоблгаз» становлять 501 грн 68 коп.
Також, вважає, що йому спричинено моральну шкоду, а саме: факт списання проплачених ним коштів за послуги з газопостачання, понесені ним додаткові фізичні і моральні зусилля, пов`язані із безрезультатними кількаразовими переговорами та листуванням з керівниками ПАТ «Київоблгаз» та Таращанської філії ПАТ «Київоблгаз» з приводу списання проплачених мною коштів за послуги з газопостачання, порушення звичайного ритму мого життя, що завдало мені фізичної та моральної шкоди. Оцінює в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, що становить 3200,00 грн. х1= 3200,00 грн.
У поданому відзиві представник відповідача - акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» позовні вимоги не визнав та зазначив, що період, про який іде мова у позовній заяві - це споживання газу з 2008 по жовтень 2012 р., жовтень у обсязі 1688 куб. м та період січень-червень 2014 року. Дані позовні вимоги не можуть бути задоволенні, оскільки до даної спору слід застосувати позовну давність. Відповідно до норм ст.ст. 257, 258 ЦК України встановлено, що загальний строк позовної давності становить три роки. Згідно ч. 4 ст. 267 ЦК України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою відмови у задоволенні позову. Беручи до уваги вимоги ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, а відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Просить суд застосувати позовну давність, яка є підставою для відмови у позові.
Згідно пояснень третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - управління соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області, позивач на обліку як отримувач субсидії та пільг на житлово-комунальні послуги, в управлінні не перебуває. За адресою вул. Орликівка, 4а, м. Тараща відшкодування пільг на житлово-комунальні послуги та субсидій не проводилось.
У поданих поясненнях представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) зазначає, що відповідно до інформації, наданої АТ «Київоблгаз» та ТОВ «Київоблгаз збут» за адресою: АДРЕСА_1 особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ім`я ОСОБА_1 , зареєстровано дві особи, встановлені газові прилади: плити газова та опалювальний прилад. Нарахування за спожитий природний газ проводяться згідно з показаннями побутового газового лічильника. Разом із тим, нарахування за послуги з газопостачання ТОВ «Київоблгаз збут» (постачальником) здійснюються на підставі даних щодо об`єму спожитого природного газу, отриманих від АТ «Київоблгаз» (Оператора ГРМ). Згідно з поясненнями наданим АТ «Київоблгаз», визначення обсягу використаного природного газу по особовому рахунку № НОМЕР_1 здійснюється на підставі показань лічильника газу, переданих споживачем до оператора ГРМ (АТ «Київоблгаз») та контрольних показань лічильника газу, зафіксованих контролерами Оператора ГРМ. У разі неотримання АТ «Київоблгаз» до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу за адресою споживача визначався на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача. Згідно з інформацією АТ «Київоблгаз» контрольні показання лічильника газу за адресою позивача, які були зафіксовані контролерами ПАТ «Київоблгаз» у період з 2016 по 2019 становили: 28.07.2016 - 20727,00м3; 15.08.2016 - 20734,00м3, 19.09.2016 - 20754,00 м3,10.10.2016 - 20765,00 м3, 18.03.2017 - 67,00 м3, 24.04.2017 - 87,00 м3, 27.06.2017 - 113,64 м3, 26.07.2017 - 123,92 м3, 17.02.2018 - 20869,65 м3, 27.03.2018 - 21140,10 м3, 25.05.2018 - 21215,59 м3, 22.06.2018 - 21227,46 м3, 21.09.2018 - 21240,18 м3, 21.02.2019 - 21819,02 м3, 20.04.2019 - 21890,00 м3, 21.09.2019 - 21904,21 м3. Відповідно до інформації ТОВ «Київоблгаз збут» станом на 30.11.2019 по особовому paxунку № НОМЕР_1 обліковується заборгованість у сумі 535,60 грн. Відповідно до пояснень, наданих АТ «Київоблгаз», на теперішній час надати вичерпну інформацію про проведені нарахування за спожитий природний газ по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 до 01.07.2015 є неможливим, у зв`язку з відсутністю первинної документації з причини закінченні строку її зберігання, встановленого «Переліком типових документів, що створюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств із зазначенням термінів зберігання документів», який був затверджений наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 17.09.1998 № 41.
