
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2021 року м. Київ № 640/14587/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатпро визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, 7, код ЄДР: 22886300), в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у розмірі 10 246 (десять тисяч двісті сорок шість) грн. 00 коп.;
2) зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу у розмірі 10 246 (десять тисяч двісті сорок шість) грн. 00 коп.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що є особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 .
Звертає увагу, що постановою КМ України від 08.04.2021 року № 325 визначено надання разової грошової допомоги у розмірі 3 906,00 грн., яку йому нарахував та виплатив 22.04.2021 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 №3-р/2020, позивач набув право на разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, передбаченої ст. 13 Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що складає 14 152 грн.
Позивач зазначає, що 24.04.2021 року відповідача із заявою з вимогою виплатити позивачу недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, тобто у розмірі 10 246,00 грн.
Однак, 21.05.2021 року Позивачем отримана відповідь Відповідача за вих. № 04/1204-09 від 13.05.2021 року, якою фактично відмовлено у задоволенні законних вимог Позивача з посиланням на Постанову КМУ від 08.04.2021 року № 325.
Позивач вважає, що відмова з боку відповідача у задоволенні законних вимог позивача та бездіяльність щодо виплати йому недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік є порушенням його прав.
Позивач наполягає, що з 27.02.2020 року мав право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю внаслідок війни II групи - 8 мінімальних пенсій за віком, що становить 14 152 (чотирнадцять тисяч сто п`ятдесят дві) грн. 00 коп., з яких було сплачено лише 3 906 (три тисячі дев`ятсот шість) грн. 00 коп.
Виходячи з вищенаведеного, позивач просить задовольнити позов.
Позиція відповідача.
Відповідач проти задоволення позову заперечує.
Зазначає, що постанова КМ України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова № 325) не суперечить Конституції, прийнята з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".
Наполягає, що вищенаведена постанова не була визнана неконституційною та є чинною.
Додає, що позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи була нарахована разова грошова допомога в розмірі 3906,00 грн., виплата якої здійснена в квітні 2021 шляхом перерахування коштів на його картковий рахунок в установі банку.
Відповідач не вбачає порушень прав позивача з боку відповідача.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 02.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Позивач неодноразово звертався до суду щодо прискорення розгляду справи, враховуючи майновий стан та у зв`язку з медичними показниками щодо необхідності відновлення стану здоров`я.
Встановлені судом обставини.
Учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються статус позивача, отримання ним суми допомоги - як зазначено вище, звернення до відповідача щодо виплати допомоги у розмірах, встановлених Законом та, очевидна відповідь відповідача щодо відмови у проведенні донарахувань суми допомоги, а відтак вказані обставини є встановленими.
Вирішуючи спір суд виходить з положень: ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 95, п. 3 ст. 116 Конституції України, правових висновків Конституційного Суду України у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, враховуючи які, слід зазначити, що правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі також Закон № 3551-XII).
01 січня 1999 року набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким статтю 13 Закону № 3551-XII доповнено частиною в такій редакції: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком».
Між тим, згідно з п/п. «б» п. 2 п. 20 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) текст вказаної вище частини статті 13 Закону № 3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону № 107-VI, визнані неконституційними.
Слід зазначити, що протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статті 13 Закону № 3551-XII застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3551-XII фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються БК України.
Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Водночас, всупереч наведеному, КМ України у Постанові № 325 установив, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах, зокрема: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин II групи - 3906 гривень, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 13 Закону 3551-XII.
Отже, на час виплати позивачу у 2021 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 112.
Є очевидним, у правозастосуванні пріоритетність має Закон, який є законодавчим актом, на виконання якого мають спрямовуватись зусилля КМ України, а не власної нормотворчої діяльності всупереч вимогам Закону.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, встановленому частиною п`ятою статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України» від 15 грудня 2020 року № 1082-IX на 2021 рік установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2021 року - 1 769,00 гривень.
Отже, розмір разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у 2021 році становить 14 152,00 грн. (1769,00 грн. х 8 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність).
Відтак, з метою поновлення порушеного Державою права позивача на отримання вказаної допомоги, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача доплатити позивачу вказану вище допомогу у розмірі 10 246,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати у 2021 році ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі меншому ніж передбачено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, місто Київ, проспект Любомира Гузара, 7, код ЄДР 22886300) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) недоплачену суму разової грошової допомоги у розмірі 10 246 (десять тисяч двісті сорок шість) грн.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Суддя О.А. Кармазін