Позивач у судовому засіданні пояснив, що позов підтримує у повному обсязі. Він сплачував всі рахунки, надавав доступ представникам підприємства, ніяких перешкод не робив. Йому безпідставно списали кубометри газу. Він є власник будинку, живе у будинку з 2008 року. Користувався пільгами, оскільки багатодітна сім`я. Кожен місяць приходили контролери. Він не пам`ятає чи передавав в той період показники, тоді такої послуги не було. В червні 2012 року лічильник знімався з ініціативи Київоблгазу. Показник нового лічильника був 20244, а квитанція прийшла з показником на 22 тисячі, отже різниця складала приблизно 1600 кубометрів. З 2008 по 2012 рік показники знімали обходчики. Лічильник замінювався два рази - в 2012 та в 2016 роках. До заміни другого лічильника зняли різницю кубометрів. Переплата в кубах підтверджується квитанціями. Пільгою користувався три роки - з 2009 до 2011 року
Представник позивача - адвокат Кочин С.С. у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та пояснив, що позивач є споживачем за адресою АДРЕСА_1 . На момент заміни лічильника в жовтні 2012 року позивач переплатив за 1516 кубів газу. На старому лічильнику був показник 7357 метрів кубічних, а згідно квитанції 9045 метрів кубічних. В першій квитанції після заміни був показник 22281, в подальшому квитанції не надходили. До проплати було зазначено - нуль. У вересні 2016 року безпідставно списали 1516 кубів газу. 10.10.2016 знову змінили лічильник. Позовні вимоги пред`явлені солідарно до відповідачів.
Представник відповідача акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» Мордатенко К.Л. у судовому засіданні позов не визнав повністю. Зазначив, що в матеріалах справи відсутній розрахунок, який підтверджує заборгованість. Жодна експертиза не проведена через відсутність первинних документів, акти на підприємстві не збереглись. Норми права не передбачали купівлю кубів газу наперед. Розрахунок проводився за фактично спожитий об`єм газу. Різниця йшла тільки в рахунок майбутніх платежів, в куби не переводились гривні.
Представник відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут» Осадчий В.М. у судовому засіданні позов не визнав повністю. Пояснив, що ліцензія на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом на території Київської області видана ТОВ «Київоблгаз Збут» Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 04.06.2015 року, зі строком дії по 30.06.2020 року. Послуги з постачання природного газу на території Київської області ТОВ «Київоблгаз Збут» надає з 01.07.2015 року. Зі змісту позовної заяви вбачається, що спірні правовідносини між газопостачальним/газорозподільним підприємством та ОСОБА_1 виникли в період з весни 2008 року по червень 2012 року. Таким чином, в період спірних правовідносин ТОВ «Київоблгаз Збут» не здійснював господарську діяльність з постачання природного газу споживачам різних категорій, в тому числі побутовим споживачам (населення). Зазначає, що згідно діючих на той час нормативних актів визначення обсягу спожитого природного газу та оплата коштів за нього проводилася щомісяця згідно з фактичними показами лічильника газу і обов`язок зняття фактичних показів лічильника покладено на споживача. Отже, спірні відносини виникли внаслідок невиконання позивачем своїх обов`язків в частині зняття щомісяця фактичних показів лічильника газу та надання їх газопостачальному/газорозподільному підприємству. Крім того, зазначив, що доводи позивача щодо безпідставного списання з його особового рахунку 1516 куб.м природного газу, які ним оплачені в період з весни 2008 року по червень 2012 року, документально не підтверджені.
Представник третьої особи Управління соціального захисту населення Таращанської РДА Лісіченко Н.Г. у судовому засіданні 16.03.2021 пояснила, що якщо у особи була заборгованість по газу, то субсидію ця особа не могла отримувати.
Інші учасники справи у судове засідання не з`явилися, про розгляд даної справи повідомлені належно. У поданих поясненнях просять розглядати справу у їх відсутність.
За загальним правилом частини першої статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що працює фахівцем відділу балансування Таращанського відділення «Київоблгаз». ОСОБА_1 звертався з приводу показників газового лічильника, тобто був не згодний з показниками в квитанції. ОСОБА_1 повідомляв більші значення показників, чим реально споживав. Лічильник знімали у ОСОБА_1 на повірку. Не було такого щоб споживачі купляли наперед куби газу. Відповідно до правил газопостачання, споживач має сплатити за фактично використані куби газу. Якщо є переплата, вона буде враховуватися в майбутньому як авансовий платіж. Документація за 2008-2012 роки відсутня, оскільки закінчився термін зберігання.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснив, що він з 2004 по 2020т рік працював начальником Таращанського відділення «Київоблгаз». До нього особисто звертався ОСОБА_1 по різним питанням, в тому числі були проблеми по лічильнику, використаного об`єму газу. У ОСОБА_1 була проплата, але фактично він не використав такий об`єм газу. Коли знімали лічильник на повірку, не співпадали показники лічильника, з проплатами, проплачено було більше Він казав ОСОБА_1 не робити авансових проплат. В обов`язковому порядку лічильник знімається в присутності абонента. Складається акт, в якому зазначається дата, номер лічильника, показання, підписується власником або членами сім`ї. У ОСОБА_1 знімали лічильник не один раз, це було в присутності ОСОБА_1 . Обов`язок передачі показників лежить на абоненті. Працівник «Київоблгаз» раз в півроку мав знімати показники, зараз - раз у місяць. Але абоненти не завжди правдиві показники повідомляють. Якщо використано менше кубів, чим проплачено, то гроші залишаються на рахунку як аванс, відповідно до постанову КМУ. В 2008-2013 роках не передбачалась можливість купівлі кубів газу наперед. Абоненти платили наперед більшу кількість кубів, щоб використати за діючою ціною газу, оскільки в подальшому ціни могли рости. ОСОБА_1 звертався до нього, щоб на суму переплати отримати газ в кубах, як товар. Як вирішилось питання переплати він не пам`ятає.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні пояснила, що вона працює на посаді менеджера зі збуту Таращанського відділу «Київоблгаз Збут». Працює на підприємстві 26 років. З 01.07.2015, тобто з дня створення «Київоблгаз Збут» ОСОБА_1 сплачував за газ, боргів не було. Він писав скаргу на НКРЄ, робили тристоронній акт звірки, ОСОБА_1 із сумою не погодився. АТ «Київоблгаз» займається показниками, «Киїоблгаз Збут» нараховує на показники гроші. До 2015 року вона працювала оператором, вносили суму грошей у комп`ютерну базу. Показники вносили на основі відомостей контролерів, які знімали показники в кінці місяця. Споживачі також повідомляли показники. Наперед куби газу не можливо було купити та внести у базу. В 2008-2012 роках ціни мінялися дуже часто.
Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні пояснила, що вона працює старшим менеджером зі збуту ТОВ «Київоблгаз Збут». З 2012 року працювала в АТ «київоблгаз» майстром по газифікації. ТОВ «Київоблгаз Збут» почас працювати з 01.07.2015 року. Чи були з боку ОСОБА_1 скарги, нарікання, звернення, їй не відомо.
Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні пояснила, що вона є жінкою позивача. По адресі АДРЕСА_1 проживає з 2008 року по даний час. Вона є багатодітною матір`ю. Родина отримувала пільгу з 2008 по 2013 рік. Вона не цікавилась питанням про те, коли виникли розбіжності щодо показників газу. Лічильник газу демонтувався два рази.
Суд, заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 05.07.2003 серії НОМЕР_2 , витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 930805 від 05.07.2003, позивач є власником будинку по АДРЕСА_1 (т.1 а.с.115).
Позивач є споживачем послуг з газопостачання природного газу за вищезазначеною адресою, особовий рахунок НОМЕР_1 .
В жовтні 2012 року у позивача було здійснено заміну газового лічильника на новий із показником 20244 куб.м. Згідно квитанцій за травень 2014, червень 2014, листопад 2014, січень 2015, лютий 2015, березень 2015 (т.1 а.с. 18-23) у графі «Показники лічильника «попередній» зазначено 22281.
22.08.2014 між Таращанською ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» та ОСОБА_1 укладено типовий договір про надання населенню послуг з газопостачання 14673 (т.1 а.с.104-109).
Згідно квитанції ТОВ «Київоблгаз Збут» Таращанський РВ за вересень 2016 (т.1 а.с.24), сформованої 10.10.2016, показання лічильника на 01.09.2016 становить 20734 куб.м, на 01.10.2016 - 20754. Заборгованість станом на 01.09.2016 - 40,89 грн, нараховано за 09.2016 - 137,58 грн.
Як вбачається з акту від 10.10.2016, у позивача було демонтовано засіб вимірювальної техніки, показання засобу - 20765, встановлено лічильник із показником «0» (т.1 а.с.17).
Згідно розрахунку за газ та послуги з газопостачання за грудень 2016 року (т.1 а.с.25), фактичні показання - 7 м куб., заборгованість станом на 01.12.2016 - 302,29.
Відповідно до акту звірки взаємних розрахунків між ПАТ «Київоблгаз», ТОВ «Київоблгаз Збут» та споживачем від 22.02.2017, показник лічильника за даними ФЕГГ станом на 22.02.2017 становлять 57,00 м куб. (т.1 а.с.102).
В зв`язку з чим, ТОВ «Київоблгаз Збут» Таращанський ВР було винесено позивачу повідомлення про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості від 22.02.2017, згідно якого станом на 22.02.2017 за особовим рахунком позивача накопичена прострочена заборгованість в сумі 2047,19 (т.1 а.с.103).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» ТОВ «Київоблгаз Збут» є постачальником із спеціальними обов`язками, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 705 від 25 липня 2012 року «Про визначення гарантованих постачальників природного газу» виступає гарантованим постачальником природного газу для різних категорій споживачів Київської області, в тому числі для населення.
Ліцензія на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом на території Київської області видана ТОВ «Київоблгаз Збут» Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 04.06.2015 року, серія АЕ № 299021, зі строком дії по 30.06.2020 року (знаходиться в матеріалах справи). Послуги з постачання природного газу на території Київської області ТОВ «Київоблгаз Збут» надає з 01.07.2015 року.
Взаємовідносини, на даний час, постачального підприємства із споживачами природного газу регулюються Законом України «Про ринок природного газу» та Правилами постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 30.09.2015 року № 2496.
Згідно п 13 розділу ІІІ вище зазначених Правил постачання природного газу нарахування оплати за послуги з газопостачання проводиться газопостачальним підприємством на підставі даних Оператора ГРМ (на території Київської області - ПАТ «Київоблгаз») про об`єм (обсяг) газу, використаного споживачем протягом розрахункового періоду (календарний місяць).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що спірні правовідносини між газопостачальним/газорозподільним підприємством та ОСОБА_1 виникли в період з весни 2008 року по червень 2012 року.
Таким чином, в період спірних правовідносин ТОВ «Київоблгаз Збут» не здійснював господарську діяльність з постачання природного газу споживачам різних категорій, в тому числі побутовим споживачам (населення).
Відносини між газопостачальним/газорозподільним підприємством та споживачем природного газу в період спірних відносин (з весни 2008 року по червень 2012 року) регулюються наступними нормативними актами:
- Правилами надання населенню послуг з газопостачання (надалі - Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 року);
- постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2007 року № 821, якою затверджені зміни, що вносяться до Правил надання населенню послуг з газопостачання;
- постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 року № 165, якою затверджені зміни, що вносяться до Правил надання населенню послуг з газопостачання;
- типовим договором про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року № 938.
Відповідно до положень пункту 10 Правил надання населенню послуг з газопостачання (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 року) розрахунки населення за надані послуги з газопостачання проводяться за діючими цінами на основі фактичних показань лічильників газу. В абзаці 2 пункту 17 цих Правил вказано, що зняття показань лічильників газу проводиться споживачем щомісяця, газопостачальна організація має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.
В пункті 22 типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року № 938, вказано, що за наявності лічильника газу розрахунок за надані послуги проводяться за встановленими цінами на підставі фактичних показань лічильника.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2007 року № 821 доповнено пункт 28 Правил надання населенню послуг з газопостачання, яким визначені права споживача, абзацом наступного змісту: «проведення у строки, передбачені пунктом 10 цих Правил, звіряння фактично використаних у попередньому році та першому півріччі поточного року обсягів природного газу з підписанням відповідного акта». Вказаною нормою споживачу надано право вимагати від газопостачального підприємства проведення звіряння фактично використаного у попередньому році та першому півріччі поточного року обсягів природного газу з підписанням відповідного акта ( звіряння проводиться станом на 1 січня та 1 липня).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 року № 165 доповнено пункт 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, яким визначені обов`язки споживача, абзацом наступного змісту: «знімати фактичні показники лічильника газу» та в першому реченні абзацу 2 пункту 17 після слова «щомісяця» доповнено «станом на 1 число місяця, що настає за розрахунковим». Дана норма зобов`язує споживача щомісяця станом на 1 число місяця знімати показники лічильника газу та передавати газопостачальному підприємству.
Таким чином, згідно діючих на той час нормативних актів визначення обсягу спожитого природного газу та оплата коштів за нього проводилася щомісяця згідно з фактичними показами лічильника газу і обов`язок зняття фактичних показів лічильника покладено на споживача.
Отже, спірні відносини виникли внаслідок невиконання позивачем своїх обов`язків в частині зняття щомісяця фактичних показів лічильника газу та надання їх газопостачальному/газорозподільному підприємству.
Згідно п. 10 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою КМУ 2246 від 09.12.1999р. (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 442 від 13.07.2016), якщо у споживача, який використовує природний газ комплексно (для опалення, приготування їжі та/або підігріву води) на дату контрольного зняття показань лічильника газу контрольні показання лічильника газу менші, ніж зазначені споживачем у платіжному документі за попередній місяць в опалювальний період, то ці контрольні показання вважаються фактичними показаннями лічильника природного газу станом на 1 число місяця, в якому провадиться контрольне зняття. Переплата, яка утворилась, залишається на особовому рахунку споживача виключно в грошовому еквіваленті і зараховується в рахунок майбутніх платежів. Про наявність такої переплати газопостачальне підприємство письмово повідомляє споживача протягом 10 робочих днів.
Згідно п. 2 Правил контрольне зняття показань лічильника газу - фіксація показань лічильника газу споживача представником газопостачального/газорозподільного підприємства у відомості про контрольне зняття показань лічильника газу або акті про контрольне зняття показань лічильника газу, або розрахунковій книжці, абонентській картці обліку газу тощо, які підтверджуються підписом споживача (власника або наймача) об`єкта.
Згідно пунктів 3, 4 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільної системи розрахунковим періодом за договором розподілу природного газу є календарний місяць. Оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок Оператора ГРМ.
Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу контрольне зняття показань ЗВТ - фіксація показань ЗВТ, зокрема лічильника газу, споживачем представником оператора газорозподільної системи у відомості про контрольне зняття показань ЗВТ, або акті про контрольне зняття показань ЗВТ, або розрахунковій книжці, абонентській картці обліку газу тощо, які підтверджуються особистим підписом споживача (власника або наймача) об`єкта або уповноваженої ним особи.
Згідно пункту 13 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКТЕКП 30.09.15р. № 2496, розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.
Порядок розрахунків та планові величини середньомісячного споживання (якщо по них будуть здійснюватися розрахунки) визначаються в заяві-приєднанні.
Якщо об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу буде визначатись за плановими величинами середньомісячного споживання, їх значення не можуть використовуватися постачальником при здійсненні балансування газотранспортної системи України. При цьому постачальник зобов`язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати звіряння фактичного об`єму (обсягу) споживання природного газу з даними Оператора ГРМ та здійснювати відповідний перерахунок споживачу. За відхилення нарахованих сум за плановими величинами та фактичним споживанням за даними Оператора ГРМ пеня не стягується.
Згідно пункту 14 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) розділу III Правил, при розрахунку за платіжними документами (рахунками постачальника) оплата за послуги з газопостачання має бути здійснена споживачем у терміни, визначені в рахунку, який не може бути меншим п`яти робочих днів з моменту отримання споживачем цього рахунку. У разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу.
Згідно п. 1 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільної системи (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.
У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Згідно пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу споживач зобов`язаний своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк письмово повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об`єкті.
У разі тимчасового не проживання зареєстрованих на об`єкті споживача осіб споживач (або уповноважена ним особа) має своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк повідомити про це Оператора ГРМ та надати документи, які підтверджують відсутність зареєстрованої особи. Якщо період відсутності зареєстрованої особи буде перевищувати шість місяців, споживач (або уповноважена ним особа) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду має надавати Оператору ГРМ оновлену письмову заяву з відповідними підтвердними документами.
Згідно п. 4 глави 4 розділу IX Кодексу побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об`єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом. Номер групи споживання зазначається Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу та в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу.
Група споживання відображає річний профіль споживання природного газу в розрізі календарних місяців середньостатистичним побутовим споживачем у відповідній групі за ознаками складу газових приладів і пристроїв, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) та в окремих випадках з урахуванням опалювальної площі та наявності централізованого гарячого водопостачання. При зміні критеріїв (зокрема зміні приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, споживачу присвоюється інша група споживання.
На підставі групи споживання побутового споживача та його середньорічного споживання природного газу за останні 12 календарних місяців по об`єкту побутового споживача визначаються планові місячні об`єми споживання природного газу. У разі якщо по об`єкту споживача (та за новими об`єктами споживачів (замовників)) на дату формування заяви-приєднання до договору розподілу природного газу період фактичного споживання газу менше 12 місяців, планові місячні об`єми споживання природного газу визначаються, виходячи з даних річного обсягу споживання природного газу, визначеного на 1 особу чи 1 м кв. для відповідної групи споживання.
Визначені Оператором ГРМ планові місячні об`єми споживання у розрізі календарних місяців мають бути зазначені Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання до договору розподілу природного газу. При цьому планові місячні об`єми споживання мають бути зазначені за величиною об`єму природного газу (м куб.) та величиною обсягу енергії за трьома одиницями виміру (кВт·год, ГКал, МДж), що визначаються згідно з вимогами цього Кодексу.
Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов`язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об`єм розподілу і споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.
Якщо у споживача, який використовує природний газ комплексно (для опалення, приготування їжі та/або підігріву води), на дату контрольного зняття показань ЗВТ показання лічильника газу будуть менші, ніж надані споживачем за попередній місяць в опалювальний період, то ці контрольні показання вважаються фактичними показаннями лічильника природного газу станом на 01 число місяця, в якому провадиться таке контрольне зняття показань ЗВТ.
Якщо в установленому законодавством порядку відбуваються зміни критеріїв (зокрема зміна приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, Оператор ГРМ змінює по об`єкту споживача його групу споживання.
Розрахунок планових місячних обсягів споживання на наступний календарний рік визначається Оператором ГРМ з урахуванням підсумків поточного календарного року.
Доводи позивача щодо безпідставного списання з його особового рахунку 1516 куб.м. природного газу, які ним оплачені в період з весни 2008 року по червень 2012 року, документально не підтверджені.
В платіжних документах на оплату послуг з газопостачання, на які посилається позивач в позовній заяві, відсутня інформація про придбані, а відповідно належні йому на праві власності, 1516 куб.м. природного газу. В даних платіжних документах на оплату послуг з газопостачання міститься інформація про покази лічильника газу (на початок та кінець місяця), на підставі яких обраховано місячний обсяг природного газу, про місячний обсяг природного газу в грошовому еквіваленті та інформація про надходження коштів по особовому рахунку за місяць.
Крім того, в Правилах надання населенню послуг з газопостачання та в інших нормативних актах, що діяли у сфері газопостачання в період спірних правовідносин, відсутня правова норма, згідно якої на особовому рахунку споживача обліковується надмірно оплачений об`єм природного газу в «кубічних метрах», так як оплата проводиться за фактично спожитий обсяг (об`єм) природного газу.
Таким чином, у позивача відсутні правові підстави вимагати від газопостачального/газорозподільного підприємства здійснення безоплатної поставки надмірно оплаченого обсягу (об`єм) природного газу в період з весни 2008 року по червень 2012 року.
Крім того, ухвалою суду від 31.01.2018 (т.1 а.с.132) за клопотанням позивача по справі було призначено по справі судову економічну експертизу. Проте, дана ухвала була залишена експертами КНДІСЕ без виконання по причині не здійснення позивачем оплати експертизи та незадоволенням позивачем, відповідачем клопотання експерта про надання додаткових документів (т.1 а.с.192).
Також, ухвалою суду від 03.05.2019 (т.1 а.с.239) за клопотанням представника позивача по справі призначено судову економічну експертизу. Однак, згідно повідомлення експерта КНДІСЕ № 15962/19-72 від 18.07.2019, висновок економічної експертизи надати неможливо, так як згідно виставлених рахунків (без оформлених первинних документів (актів), неможливо підтвердити документально обсяг фактично поставленого (спожитого) природного газу (т.1 а.с.246-247).
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд зазначає, що судове доказування - це діяльність учасників процесу при визначальній ролі суду по наданню, збиранню, дослідженню і оцінці доказів з метою встановлення з їх допомогою обставин цивільної справи. При цьому, збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених ЦПК України.
Доказування є єдиним шляхом судового встановлення фактичних обставин справи і передує акту застосування в судовому рішенні норм матеріального права, висновку суду про наявність прав і обов`язків у сторін.
Всебічне дослідження усіх обставин справи та письмових доказів, дають об`єктивні підстави вважати, що позов не підлягає задоволенню у зв`язку з необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 4, 12, 13, 19, 76, 77, 81, 84, 89, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354-355 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут», акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: управління соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про захист прав споживача, визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, відшкодування збитків та моральної шкоди - відмовити у повному обсязі.
Повне рішення суду складено 10.09.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивні частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Сторони справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут», ідентифікаційний код 20578072, місцезнаходження: вул. Шевченка, 178, м. Боярка Київської області;
відповідач: акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», ідентифікаційний код 39592941, місцезнаходження: проспект Свободи, 2 Г літ. А, м. Київ.
Головуючий:В. І. Зінкін